Cześć, mam takie pytanie. Mam komputer z 4 złączami PCI-e:
- PCI-e 1.1 4-lane;
- PCI-e 1.1 4-lane;
- PCI-e 2.0 16-lane;
- PCI-e 2.0 16-lane;
Kupiłem dysk m.2 nvme z odczytem/zapisem na poziomie 2400/1700 MB/s i teraz pytanie:
z tego co widzę, poniżej 100 zł mam do kupienia adaptery 4x, czy one będą wolniejsze od 16x? Czy można je włożyć do gniazd 16x i będą działały jak szesnastki (tylko mają mniejszą formę - rozmiar)? Wolę się upewnić jaki adapter będzie wyciągał max z tych przestarzałych gniazd i nie będzie bottleneckiem dla dysku (widziałem na necie, że niektóre adaptery niestety obniżały nawet o połowę szybkość dysku).
PCI-e 1.1 x4 liniach to tylko 25O MB/s , więc raczej ciężko.
PCI-e 2.0 x16 to już 8GB/s, więc z zapasem.
Natomiast nie wiem o jakich konkretnie adapterach mówisz, bo mogą być i uniwersalne robiące z PCI-e x16 PCI-e x4, ale włożone w PCE-e 2.0 da to 500 MB/s, a mogą być takie co i tutaj rady nie dadzą, bo coś (ciężko mi wyobrazić sobie co, bo to poprowadzenie tylko linii, może kwestia linii zasilania?) i zadziałają tylko na PCI-e 1.1.
Tak czy siak, każdy taki adapter spowolni ci ten dysk.
Jednak jest tez drugi problem, kodowanie. Nie wiem na ile ten dysk będzie działał na tym z PCI-e 1.1 i 2.0, bo w 3.0 i 4.0 jest inne, 8b/10b vs 128b/130b. Możliwe, że to w ogóle nie zadziała. Nie wiem jaki dysk, więc ciężko powiedzieć, trzeba by sprawdzić w specyfikacji dysku czy to w ogóle ruszy, ale obawiam się, że nie.
Nie wiem czy to nie jest tak że płyta główna musi mieć wsparcie na mvne dla pcie, więc samo kupno takiego adaptera bez odpowiedniej płyty może być zbędnym wydatkiem.
złącze nvme to zwykły PCI-e, tyle, że 3.0 lub 4.0 w najnowszych płytach. Wydaje mi się jak wspomniałem, że tutaj to będzie problemem. W sensie, że w płytę bez nvme dałoby się włożyć o ile była by to płyta z PCI-e 3.0. Nie wiem tylko czy nie byłoby problemu z bootowaniem z takiego dysku. sam bawiłem się w coś podobnego, ale z drugim dyskiem.
Kupić dysk m.2 nvme i pytać jak podłączyć mając pewnie płytę główna asrock to tak jak kupić gamingowy monitor 220 mhz do grania na konsoli.
adaptery 4x, czy one będą wolniejsze od 16x?
Tak, bo mają złącze na 4 linie, a nie 16.
Wolę się upewnić jaki adapter będzie wyciągał max z tych przestarzałych gniazd i nie będzie bottleneckiem dla dysku
Na 100% dysk będzie ograniczony bez PCI-E 3.0.
Nie wiem czy to nie jest tak że płyta główna musi mieć wsparcie na mvne dla pcie, więc samo kupno takiego adaptera bez odpowiedniej płyty może być zbędnym wydatkiem.
Nie musi. Problem jest tylko taki, że płyta takiego dysku nie będzie widzieć i nie da się z takiego dysku bootować bezpośrednio. Windows wykryje go automatycznie, więc jeśli ma być jako dysk niesystemowy, to OK.
Bootować z takiego dysku oczywiście można, ale potrzebny jest drugi dysk z zainstalowanym jakimś bootloaderem.
Są poradniki jak fleszować taką płytę, by z tego PCI-e można było bootować system, ale istnieje prawdopodobieństwo jej zepsucia - brick.
Dysk który kupiłem zwie się: Silicon Power M.2 2280 SSD. Trochę go tutaj źle przedstawiłem, bo on ma trochę niższe prędkości niż pamiętałem (1600/2200), ale to praktycznie bez znaczenia. Zależy mi, żeby złącze wyciągało ok 2MB/s - to juz byłby sukces. Podacie mi proszę jakie adaptery dadzą radę (mogą być i nawet do 200 zł, byle nie przekraczały ceny dysku)? Mam dwa twardziele, których prędkość oscyluje w okolicach 170 Mb/s (odczyt i zapis), jest to strasznie wolno. Na samym początku muszę dobre 2 min czekać aż się to wszystko powłącza, dlatego zakupiłem ssd. Te ssd na SATA niestety w tym przedziale cenowym (512Gb do 250 zł) osiągają bardzo słabe prędkości (500-600 MB/s), więc o wiele lepszym wyborem jest M.2. Z góry serdeczne dzięki za podpowiedzi.
Szczerze ci powiem, ze mogles kupic na sata ten SSD. Sam posiadam obra rodzaje. Mam i dysk ssd na sata i dysk nvm m2 1g sata. Odczyt mam 3500 MB/s. W benchmarkach tyle wyciaga. W uzytkowaniu zauwazylem pomijalne roznice sata vs m2. Naprawde niuanse. Te kontrolery to swoje kosztuja no i ich dzialanie to taka proteza.