Lata się nie interesowałem rynkiem,i totalnie nie ogarniam jak działa Turbo.
Poczytałem, trochę, ale dalej nie do końca rozumiem.
Na przykład RTX 4060 ma taktowanie coś koło 1900 mhz. Ale w trybie Boost koło 2500.
Patrzę na testy w grach, i tam ludzie mają ponad 2700, nawet blisko 3000 mhz.
I ogólnie jak wyszukuję testy z bazowym zegarem, to wszyscy w testach, bazowy zegar uznają ten z Boostem.A podkręcony koło 2700-2900. Czemu? Skoro na stronie sklepu, pisze że bazowy zegar to ten 1900, a ten wyższy to Turbo.
Czyli że co, jak kupię kartę oznaczoną OC, czyli fabrycznie podkręconą, to ona działa automatycznie?
W sensie zależnie od tego co robię,w co gram, to zegary skaczą na tyle ile potrzebują? I z procesorem jest tak samo?
Czy to się załącza w programie? Albo w Panelu sterowania?
I czy to może być non stop włączone? Z testów jak patrzę, to mimo boostu, na karcie nic się ludziom nie grzeje, a pobór mocy mają taki jak powinien być na tej karcie i tam losowych prockach.
I przy okazji, jak działa odświeżanie w monitorze.Jak kupię 100hz, to wiem, że podczas ogólnego użytkowania, oczy się mniej męczą, bo jest płynniej. Ale w grach, trzeba włączyć G sync albo adaptacyjny, żeby to miało sens. Ale FPS nie muszą wynosić 100 żeby monitor to łapał, tylko wystarczy jak klatki będą w zakresie 60-100hz? A w razie gdyby jakaś gra miała mniej niż 60 klatek, albo trzymała, to ustawić odświeżanie na 60hz? Bo czytałem, że nie na każdym monitorze może spaść do 48 klatek, żeby się coś nie rwało.
Boost działa w automacie i nie interesuje Cię CPU ani GPU.
OC GPU można aktywować programem [panelem] od karty.
Warto tak ustawiać setup gry by klatki nie spadały poniżej 60-70 [sam robisz test gry na z podglądem fps]. I wtedy Free-sync pracuje Ci pięknie np 64-97 fps.
Do tego dokładasz FSR/DLSS by to uzyskać.
Wiadomo że może byc miejsce gdy czasem spadnie na moment np w 55 fps. Nawet nie odczujesz.
Nawet jak spadnie na 30 fps, nie urwie klatki, technika dośc nisko pracuje. Ponoć w zakresie od 9 fps do kilkuset.
Działanie fajnie widać w teście Nvidii Pendulum.
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/community/demos/
Wybierasz 40-60 i pokazuje czym różni się obraz z synchronizacja i bez.
Boost działa w automacie i nie interesuje Cię CPU ani GPU.
OC GPU można aktywować programem [panelem] od karty.
Czyli jak kupię kartę, i poskładają mi kompa(albo sam jak będę miał czas i chęci) to karta i procek, będą ustawione z automatu na boost, czyli w spoczynku będą działa z normalnym taktowaniem albo mniejszym(teraz mój procek który nie ma tego, pracuje w sieci do 1.5 ghz, i tak sobie skacze) Ale jak będę grał, to procek i Karta będą automatycznie sie dostosowywać? I zużycie energii i temperatury, będę ogólnie takie jak pisze? Czyli w booscie chyba RTX 4060 ma maks 150, i nie powinny przekroczyć danych wartości, nawet po dłuższym graniu?Bo nie wiem czy ten pobór prądu odnosi się to boost czy nie. A jak już by się to stało, to ponoć automatycznie obniża się taktowanie, jeśli temperatura skoczy ponad jakąś tam daną temperaturę.
Czyli w skrócie. Tak jak komp złożony, to boost działa, i nie trzeba nic w panelu nvdii robić, ani tego nie wyłączać? Bo tak to ma działać?
Czyli Ten Boost to nie jest Overclocking, tylko OC można zrobić dodatkowo? Tak to rozumiem. Całkiem ciekawe to jest.
Co do odświeżania. Wszystko co mam do nadrabiania, to zależnie od roku, 60-130 klatek. Oczywiście też od gry zależy. Wysokie detale, niżej nie schodzę, najwyżej po prostu odświeżanie dam na 60hz i zablokuję.
DLSS i generator jest bez sensu na 1080p Sporo gier wyglada rozmazane. Taki Avatar na DLSS i generatorem, wygląda okropnie, jak patrzę na testach. Cała dżungla rozmazana.
I na monitorze iiyama G-Master GB2445HSU-B2 Black Hawk zauważę jak spadnie poniżej 60 klatek. Monitor ma sync tylko do 60. Przy załączonym jak spadnie poniżej 60 to będzie zacinka. Po testach widzę że nie jest to jakoś super upierdliwe, bo ledwo to widać w sumie. Gorzej wyglądają zacięcia jak pamięci na karcie brakuje.
Ale to jeszcze zobaczę, na razie wybrałem RTX 4060, bo od 2015 roku, mam 80! gier do nadrobienia. Nie zagram tylko w 8 gier, jeśli będę chciał na wysokich grać, na średnich to spoko.
Ale jeszcze trochę poczekam. Może poświecę inny wydatek, i kupię RTX 5070, albo jak ceny będą ok, to RTX 5060 TI. Ale to zależy jak będzie wypadać w testach DLSS.
W tej cenie kupisz szybszy monitor z Freesync Premium np Acer Nitro.
[Osobiście trzymam się Acer, już mam 4go w okresie 19 lat.
Pierwszy 20" 16:9 w 2006 to był sztos :]
Żadnych problemów z nimi nie miałem.
Może mieć okolice 200 Hz. W niczym nie przeszkadza.
Bierz tą technikę i do 50 fps nic się tam nie wydarzy.
Pomyśl też nad 27". Cenowo wychodzi chyba podobnie.
Za dużo teoretyzujesz. Wszystko będzie w auto. Nie musisz nic myśleć nad prockiem i grafa.
Twoja obecna 1050 gtx też cyka sobie w tryb Boost, bez Twojej wiedzy. Akurat procka masz ubogiego od premiery, ale gdyby miał Turbo to by też z niego automatycznie korzystał na bazie samego sterownika.
Istotne byś nie kupił za słabego zasilacza, trzymaj się chociaz BeQuiet, jeśli się nie orientujesz.
I kup już płytę i ram do grania a nie najtańszą biurwe.