Cześć. Chce kupić dysk SSD do kilkuletniego kompa.
Płyta główna to GA-880GM-UD2H, która posiada złącza SATA (3Gb/s). Jak rozumiem ten dysk (https://m.ceneo.pl/85004002#tab=spec) będzie kompatybilny z płytą?
Jakieś opinie na ten temat dysku? Wydaje się dość tani, warto czy może kupić coś innego?
Ten dysk nie jest najlepszy (400TBW, średni kontroler), ale najgorszy też nie - jak cena dobra... (poniżej 400zł?)
Co do płyty, to ograniczysz dysk w wielu sytuacjach do 250-300 mb/s zamaist 500-550 mb/s, które miałby na SATA 6Gb/s. Tym samym, przy operowaniu na pewnych plikach, nie będzie on dużo wydajniejszy od HDD 7200.
Nie lepiej patrzeć na dysk m2? Ja sobie właśnie taki sprawiłem, to jest dopiero magia :)
Tu masz porównanie z mojego poprzedniego dysku systemowego i tego nowego. Zrobionego przeze mnie przed chwilą.
Ale plyta OPa chyba nie ma takiego zlacza? Przynajmniej na zdjeciach nie widac
Nie każda płyta potrafi obsłużyć botowanie z dysku m2 na adapterze, co uniemożliwia użycie go jako systemowego.
Tak mi się trafiło i z m2 mam szybki dysk na dane. Bywa.
Tak jak nie każda płyta wieloletnia z sata2 widzi dyski ssd. Trzeba po prostu zrobić test. Mi sie udalo
maviozo powinienes dodac, ze chodzilo ci o PCI adapter, nie ten na mSATA bo tu jest znaczna roznica.
Do tego dochodzi jeszcze sama jakosc takiego adaptera oraz to jakie sloty PCI masz wolne na plycie glownej. Wiekszosc plyt ma tylko jeden szybki slot, gdzie jest wpieta grafika.
Pozsotale sloty sa wolniejsze a co za tym idzie, taki dysk M2 zawsze bedzie chodzil wolniej niz na dedykowanym M2 slocie, ktory wykorzystuje najszybsza magistrale PCI.
Edyta:
Spojrzalem na ta plyte, nie warto tam wsadzac M2.
Wiekszej bzdury nie czytalem dawno :P Slot m.2 jest podpiety pod 4 linie pci-e, tak samo jak wiekszosc adapterow ktora jest na pci-e x4 oba sloty oferuja max transfer 4 GB/s dla pci 3.0. Nie mowic juz o tym ze oprocz dyskow nvme na m.2 ktore potrafia wyciagnac potencjal z lacza m.2, sa tez dyski sata ze zlaczem m.2 ktore maja predkosc dyskow sata :)
O'rly? Ale co jest wedlug ciebie ta bzdura?
- To ze mavioza ma dysk w standardize nvme, ktorego wydajnosc zlezy od tego pod jaki typ zlacza PCI jest podpiety?
- Ze nie kazda przejsciowka zapewnia ten sam przesyl danych?
- ze na kompie opa nie ma sensu kombinowac z M2?
Wiekszosc plyt ma tylko jeden szybki slot, gdzie jest wpieta grafika.
Pozsotale sloty sa wolniejsze a co za tym idzie, taki dysk M2 zawsze bedzie chodzil wolniej niz na dedykowanym M2 slocie, ktory wykorzystuje najszybsza magistrale PCI.
To jest kompletna bzdura :) Dodac nalezy ze nie kazda plyta glowna ze slotem m.2 obsluguje NVME :P dlatego istnieja adaptery PCI-E x4, a wydajnosc takiego lacza jest identyczna jak m.2 oblsugujacego nvme.
O'rly?
czyli jak plyta ma
- 1 x PCIe 3.0 x 16 slot
- 3 x PCIe 3.0 x1 slots
To wedlug ciebie dysk nvme bedzie chodzi tak samo na tym x16 jak i na tym x1?
Co do przejsciowek to sobie poczytaj, wiele taniche ma problem z poprawnym przesylem danych.
Drackula -> juz widze jak ktos kupil budzetowa plyte biurowa za grosze wywala kase na dysk nvme :P Do tego trzeba byc swiadomym kupujacym i kupowac dobrze dzialajace przejscowki, a nie gowno z aliexpress ktore montowal jakis chinski elektronik w kuchni :P DO auta za 400 tys tez kupilbys chinskie opony z alledrogo za gorsiki? Od paru lat wiekszosc plyt glownych obsluguje m.2 nvme, pomijam tu budzetowki do kompow biurowych, bo i tak na co komu taki dysk w takim kompie :)
Miałem dysk SSD SATA3 wsadzony w poprzednim lapku w slot SATA2 i mam w nowym 2-3x szybszy na M2, różnica jest ewidentnie widoczna w kopiowaniu sporej ilości danych i w benchmarkach, w życiu codziennym nie dostrzegłem natomiast żadnej różnicy.
Nie warto wg. mnie kombinować, szczególnie że jak komp nie ma SATA3 to demonem prędkości w pozostałych kategoriach też raczej nie jest. Rozumiem, że ktoś nie chciałby mieć gamingowego potwora w zestawieniu z jakimiś lichym ssd na starym sata, ale przy normalnym użytkowaniu propozycja autora jest moim zdaniem ok.
Mialem ssd evo 850 sata 3 w starym kompie z sata 2 i wszystko chodzilo dobrze, ofc transfery byly obciete o 50% ze wzgledu na przepustowosc sata 2, ale i tak bylem zadowolony bo wszystko chodzilo zdecydowanie szybciej.
Co do dysku z linka coz z tanimi ssd czesto przychodza problemy w stylu: wydajnosc spada znacznie po zapelnieniu dysku. Tu zalezy od producenta, ale czytalem ze w niektorych dyskach po osiagnmieciu 50-60% najtansze dyski potrafily zwolnic do predkosci talerzowych :P Ten wyglada na solidny choc testow nie ma to jednak jesli dobrze pamietam micron produkuje tez serie Crucial wiec znaja sie na dyskach.
Dzięki za odpowiedzi.
Na tę chwilę posiadam dysk HDD 500 Gb, także zakup takiego dysku jest opłacalny chociażby ze względu na samą pojemność.
Stary dysk planuje zostawić na pozostałe partycje a sam system postawić na SSD formatując system. Jak wygląda instalacja takiego dysku? Wystarczy ze zamontuje go w wejście sata i standardowo zaintstaluję windowsa czy potrzebne jest jakieś szperanie w biosie? Nie znam się :p
PS. dysk który linkowałem, jeszcze parę dni temu dało się wyrwać za niecałe 4 stówki
System możesz sklonować.
Jeżeli chodzi o sam dysk, to po podłączeniu, w menadżerze dysków, musisz go sformatować do NTFS i ustawić jako normalne vol.. Później dobrze byłoby zrobić over provisioning - powiększyć buffor, kosztem przestrzeni użytkowej - i dopiero następnie clonować/instalować od nowa system.
W biosie będziesz musiał ustawić, by system uruchamiał się z tego dysku, ale to po instalacji systemu.
Jeżeli masz dysk np. samsunga, to całe oprogramowanie do klonowania oraz over provisioningu, jest na stronce do pobrania. W innych firmach raczej trzeba sięgnąć po oprogramowanie zewnętrzne.
Zmieniajac dysk, najlepiej nie bawic sie w klonowanie starego tylko zainstalowac nowa i wolna od calego syfu instalke. Nie wiadomo ile stary dysk byl uzywany i ile smieci jest.
Zwlaszcza, ze OP przechodzi na ssd, wiec niech poczuje zmiane z powodu nowej technologii oraz czystego Windowsa.
Dopiero jak postawi winde, zainstaluje podstawowe rzeczy to mozna sie bawic w zrobienie klona dysku i uzywac ewntualnie w przyszlosci.