czy ktoś może posiada wiedzę co mogę wybudować bez zgody na swojej posiadłości gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego dla okolicy?
chciałbym postawić sobie warsztat, ale nie wiem na co mogę sobie pozwolić
szalas sobie mozesz postawic :)
Generalnie aby cokolwiek postawic to musisz dzialke najpierw "uzbroic" a zeby tego dokonac w planie przestrzennym dzialka musi byc juz ku takiemu celowi przypisana. Jesli nie jest, to musisz czekac do kolejne lata (kiedys plany byly zmieniane co 10 lat) kiedy procedura planu zmiany planu przestrzennego bedzie zmieniana oraz pofatygowac sie ze stosownym wnioskiem.
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa (art. 29 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane):
...
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
...
Dla tego typu obiektu wymagane jest zgłoszenie.
Jeżeli budowa wymaga zgłoszenia, to należy go dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz - w zależności od potrzeb - odpowiednie szkice lub rysunki, a także inne wymagane pozwolenia, uzgodnienia i opinie.
Jesli postawisz szope ktora nie jest trwale zwiazana z gruntem (tak, wiem jak to brzmi...) to wystarczy zgloszenie, bo wtedy taki budynek nie jest trescia EGiB.
Generalnie na Twoim miejscu poczekalbym, bo z koncem roku zmieniaja sie przepisy i nie bedzie juz pozwolenia na budowe ;)
BROGI - a co będzie?
W przyszłym roku prawdopodobnie będę kupował działeczkę pod dom+garaż, to warto wiedzieć.
Garaż u mnie budowałem również na zasadzie "nietrwale związanej z gruntem" to znaczy wylałem fundamenty na głębokość meta zachowując piony i wysokość, postawiłem drewniany szkielet który tylko przy pomocy kołków (kołów w sumie) rozporowych przymocowałem do fundamentu, konstrukcja w pełni drewniana a'la pruski mur(zamiast cegieł pomiędzy belkami styropian ocieplający).is
W przypadku takiej inwestycji wystarczyło zgłoszenie, tak jak ludzie wyżej pisali.
[6] na dzialce nei przeznaczonej pod zabudowe? Bo jesli tak to musisz miec wyrozumialych sasiadow ze nikt nie podpieprzyl.
tygrysek ma dzialke bez planu zagospodarowania przestrzennego wiec nikt mu tam swiatla badz wody nie podciagnie. On chce stawiac warsztat na tej dzialce wiec to nie tak chop siup jak z jakas tam szopa czy wiata.
ja właśnie kupuję dom z terenem przyległy i będę potrzebował warsztat do grzebania w rękodziele
Dark Crow - możesz opisać laikowi to połączenie fundamentów i kontrukcji? bo właśnie o takim rozwiązaniu myślałem, czyli wylewka na 20 - 30 cm a na tym "jakoś" przymocowany drewniany budyneczek
Dracula - może troszkę za mało napisałem, bo na ziemi stoi już dom i mała drewniana szopka, ale w tej części gminy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego
wiem, że brak planu zagospodarowania przestrzennego zmusza nas do lizania dupy urzędasom. i o ile jest to duże miasto to sprawa jest bardziej formalna a jeżeli jest to wiocha to trzeba liczyć na wyrozumiałość jakiegoś buca na stołku co jest na nim od ponad 10 lat przekonany, że nikt mu nic nie zrobi
Jak nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to dostajesz warunki zabudowy i nie wiem co to ma wspólnego z lizaniem dupy urzędasom, bo to taka sama formalność. W gminach ościennych nie ma potrzeby robienia MPZP ze względu na mniej zwartą zabudowę terenu.
zawsze zostaje jakieś inne, mniej czasochłonne rozwiązanie. A mianowicie można kupić [link] namiot garażowy i obejść przepisy o zezwoleniu. Na taki obiekt potrzebne jest zgłoszenie w Starostwie, ale nawet nie zawsze trzeba to czynić. Zależy jakich mamy sąsiadów. Do takiego obiektu nie ma znaczenia jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego w naszej okolicy.
tak jak już pisałam wyżej, najpierw trzeba postarać się o uzyskanie planu zagospodarowania terenu bez takiego planu nawet szopy na drewno nie można postawić. Jak już taki plan zagospodarowania uzyskasz to możesz stawiać co chcesz. Należy jednak pamiętać o innych formalnościach. Czyli jak chcesz postawić dom, garaż, wiatę samochodową itp. to musisz uzyskać pozwolenie. Jednak możesz postawić kilka obiektów na zgłoszenie. Zaliczają się do nich: parterowe budynki gospodarcze, obiekty tymczasowe takie jak garaże namiotowe czy hale namiotowe. Jeśli szukasz rozwiązania które wystarczy zgłosić to ja polecam ci wymienione przeze mnie garaże namiotowe i hale magazynowe. Należy pamiętać, że na postawienie blaszaka wymagane jest pozwolenie. Bardzo dobre rozwiązania można spotkać w firmie Das Company, sama z takiego właśnie garażu korzystam i jestem zadowolona.
Garaż wymaga pozwolenia, wiata też, natomiast takie rozwiązania jak hala namiotowa lub namiot handlowy wystarczy jedynie zgłosić i mozna stawiać. Jest to również dużo tańsze rozwiązanie, więc niektóre osoby decydują sie na taki namiot ze względów oszczędnościowych. Poza tym, namiot handlowy jest bardzo wytrzymały i nawet bardzo silny mróz nie uszkodzi powłoki, podobnie jak upał. Odpowiednia wentylacja, pełna wodoodporność to kolejne walory takiego rozwiązania.