Na pewno widzieliście już wczoraj dwa trailery z zapowiedzi nowej części 300. Chciałbym wykorzystać to i dać tu w dwóch słowach prawdziwy opis bitwy pod Termopilami. Historia jest ciekawa (choć opis uproszczony)
Kto naprawdę uratował Europę przed Persami?
Kolejne fale napierających Persów rozbijają się o trzystu Spartan. W 480 roku p.n.e, w pobliżu wąwozu pod Termopilami liczebna przewaga wroga nie ogrywa żadnej roli - tych trzystu stoi niczym mur z tarcz oraz włóczni w przełączy między górami, a morzem. Oddział pod wodzą króla Leonidasa pokonał już ponad 10 tysięcy żołnierzy perskiego króla królów - Kserksesa. Zostaje zwyciężony dopiero wtedy, gdy perska piechota atakuje Spartan od tyłu. Leonidas przechodzi do historii jako jeden z największych bohaterów w dziejach świata, jednak Persowie wdzierają się w głąb Grecji i wydaje się, że nikt nie może ich powstrzymać.
Po Bitwie pod Termopilami i śmierci Leonidasa Persowie wkraczają do Aten. Miasto jest opustoszałe. Nie ma żywności, narzędzi i ludzi. Mąż stanu Temistokles ewakuował całe Ateny. Wściekły Kserkses każe spalić miasto. Potem płynie w kierunku Salaminy, niewielkiej wyspy w pobliżu Aten. Tam stoi flota zjednoczonych Greków. Zjednoczonych? Grecy są przecież zwaśnieni, bezlitośnie konkurują między sobą o hegemonię w basenie Morza Śródziemnego. Jak Temistoklesowi udaje się doprowadzić do tego przymierza? Czyni Leonidasa legendą. Choć król Sparty był w stanie powstrzymać Persów tylko przez kilka dni, staje się wybawcą Grecji, a jego ofiara wzywa do jedności. Śmiertelni wrogowie - Ateńczycy i Spartanie - porwani słowami Temistoklesa łączą swoje siły.
Starcie na lądzie wygrałby Kserkses, dlatego Grecy chcą walczyć na wodzie. Temistokles podstępem wciąga perską flotę w bitwę morską i w cieśninie pod Salaminą odnosi zdecydowane zwycięstwo. Pokonany Kserkses wycofuje się. Jednak wygrana zamiast chwały przynosi Temistoklesowi wygnanie, gdyż obawiający się wzrostu znaczenia Aten Spartanie oskarżają go o zdradę.
Nową ojczyznę znajduje kilkanaście lat później u śmiertelnych wrogów wszystkich Greków - Persów.
Dowodzący obroną Termopil król spartański Leonidas postanowił bronić się w tym 1,5-kilometrowym pasie między murem a 2-metrowym zwężeniem. Dawało mu to szansę zniwelowania przewagi liczebnej Persów.
Grecy wystawili 7 tysięcy ludzi by bronić przejścia. Dołączyło do nich 300 Spartan.
Tu macie film dokumentalny o tej bitwie wraz z modelem 3d terenu.
youtube.com/watch?v=7v2PqMrOe9s