Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przegląd prasy 27 października 2009, 14:22

CD-ACTION zawartość Numeru 11/2009

adres: ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław
tel: (071) 341 20 83
email: [email protected]
wydawca: Wydawnictwo H. Bauer Sp. z o.o.

Jak ten czas leci! Dopiero co rajcowaliśmy się październikowym CDA, a tu już 27 października z witryn kiosków i salonów z prasą zacznie łypać do was nowy numer. Tradycyjnie zawiera 132 strony, 1 DVD9 z fajnymi pełniakami i masę rzeczy do poczytania.

Mutant na okładce (plus byczy napis :P) zdradza, że Jako Pierwsi w Polsce (tadamm!) dorwaliśmy do recenzji coś, co można nazwać skrzyżowaniem Diablo z FPS-em, czyli Borderlands. Jeśli to porównanie wydaje ci się nieco na wyrost, to wiedz że mamy mocne argumenty by udowodnić, że nie wzięliśmy go sobie z Księżyca. Mocne i dużo, gdyż recenzja zajmuje solidne 5 stron.

Niewiele mniej liczą sobie dwie inne recenzje: Risen i najnowszego Operation Flashopoint, ale tych tytułów fanom RPG i symulacji współczesnego pola walki chyba nie trzeba reklamować i tłumaczyć czym to się je. 5 stron dla Risena i 4,5 dla Flashpointa to gwarancja, że nawet najwięksi fani poczują się nasyceni ilością informacji o owych produktach, do tego podanych „po ekszynowsku” – przystępnie i z humorem (ale bez pobłażliwości dla wad).

Ale, ale... znów zaczynam od środka. Wróćmy więc na początek CDA, do zapowiedzi. Jest tam kilka naprawdę smacznych tytułów. Szczególnej uwadze polecamy dwa z nich, bowiem nie tylko są to gry atrakcyjne, ale też podane w piśmie informacje uzyskano bezpośrednio od producentów i nie znajdziecie ich nigdzie więcej (przynajmniej w mediach polskojęzycznych). A mowa o Napoleon: Total War i Metro 2033. O ile seria Total War jest fanom strategii znana równie dobrze jak Queen fanom rocka (a imię Napoleon sugeruje bohatera i czas akcji najnowszej odsłony cyklu), to troszkę mniej wam zapewne wiaodomo o Metro 2033. I błąd! W skrócie: weź Fallouta, dodaj szczyptę Stalkera, a całość podaj jako survival horror. Świat po wojnie atomowej, moskiewskie metro jako Zona/Krypta i... dużo do zrobienia oraz do eksterminowania. To może być spory hit w nadchodzącym 2010, stąd warto trzymać rękę na pulsie. Zapamiętajcie ten tytuł.

Targi PGA. Byliśmy tam w zeszłym roku, byliśmy i w tym. Poczytacie więc reportaż z imprezki, pooglądacie ładne hostessy i dowiecie się, jakie wrażenia miała nasza ekipa, grając w parę udostępnionych tam tytułów – z czego najważniejszy jest Assassin’s Creed II. Tę ostatnią gierkę przebadaliśmy bardzo solidnie, i do tego dostaliśmy chyba troszkę więcej do „przegryzienia” niż inni uczestnicy imprezy. Zresztą poczytajcie tekst, to sami zobaczycie.

Recenzje. O największych hitach już wiecie, ale przecież to nie koniec tego, co mamy do zaprezentowania. Enki i Monk spierają się o Aiona (wspólna recenzja). Gemini, zwykle marudny, bawił się jak dziecko Mini Ninjas (oraz w Order of War w ramach odtrutki). Qn’ik polatał nad opanowaną przez nazistów Europą (Heroes over Europe), Allor wczuł się w rolę El Presidente w Tropico 3, Martin ciachał bojowe droidy świetlnym mieczem w Star Wars: Clone Wars – Republic Heroes, Hut kiwał się nad dość dziwną produkcją LucasArts (Lucidity), Greg zaś sprawdził, że Polacy też potrafią robić gry równie kiepskie jak zachodnie kaszany (District Wars). A tu jeszcze egranizacje, Twin Sector, samochodówka (Warm Up) itd.

Pojawił się też nowy dział: GRY KONTROWERSYJNE. Będziemy tam prezentować produkcje, które z różnych powodów mocno wyróżniają się z tłumu. Czasem pozytywnie, czasem nie, ale na pewno nie pozostawiają odbiory obojętnym. Na początek – stara ale bardzo mocna (bazująca na znakomitym opowiadaniu sf) przygodówka: I Have No Mouth, and I Must Scream. Ale jeśli głównymi bohaterami są m.in. nazistowski lekarz (?) z obozu zagłady i alkoholiczka, to nie oczekujcie gry grzecznej, miłej w odbiorze i z PEGI 12+. A raczej wprost przeciwnie...

A poza tym jak zawsze: troszkę o konsolach (Halo 3: ODST, Guitar Hero 5), reedycje, freeware, modulator, gry na komórki.

W tematach okołogrowych mamy spory felieton pisany przez kobietę o tym, jak kobiety widzą gry komputerowe (żebyście się nie zdziwili – wcale nie tak, jak myślicie! One też chcą strzelać, palić i wysadzać!). Zapraszamy też do dość obszernego tekstu, z którego dowiecie się, jak powstaje gra komputerowa. I to nie będzie akademicka teoria, bo nasz wysłannik udał się do jednego z polskich studiów, by prześledzić cały proces tworzenia. Znów się możecie zdziwić, bo jeśli jesteście na etapie „paru kolesi siedzi w kącie i kombinuje, a potem siadają do kompów i w 500 pizzy później gierka gotowa” to informuję, że mamy 2009, a nie 1989. I proces tworzenia gry jest już inny... sporo mniej romantyczny i dużo bardziej złożony. O czym się przekonacie.

Dział Nie tylko gramy zaczynamy jak zawsze od 4 „naluźnych” stron, ale potem robi się bardziej serio. Najpierw testujemy sporo monitorów LCD, żeby wybrać takie, które są dla graczy warte zakupu. Potem roztaczamy straszliwą wizję śmierci PC jako narzędzia do grania. Nie, nie – wcale nie będzie o tym, że trzeba kupić konsolę. Nadal będziemy grać na czymś, co ma klawiaturę, monitor i Windowsa w środku. Tylko to już nie będzie to, do czego przywykliście. Krótko mówiąc – umiera stacjonarny komputer do grania, niech żyje mobilny komputer do grania!

W dziale testów przyglądamy się uważniej nowym płytom głównym, testujemy PSP (no-)go oraz notebooka do gier, nie odpuszczamy też nowym głośnikom i multimedialnym komórkom. A całość kończymy jak zawsze 4 stronicami Action Redaction (starym fanom CDA powiem tylko, że tam się znów dopisuje Mr. Jedi).

Zaraz, wcale nie kończymy, bo jest jeszcze cover DVD. Zmieściły się dwa duże pełniaki w polskich wersjach językowych: doskonały hack’n’slash Titan Quest (tryb single i multi, wedle życzenia) i polska premiera – gra sportowa: Summer Athletics 2009. 28 dyscyplin sportowych, fajna grafika, możliwość grania z kumplami w drużynie.

To zresztą nie koniec sportu na coverku, bo zmieściło się też demo PES 2010. O tyle fajne, że można w nie naprawdę solidnie pograć (4 reprezentacje, 2 kluby). Tamże gameplaye, muzyka z gry Call of Juarez: Więzy Krwi (jako mp3), oraz rozmaite bonusy, kąciki tematyczne itd. Jak zawsze płytka wypchana po same brzegi!

Jeśli przekonałem cię, że warto zainwestować 14,99 zł – zapraszam już 27 października do najbliższego kiosku..

 

JAZDA OBOWIĄZKOWA

Newsy

Gamewalker

Prenumerata

Action Redaction

Action Top

W PRODUKCJI

Front Mission Evolved

Lost Planet 2

Metro 2033

Napoleon: Total War

Settlers 7: Droga do Królestwa

Shattered Horizon

TEMAT NUMERU

Targi PGA

Assassin’s Creed II

Avatar

Mount & Blade: Ogniem i mieczem

Reportaż

RECENZJE

Aion

Borderlands

Heroes over Europe

Klopsiki i inne zjawiska pogodowe

Lucidity

Mini Ninjas

Operation Flashpoint: Dragon Rising

Order of War

Risen

Star Wars: The Clone Wars – Republic Heroes

Tropico 3

Twin Sector

Warm Up: Formula Racing

Kaszanka Zone

District Wars

Gry kontrowersyjne

I Have No Mouth, and I Must Scream

Konsole

Halo 3: ODST

Guitar Hero 5

Reedycje

Freeware

Gry na komórki

Modulator

O GRACH INACZEJ

Z shotgunem i w spódnicy

Jak się robi gry

NIE TYLKO GRAMY

Na luzie

Temat Numeru – Monitor dla gracza

Newsy

Trendy: Koniec PC?

Magazyn

TESTY SPRZĘTU

Płyty główne na chpisecie P55 (Asus P7P55D LE, Asus P7P55D, Gigabyte P55-UD3, Gigabyte P55-UD4, MSI P55?CD53, MSI P55-GD65)

Notebook do gier MSI GT740

PSP go

Słuchawki Media-Tech MT3530 (5.1, USB)

Głośniki 2.1 Altec FX3021

Głośniki 2.1 Altec VS2621

Telefony multimedialne: Samsung Pixon 12, Sony Ericsson W995

PŁYTA DVD

Pełne wersje

Summer Athletics 2009 PL

Polska premiera najnowszej wirtualnej olimpiady letniej! Nawiązująca do sierpniowych berlińskichlekkoatletycznych mistrzostw świata jest wszystkim tym, czego spodziewać się należy po grze weteranów gatunku z niemieckiego 49Games. W największym, iście sportowym skrócie: dostępnych jest 28 różnych dyscyplin, takich jak biegi (od setki, przez sztafetę, płotki, po 1,5 km), rzuty i pchnięcia (kulą, dyskiem, młotem, oszczepem), skoki (w dal, wzwyż, o tyczce, ale także z wieży do wody), pływanie na kilku dystansach i w różnych stylach, jak również łucznictwo, strzelanie do rzutek czy kolarstwo torowe.

[Windows XP/Vista, procesor 1,4 GHz, 1 GB RAM, grafika 256 MB, SM 3.0, 3,9 GB na dysku twardym]

Titan Quest PL

To nie tylko jeden z najlepszych hack’n’slashów ostatnich lat, ale autentyczna uczta dla miłośników gatunku. Oferuje wszystko, co powinien niemal doskonały spadkobierca Diablo: ogrom przestrzeni do eksploracji, kilka zupełnie odmiennych klas (ściślej: ścieżek rozwoju z rozbudowanymi drzewami talentów) oraz setki zróżnicowanych przeciwników i setki tysięcy (!) rodzajów tworzonej półlosowo broni. „Tytaniczne zadanie” rozgrywa się w aż trzech światach starożytnych mitologii: greckiej, egipskiej i chińskiej, wypełnionych po brzegi iście mitycznymi stworami.

Równie gigantyczna jest długość rozgrywki. Rekordziści przechodzili tę produkcję w 30 godzin, normalni gracze potrafili spędzić w niej nawet 60. A przecież do tego dodać należy trzy poziomy trudności i możliwość zabawy w trybie współpracy!

[Windows 2K/XP, procesor 1,8 GHz, 512 MB RAM, grafika 64 MB, SM 1.1, 2,9 GB na dysku twardym]

Demo

Pro Evolution Soccer 2010

ActionPLUS 11/09

Freeware

Galerie

GameWalker

Modulator

Na luzie

Bonusy

Action Mag #122

Adventure Zone #73

Art of MMO #7

Bonus (tapety, filmy, tipsy, ziny)

Esensja #89

FotoSmuggler 11/09

FPP MegaZin #86

Muzyka z Call of Juarez: Więzy Krwi

Qfant #3

Gameplaye

Aion

Order of War

Risen

Warm Up