Krótki przegląd broni pancernej cz.1
Moze bedzie jak z newsami o "Soldiers: Heroes of World War II" ?
to bylo bylo ciekawe,poczytac o tygrysach ;)
i to jeszcze w kontekscie gry ;)
Strona dobra,szkoda tylko,ze po angielsku - nie znam jezyka zbyt dobrze,a ze teraz mam wakacje,to nie siade z slownikiem, nie bede sie przemeczal ;D
Jawol! Wehrmacht dzielnie odparł zdradziecki atak Polaków i bohatersko ruszył do kontrnatarcia.
jedna z lepszych akcji propagandowych (czyt. reklamowych) jakich ostatnio na golu nie brakuje. oby tylko ten cykl nie zakonczyl sie przedwczesnie lub nie obnizyl lotow w polowie, jak to zwyklo sie zdarzac... jesli o mnie chodzi, orgazm intelektualny;]
ps. long, nie mialbys moze jeszcze w swoich ulubionych, linkow do stron poswieconym broni pancernej wykorzystywanej prezz aliantow i broni wykorzysytwnej w czasie drugiej wojny swiatowej, jako takiej? za wszelkie wsparcie bede dzwieczny;]
peanut --> Ja tam leniwy jestem, szukać mi się nie chce :) Na Achtungpanzer jest cały worek linków i z nich na ogół korzystam. Jest też polska strona (Prywatny Instytut Badawczy Wojsk Lądowych) z bardzo ciekawymi materiałami no i oczywiście linkami :)
Ech, dopiero teraz zauwazylem ten watek :). Pz.Kpfw. I Ausf. C byl uzbrojony w 2cm EW 141 i MG34 - bylo to jedyne (procz niedoszlej wersji D) i krotkie odstepstwo od uzbrajania tej linii pojazdow w dwa keamy.
Sd.Kfz. 265 KlPzBfWg byl robiony na podwoziu zarowno Pz. I A i B.
Ale Brückenleger na Pz. I, to niezwykla rzdakosc :) (pojazd z elementem mostu) ->
Wozu -->
Pz.Kpfw. I Ausf. C byl uzbrojony w 2cm EW 141 i MG34 - bylo to jedyne (procz niedoszlej wersji D) i krotkie odstepstwo od uzbrajania tej linii pojazdow w dwa keamy.
No i tu mnie masz. Oczywiscie moj blad.
Sd.Kfz. 265 KlPzBfWg byl robiony na podwoziu zarowno Pz. I A i B.
To prawda, ale na podstawie wersji A powstalo zaledwie kilka (bodajze 5 lub 6) SdKfz 265 i na szersza skale produkowano je dopiero na podstawie wersji B. Informacje o tym umiescilem poczatkowo w tekscie, ale usunalem ja pozniej, by za bardzo go nie komplikowac. Teraz widze, ze trzeba bylo ja jednak zostawic ;).
Tak czy siak dziekuje za uwagi. ;)
w.
Szkoda tylko, że autor nie podał skąd wziął te rewelacje niestety:) zwykle tak się robi, że przy pisaniu "monografii" podaje się źródła chociażby, nie mówiąc już o przypisach, w przeciwnym bowiem wypadku można zostać oskrażonym o plagiat (tudzież amatorszczyznę). No, chyba że autor pisze z własnych doświadczeń, był przy tym wszystkim i widział na własne oczy jak się produkuje PzKpfw I - w takim razie przepraszam.
Ja bym naprawdę bardzo prosił o podanie źródeł - mam nadzieję, że nie zostały uwzględnione dlatego, ze autor zwyczjanie zapomniał, a nie dlatego, że wszystko skądś przekleił i podpisał własną ksywką:)
Noghri -->
Nie uwazasz, ze gdybym "przekleil wszystko skads i podpisal wlasna ksywka", z pewnoscia nie popelnilbym tych bledow, ktore tak bezlitosnie wytknal mi kilka postow wczesniej Wozu? ;)
w.
Niestety nawet na internecie zdarzaja sie bledy w tych sprawach ;) - w zasadzie non-stop dokonywane sa nowe odkrycia, a brak jest serwisu, ktory by je faktycznie uwzglednial.
Co do KlPzBefWg, no coz, faktycznie moze i za bardzo sie do tego przyczepilem :P.
Noghri -> Moge zgadywac, ze pierwsze skrzypce gral Achtung Panzer!
wszystkim zainteresowanym polecam załączony link
dla nieqmających po niemiecq inna ciekawa stronka: www.jsp.alpha.pl/bron2ws
a co do samych czołgów to przyznam szczerze że coś mi tu nie pasują te Maschinengewehre34...
przecież to były właściwie erkaemy i miały magazynek bębnowy, nie chodziło przypadkiem o 42? ten był na taśme amunicyjną
no i ja ciekaw jestem czy w grze pojawia sie moździerz najcięższy KARL600mm lol
Pz.Kpfw. I byly uzbrajane w MG13 (wersje A i B) oraz w MG34 (pozostale wersje). W zasadzie na zadnym czolgu nie montowano MG42 wewnatrz pojazdu. Z prostej przyczyny, oslona lufy MG34 byla w przekroju kolowa i dla takiej lufy latwo przygotowac jarzmo czy otwor strzelniczy, niz dla MG42, ktory mial oslone o przekroju prostokata. No i sptawa magazynkow, latwiej zmagazynowac i wymieniac magazynki bebnowe niz z tasmy z pudla.
Co do samego MG34, to byl to UKM (Uniwersalny Karabin Maszynowy), w zaleznosci od konfiguracji osob go obslugujacych mogl byc LKMem, RKMem czy CKMem lub karabinem przeciwlotniczym. I w zasadzie nie mialo to zadnego zwiazku z tym, ze montowano go w czolgach ;). Czemu go tam montowano, podale troszke wyzej. Z tego powodu produkcja MG34 dla czolgow i dzial samobieznych trwala prawie do samego konca wojny.
Jako ciekawostke moge dodac, ze w ostanich dniach rzeszy, w jarzmach dla MG34 dla pojazdow pancernych montowano StG44.