SteamOS poza Steam Deckiem. Lenovo rezygnuje z Windowsa na rzecz systemu Valve
A programy z Windows da się na tym uruchomić? :)
SteamOS na PC dla garczy z obsługą oprogramowanie i sterownikami kontrolerów gier (kierownice, joysticki) to faktycznie byłoby coś.
SteamOS to pochodna Linuksa, więc może da się tam zaimplementować coś w stylu Wine. Dobrze by było.
Przecież tam prawie wszystkie gry ze steama działają na Protonie-> taki Wine na sterydach, bo Wine połowy rzeczy nie odpala.
Obstawiam, że większość rzeczy da się na tym uruchomić, oprócz programów Adobe. Te mogą nie działać. Adobe ma prawdopodobnie jakąś umowę podpisaną chyba z Microsoftem i celowo blokuje nowsze wersje oprogramowania, żeby nie działało na Wine (zawsze był z tym problem i ostatecznie chyba nie został rozwiązany).
Gry z innych platform też odpalają bez zająknięcia(w sensie z Epica i GOGa), co więcej można je tam pododawać żeby ze steama je uruchamiać ze steaminputem.
Pomijając problemy z wine, kto korzysta w 2025 roku z Adobe? Jest cała masa tańszych pakietów (włączając takie nieabonamentowe: kupisz=masz) z podobną funkcjonalnością. Jest też cała masa filmików na YT (głównie po angielsku niestety) o tym gdzie jak i za ile możesz zmigrować, także od byłych klientów adobe, które dosłownie wysypało przy okazji ostatniego eksodusu... (klienci lepiej wypunktują plusy minusy, problem i jak je rozwiązać - niż ludzie z IT którym dano je do testowania, bo zetknęli się z większą ilością problemów i nie mają do dyspozycji rozwiązań oczywistych dla kogoś kto nie rzadko z wystarczającą ilością czasu testowany program mógł by napisać sam)
Co do (mocno uzasadnionego) eksodusu użytkowników o którym wspomniałem:
Pomijając problemy z subskrypcją (i to takie że urzędy w USA się tym zainteresowały a wszyscy chyba wiedzą jak w stanach się "ciemięży kapitalistów") zdajesz sobie sprawę że praktycznie oddajesz prawa do każdego dokumentu które skalasz którymś z ich pakietów? Także tych które nie nalezą do ciebie. Także tych tajnych czy takich które tylko ty zobowiązałeś się trzymać w tajemnicy? I zanim stwierdzisz że wciąż jesteś przynajmniej właścicielem swoich własnych prac:
Gdybyśmy ustalili (np. w umowie) że ja mogę robić z twoimi pieniędzmi co mi się żywnie podoba, ale ty wciąż "jesteś ich właścicielem", i ja bym je wydał ale ty wciąż "byłbyś ich właścicielem" (bo co to w ogóle znaczy w takim kontekście?) jak bardzo, na skali 1-10, zostałbyś zrobiony w bambuko? Co ci tak naprawdę zostaje? To opiłki grosza które dostaniesz za papier na którym napisano ile masz kasy w skupie makulatury?
Na moim PC potrzebuję wyłącznie Steam i przeglądarkę internetową. Marzy mi się bym mógł zainstalować sobie jakieś STEAM OS i nie płacić Billowi Gatesowi żadnego haraczu nigdy więcej.
I tak ma 90% osób. Linux nie jest popularny tylko przez m$ i to nie dlatego że ich system jest taki dobry tylko dlatego że używają swoich pieniędzy żeby ludziom którzy chcą używać innego systemu utrudnić życie
Linuks nie jest popularny dlatego że Microsoft płaci wszystkim na świecie żeby im obrzydzić Linuksa, tylko dlatego że wciąż ogromna ilość programów jest z nim po prostu niekompatybilna. Bez Wine (więc niekoniecznie stabilnie) nie zainstalujesz choćby Photoshopa, Corela, Sony Vegas i wiele innych. Nawet odpalenie plików stworzonych przez Libre Office na Microsoft Office może sprawić problemy, więc większość woli coś co jest mniej problematyczne.
U mnie to samo. Jedynie ten zrypany windows blokuje mnie przed tym, by PC zanieść do salonu i podpiąć pod wieki tv. MS już dawno temu powinien mieć specjalną wersje Windowsa przeznaczoną typowo dla graczy, gdzie nie potrzebujesz myszki czy klawiatury, do obsługi. Jedynie do instalacji systemu. Są tam niby różne atrapy, programy, nakładki zmieniające interfejs w ten ala konsolowy, ale że pod spodem nadal działa badziewny windows, to co chwilę jednak trzeba wejść do niego, by coś tam pogrzebać. Gdyby MS zrobił prostego czystego Windowsa pod gejming z jakimiś dodatkami pokroju przeglądarka, to byłby strzał w 10. Sam złożyłbym drugiego PC właśnie po to, a ten, który mam obecnie stałby jako stacja robocza do innych rzeczy. Tylko pytanie, czy MS ma w ogóle takie możliwości, by z Windowsa wyciągnąć tylko te gejmingowe rzeczy, czy Windows nie jest tak już zaśmiecony, że to niemożliwe.
[link]
Strasznie jesteś ograniczony w takim razie, skoro tylko przeglądarki używasz :)
Nolion
W sumie to można zrobić samemu z Windowsa zrobić system konsolę
Troszkę trzeba się pobawić ale będziesz miał szybszy start sterowanie za pomocą pada i bibliotekę gier
Na dodatek wszystkie gry możesz mieć w jednym miejscu bo Playnite łączy konta z
Steam, Epic, Origin, GOG, Battle.net, Ubisoft Connect
Kłopot w tym, że pod spodem nada działa ten badziewny windows. Nie mam ochoty i czasu, by się z nim bawić, bo i tak efekt będzie mizerny. Samo zainstalowanie playnite czy gog galaxy nic nie da. Nadal, by np. coś zmienić w plikach np. gry trzeba użyć myszki i klawiatury. A na PC to mega częste, że trzeba coś tam przemieniać, pogrzebać czy zainstalować moda. Bo po prostu gry wychodzą teraz w tak fatalnej jakości, że bez ingerencji często nie da się grać.
Nie ma obecnie żadnego działającego narzędzia, który dałby możliwość poruszania się po windowsie za pomocą pada. Dlatego nadzieja w Steam OS, mimo, że kiedyś im to nie wyszło, to teraz może im się uda.
[link]
Myślałem już o tym, aby przesiąść się na Steam OS, ale brak kompatybilności z oprogramowaniem z pracy skutecznie to uniemożliwia, a drugiego sprzętu całkowicie opartego na systemie VALVe nie uśmiecha mi się budować.
A nie możesz mieć dwóch systemów (dual boot) - jeden do gier, drugi do pracy? Czy potrzebujesz obu w tym samym czasie?
Glupi pomysl. Dzieki Windowsowi Lenovo Go byl przenosnym PC wystarczylo podpiac pod monior i mogles, pracowac, ogladac netflixa, instalwoac emulatory, jednym slowem wszystko.
A tak ze Steam OS to zamienil konsole w uposledzona zabawke, gdzie poza gierkami z jednego sklepu nic nie zrobisz.
Dzieki Windowsowi Lenovo Go byl przenosnym PC wystarczylo podpiac pod monior i mogles, pracowac, ogladac netflixa, instalwoac emulatory, jednym slowem wszystko.
Ale wiesz że to wszystko (a nawet więcej) możesz zrobić na Linuxie?
No niezupełnie. Bo o ile netfliksa jeszcze odpalisz (ale limitowanego do 720p) to już inne streamingi pokażą Ci środkowy palec bo nie Windows
Oj nie wiem czy to zwieksza jakosc wideo serwowanego przez netflixa. Raczej wymusza wielkosc ekranu w przegladarce, a nie jakosc z netflixa. W domu zobacze czy disney sie w ogole odpali, ale juz nie moge sie doczekac wklepywania polecen w linii komend na konsoli xD
Dużo problemów ze streamingiem i innymi "problemami technicznymi" (chociaż może niekoniecznie to z 720p na netflixie) da się ominąć instalując google chrome (ze strony producenta, raczej niż chromium na którym jest ona zbudowana)
Chociaż w ten sposób znowu wracasz w sidła korporacji, co najwyżej te akurat na ten moment są trochę luźniejsze.
Osobiście nie korzystam już ze streamingów - przestałem bo trzymali się flasha i czegoś tam jeszcze (drm? kodek? przyśpieszenie sprzętowe?) co sprawiało problemy głównie pod linuxem. Chociaż warto zauważyć, że to nie chodzi tylko o to żebyś korzystał z systemu X raczej niż Y, tylko o transfer praw i własności. Niby do walki z piractwem - tylko, że piraci wciąż mogą oglądać w 4k60, także na linuxie, a po du* dostaje tylko płacący klient, także chyba raczej nie...
Tak rezygnuje, że najpierw wypuści wersję tego handhelda z Windowsem a dopiero za kilka miesięcy ma wyjść wersja z SteamOS xD
Nie chciało sie doczytać, czy celowo robimy gównoburze?
Dla osób które mają gry w różnych sklepach poza Steam (Epic, GOG, Ubisoft, Game Pass, Rockstar Launcher itd) to jest raczej wada niż zaleta.
Zainstalować launcher się da, ale czy wszystkie gry działają? Na Windows działa wszystko, nawet tytuły sprzed 20 lat, na SteamOS zapewne tylko część.
Na Windows działa wszystko, nawet tytuły sprzed 20 lat - otóż nie na w10.
Na Windows działa wszystko, nawet tytuły sprzed 20 lat
Zdziwiłbyś się. Chyba jeszcze nie próbowałeś instalować gier tworzonych z myślą o Win 95/98.
20 lat temu nie, ale jakbyś chciał pograć w tego typu produkcje bez wgrywania zewnętrznych modyfikacji, to w większości przypadków Proton Experimental poradzi sobie lepiej niż jakikolwiek tryb kompatybilności w Win 10/11.
Na Windows działa wszystko, nawet tytuły sprzed 20 lat
Niestety nie jest to prawda, w wielu przypadkach trzeba włączyć w W10/11, niegdyś domyślnie w starszych wersjach systemu, komponenty typu DirectPlay.
Czasami też trzeba się posiłkować wszelkiego rodzaju "wrapperami" np. graficznymi typu dgVoodoo które naprawiają grafikę w grach, w szczególności opartych o biblioteki graficzne DirectX8 i 8.1, gdzie te biblioteki niekoniecznie są 100% wspierane z marszu przez nowe systemy czy nowy sprzęt.
Nie wspomnieć też, że starsze gry potrafią mieć problemy w trybie pełnoekranowym i trzeba je uruchamiać w trybie okna lub bawić się w zamiennik trybu pełnoekranowego tzw. "borderless fullscreen".
Koniec końców, tak na prawdę wymieniłem tu raptem parę problemów związanych z pewnymi problemami technicznymi na nowych systemach Windows, a może być ich dosłownie pełna lista w zależności od gry.
spoiler start
I niech mi ktoś powie, że niby zabawa z takimi zagwozdkami technicznymi ma być frajdą dla przeciętnego zjadacza chleba, bo fakt, że to się dzieje w systemie Windows nie oznacza z automatu łatwe w rozwiązywaniu problemy albo ich brak.
Gdyby nie strony pokroju PCGamingWiki, to graczy których przyciągnęła nostalgia do starszych tytułów, mogłaby szybko przeminąć widząc z czym się muszą zmierzyć na coraz nowszych Windowsach.
spoiler stop
Proton nie wybrzydza z jakiej platformy jest gra. Powiem więcej, Steam dopuszcza, by gry z GOGa i Epica dodawać do Steama, przez co udostępnia SteamInput, który jest bardzo ważny w grze na takiej konsoli (bo nie będziesz np. do Gothica na GOGu przypinał klawiatury i myszki- bez dodania do Steama bez tego byś nie zagrał).
Akurat Gothic 3 nie jest w 100% dobrze obsługiwany- niektóre elementy trzeba paluchem na ekranie dotykowym kliknąć (głównie menu)
Nie rezygnuje z windowsa a oferuje obok windowsa również steam os ;)
Moim zdaniem dobra decyzja. Im większa popularność Linuxa, tym jest większa szansa, że firmy się zaczną coraz częściej interesować tym systemem i więcej w niego inwestować, a co za tym idzie, będzie szersze wsparcie sprzętu czy oprogramowania. To też jest dobra motywacja dla Microsoftu, żeby zaczęli poprawiać Windowsa tam gdzie trzeba zamiast dokładać zbędnych programów i niepotrzebnych funkcjonalności.
W sumie większej różnicy to nie robi. Problem dla mnie byłby, gdyby na SteamOS było słabo z odpalaniem emulatorów innych platform, a z tego co widzę jest dostępne właściwie wszystko i to najlepsze emulatory danych platform.