Intel boryka się z problemami i rozważa wstrzymanie części inwestycji. Fabryka w Polsce może nie powstać [Aktualiza...
Odlewnie? Pierwsze słyszę aby chipy były odlewane. Artykuł wygląda na zwykłe "kopiuj wklej" tłumaczenia angielskiego tekstu bez znajomości tematu o którym traktuje.
Już lepszym byłoby pozostawienie oryginalnego "foundiers" albo fabs, ewentualnym spolszczeniem mogłoby być "wytwórnia lub fabryka mikroprocesorów"
"Co jednak szczególnie ważne, według Reutersa, Intel nie planuje oddzielenia lub sprzedaż działu odlewniczego."
A w cytowanym artykule Reutersa:
Intel has already broken off its foundry business from its design business, and has been reporting its financial results separately since the first calendar quarter of this year.
A jeśli chodziło o to: The proposal does not yet include plans to split Intel and sell off its contract manufacturing operation, or foundry, to a buyer. To już całkowita kompromitacja... Intel nie zamierza sprzedać działu może rozważać sprzedaż kontraktów na wytwarzanie chipów tak jak to robi TSMC, ale to całkiem co innego niż "autor" artykułu w nim twierdzi
Via Tenor
Stanislaw "Sauron" Intel odlewa pierwsze trzy procesory Pentium, podstepnie kodujac w nich backdoory, swoja zlosliwosc, okrucienstwo oraz pragnienie dominacji nad kazdym bitem. Po czym przekazuje je trzem firmom, Microsoftowi, IBM oraz nVidia.
Odlewnia Amon Amarth Incorporated.
Rok 110001010111001011011101 pierwszej generacji.
Koloryzowane 16 bitowym truecolor. Zremasterowane cyfrowo.
Pozwolę sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiły się w komentarzach.
Odnośnie wyrażenia "odlewnie procesorów". Zwrot ten pojawia się już od dawna jako synonim fabryk półprzewodników. Wpisując w wyszukiwarkę: odlewnie procesorów można znaleźć wiele artykułów w których on występuje. Więc to nie tak, że jest to bezmyślne kopiowanie z tłumacza, a po prostu korzystanie ze zwrotów, które od dawna są znane, choć nie oficjalne :)
Co do podziału to też nie widzę tam błędu. Co prawda firma oddzieliła swój dział odlewniczy od działu projektowego w wyniku czego muszą przygotowywać osobne raporty finansowe, jednak fabryki są nadal w posiadaniu Intela. W artykule chodzi o całkowite wydzielenie działu odlewniczego jako nowej spółki. Tak zrobiło między innymi AMD, które w 2009 roku sprzedało swoje fabryki. Tak powstało przedsiębiorstwo GlobalFoundries.
Jeśli zaś chodzi o sprzedaż kontraktów na wytwarzanie procesorów to Intel już od dawna to robi. A raczej próbuje robić w ramach Intel Foundry. Na razie wiemy, że Microsoft zdecydował się na produkcję swoich układów do obsługi AI w zakładach "niebieskich". A biorąc pod uwagę finanse Intel można założyć, że chętnych nie ma zbyt wielu. Tutaj dostępnych jest więcej informacji na ten temat: https://www.intel.com/content/www/us/en/foundry/overview.html
O kurna, jeszcze to tłumaczenie autora ;)
Foundry to technologiczne określenie fabryki podwykonawcy produkującego chipy dla klienta, przykładem jest TSMC. Często zwrot jest używany w formie: external foundry, merchant foundry lub dedicated foundry. Ale tłumaczyć to na odlewnie to trzeba na głowę upaść ;)
Generalnie foundry dotyczy procesu front-end , back-end fab będziecie tłumaczyć jako kuźnię?;)
https://www.merriam-webster.com/dictionary/founding