Siema, składam pierwszy raz swojego pc oglądałem parę poradników ale nadal jestem zielony w temacie sekcji zasilania oraz okablowania z obudowy. Podpiąłem 24pin złącze do płyty głównej oraz okablowania z obudowy wraz z chłodzeniem procesora, złącze 24pin podpiąłem tam gdzie trzeba ale nie jestem pewien co do drugiego 8 pin podpięte w zasilaczu do wejścia P8, 24pin jest oznaczone MB za nim też jest wejście MB 8pin i pytanie czy mam podpiąć 8pin złącze z wejścia MB czy P8 w dodatku na płycie jest wejście na kolejne takie złącze 8pin, łącznie 16pin czy wszystkie mam podłączyć? Podrzucam zdj jak to wygląda.
P8 to zasilanie procesora. Czyli te dwa gniazda 2x8 pin. Możesz oba podłączyć. Powinieneś mieć przewody.
W instrukcji płyty może pisze kiedy powinny być podpięte oba.
Przewód PCIe 8pin od karty graficznej raczej tam nie będzie pasować.
https://www.bequiet.com/pl/powersupply/4067
Zazwyczaj jak nie podkręcasz procesora, albo nie masz jakoś wybitnie mocnej jednostki, to nie trzeba podpinać tego dodatkowego zasilania.
R5 7600
Rtx 4070S
32gb ram 6000mhz
Dwa dyski M2
Zasilacz 850w
Podpinać 16 czy 8
Dobra nic nie zmieniałem kabel CPU 8pin jest wpięty 24pin też kable od obudowy także. Po odpaleniu pc nic nie rusza poza diodami na płycie i zasilaczem.
Zobacz w instrukcji od płyty głównej co oznaczają te diody. Płyta chce Ci powiedzieć co jest nie tak, trzeba tylko zinterpretować te sygnały
Nie zauważyłem kolejnego postu - z tego co widzę w instrukcji, górna dioda oznacza "CPU is not detected or failed", kolejna to "DRAM is not detected or failed". Sprawdź czy pamięci dobrze siedzą w gniazdach, dla pewności może wyjmij je, sprawdź czy powinny być właśnie w tej konfiguracji, bo jeszcze wyczytałem "Always insert memory modules in the DIMMA2 slot first", więc powiedziałbym że powinny być nie w slotach 1 i 3, patrząc od strony procesora, a 2 i 4. Pociągnij może też jednak drugi przewód zasilający do CPU
Zmieniłem sloty ram diody świeciły się przez chwilę na kolor czerwony oraz żółty jak screen powyżej, poczym zgasły i zaświeciły się na biało aktualnie świeci się na zielono. Jedyne co mnie martwi to nie kręcone się chłodzenie od CPU. Podpiąłem także drugi kabel 8pinowy do płyty głównej
Co do chłodzenia to może być tak że zacznie się kręcić dopiero przy wyższej temperaturze.
Powinno sie zakrecic choc na chwile jak dostanie zasilanie i rozkrecic do 100% na ulamek sekundy podczas POST (to nie zawsze ale czesto).
"Drgniecie" lopatek podczas wlaczenia powinno byc zawsze, o ile jest dobrze podlaczone.
sloty na ram masz na bank opisane w instrukcji do mobo ktore sa 1-3 a ktore 2-4 wiec pewnie ustawienie pierwszy z prawej i drugi z lewej to wlasnie 1-3
a wiatrak od chlodzenia zapiales na cpu-fan? nie widac dobrze z tego zdjecia.
inna opcja moze byc jakas dziwna konfiguracja krzywej chlodzenia do procka i w idle leci sobie pasywnie?
Jeżeli wszystko masz dobrze podpięte i nic nie zepsułeś po drodze to zaraz się okaże że do płyty głównej trzeba robić ubdate biosu bo procek na standardowym nie jest obsługiwany. Częsty przypadek w prockach AMD.
Zielony kolor oznacza "Booting device is not detected or fail", co jest normalne jeżeli jeszcze nie został zainstalowany system operacyjny. Grunt że już nie zgłasza błędów procesora ani ramu, tu już możemy być spokojni. Co do wiatraka na procesorze, to na pewno nie zaszkodzi sprawdzić podłączenia przewodu do płyty. Może być również tak jak sugeruje xkxtx, że chłodzenie jest półpasywne i wentylator zwyczajnie się nie uruchamia do momentu osiągnięcia danej temperatury. Na ten moment być może wydziela na tyle mało ciepła, że sam radiator jest w stanie je odprowadzić. Weź się może za instalację systemu, żeby procesor miał coś do roboty i wtedy zobacz czy wiatrak zacznie się kręcić.
Na foto 3 widać że dobrze podpiął wentylatory.
Sprawdź ustawienia bios i trzymaj się ustawień standard.
Pilnuj temperatury procka. Jak będzie wbijać na 80 to bym szukał czegoś lepszego niż ten radiatorek z zestawu
Ewentualnie w bios może być opcja obniżenia TDP że 105 na 65 dla tego procka i będzie chłodny bez utraty mocy.
AND Wraith Stealth chyba nie należy do pasywnych chlodzen
Te standardowe chłodzenie to takie samo badziewie jak przy intelach i jest zalecane żeby to od razu wymienić. Jak będzie korzystał tylko z internetu czy oglądał filmiki to może jeszcze wyrobi. Ale jeżeli chodzi o granie to lepiej żeby coś lepszego zamontował.
Te standardowe chłodzenie to takie samo badziewie jak przy intelach i jest zalecane żeby to od razu wymienić.
Skąd bierzesz te debilizmy?
Nie wiem ile się zmieniło od 10 generacji Intela, ale boxowe chłodzenie do i7-10700 to był ponury żart - thermal throttling pojawił się po kilkunastu sekundach testu w OCCT. Żeby było jeszcze bardziej żałośnie, to był identyczny cooler jaki był dołączony do i5-6400. Zatem to co pisze sabaru to nie są debilizmy, jest w tym co pisze sporo racji
Nie ma co się spierać o wydajność chłodzenia za 50 zł.
A OCCT dojedzie szybko i lepsze systemy.
Gdy w grach na chłodnicy 240 mam 60+ stopni I z ciekawości odpaliłem to OCCT to po minucie był Uninstall bo myślałem że pójdzie dym z procka. Nie ma to przełożenia zupełnie na gry dla Seba
Co to za bezsensowne posty? Jakies bzdety o tezstach syntentycznych gdy gosciowi nawet komputer sie nie wlacza. Pograc mozna na takim chlodzeniu, cicho nie bedzie a sa gorsze chlodzenia, jak w drogich zestawach della czy hp, czesto gorsze niz takie gotowce od intela czy amd a nawet z obcietym profilem zasilanie lub niewystarczajacym chlodzeniem vrm.
Chłodzenie procesora mam podpięte do CPU fan 1 a wiatrak od obudowy do sys fan 1. Tak jak pisałem świeci się zielona dioda karta jak i chłodzenie od procesora się nie kreci popiołem monitor nic na nim nie wyskakuje.
Chłodzenie miało być inne ale przy wybieraniu nie sprawdziłem czy będzie pasować dlatego założone jest podstawowe chłodzenie. Co do samego updated biosa, płyta posiada przycisk do samoistnej aktualizacji czy jeżeli nie widzę ekranu wystarczy pobrać aktualizację wpiąć pendrive i odpalić go poprzez przycisk, czy trzeba mieć procesor odpowiedni do płyty by wejść w biosa i tam ja zaktualizować.
Gdy odpalam pc cały ekran jest cały czas czarny, kabel jest podpięty po zintegrowaną kartę na płycie, próbowałem tak że pod karta graficzną ten sam efekt.
Masz procesor bez literki G, więc porty HDMI i DP na płycie nie będą działać. Spróbuj też w GPU zmienić gniazdo HDMI/DP bo może się okazać, że próbuje dać obraz na początku tylko na jedno z nich. W teorii powinno automatycznie wykryć, gdzie jest monitor, ale może przy pierwszym boocie może tak się nie dziać.
Edit: O. Jak widzę w kolejnej generacji to zmienili i procesory bez G już zazwyczaj mają zintegrowaną grafikę, więc ten punk się nie liczy.
Jadę po pendrive'a do sklepu i spróbuję zaktualizować biosa przez płytę.
Zgodnie ze stroną MSI aby odpalić ten procesor potrzebny jest BIOS w wersji 7E26v10, który jest raczej domyślnie instalowany bo nie widzę na liście procesorów obsługiwanych przez niższą.
Zrób podstawowy troubleshooting, Wyciągnij grafikę, odłącz dyski, podłącz się pod HDMI/DP na płycie głównej, włóż tylko jedną kość RAM najpierw w jeden slot, potem w drugi.
No i dokręć płytę do obudowy na górze (na lewo od złącza wentylatora CPU), nie, nie jest to konieczne, ale wkurza ;)
Zanim zrobisz ubdate biosu spróbuj jeszcze włączyć komputer na jednej kości ramu. Posprawdzaj każdy slot z każdą pamięcią osobno. Choć tu też może się okazać że ramy nie są do końca kompatybilne z płytą główną.
Po kilku godzinach gdybania okazało się że wystarczyło przepiąć kabel zasilający 8pin z złącza na zasilaczu P8 na Mb.
Wszystko działa temat zamykam