Problem z modułem XMP.
Witam. Mam problem z ustawieniem modułu XMP na pamięciach PATRIOT Viper Venom 32GB
7400MHz, płyta GIGABYTE Z790 Aorus Elite AX, proc INTEL Core i7-13700K.
Niestety pamięci chodzą na 4800 MHz (default), a po wczytaniu w biosie któregokolwiek z profili XMP (7400, 7200 albo 7000- timingi pomijam) system nie wstaje i muszę ładować defaultowy. Co można zrobić, żeby je przymusić do pracy w częstotliwości 7400?
Jestem w tym amatorem ale tak wysokie OC bliskie max to już raczej zabawa napięciami.
Najlepiej poszukać jakiś test OC na podobnej lub takiej płycie. Poziom pro.
A ile najwięcej możesz dać w Auto? Sprawdzaj zakres 5000-7000
Przykład
No z tym zmuszaniem to tak nie do konca. Jak nie chce dzialac na defaultowym profilu to pozostaje Ci ustawianie reczne. Pomalutku/powolutku. Upierdliwe - wiem, ale to chyba jedyna opcja.
He, wolałbym uniknąć ręcznego. No bo jeszcze trzeba tajmingi przestawiać ręcznie, a to już nie jest takie proste. Także i napięciami wypadałoby się pobawić. Szkoda, że żaden z tych trzech profili nie działa automatycznie.
Płyta by ponoć uciągnęła do 8000, ale ja mam pamięci 7400.
Może szkoda że wziąłem Patrioty, bo czytam, że ludzie się skarżą właśnie na XMP w tych pamięciach. Że rożnie to chodzi.
Śmieszna historia w ogóle, bo pierwszy zestaw pamięci miał walniętą jedną kość, zwróciłem i zamówiłem takie same z innego sklepu i "niby chodzą".
Pamiec pamieci nierowna - przed zakupem warto doczytac czy w obrebie danych parametrow pracy sa jakies modele lepsze i gorsze, albo czy wrecz do danej plyty sa jakies polecane modele. Szczegolnie jak chcesz je tak wysoko krecic. Ale wiem - madry Polak po szkodzie...
Tryby XMP:
7400 36-44-44-110 1,500
7200 34-42-42-84 1,450
7000 32-48-48-96 1,450
High bandwidth AUTO
Low Latency AUTO
Smoku, zestaw skompilowałem po części sam, po części kierując się zestawami "na listopad", gdzie w jednym poradniku do tej płyty głównej były polecane właśnie te pamięci. Pomyślałem więc, że nie zrobię źle...
Mogę te parametry ustawić ręcznie i podnieść napięcie na 1,5, ale to będzie spory skok, bo teraz napięcie jest koło wolta na płycie. Może nie ustawia napięć odpowiednio i dlatego pamięci nie chodzą w zadanym profilu. ?
Sprobuj zmienic tryb na XMP i bez zapisywania powinienes byc w stanie zobaczyc jak wyglada profil ( z poziomem zasilania wlacznie ). Co do pamieci jako takiej - Czasem to kwestia nie modelu a danej sztuki...
Roznica pomiedzy 1V a 1.5V to... sporo.
Zakladam ze te 1,500 na koncu to 1.5V?
Poza tym - jezeli pamiec nie ma ochoty ruszyc na nizszym profilu ( np tym 7000 ) to o wyzszym w zasadzie zapomnij.
A gdybym ustawił w DDR5 XMP Booster ten profil pod Hynixa 6400?
Nie uszkodzę płyty?
Chociaż pewnie tego boostera mieć na disabled....
Bede szczery - z tak nowymi pamieciami jeszcze nie pracowalem. Wg mnie plyty nie uszkodzisz. W najgorszym razie plyta nie wstanie i bedziesz musial robic reset bios'u ( czy tam UEFI ). Zacznij od Micron 5000 i zobacz co sie stanie.
Wydaje mi się, że nie potrzeba robić aktualizacji biosu żeby użyć profilu XMP, ale mogę się mylić (mówił mi to też jeden gość z serwisu, kiedy go o to pytałem). Update'u biosu wolałbym sam nie robić, szczególnie o późnej porze.
Według cpu- z bios wersja FC z 03/07/2023. Wydaje się dość nowy żeby ogarnąć te pamięci. Ale mogę się mylić, nie znam się na tym za dobrze.
Nikt nie twierdzi ze masz to robic teraz - ale wg mnie w takich przypadkach upgrade BIOSu Twoim Przyjacielem Jest.
Przede wszystkim sprawdz jaka wersje BIOSu masz i czy jest dostepna nowa.
No to zauwaz ze wersja F8 wprowadza poprawki w zwiazku z kompatybilnosciami pamieci DDR5. A to wcale nie jest najnowsza dostepna wersja...
Tak, zauważyłem. Nie jest najnowsza (lecz późniejsza niż moja FC), ale może byłaby wystarczająca.
Dziwne, że wersji FC nie ma w ogóle na liście biosów na stronie gigabyta.
A propos- płyta wspiera pamięci do 7600MHz.
Poza tym - sadzac z rankingu na forum - swoje lata masz. Wiem ze kiedys update biosu to byla loteryjka - teraz to idzie duzo latwiej. Nie boj sie tego ( choc sam sie zawsze trzese przy upgrade :)) )
Jak masz z tym problem w swojej okolicy - to fakt.
Delikatny offtop - jak masz problemy z pradem i kupujesz taki sprzet... to szczerze sugeruje inwestycje w UPS.
Upgrade biosu to szybki proces. W tej klasie sprzętu nie ma się co zastanawiać. Ostatni stabilny, żadne bety.
A tak serio, te 7000mhz w jakim celu? Sztuka dla sztuki? Wiem że fajnie wygląda, w końcu płaci się.
Trzymałbym się póki co np 6400. I spokojnie myślał czy da radę wyżej. Przecież to różnica pojedynczych fps
To gdzie ty mieszkach że może braknąć ci prądu. Choć może braknąć. Raz jak instalowałem system to w połowie wyłączyli prąd i musiałem później od nowa to robić. Ale raz mi się tylko tak zdarzyło. Potem puki co nigdy.
Wiesz, kiedy mi wyłączy prąd jak gram w Stellaris to tragedii nie będzie. Gorzej przy updacie biosu. Także już myślałem o UPS, może kupię. Poleciłbyś coś do zasilacza 1200W?
mirko81, chyba właśnie pójdę w 6400 o ile się uda.
sabaru--- rzadko się to zdarza, (głównie kiedy w elektrowni coś grzebią, lecz nie tylko, czasem losowo) ale jest potencjalnie możliwe w każdej chwili.
Co do wylaczenia kompa w trakcie grania - to obawiam sie ze jestes w bledzie. Dla sprzetu ( elektroniki ) to szok. Powiem tak - mieszkam w miejscu gdzie z pradem problemow nie ma, komp stoi mi na smarcie 1000'ce i w ciagu ostatnich 5 lat ups zalaczal sie moze z 8 razy. Za kazdym razem byly to wahniecia - nie zaniki - pradu, i za kazdym razem jestem sam sobie wdzieczny za to ze go mam.
Uwalona plyta, procesor ( o grafice nie wspomne ) to koszty bedace w zasadzie wielokrotnosciami ceny zakupu ups. Jeszcze jedno - szczerze doradzam nie kupowania nowki, tylko uzywki po wymianie baterii. 30-50% ceny nowki przy takiej samej funkcjonalnosci.
No nic, dzięki Wam trochę mi się przejaśniło w sprawie. Jak będę mial troche czasu to spróbuje tą wersję F8 zupdajtować.
Panie Smoku, czy możesz polecić jakieś UPS do zasilacza 1200W? Bo rozumiem, że masz o tym jakieś pojęcie, skoro sam używasz.
uuu - pojechales. 1200W? Na bogato. A jaki masz max pobor mocy w sprzecie?
Albo inaczej - do zasilacza 1200W bralbym ups PRZYNAJMNIEJ 1600VA, a najlepiej 2000VA( ale to juz skrzynia. Droga skrzynia ).
Wg mnie o ile nie masz dwoch super wydajnych grafik w zestawie to UPS typu 1000-1200VA spokojnie to ogarnie - ale dobierajac pod zasilacz - jak powyzej.
Jezeli chodzi o mnie - na 1000VA stoi mi komputer ( proc 9700k , grafika 3080, monitor i router ), jak gram dochodze MAX do 60% obciazalnosci zasilacza.
Nie bede pisal tu esejow - Moc zasilacza masz podana w W, zazwyczaj moce UPS sa podawane w VA. Moc czynna, bierna i pozorna. Jak chcesz mozesz doczytac ( otworz flaszke i zacznij. Na trzezwo nie ogarniesz. Po pijaku tez nie ale bedziesz mial to w dupie ). NAJPROSCIEJ ujmujac VA to duzo mniej niz W ( jakies 0.7 - 0.8 w zaleznosci od tego czym jest odbiornik tej mocy).
Nie potrzebujesz elektrowni ktora podtrzyma Ci kompa przez pol nocy. Wg mnie ups sluzy do tego zeby zareagowac na wahniecie zasilania - a jak wylacza prad kompletnie to daje Ci czas na prawidlowe wylaczenie sprzetu.
Jeszcze jedno - kupujesz np UPS 1000VA. Czy jego obciazalnosc jest 1000VA? Ano nie jest. UPS mozesz obciazyc do max 80% wartosci znamionowej. Obciazysz wiecej - wbudowany w niego akumulator moze po prostu nie dac rady podac wystarczajaco duzego pradu w chwili awarii. Do tego dochodzi to co pisalem wczesniej - VA to mniej niz W. Dlatego ups zawsze kupuje sie z zapasem mocy.
Co do modelu - bo o to tez na pewno spytasz: NIE napisze Ci ze APC jest cacy ( ale i najdrozszy chyba ), a Ever czy inny CyberPower ssie.
Napisze za to ze mam doswiadczenie z APC i im ufam. W serwisowaniu sa proste i wymiane baterii po paru latach ogarniesz sam.
Sa 2 rodzaje UPS - back i smart.
W skrocie - back dziala z napiecia sieciowego i w przypadku zaniku pradu przelacza na baterie, smart caly czas na biezaco doladowuje baterie i z tej baterii dziala. Smarty sa lepsze - ale i drozsze. Miedzy innymi dlatego wybieram uzywki. Osobiscie mam APC Smart-ups 1000 ( ten z wyswietlaczem ). NIE TWIERDZE ze back bedzie zlym wyborem - szczegolnie jak nie masz specjalnych "jazd" z energetyka.
Dawno sie nie wczytywalem w technologie - ale zazwyczaj smarty maja wbudowane tzw power conditionery - w skrocie jest to kawal kondensatora ktory bardzo fajnie pomaga wygladzac piki napiecia w gore i w dol. Czyli np. chwilowe wahniecia napiecia.
W smarcie bateria zyje 3 -max 5 lat. Moj zglosil potrzebe po troche ponad 3 latach. Wymienilem, zadnej kalibracji nie trzeba bylo robic ( w starszych modelach to byla zmora ). Plug'n'play. Hula jak ta lala.
1200W z myślą o przyszłości. Jak dobrze pójdzie (czytaj będą karty na rynku), to w przyszłym tygodniu kupię 4090.
Dzięki za podpowiedź, teraz będę wiedział czym się kierować.
<------------ SMOKU---- dzięki za wyczerpującą wypowiedź.
Staralem sie napisac rzeczy wg mnie najwazniejsze w telegraficznym i w miare (oby ) przystepnym skrocie. UPSy i wogole zasilanie to jest temat rzeka.
Uwazam ze do takich wlasnie rzeczy powstalo to forum.
Jakby co - polecam sie. Jak bede wiedzial - to napisze. Jak nie bede wiedzial - to napisze ze nie wiem.
Wrzuć sobie przedostatni BIOS. Też mam GB na Z790 i dużo stabilniej system pracuje obecnie. Jak kupowałem w lutym to był chyba F3 i była tragedia.
Ustaw profil 7000 i podbij napięcie do 1.500V lub 1.550 V i powinny chodzić. Jak nie będą chodzić to ręcznie ustaw wolniejsze timingi takie jak masz w profilu 7200, jak dalej nie będą chodzić spróbuj tych z 7400 Jak to wszystko zawiedzie to szukaj ratunku na necie może znajdziesz ustawienia na których będzie chodzić.
Ja ustawiłem z napięciem +1,5V na maksymalne taktowanie mojej pamięci i czasem mi wywalało bluescreeny, errory w grach... Okazało się, że te maks pamięci przewyższało nieco maksymalne obsługiwane przez procesor. Także sprawdź sobie, czy płyta i procesor na pewno obsługują te szybkości.