Jestem pasjonatem historii jednak właśnie zainteresowałem się bardziej okresem, który do tej pory omijałem, mianowicie pierwszą wojną światową i czasem ją poprzedzającym (druga połowa XIX wieku). Poszukuję więc książek na ten temat i może ktoś coś kojarzy ciekawego?
Najlepiej czegoś w rodzaju Historii Trzeciej Rzeszy Evansa, albo 1939.Obronna Polski i Europy Jurgi. Czyli książki nie stricte akademickie ale jednak konkretne, bogate w odniesienia, podpierające wypowiedzi źródłami itd. Już konkretnie historyczne dla osób znających podstawy historii. Nie interesują mnie zbiory ciekawostek czy bajkopisarstwo pod płaszczykiem książek historycznych (jak miałem okazję się ostatnio naciąć w historii wczesnych Piastów ostatnio).
Ewentualnie jak macie coś do polecenia z innych okresów historycznych w tym stylu to też śmiało piszcie. Poza dwiema przytoczonymi powyżej mogę tez poszukać tych co czytałem odnośnie okresów wcześniejszych gdzie, ale dotyczyły głównie czy to starożytności (raczej późnej), średniowiecza (tutaj regionalnie) czy XVI-XVII wieku. Teraz chciałbym uzupełnić XIX i początek XX wieku.
Stalin. Terror absolutny - Jorg Baberowski, książka nie jest stricte o Stalinie a raczej o czasach od momentu dojśćia do władzy komunistów, czasach wielkiej czystki, aż do momentu śmierci Stalina
To jest ta seria:
https://lubimyczytac.pl/seria/3400/oblicza-zla
Ale elathir o troszke inny okres pyta :)
XIX wiek, ale tylko Norwegia:
https://piw.pl/pl/historia-norwegii-xix-i-xx-wieku
Ja się nie znam, niecierpię tego okresu historycznego.
Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918- cegła, ale szybko się czyta i idzie się dowiedzieć ciekawych rzeczy.
Paul Ham
1914 Rok Końca Świata
Polecam mocno, mniej skupia się na działaniach zbrojnych a dużo bardziej na tym co działo się krótko przed i dlaczego.
Poza tym, z zastrzeżeniami ale jako dobre wprowadzenie w temat Barbara Tuchman:
Sierpniowe salwy oraz Wyniosła Wieża.
Burza nad Pacyfikiem t1. i t2. https://lubimyczytac.pl/ksiazka/233260/burza-nad-pacyfikiem-tom-1
Japonia 1937-1945 https://lubimyczytac.pl/ksiazka/126596/japonia-1937-1945-wojna-armii-cesarza
Zdobywcy https://lubimyczytac.pl/ksiazka/3831557/zdobywcy-jak-portugalczycy-zdobyli-ocean-indyjski-i-stworzyli-pierwsze-globalne-imperium
Los Rzymu https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4957488/los-rzymu-klimat-choroby-i-koniec-imperium
Historia XIX wieku. Przeobrażenie świata https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4937266/historia-xix-wieku-przeobrazenie-swiata
To tak na szybko.
Dziękować, po wstępnej analizie Historia XIX wieku już na półce.
1914 Rok Końca Świata brzmi fajnie ale nie mogę znaleźć ebooka na szybko. Poszukam jutro.
Los Rzymu - też mogę polecieć, przyjemnie się czyta. Nie wiem tylko jak z wiarygodnością, bo czytałem ją w czasach gdzie brałem książki bardziej na wiarę i nie sprawdzałem tego. Ale ciekawa perspektywa.
Janusz Pajewski "I wojna światowa"
W temacie wielkiej wojny najlepszą pozycją (w temacie jej genezy) w języku polskim jest imo aktualnie opracowanie Christophera Clarka "Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914". Wartościową pozycją (acz już nieco przestarzała) jest też dwutomowy "Dreadnought" R.Massiego.
Burza nad Pacyfikiem t1. i t2.
Bezsprzecznie jest to jedna z najbardziej wciągających pozycji dot. wojny na Pacyfiku. Flisowski włożył w nią ogromną ilość pracy i to widać. Obecnie jednak już mocno zdezaktualizowana acz nadal bez godnego następcy (w języku polskim ofc).
Japonia 1937-1945
Cholera wstyd, bo tego nawet nie znałem - koniecznie muszę nabyć.
Niemniej jednak w tematyce reform armii cesarskiej (od Meiji począwszy) to polecam również (albo przede wszystkim) Edwarda Drea "Cesarska armia Japonii 1853-1945".
Poza konkursem (bo XIX w nie dotyczy):
Aktualnie w przerwie od Braudela (tak tak, morza śródziemnego za Filipa II) z wielkim entuzjazmem czytam (a właściwie to na finiszu jestem) też "Wojnę stuletnią" Jeana Faviera.