Nowy wątek o polskiej polityce, głównie z tzw. planktonu. Pierwszy na czas kampanii wyborczej mi zablokowano i już nie odblokowano :)
Z ciekawostek, Kukiz z jednej strony udaje, ze on nie jest z PiSu, ale chwilę później mówi, że mu do PiSu ideologicznie najbliżej i zawsze będzie blisko. To będzie chyba najmniejsze koło Poselskie bo na chwilę obecną ma liczyć trzy osoby. Dowodzi też, że nawet zapatrzony w Jarka jak w ikonę Kukiz nie wierzy w mityczną większość Morawieckiego. Ciekawe czy do przyszłych wyborów nie będzie musiał szukać nowego partnera lub znowu startować sam.
Czyli może rodzi nam sie nowy ale stary plankton.
Podejrzewam że Kukiz zakłada własne koło bo na cele organizacyjne pewnie są jakieś dodatkowe fundusze z sejmu. No może przynajmniej jakiś pokój z ekspresem do kawy gdzie będzie się mógł schować przed innymi.
1. W tym roku 20 jedynek nie miało najlepszego wyniku na swojej liście. To o prawie 50% więcej niż 4 lata temu. 4 prześcignięte jedynki nie weszły z tego powodu do Sejmu.
2. Co do posłów Konfy, to warto też sprawdzić, kto zostałby posłem w razie wejścia do europarlamentu którychś głównych polityków Konfy (a europarlament to przeca gruba forsa, więc „płotki” tam wysyłane pewnie nie będa) I tak:
– za Bosaka wszedłby… prezes Porozumienia Derehajło,
– za Mentzena wszedłby Banaś junior (ledwo, bo ledwo, ale wyprzedził braunistkę Ruchniewicz i „potężnego” Seba Rossa),
– za Brauna wszedłby Tomasz Buczek z Ruchu Narodowego,
– za Berkowicza wszedłby Bartosz Bocheńczak z Nowej Nadziei,
– za Wiplera wszedłby Pawel Rudnicki z Ruchu Narodowego?
– za Tumanowicza wszedłby braunista Bogusław Domański,
– za Pejo wszedłby Rafał Mekler z Ruchu Narodowego.
3. Po prawie 13 latach zmienił się szef Komunistycznej Partii Polski – Krzysztofa Szweja zastąpiła Beata Karoń.
Członkowie KPP drugi raz nie wystartowali do Sejmu – pierwszy raz było to w 2015, kiedy wezwali do bojkotu, a tym razem żadnego stanowiska nie zajęli.
4. PolExit Żółtka ma wystartować w eurowyborach.
5. Głosy oddane na poszczególne partie jako procent wszystkich głosów oddanych na komitet KO i procentowy udział w subwencji dla KO:
Nowoczesna - 5,67% - 1,25%
Inicjatywa Polska - 3,8% - 1,25%
Zieloni - 1,02% - 2,2%
6. Partia rządząca - Prawo i Sprawiedliwość - według stanu na koniec listopada miała 44 996 członków. To liczba podobna do ubiegłorocznej (w styczniu 2021 r. Prawo i Sprawiedliwość deklarowało ok. 45 tys. członków).
Jak przekazał nam sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, najwięcej z nich zarejestrowanych jest w woj. mazowieckim (ok. 6,5 tys.), podkarpackim (4,4 tys.) i małopolskim (4,2 tys.).
Platforma Obywatelska ma obecnie 23 727 członków (stan na 9 grudnia). Partia odnotowała spory spadek w porównaniu do ubiegłego roku (w lipcu 2021 r. deklarowała 34,1 tys. zarejestrowanych działaczy).
Z czego to wynika? Jak wyjaśnia biuro prasowe klubu parlamentarnego PO, "zmiana liczby członków wynika z weryfikacji z powodu zmiany statutu, w związku z którą wykreślonych zostało ponad 13 tys. osób.". Nowa wersja statutu, przyjęta jesienią 2021 r. zakłada, że członkostwo wygasa w przypadku zalegania z płatnością składek za okres powyżej 4 lat (i po bezskutecznym wezwaniu do ich uregulowania).
"Jednocześnie informujemy, że w 2021 i 2022 roku Platformie Obywatelskiej przybyło 5,5 tysiąca nowych członków" - podkreśla biuro prasowe KP PO.
Nowoczesna ma 1246 członków (stan na 25 listopada), podobnie jak pod koniec roku ubiegłego.
Katarzyna Osowiecka, skarbniczka Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, przekazała nam, że ugrupowanie ma 3812 zarejestrowanych członków i sympatyków, w tym 69 to członkowie (osoby, które uiszczają składki).
Zieloni mają obecnie ok. 750 członków (do tego 775 sympatyków).
Polska 2050 Szymona Hołowni ma 721 członków (stan na 25 listopada). W lipcu ubiegłego roku miała ona 17 działaczy. Przypomnijmy, że ugrupowanie zostało oficjalnie zarejestrowane w marcu 2021 r.
Nowa Lewica pod koniec listopada miała 20 604 członków. Dla porównania, SLD (jeszcze przed połączeniem z Wiosną) liczyło w 2020 r. 29,6 tys. zarejestrowanych działaczy.
Lewica Razem to ok. 3,8 tys. członków i sympatyków. W ubiegłym roku miała blisko 3,1 tys. członków, a także nieco ponad 1 tys. sympatyków.
Polskie Stronnictwo Ludowe podliczyło członków w grudniu ubiegłego roku (stan partii sprawdzany jest pod tym względem co kilka lat) - to 87 tys. osób. W 2016 r. było to 100,2 tys. członków.
Unia Europejskich Demokratów (współtworząca z PSL Koalicję Polską) ma ok. 500 członków.
Konfederacja Wolność i Niepodległość przekazała nam, że ugrupowanie ma formalnie "mniej niż 100 członków". Zaznaczono jednocześnie, że kluby Konfederacji mają w całej Polsce ok. 20 tys. działaczy.
7. Liga Obrony Suwerenności przeszła do historii, podczas walnego zjazdu partii 6 sierpnia zmieniono statut i nazwę partii na Ruch Patriotyczny w skrócie RP, Podjacki nadal szefuje.
8. Łukasz Litewka, świeżo wybrany poseł Lewicy, popiera aborcję do 12. tygodnia ciąży... ale tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety xd Najlepszy wynik indywidualny spośród kandydatów Nowej Lewicy (partii) zrobił przeciwnik aborcji na życzenie. Fakt, nie opinia.
https://www.wprost.pl/amp/11473375/posel-lewicy-nie-poprze-aborcji-do-12-tygodnia-nie-mam-zamiaru-odchodzic-od-wiary.html
Litewka chce referendum w sprawie aborcji.
A, jeszcze Korwin coraz bardziej otwarcie pisze o nowej partii. I będąc w tym temacie, za Hołownią zagłosowało 17 Konfederatów a wstrzymał się tylko Berkowicz.
Z Twittera:
Klub Senacki Trzecia Droga liczy na starcie nie 11, lecz 12 senatorów. Do wybranych z ramienia PSL i PL2050 dołączył Józef Zając.
Szefem klubu został b. premier Waldemar Pawlak, I wiceprzewodniczącym –
Fedorowicz, wiceprzewodniczącym – Ryszard Bober (szef koła PSL w poprzedniej kadencji).
No i areszt dla W. Karpińskiego uchylony, więc na pewno zostanie europosłem. Być może on jako jedyny nie będzie w żadnej frakcji, bo PO może nie zgodzić się na jego obecność w EPP. Szczęśliwie dla niej on też nie jest członkiem partii z powodu tego, że był sekretarzem miasta (jak Gorczyca i Siedlaczek).
Drugi po Dolnym Śląsku klub Koalicji Samorządowej powstał w sejmiku zachodniopomorskim (czyli w krzystkowym mateczniku). Utworzyli go dwaj niezrzeszeni radni z list BS oraz radny usunięty w czerwcu z PSL, który do tej pory współtworzył klub PSL-NL (m.in. z Wziątkiem), który w związku z tym się chyba rozpadł, bo był 3-osobowy. Chyba że do klubu dołączyłby niezrzeszony Rosiński, który chyba z puli PSL jako człowiek Lubczyka startował do Sejmu z listy TD.
A z sejmiku pomorskiego: zmarła radna PiS Gwiazda (siostra tego Gwiazdy) i drugi w kolejce do przejęcia mandatu jest Helmin z Republikanów (były wiceprezes UPR), ale raczej weźmie go D. Sikora z PiS, która nie dostała się do Sejmu.
Majchrowski ma nie startować już na prezydenta Krakowa. Gotowy namaścić na następcę prezesa CdP (choć jeden lewicowy, drugi prawicowy), ale stanowczo oponuje PO.
https://wydarzenia.interia.pl/malopolskie/news-jacek-majchrowski-nie-wystartuje-w-wyborach-samorzadowych-po,nId,7153004
Jest strona tych skurczybyków Kamratów: https://rodacykamraci.org/
Dlaczego linkuje tego gościa? Nawet na wikipedii jest bowiem wyraźnie napisane że facet deklaruje się jako wikkanin (czyli jest wyznawcą Wicca). To ciekawe, bo w obecnym Sejmie swoją reprezentację w Sejmie, z tego co podał jakiś czas temu TVN24, stracili....prawosławni (ewangelicy reprezentację wciąż mają, choćby w osobie Urszuli Pasławskiej).
Ciekawostka, bo może wikkanie nie są zbyt poważnie traktowani, przynajmniej przez jakąś część, innych środowisk pogan (nie, nie uważam tego określenia za pejoratywne, a używam go zbiorczo do wszystkich grup wyznających religie przedchrześcijańskie), ale ciekawi mnie czy religia będzie miała wpływ na politykę tego Pana.
W Polsce nie ma konserwatystów. A przynajmniej nikt, kto nie protestował przez ostatnie lata demolki wszystkiego, nie ma prawa tak się określać.
Ależ są. Konserwatystami jest PSL i w mniejszym stopniu Polska 2050.
PiS może uchodzić za prawicę ale nie za konserwatystów bo są ich antytezą, mają podejście bardziej rewolucyjne, ewentualnie możemy ich określić mianem reakcji (kontr-rewolucja przeciwko rewolucji liberalnej). Pod tym względem przypominają Nazistów, ci też choć byli prawicowi byli zdecydowanie po przeciwnym biegunie względem konserwatystów. Choć nie aż tak skrajnie, bo Naziści byli do tego anty-religijni a tutaj PiSowi jednak bliżej do konserwatystów.
Niestety ale podział konserwatywna prawica i liberalna lewica działał tak do połowy XIX wieku, potem zaczął się sypać.
Korwin potwierdził, że założy partię, jak tylko stanie do końca na nogi. Może to być i w przyszłym tygodniu, w grudniu to już najpóźniej, w każdym razie jest zdecydowany.
Tymczasem 10 grudnia w Krakowie, wybory o znaczeniu bardzo lokalnym – do rad dzielnic.
Część z 336 mandatów już została obsadzona, poprzez zgłoszenie się tylko jednego kandydata.
Okazuje się, że klub BS w sejmiku świętokrzyskim istniał zaledwie 2 miesiące (nawet niecałe). Jego szef były poseł W. Wrona (który z 4 „wielkoszlemowych” partii tylko w PO jeszcze nie był) nawet już po paru dniach zrezygnował z zasiadania (na początku lipca), ale ostatecznie klub się rozwiązał pod koniec sierpnia. Po 11 radnych jest klubu PiS i niezrzeszonych, poza tym 8 ma klub PSL.
A BS z 3 województw został klub już tylko w dolnośląskim.
W sejmiku podlaskim mandat za wybranego do Sejmu ziobrystę objął były ziobrysta, który przed wyborami poparł na wspólnym filmiku Derehajłę i Konfederację, mocno krytykując PiS. Może dołączy do Porozumienia lub KWiN.
JKM na wspólnym live z Żółtkiem poinformował, że 13 grudnia ujawni nazwę swojej nowej partii. Według niego zapowiadany kongres programowy UPR nie dojdzie do skutku.
Wychodzi na to, że kongres programowy UPR się nie odbył i nici z nowego otwarcia, przynajmniej na jakiś czas. Za to odbył się II Kongres Ruchu Prawdziwa Europa, Piotrowski i jego ugrupowanie przygotowują się do startu w wyborach do europarlamentu. SDPL także szykuje się do walki o europarlament, wybrano pełnomocnika ds wyborów europejskich, a i chętni do startu w wyborach samorządowych mogą się zgłaszać do partii o poparcie. SDPL pewnie będzie startował w ramach Nowej Lewicy. Piraci także szykują się do walki o samorząd, na pewno w Krakowie, a Janusz Wdzięczak w Łodzi.
Dobry Ruch, Libertarianie i Wolnościowcy podpisali deklaracje o współpracy. Zobaczymy jak długo potrwa i czy skończy się to wspólnym komitetem wyborczym do samorządu i europarlamentu.
Z krakowskich ciekawostek: posłanka Razem, Daria Gosek-Popiołek poparła Łukasza Gibałę, niegdysiejszego posła PO, potem Palikota. Od wielu lat skoncentrowanego na zdobyciu stanowiska Prezydenta Krakowa. Oznacza to że DGP nie będzie startować w wyborach prezydenckich.
Jednocześnie okazało się że Lewica (Biedronia/Czarzastego) jeszcze się nie zdecydowała w tym zakresie, więc możemy mieć kolejną różnicę w klubie parlamentarnym.
Chęć ubiegania się o prezydenturę z ramienia Lewicy potwierdził Waldemar Witkowski z UP w tweecie, który przytoczę w całości:
https://twitter.com/W_Witkowski_/status/1857129758208770245?t=FEu3fvdHDCD2sOpSlG7Icg&s=19
1. Kandydatem na prezydenta został też niezatapialny prezes RNP Romuald Starosielec.
2. Na wieczne spoczywanie udała się Polska Jest Jedna. Partia ta jak na plankton żyła krótko, ale intensywnie. W wyborach parlamentarnych w zeszłym roku była jednym z zaledwie 7 komitetów ogólnopolskich i zdecydowanie najbardziej tajemniczym. Tajemnicze jest również to, w jaki sposób wiosną Rafał Piech został ponownie wybrany na prezydenta Siemianowic Śląskich, choć jego „nietypowe” poglądy były już wtedy wszystkim znane. Od teraz PJJ będzie działać jako stowarzyszenie Panem Jest Jezus. Najwyraźniej uznali, że niczym św. Stanisław Kostka zostali stworzeni do wyższych rzeczy. Wyższych niż wybory.
3. Nową partię centroprawicową chce budować były pisowski minister Dawid Jackiewicz. Bardzo znany i lubiany przez społeczeństwo lider, czyż nie? Tego właśnie w polskiej polityce brakowało.
1. Obecnie ogłoszonych jest bodaj 12 kandydatów na prezydenta. 5 wiadomych podpisy zbierze, 6 nołnejmów raczej na pewno nie zbierze (Dominika Jasińska, Andrzej Zaborowski, Katarzyna Szadkowska, Grzegorz Niedźwiecki i Andrzej Włosek), a Starosielec właśnie nie wiadomo. W 2020 mu się nie udało, ale teraz może akurat.
2. Wyrejestrowane poza PJJ zostały także: Alternatywa, Mam Dość 2023, Patrioci Polska, Polska Praworządna, Przyszłość 5.0, Rodacy Kamraci, Stronnictwo „Piast”, SPPiP oraz rozwiązane wcześniej RMW i Wolnościowcy. „Piast” ma tu największą historię – powstał w 2006 roku, miał europosłów (w pewnym momencie aż 4), posłów i senatorów, długo radnego sejmiku. Już w 2007 trzeba było wykreślić PSL „Piast” ze względu na nieprawidłową nazwę, ale od razu zarejestrowali się ponownie pod nową. Teraz chyba już tego nie zrobią, działalność głównie w powiecie staszowskim.
3. A propos ruchu ludowego, dziś 75. rocznica powołania i 35. rozwiązania ZSL.
4. No a po wykreśleniu Polski Praworządnej, Agrounii zostały już tylko 3 partie – co ciekawe, nie wyrejestrowano jeszcze tej głównej RS Agrounia Tak, choć też się do tego kwalifikuje (drugim z niedobitków pozostaje PRL, którym zresztą nie wiadomo, kto legalnie kieruje). Ciekawe, czy jeśli to zrobią, M. Kołodziejczak przystąpi do Społecznego Interesu albo Stabilnej Polski. A może już wstąpił? Długo istniało SPPiP (Stronnictwo Patriotyczne Polski i Polonii) – 13 lat, ale nie zaistniało w kompletnie żaden sposób. Ciekawe, czy kamraccy faszole jeszcze będą próbować.
5. Ogólnopolskiej strony UED wciąż nie widać, ale powstała strona koła katowickiego, całkiem konkretna działalność. https://ued.org.pl/
6. Strona Alternatywy w budowie, jeszcze jej nie ujawniali (https://partiaalternatywa.pl/)
7. Strony CdP i SD nie działają w ogóle (co do SD, to Piskorski mówił w wywiadzie, że popiera Trzaskowskiego na prezydenta – czyli nie Hołownię).
8. A strona Porozumienia teraz jednocześnie… działa i nie działa – niby jest, ale wywalili wszystkie treści (https://pjg.org.pl/).
9. A strona KNP już nie linkuje do PolExit-u, tylko z powrotem jest stroną KNP (https://knp.org.pl/).
1. Marek Woch, prezes Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”, poinformował w sobotę, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Wśród postulatów Wocha jest zmiana systemu politycznego na prezydencko-parlamentarny.
Pierwszy raz słyszę o tej osobie.
2. I jest. Odbył się nadzwyczajny kongres Centrum dla Polski. Odnowiono deklarację ideową (podkreślono centroprawicowy i chadecki charakter partii), zgłoszono też postulat zakazu komórek w szkołach (napisano o tym już w niektórych mediach). Nic nie wiadomo o zmianach we władzach, ale ze strony zniknęli sekretarz Michał Kwiecień i skarbnik Piotr Kulerski. Lubczyka na zdjęciach coś nie było widać, ale potwierdzili, że jest w partii. Na zdjęciach na głównym planie widać siedzących we dwóch Rasia i Tomczaka – może Tomczak zastąpił Ujazdowskiego jako szef rady krajowej? Widać z nimi chyba Orgelbranda, który wcześniej zniknął z zarządu. Podobnie jak Wojnicki z Centrum Dobrego Państwa, którego też chyba widać na zdjęciach (może nie odszedł z partii, albo szybko wrócił). Uruchomili nowy oficjalny profil na X (https://x.com/OficjalneCDP – poparli już na nim kandydaturę Hołowni), a z dwóch „pustych” na fb oficjalnym okazał się ten – https://www.facebook.com/profile.php?id=61567011928370.
3. A strona Porozumienia to już się w ogóle przestała otwierać.
1. No i PPS już oficjalnie poparła Biejat.
2. Będą rejestrować trzecią Samoobronę. Tak, zdają sobie sprawę, że nazwa zajęta i wstępnie nazwali się Samoobrona – Odrodzenie Andrzeja Leppera. Wśród założycieli jest dwóch byłych członków Samoobrony: Marian Sołyga i Mateusz Piskorski. Pozostała dwójka to: Piotr Panasiuk wyrzucony z Bezpiecznej i Jerzy Andrzejewski. Środowisko które opuściło Sykulskiego będzie teraz odwoływać się do Leppera.
3. Korwin już otwarcie błaga Brauna o start w wyborach prezydenckich i „zwolnienie go z tego obowiązku”. Faktycznie, jak ktoś kandyduje w wyborach tyle razy co Korwin, to może zapomnieć, że wbrew pozorom to wcale nie jest obowiązek. Przy okazji nazwał siebie „uczciwą skrajną prawicą”. To akurat się chwali, radykałowie rzadko są świadomi swojego radykalizmu, ale Janusz akurat jest.
1. Co ciekawe, liczne media (w tym największe) ogłosiły kilka dni temu start Katarzyny Cichos – dr prawa z UKSW. Deklaruje się centroprawicowo, jest za kompromisem aborcyjnym. Szykuje się też ona do tworzenia partii Platforma Rozwoju Polski. W 2014 startowała na prezydenta Siemianowic Śląskich (kolejna więc osoba z tego miasta po Piechu z ogólnopolskimi ambicjami). Gdyby zebrała podpisy, to pewnie byłby mój drugi wybór po Hołowni.
2. W partii PJJ to… formalnie Piecha zastąpił Klein jako szef – sąd go wpisał do rejestru, bo partia jest wyrejestrowana wciąż nieprawomocnie. Choć przekształciła się w stow. Panem Jest Jezus pod przewodnictwem Piecha i oficjalnie zakończyła działalność, a na jej stronie nic nie ma o zmianie szefa. Fakt natomiast, że Piech zapowiadał odwołanie od decyzji o wykreśleniu.
3. ŚPR pozostaje wykreślona nieprawomocnie już prawie 2 lata i deklaruje dalszą działalność. Może gdy wreszcie decyzja się uprawomocni, to na ŚPR przemianują tę partię Regionaliści.
4. Centrum dla Polski niestety nie skorzystało z szansy własnego zdania i jak PSL zagłosowało (łącznie z Lubczykiem) za odrzuceniem od razu ustawy o badaniach dla posługujących się bronią do zabijania zwierzyny (której projekt wyszedł w końcu z TD, bo z PL2050). A po to właśnie powinno być to „miejskie skrzydło” (jak to kiedyś nazwał Raś i jak ostatnio nawet dumnie nazwał CdP „siostrzaną partią” PSL-u), żeby mieć w takich sprawach jakąś wolność (fakt, że T. Kulesza z zarządu to zapalony myśliwy, ale Lubczyk ewidentnie ma inne poglądy). Swoją drogą wygląda na to, że jedna z założycielek partii (rejestratorek i sekretarz rasiowego stow. „Tak! Polska”) Stelmasińska jest teraz związana z Polską 2050 właśnie.
5. Niesiołowski nie wiadomo, czy jest jeszcze w tym miejskim skrzydle KP z lewej strony (czyli UED), ale deklaruje głosowanie na Trzaskowskiego, w Kościół wali generalizacyjnie i że do kościoła już w ogóle nie chodzi, nawet w największe święta. 6 lat temu jeszcze deklarował chodzenie na poranną mszę. Może po lockdownie już nie wrócił. Choć wiarę w Boga zdecydowanie deklaruje. Mich. Kamiński nie tak zdecydowanie, ale sugeruje bycie wierzącym i nawet chyba coś wspomniał o obchodzeniu BN 6 stycznia (zawsze miał duży szacunek do prawosławia), ale od katolicyzmu też mocno odcięty, choć szanuje tradycję i wypowiada się na pewno bardziej umiarkowanie niż Niesiołowski. I Hołownię oczywiście popiera – ciekawe, czy będzie oficjalne stanowisko UED, czy umyją ręce jak UW w 2000.
1. I KKP nadal składową Konfederacji, a Fritz i Skalik pozostają w klubie, póki oficjalnie nie poprą Brauna (który zresztą wreszcie dał w PE pokaz kretyństwa, ale jeśli chcą nadal go afirmować, to proszę bardzo). Na razie nie podpisali się pod poparciem dla Mentzena, ale akurat byli nieobecni. A staremu „wolnościowcowi” popierającemu już Brauna oficjalnie, odrąbało już doszczętnie… https://x.com/KORWiN_JKM/status/1883632261100458475
2. Żółtek podobno ma zgłosić komitet na wybory prezydenckie, ale… nie z zamiarem startu, tylko bycia w komisjach. Też pewnie poprze tego koronoszura.
3. To mamy już zdeklarowanych 5 (jeśli liczyć Witkowskiego) kandydatów na lewo od NL – Biejat (bo w partii nie jest, tylko na lewo od niej), Zandberg, Senyszyn i Szumlewicz poza WW. Z lewicowych jeszcze ew. Skirgiełło – szuryca, ale z lewicowej chyba wciąż Samoobrony. Która zresztą miała ostatnio kongres i chyba wybierała władze – nic nie wiadomo, kogo wybrała, ale intensywnie promuje kandydaturę Skirgiełło, o której wspomniało już wiele portali.
4. Na prezydenta startuje też dwoje kandydatów wcześniej związanych z lewicą, a obecnie szefowie niedawno powołanych partii – Zdrowa Polska (Zbigniew Litke, poza związkami z SLD kiedyś działacz DPL) i… Dobry Radom. DR to nowa partia zarejestrowana 6 dni temu (wydawało się, że okres powstawania lokalnych partii mamy już za sobą, a jednak nie), a jej szefową i kandydatką jest Marta Ratuszyńska (startowała w 2023 z listy NL do Sejmu). Widać fanka Donaldów wszelakich ?? https://www.facebook.com/marta.ratuszynska/videos/1212713916906998
5. 8 stycznia w końcu wyrejestrowano RS Agrounia Tak. Agrounia miała 4 partie, z czego 2 związały się z BS (więc odeszły od Kołodziejczaka), a 2 inne wyrejestrowane, więc został na partyjnym lodzie ;P
6. No i jeśli chodzi o informacje niemające poparcia na razie w źródłach, które ktoś próbuje wstawić na Wikipedii, to jeżeli się potwierdzi, to byłby hit… Jeśli to nie hoax, to rzeczywiście wspólną partię o ramionach konserwatywno-liberalnym i socjalliberalnym pod przewodnictwem Biernackiego mają powołać CdP, UED oraz „byli członkowie PO, Porozumienia i Wolnościowców”. Czyli dokładnie to, czego chciałem – tylko jeszcze z UED, która ideowo będzie to rozmywać, więc taka partia byłaby nie prawicowa, a najwyżej prawicowo-centrowa (czy centrowo-prawicowa), ale z takim liderem to chyba byłaby to niezła sprawa. Przynajmniej wreszcie byłaby to partia zauważalna z porządnym przywództwem. CdP i UED to ideowo można powiedzieć skrajne skrzydła TD, ale w pewnym sensie też obie są pośrednie między PSL a Polską 2050 – obie jak partia Hołowni są „miejskie” i przyciągające byłych działaczy PO, ale w bardzo ścisłym sojuszu są z PSL. Gospodarczo obie liberalne, tylko różniące się światopoglądowo. Teoretycznie to gdyby PSL niestety zerwało współpracę z PL2050, to będzie mieć konkretnego ‚miejskiego’ partnera. W sumie taka ew. formacja nawet koresponduje z tweetem Dziambora jeszcze sprzed wyborów: https://x.com/ArturDziambor/status/1700858411951247605
Petru odpada, bo jest u Hołowni, ale Dziambor i eurodemokraci w jednej partii już by się ziścili (co wydawało się wówczas odlotowe).
1. Ej… Pancerny Marian wystartuje?
https://wiadomosci.wp.pl/marian-banas-planuje-start-w-wyborach-prezydenckich-7124087647886112a
2. No a Stanowski… wciąż bez komitetu. Może jednak sobie jaja robi nawet z tym, że chce być kandydatem ??
3. Co najmniej od stycznia posłanka Królak nie jest już w Nowoczesnej, a w PO. Zasiada w radzie krajowej PO
4. No i zmarł były poseł Potocki, wiceszef SD.