Hej!
Lata temu normalnym było że ludzie mieli dwa systemy operacyjne na dwóch wydzielonych partycjach. Dzisiaj od rana zabrałem się więc za próbę doinstalowania Win 7 na laptopie na którym "domyślnie" mam Win 10. Pracuję na wielu starszych oprogramowaniach które na Win 10 i najnowszych frameworkach nie funkcjonują zbyt dobrze. Dotychczas radziłem sobie nosząc na robotę dwa laptopy- z lekka absurd :D
W związku z tym wydzieliłem partycję z dysku C na której zainstalowałem z pendrive owy Win7. Niestety to spowodowało że BIOS bootował tylko Win7 nie będąc podatny ścierzkę Win10, to znaczy fizycznie widział tę ścierzkę ale po wybraniu z menu Win10 od razu ładował Win7. Szczęśliwie udało mi się sformatować partycję z Win7 i komputer powrócił do "domyślnego" bootowania Win10, na którym mam dane. Zastanawiam się czy w ogóle można pogodzić równoległą pracę tych systemów? Fora, artykuły nie dają jasnej odpowiedzi- stąd pytanie.
Miłej Soboty :)
A może by spróbować GNU GRUB? Bardzo dobrze sobie radzi z każdymi ścieżkami rozruchowymi.
Gdy są dwa dyski to tego problemu nie ma. Sam poznawałem 10tke w ten sposób. Najlepiej przy instalacji jednego odpiąć dysk z drugim by nie wiedziały o swoim istnieniu :)
Dzięki za odpowiedzi.
GNU GRUB to, z tego co czytam, dość hardkorowe rozwiązanie, że tak się wyrażę. Myślę że potraktuje ten kierunek jako ostateczność.
Mirko, a co w sytuacji gdy mamy do czynienia z fizycznie jednym dyskiem podzielonym na dwa logiczne? Smaczku dodaje że jest to dysk SSD.
Coś mi się wydaje że wymyślłem sobie ciekawe zadanie na weekend :D
Sytuacja raczej podobna do dwóch podłączonych dysków. Może stworzyć się menu z wyborem. W przypadku laptopa ryzykowna zabawa że względu na dane.
Ja wolałem za każdym razem wchodzić przez bios gdy chciałem odpalić 10.
Tu jest problem że nie można "schować" partycji. Chyba że da się w bios - warto sprawdzić
Na starym kompie mam dwa systemy, ale najpierw instalowałem starszą wersję. Nigdy na odwrót.
To nie jest żaden problem, tylko tak jak raziel pisze, najpierw Win 7, potem 10. Czyli w Twoim przypadku instalujesz Windowsa 7 dokładnie tak jak wcześniej, a później z instalki Windowsa 10 musisz naprawić sobie obszar rozruchowy, tak, żeby 10, która będzie widziała 7, była na wierzchu.
Po uruchomieniu narzędzi naprawczych z instalki Win 10 wybierz Wiersz polecania i wpisz:
bootrec /fixmbr
Enter i sprawdź, czy to naprawiło sytuację.
Jeśli nie, to to samo, tylko 3 komendy po sobie:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd