Przygotowuje się do kupna telewizora, nie jestem jeszcze przekonany co do rozmiaru bo myśle nad 65 lub 55 calami, raczej 65”.
Znajomy wstępnie polecił mi coś takiego jak z linku poniżej:
https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/lg-oled65g23la-tv-oled-uhd-4k.bhtml
Czy to dobry wybór czy w tej cenie znajdzie się coś lepszego ? Wstępnie myślałem o wydatku do 10k.
Może taki kalkulator odległości od tv coś pomoże https://www.rtings.com/tv/reviews/by-size/size-to-distance-relationship co ciekawe samsung podaje mniejsze wartości https://www.samsung.com/uk/tvs/tv-buying-guide/what-size-tv-should-i-get/
jaka masz odległość od TV?
generalnie to ja wolę zawsze brać większy rozmiar, kiedy się waham - nawet jeżeli na początku może być szok to po kilku dniach człowiek się przyzwyczaja i zaczyna myśleć "kurcze, mogłem pójść jeszcze krok dalej".
IMHO TV nie wart swojej ceny. Jak desperacko chcesz LG (nie ma w tym nic złego, ich seria G i C jest udaną serią), to bierz jednak 3 generację, nie 2 z linku. Co do alternatyw Twojego TV:
Jak OLED, to:
S90C Samsunga, znacznie lepszy "fejkowy" obraz, czyli coś, co podaba się laikom - "żywe" kolory (czytaj podbite), lepsza matryca w teorii, robi efekt "wow" jak ktoś nigdy na zewnątrz nie był i wyobraża sobie, że im bardziej kolorowy obraz, tym lepiej.
Sony A95K. Droższy, około 11k, ale z miejsca zyskujesz lepszy obraz, znacznie lepsze "przetrwarzanie" obrazu (image processing). HDR na porównywalnym poziomie, co ten LG.
Jak nie OLED, bo TV nie stopniuje się OLED - LED - CRT, tylko dobiera do pomieszczenia i zastosowania, to:
Seria QN90 od Samsunga, lub X95L od Soniacza.
Ale ogólnie, nie ma czegoś takiego jak "najlepszy" wybór. Oczywiście, znajdzie się masa ignorantów polecających dany TV jako "ten jedyny wybrany", ale wynika to właśnie albo z niewiedzy, albo z podejścia "ja mam ten TV, ergo musi być najlepszy". Jaki flagowy model nie kupisz, to będziesz Pan zadowolony. Jak chcesz kupić dla siebie najlepszy możliwy, to TV dobiera się zarówno pod pomieszczenie, jasność w pomieszczeniu (wbrew pozorom bardzo ważne) i zastosowanie. Taki mini rule-of-thumb, to Sony do filmów, Samsung do gier i LG uniwersalny, ale to się już tak zaciera w ostatnich latach, że mówimy naprawdę o jakichś drobnych szczegółach.
Do bardzo jasnych pomieszczeń także nie sugerowałbym OLED, ale jak wyżej - przy obecnych powłokach i jasności, także powoli ten pogląd odchodzi do lamusa. Kolory także LEDy nadgoniły, więc też już nie jest tak, że jak chce się dobrą czerń, to tylko i wyłącznie OLED - nowsze flagowce, tak od 2021 roku, PRAWIE (słowo klucz) zrównały się z OLEDami pod kątem kontrastu dla przeciętnego zjadacza chleba (także słowo klucz).
Co do rozmiaru - im większy, tym zazwyczaj lepszy. Oczywiście nie ma także popadać w jakąś skrajność, i brać 65 cali jak się siedzi metra od telewizora. Przy 55 calach nawet bym się nie zastanawiał nad Samsungiem - złamasy potrafili dawniej wrzucać całkiem inny ekran, ze znacznie gorszymi parametrami niż większe rozmiarówki. Nie jestem pewien, czy wciąż taką manianę odwalają, ale jest to coś, co powinieneś sprawdzić, jeżeli będziesz chciał jednak brać jakiegoś Samsunga "małego". Z ani Sony, ani z LG nigdy się w byłej karierze nie spotkałem z takim zachowaniem.
Wyżej padło QN90 od Samsunga. Kupiłem całkiem niedawno QN91B 65 cali. Jeżeli będziesz oglądał w ciemnym pomieszczeniu, ewentualnie ustawisz telewizor tak żeby światło (np. z lampek sufitowych/ogólnie oświetlenie) było za telewizorem, to polecam jak najbardziej. Jeżeli tych warunków nie spełnisz, odbicia/refleksy z powłoki antyrefleksyjnej (która wg reklam redukuje praktycznie wszelkie odbicia - ha ha ha...) zepsują całą przyjemność z oglądania.
Ach, post maciula przypomniał mi o kolejnym, genialnym ruchu Samsunga - numeracji. Jej nie ogarniesz, nie sprawdzając ręcznie części zamiennych.
Bywa tak, że serie mają zupełnie inne ekrany, w zależności od rynku. Czyli jak wyżej maciula napisał, on ma QN91B. W NA, odpowiednikiem QN91B jest QN90. W Europie, QN90B ma GORSZY panel, niż QN91B (który, raz jeszcze przypominam, na regionie NA jest QN90B).
Czyli QN90B w NA to QN91B w EMEA, a QN90B w EMEA nawet (przynajmniej ja nie słyszałem o takim) nie ma odpowiednika w NA,
Jeżeli tych warunków nie spełnisz, odbicia/refleksy z powłoki antyrefleksyjnej (która wg reklam redukuje praktycznie wszelkie odbicia - ha ha ha...)
To obecnie niestety nie do przeskoczenia. QN90 skorzystał z "nowatorskiej" i "nie do pobicia" technologii UVA, który jest kolokwialnie mówiąc gównem. Teoretycznie (i w sumie praktycznie, bo jednak działa), miało to zapewnić znacznie szerszy zakres widzenia, praktycznie odbija się wszystko, co jest prosto skierowane na TV, jak psu jajca a co gorsze, często od świateł robi się tęcza.
Więc szerszy zakres widzenia niby działa, ale kto do cholery kupuje TV, żeby patrzeć na niego pod kątem 45 stopni?
To obecnie niestety nie do przeskoczenia. QN90 skorzystał z "nowatorskiej" i "nie do pobicia" technologii UVA, który jest kolokwialnie mówiąc gównem. Teoretycznie (i w sumie praktycznie, bo jednak działa), miało to zapewnić znacznie szerszy zakres widzenia, praktycznie odbija się wszystko, co jest prosto skierowane na TV, jak psu jajca a co gorsze, często od świateł robi się tęcza.
U mnie od odbijające się na ekranie światła z oświetlenia sufitowego (które jest wzdłuż telewizora) tworzą "piękne" linie ciągnące się przez cały ekran. O ile w jasnych scenach tego nie widać to na ciemnym tle jest tragedia. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że takie coś przeszło przez działy kontroli w Samsungu i dopuszczono coś takiego do sprzedaży.
U mnie od odbijające się na ekranie światła z oświetlenia sufitowego (które jest wzdłuż telewizora) tworzą "piękne" linie ciągnące się przez cały ekran.
O, tego nie słyszałem nigdy o UVA, efekt "brudu"? Tak, ale pasy to dla mnie nowość (ale zbytnio zaskoczony nie jestem).
Żeby nie być gołosłownym. Zdjęcie jak to u mnie wygląda. Ta linia najniżej, tego proszę nie brać pod uwagę. Świeciłem prosto latarką w ekran żeby sprawdzić jaki jest efekt.. Trzy linie powyżej to odbicia żarówek sufitowych. Uprzedzę pytanie. Folia jest zdjęta z ekranu.
Zgłosiłem do serwisu. Po mailowaniu i rozmowach telefonicznych pierwotnie stanęło że to normalne jest......... Uparłem się i poprosiłem o przyjazd do domu serwisanta. Dla mnie to nie jest normalne.
Ta linia najniżej, tego proszę nie brać pod uwagę. Świeciłem prosto latarką w ekran żeby sprawdzić jaki jest efekt.
To jest właśnie urok UVA, o którym pisałem - na innych modelach nie miałbyś tego efektu tęczy, który doskonale widać na twoim zdjęciu. Miałbyś po prostu jeden jasny punkt, na UVA centralnie skierowane źródło światła "ulega rozproszeniu".
Uparłem się i poprosiłem o przyjazd do domu serwisanta. Dla mnie to nie jest normalne
Co prawda, lata już nie robię w serwisie, ale dla mnie jest to normalne (dla tego typu TV). Jest to efekt powłoki, i tego się nie przeskoczy. Każdy telewizor Samsunga z UVA będzie miał z tym problem, dlatego jak pisałem powyżej, TV dobiera się pod pomieszczenie. Nie wiem też, jak wygląda u Ciebie to oświetlenie, ale przy "punktowym", a nie ciągnącym się przez sufit oświetleniu, także efekt byłby znacznie lepszy. Oczywiście, zmienianie oświetlenia żeby pasowało do pomieszczenia to już kompletne szaleństwo, nie żebym to sugerował.
Taka mała sugestia, próbowałeś przechylić lekko ekran? Inny kąt padania światła nie usunie Ci tych pasów, ale być może je zmniejszy.
Co prawda, lata już nie robię w serwisie, ale dla mnie jest to normalne (dla tego typu TV). Jest to efekt powłoki, i tego się nie przeskoczy. Każdy telewizor Samsunga z UVA będzie miał z tym problem, dlatego jak pisałem powyżej, TV dobiera się pod pomieszczenie. Nie wiem też, jak wygląda u Ciebie to oświetlenie, ale przy "punktowym", a nie ciągnącym się przez sufit oświetleniu, także efekt byłby znacznie lepszy.
Te trzy linie, które widać na ekranie to odbicie lampek sufitowych jak na zdjęciu.
dlatego jak pisałem powyżej, TV dobiera się pod pomieszczenie
No i właśnie wybrałem.... Ponieważ salon mam b. jasny tzn. duuużo słońca przez cały dzień, wybór był tylko jeden ( a przynajmniej tak mi się wydaje), telewizor bardzo jasny to raz, a dwa reklamowany do pomieszczeń oświetlonych, nasłonecznionych itp.
Oczywiście, zmienianie oświetlenia żeby pasowało do pomieszczenia to już kompletne szaleństwo, nie żebym to sugerował.
Pełna zgoda. Dlatego uważam, że to granda. Nie irytowałbym się gdyby była jasno napisane: aby wykorzystać wszelkie zalety telewizora, najlepiej oglądać w ciemnym pomieszczeniu. W żadnym przypadku źródło światła nie może być przed i z boku telewizora.
Taka ciekawostka. Byłem w salonie samsunga. Cała ścian telewizorów. Oświetlenie podobne jak u mnie. A na żadnym telewizorze takich efektów.
A przechylać nie próbowałem. Muszę spróbować. Dzięki za sugestię.
VETO!
Ja mam w domu dwa telewizory 65", jeden to Sony Bravia 4K i jeden to LG Oled C1, jeden moja konkubina wniosła do związku, a drugi ja, bo byłem na niego napalony, byłem fanem itd.
Jestem bardzo rozczarowany tym telewizorem. To nie jest zły telewizor, ale w chwili gdy go kupowałem, wydawał się jednym z najlepszych wyborów na rynku.
W chwili gdy 9 miesięcy później odpaliłem go w końcu powieszonego na ścianie, tęsknie spoglądałem w kierunku Soniacza, co do którego długo się odgrażałem, że no fajny fajny, ale mój LG będzie lepszy.
Nie jest. O ile nie mam zastrzeżeń do obrazu i dźwięku, to system webOS jest katastrofalny. Ja go znałem bardzo dobrze z jego poprzedniej odsłony, która miała mnóstwo uroku, fajnie się sterowało tym kursorem, a na dole ekranu było bardzo fajne menu. Ale LG wymusiło aktualizację softu i teraz jest źle. System muli, system wcina mnóstwo reklam jakiegoś gówna typu Al Jazeera, nie da się tego wyłączyć pomimo wielu prób. Na dodatek zaczął ciąć, nie jest płynny itd.
Owszem, Twój telewizor jest droższy, ja swój kupiłem za 5500 zł (na promocji z 7500 zł - dlatego kupiłem 9 miesięcy przed wprowadzką), ale obawiam się, że wyższa cena nie wyruguje bolączek naprawdę gównianego i co gorsza ZESPUTEGO przez LG systemu. Dlatego apeluję z całą mocą szanujących się fanów Apple, by sobie tego nie robić, serio.
Poczytałem dużo na temat tych telewizorów i niestety mimo Jabłuszkowy Brat chyba podjejmę ryzyko i pójdę w tego LG... Może nowsza seria będzie lepsza, ale fakt faktem, że przez Ciebie Loon odciągnąłem decyzję na kilka dni :).
Juanhijuan
Masz do wybory tak naprawdę 3 technologię obecnie które są przestopniowane w swoich klasach.
- LG z oledami i tutaj LG matryce są właściwie w każdy oledzie do 2023 roku miałeś standardowe rozwiązania z dolby atmos / dolby vision i właściwie wszystko co mogłeś wycisnąć ze słowa oled. Większość kończyła się na ok. 700cm/m2 dla HDR i to tylko wycinka trochę lepiej miała seria G ale to dopiero od G2 z 2022 roku. W 2023 weszła nowa matryca dla W-OLED z podświetleniem która tylko w serii G3 pozwala na uzyskanie ponad 1300 a w skrajnych momentach do 1800-2000 cd/m2 jest to przysłowiowy kosmos względem tego co oferują inne serie od LG. Tylko w serii G3 na rok. 2023. I tutaj warto też powiedzieć że Oledy od LG przeszły już dość długą drogę bo ponad 10 lat w tym przypadku matrycę są dobrze zabezpieczone przed powidokami, czyszczenie matrycy, pikseli, przesuwanie, przyciemnianie miejsc HUD i znaczków itd. Seria przed CX miała problemy, CX mniejsze, C1 i C2 już prawie zerowe. Więc jeśli chodzi o oledy tylko seria G3 jeśli ma być coś więcej niż standard. W przypadku LG dostajesz wszystko co tylko można dostać VRR, G-Sync, FreeSync, 120-144Hz, złącza HDMI 2.1, Dolby Vision/Atmos itd. itd. Oczywiście przy takiej jasności dla SDR/HDR nie ma znaczenia czy ciemny pokój czy jasny. Jeśli nie wybierzesz G3 to możesz wybrać dowolnego oleda dowolnej firmy i dostaniesz standard i wtedy na pewno nie do oglądania w czasie dnia przy maksymalnym słońcu.
- Samsung i matryce QD-Oled. Zastosowano pierwszy raz w 2022 roku dla serii S95B oraz dla serii z linii Sony A95K. Matryca bardzo fajna bo doszedł jeden piksel biały ale niestety co nowe ma problemy. S95B u mnie jako monitor dostał powidok po ok. 2 miesiącach / właściwie oddając go dla znajomych którym to nie przeszkadzało. Bzdury jako "fajkowy obraz" to tylko mogę z politowaniem przemilczeć. Generalnie jeśli do grania i oglądania a nie jako monitor i rąbania to wątpię że szybko go się zajeździ ale mi się udało. W przypadku linii Samsunga brak dolby vision ale na poziomie 1000+ nitów nie ma to żadnego znaczenia. Matryce bardzo fajne które dawały HDR na poziomie 1300 cd/m2 + były to oledy z nieskończoną czernią. W tym roku 2023 wyszły dwa modele z poprawionymi już bolączkami Samsung S90C i S95C oraz Sony A95L. Mają podobne wartości jak rok temu jeśli chodzi o możliwości jasności ale o wiele lepsze zabezpieczenia. Mimo wszystko ja osobiście postawiłbym na G3.
- Samsung i seria QN90+. Wszystko poniżej 90 to średnia i niska półka jeśli chodzi o 91-95 to 90-94 w różnych krajach są różne oznaczenia masz bez one connecta od 95 masz one connect i idealne możliwości montażu na ścianie no gap. Technologia QLED jest obecnie na takim poziomie że masz 1300-2000 stref wygaszania kontrast na poziomie 30-50K. Jeśli nie znasz się nie rozróżnisz który to oled a który Qled. Dodatkowo masz 2000 cd/m2 czyli HDR który wyrywa z butów. Brak problemów z powidokami + wszystkie inne zalety.
G3 i QN95 zamontujesz na ścianie jak obraz w przypadku one connect dodatkowo jeden kabelek na wszystko prąd dane itd. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie jakie jest obecnie na rynku.
Jak masz pytania to zawsze możesz mnie złapać na steam. Osobiście wybrałbym jeden z dwóch albo 55-65 G3 albo 55-65 QN95C.
https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/telewizory/telewizor-samsung-qe65qn95c-65-miniled-4k-144hz-tizen-tv-dolby-atmos-hdmi-2-1-full-array
https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/lg-telewizor-oled65g33la.bhtml
Dzięki Alex. Nie mam nawet konta na steam więc nie mogę się odezwać bo tak chyba też trzeba konto zweryfikować/doładować aby móc używać wszystkich funkcji. Zostanę chyba przy tym LG co podałeś linka.
Jeszcze nie zdążyłem przeczytać całego tematu, ale nie spodziewałem się takiego odzewu! Dzieki i zabieram się za lekturę
Dziękuję wszystkim za sugestie. Dzisiaj chcę zamówić TV. Padło na polecanego nowego LG z linka poniżej:
https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/lg-telewizor-oled65g33la.bhtml
Czy mógbły ktoś pomóc w wyszukaniu dobrej ceny/oferty za ten telewizor ? Używając prostego ceneo znajduje taki sklep:
Niby 1000+ opinii a cena 3000 zł taniej. Czy warto ?
Masz link do Moreli na początku tematu.
Czy warto ?
IMHO - nie. Nie, że nie warto ten TV, tylko nie wart jest ten sklep.
Przy każdym highendzie uważam, że najważniejsza jest obsługa klienta, a w takich małych januszeksach będą zawsze problemy. Molochy na zgłoszenie machają ręką i wymieniają/naprawiają zazwyczaj bez problemu, w takich małych będziesz zbywany. Szczególnie, że po szybkim googlowaniu już znalazłem opinię, że robią problemy ze zwrotami.
Masz link do Moreli na początku tematu.
Nie dałeś linka do Moreli, tylko do niezależnego sprzedawcy, który wystawił TV na Morelach - niby mała różnica, ale jednak Morele umywają ręce, jak coś z TV będzie nie tak. Czyli de facto wstawiłeś ten link:
https://sheyk.pl/tv-set-oled-65-4k-oled65g33la-lg,id353920.html
Sam sheyk jednak opinie ma dobre, zdecydowanie lepsze, niż polecane januszeksy z Ceneo.
przyjerzdzają
Chłopie, miej ty litość.
I nie piszę o gwarancji, tylko o zwrocie - większość problemów z urządzeniem jest od razu na starcie, po odpaleniu urządzenia. Molochy nie robią problemów z przyjęciem i wymianą urządzenia do 14 dni, januszeksy będą kombinować i obniżać wartość zwrotu.
Z telewizorami jest tak, że jakiego byś nie kupił to i tak za chwilę stwierdzisz, że za mały. Ja mam w salonie 75 cali i już mi się wydaje maławy, przydałoby się ponad 80 cali.
Trochę tych technologii TV na rynku sporo:
- OLED wRGB zwykły (matryce od LG; różni producenci TV) przykład to seria B3 od LG;
- OLED wRGB evo/ex (jaśniejsze matryce od LG; różni producenci TV) przykład to seria C3 od LG, MZ980 i MZ1500 od Panasa, czy A80 od Sony;
- OLED wRGB MLA (jaśniejsze matryce od LG z nakładką MLA; różni producenci TV) przykład to seria G3 od LG, MZ2000 od Panasa,
- QD OLED RGB (matryce od Samsung; tylko Samsunga i Sony).
A to tylko sam rynek OLED TV, jakby dodać do tego drukowane od jOLED, czy wszystkie rodzaje LCD.
Co zaś do wyboru, to dla ludzi ogarniętych w tematach raczej dziś oczywisty:
- jak LCD, to tylko SONY X95L (LCD z podświetleniem mini led na QD). Najwierniejsze oddanie, nie ucina cieni jak Samsungi, przyzwoite opcje sterowania płynnością. Samsunga można brać pod uwagę, jeżeli pobawisz się w ustawienia lub, najlepiej, skalibrujesz.
- jak OLED to Panas (zależnie od budżetu 980/1500/2000) lub Sony A95 (QD OLED RGB). Chociaż tu nie ma takiej dysproporcji pomiędzy liderem a resztą, jak w LCD. OLED od LG czy Samsunga też dobry.
Jeszcze mała rada użytkowa - ważne, żeby OLEDów nie odcinać od prądu pstryczkami itd. One w stand-by robią sobie refresh po określonym czasie (LG chyba 4h po wyłączeniu, Samsungi jakoś 5,5h, Sony podobnie).
Podepne sie.
Mam okazje kupic po okazyjnej cenie sony xr65a80lu. Jak ten model wyglada na tel innych OLEDow na rynku? Warto?
PS. 65 to max, wiecej mi po prostu w uklad pokoju nie wejdzie sensownie choc 77 fajniej wyglada..
Jak tylko do filmów i seriali to ujdzie. Jak jeszcze do grania to lepiej Lg G3.
nie sledze bardzo nowych modeli OLED wiec nie bardzo orientuje sie a szczegolach.
Ale tak na szybko to wiekszych roznic pomiedzy LGC3 a LGG3 oraz Sony a80 a Sony a95 oprocz HDR nie widze.
Same roznice pomiedzy LG C3 a Sony A80 wydaja sie kosmetyczne.
Tak wiec chodzi mi bardziej o roznice z punktu widzenia zwyklego uzytkownika, glownie filmy, czasem sport i jakies PS5 jako przerywnik od PC.
Dlatego tez nie chce wydawac fortuny na cos z czego mocna nie bede osobiscie korzystal.
Dwa, to sklep gdzie mam duze znizki ma tylko Sony A80, LG C3 i samsunga S92