Wyciekły specyfikacje i daty premiery AMD Zen 5 i Zen 6
Słabo amd !
Amd Może działać jedynie dlatego ze produkcje zleca TSMC !
a Intel teraz zakończył prace rozwojowe 2 nm
Wdrożenie do produkcji dopiero w następnym roku :)
obecnie siedzi na 10 nm ! , W 2024 będzie u intela ciekawie !!
Pietcin znany z przecieków Intela pisał ostatnio, że intel 1nm już ma w testach.
Te 32 rdzenie amd osiągnie pewnie tak samo jak intel, czyli przez dołożenie niby-rdzeni E.
A ilu wydajnych rdzeni potrzebujesz? Gdybys poswiecil cokolwiek czasu zeby zorientowac sie w temacie, wiedzialbyc ze wiekszosc aplikacji ogranicza maksymalna wydajnosc jednego gora czterech watkow, bo zazwyczaj kazdy kolejny zuzywa mniej zasobow (np. 100%, 100%, 90%, 80%, 60%, 60%, i moze x-nascie/dziesiat 5% kawalkow ktore mozna rozlozyc dowolnie). Jak dlugo masz wystarczajaco rdzeni na te pare watkow ktore blokuja cala reszte, kolejne wydajne rdzenie maja coraz mniej sensu, bo tylko marnowalyby prad/cieplo/powierzchnie ktora mozna by wykorzystac zeby przyspieszych te pierwsze pare rdzeni). To nie jest 1:1 -- rdzenie Eco wykonaja ta sama prace mniejszym kosztem (prad(cieplo/bateria), powierzchnia(cena procesora)) niz rdzen P, a dla zadan ktore mozna podzielic zrobia to takze szybciej...
Format P+E to bardzo sensowne rozwiazanie, sugerowanie ze chodzi tylko o to zeby postawic wyzsza cyferke przy liczbie rdzeni jest zwyczajnie glupie.
"rdzenie Eco wykonaja ta sama prace mniejszym kosztem " - człowieku, co Ty za bajki opowiadasz? Rdzenie eco mają mniejszą wydajność. Nie da się przy mniejszym zużyciu prądu i ciepła osiągnąć tej samej wydajności. Lipna optymalizacja aplikacji to jedno. Ale to, że 8 rdzeni 5.0GHz wykona szybciej robotę niż 4 rdzenie 5.0Ghz i 4 rdzenie 2.0Ghz to fakt. Zresztą zobacz sobie wykresy wydajności 12 i 13 generacji porównujące ich wydajność z rdzeniami E i bez. W skrócie - w aplikacjach zwiększenie wątków z 16 (8 rdzeni z HT) do 24 daje taki efekt jak zwiększenie ich z 8 do 16 przez hyperthreading - ok 30% wzrostu wydajności. Natomiast w grach nie daje praktycznie nic.
Tyle, że gdyby to były prawdziwe rdzenie to też działałoby na nich HT i mogłoby tych wątków być 32 i wydajność wystrzeliłaby w kosmos.
Przecież to są dokładnie te same rdzenie, z tym że Zen4c posiada jedynie mniejszą ilość pamięci Cache, która jest najbardziej energochłonnym elementem w procesorze.
Architektura rdzeni obliczeniowych wciąż pozostaje ta sama.
Nowych technologi dla uzytkownika brak.
Tylko bezmyslne zylowanie wydajnosci (w sposob bardzo podobny do tego co robil intel) ktore najprawdopodobniej skonczy sie tym ze dwa lata po premierze znajda sie dziury, do dziur latki i cofniemy sie do tylu o dwukrotnosc wzrostu wydajnosci ktory zostal w wyniku takich poprawek osiagniety...
Mozesz sobie sprawdzic w historii moich komentarzy, ze nigdy nie szczedzilem jezyka wyklinajac numery ktore intel odstawial, ale to co im sie udalo osiagnac w 10nm mobilnych prockach 12 i 13 generacji, jest naprawde imponujace.
Gdybym nie stracil cierpliwosci czekajac az laskawie pojawia sie w sklepach, to bym na takim teraz siedzial (zreszta, pewnie i tak kupie za jakis czas, teraz przede wszystkim musze znalesc troche czasu i zlozyc obecnego bo czesci zbieraja kurz od wiosny).
Osobiscie majac do wyboru sprzet podobnej klasy, wole taki wykonany w starszym procesie (ze wzgledu na to ze w bardzo niskich procesach, mechanizmy majace przeciwdzialac starzeniu zaczynaja przypominac to co jest w pamieciach flash - a to jest cos na czym przejechalem sie nie raz, bo w przeciwienstwie do wiekszosci "konsumentow" nie jestem przyzwyczajony(wytresowany) zeby akceptowac sprzet wytrzymujacy rok czy dwa w porywach).