Witam.
Od jakiegoś czasu myślę by zacząć działać na własny rachunek, a dokładniej mam na myśli działalność nierejestrowaną. Jestem jeszcze niepełnoletni i wobec tego mam pare pytań.
Wiem, że działalności tej się nie rejestruje, jak sama nazwa wskazuje, ale w internecie jak to bywa, tyle ile stron tyle wersji :). Czy jako nieletni trzeba to gdzieś rejestrować? Wyczytałem, że trzeba to zgłaszac wraz z rodzicem i to też rodzic zawiera umowy itp, itd.
Czytałem też o PIT-36 które także trzeba rozliczać, nawet wtedy gdy dochód nie przekroczył 2700zł. Jak to wygląda, trzeba gdzieś w końcu iść i zgłaszać to z rodzicem? Miał ktoś z Was, bądź ma, albo ma dziecko które taką formę zarobku wybrało?
Możesz prowadzić taką działalność, ale pamiętaj o nieprzekroczeniu limitu.
Nie każdą działalność możesz prowadzić jako niezarejestrowaną - od tego jest rejestr działalności regulowanej.
Nigdzie tego nie zgłaszasz, ale Twój rodzic musi Cię rozliczyć w Pit-36 (a dokładnie w jakimś jego dodatku/załączniku, to już sam musisz sprawdzić bo nie pamiętam).
Masz jedynie ograniczoną zdolność do czynności prawnych - więc tak, wszelkie umowy etc muszą być zawarte przy pomocy rodziców.
Ale jak rodzić może zawrzeć umowę np. w branży dropshipping'owej? Jak kupujacy się o tym dowie i jak to ogółem wygląda? Zakładam strone/sklep i w jaki sposób rodzic może zawrzec umowe z kontrahentem?
Pilnuj by nie przekroczyć limitu, bo jak skarbówka siądzie to najgorzej. Jako, że jesteś niepełnoletni to wszystkie umowy oraz ważne dokumenty będą musiały być zawierane z pomocą rodziców.
A jak to wygląda z zawieraniem umów przez rodzica przy sprzedaży internetowej?
Bez zgody przedstawiciela ustawowego małoletni może zawierać także umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Natomiast w przypadku innych rodzajów umów sprawa ma się inaczej. Dla ich ważności wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego. Może ona być udzielona przed zawarciem umowy, jednocześnie z zawarciem bądź później (czyli po zawarciu już umowy) w postaci tzw. potwierdzenia. Osoba, która zawarła umowę z osobą ograniczoną w zdolności do czynności prawnych, nie może powoływać się na brak zgody jej przedstawiciela ustawowego. Może jednak wyznaczyć temu przedstawicielowi odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. Jeżeli natomiast osoba małoletnia dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, to czynność taka jest nieważna. W tym przypadku wymagana zgoda nie może być udzielona w formie potwierdzenia po dokonaniu czynności
A w jaki sposób opiekun prawny (rodzic) moze taką umowę zawrzec? Jak wygląda ta forma pisemna? Zwykła kartka i jakiś szablon umowy pod którym rodzic się podpisuje?
Jest grupa rodzajów działalności, która mimo że zalicza się do nierejestrowanej, wymaga posiadania kasy fiskalnej. Także działalności nigdzie nie zgłaszasz, ale kasa fiskalna jest na twoje nazwisko, i wszystko co z niej wydrukujesz jest natychmiast przesyłane do centralnego repozytorium kas, i na bieżąco rejestrowane.