Założmy, że mam w pokoju dobrego PC-ta, albo konsolę. Chciałbym obraz z tego PC-ta lub konsoli streamować sobie na jakieś urządzenie przenośne (też w obrębie tego samego pokoju) i jeszcze żeby przy okazji nie miało to jakiegoś kolosalnego input laga.
No w skrócie mówiąc - chciałbym móc grać w duże, rozbudowane gry AAA na czymś co przypomina przenośną konsolkę, handhelda wykorzystując do tego moc stacjonarnego sprzętu (PC, PS5).
Macie jakieś pomysły, co powinienem w takim wypadku kupić i jakich programów użyć? Idealnie by było, gdyby to urządzenie wyglądem i ergonomią przypominało np. Nintendo Switcha, albo PS Vitę.
Będę wdzięczny za rady i propozycje.
Przy streamowaniu nie ma input. Tobie raczej chodzi o remotne sterowanie. Moja kara stoi za kornerem.
Pierwsze co przychodzi mi na myśl to pokazany w maju Project Q od Sony: https://www.gry-online.pl/newsroom/project-q-oficjalna-zapowiedz-handhelda-playstation-z-funkcja-rem/z525266
Sprzęt ma zadebiutować w tym roku i jako posiadacz PS5 może będziesz nim zainteresowany. Jest krytykowany za wygląd i za bycie tylko urządzeniem do strumieniowania, ale hej, może akurat to sprzęt dla Ciebie.
Drugie co przychodzi mi do głowy do Steam Remote Play Anywhere: https://store.steampowered.com/remoteplay?l=polish#anywhere
Steam Remote Play próbowałem i niestety działa to tragicznie. Bardzo często obraz strasznie pixeluje, mimo że mam szybki i stabilny internet. Nie da się w ogóle grać.
Co do Project Q to nie wiedziałem nawet że coś takiego powstaje. Dzięki. Będę śledzić jak to się rozwinie.
Sony ma appkę na telefony, która pozwala na takie akcje jeżeli masz ich konsole. W wypadku PC można wykorzystać SteamLink i odpalać w ten sposób nawet produkty, których nie masz na Steam. Dodaj je po prostu jako "grę spoza Steam".
Domyślam się, że jest też coś podobnego dostępnego w wypadku GamePassa od Microsoftu, ale tego nie testowałem.
Tak czy siak - zapomnij o graniu w strzelanki, fightery czy wyścigówki. Coś, co wymaga szybkiego czasu reakcji będzie zauważalnie gorzej chodzić w ten sposób, niż odpalone bezpośrednio na PC czy konsoli.
Żeby to miało sens MUSISZ być podłączony urządzeniem mobilnym do WiFi minimum 5 (802.11ac) lub 6 (802.11ax) na paśmie 5 GHz. PC i konsola powinny być podłączone kablem.
Teoretycznie streaming nie wymaga szybkiego połączenia jeżeli chodzi o ilość Mbps, bo SteamLink (urządzenie) posiadało tylko porty 100 Mbps, a można je też było uruchomić z powodzeniem na RaspberryPi 2-3 które posiadały również tylko 100 Mbps kartę sieciową, ale w wypadku WiFi chodzi o wyeliminowanie potencjalnego laga jaki może generować podłączenie się pod AP starszej generacji bez beamformingu, MIMO itp.