AMD nie dostosuje się do strategi Intela; firma wypuści architekturę Zen 5 najszybciej, jak tylko się da
W Intelu muszą opracować technologię mniejszego poboru prądu w tych swoich laboratoriach wartych miliardy. 125W a w trybie turbo 253W? Uuu łaa. Przy naszych rachunkach za prąd to chyba Raidena potrzebujemy. Hybrydowo i niezbyt oszczędnie. Nie wiem jak te tańsze modele intela wypadają. Potem sprawdzę.
W tańszych modelach jest lepiej, ale bez szału.
Nie każda płyta też się nadaje do tych procków bo nie mają wsparcia dla tych W, a przy tych prockach jakiekolwiek ograniczenia w watach oznacza spadek wydajności.
Undervolting ratuje sytuację, bo te procki fabrycznie mają o sporo za dużo ustawione napięcie więc można obniżyć "W", i zmniejszyć temperatury
14 gen to tylko refresh.
I7-14700K jest tylko o 4% szybszy od i7-13700K na pojedynczym rdzeniu.
Chyba jedyny plus to to, że 14 gen nie potrzebują nowych płyt.
Ja od zawsze combo zieloni+niebiescy(Nvidia+Intel). Na czerwonych sie raz ostro przejechałem i nigdy wiecej.
A widzisz - to raczej loteria i fart, bo tak jak amfa24 - nie raz czy dwa się przejechałem na NVIDIA, a z AMD nigdy nie miałem problemów i jak zmieniałem na Intela i nvidie to z powodu że AMD wydało kiepskie FX'y i Radeony nie były dobrze obsługiwane przez programy graficzne(tak przed tym leciałem na duo Intel+Radeon). I darujcie sobie gadkę szmatkę o kiepski sterownikach AMD, bo NVIDIA też ma problemy z nimi i wydaje mi się że coraz bardziej leją na graczy
Na produktach intela nacialem sie pare razy, ale zazwyczaj bylo to cos za cos. U NVidii podobnie tylko ze nie dostajesz cosia za cosia ktorego ztraciles.
Natomiast co do AMD, jak byli mali to byli w porzadku, dorwali sie do koryta to porzuccili wszystkie standardy. I nie, to nie jest cos co "zawsze sie zdarza", bo sa sytuacje gdzie firmy zachowuja standardy i dominuja (monopolizuja) rynek (tez niezbyt fajne) ale to znaczy tez ze istnieja opcje posrednie.
W Intelu muszą opracować technologię mniejszego poboru prądu w tych swoich laboratoriach wartych miliardy.
Nic nie muszą, technologię już mają dawno ale nie jest ona dla zwykłego człowieczka tylko dla elit i przemysłu zbrojeniowego.
Skąd te rewelacje? Zawsze myślałem że wojsko i agencje rządowe używają FPGA, które są zbudowane z myślą o jednej konkretnej rzeczy (np. przetwarzanie danych z czujników w systemie celowania myśliwca), ale jeśli chodzi o wydajność ogólną czipy konsumenckie są nie do pobicia, również dlatego że tam jest pożądane używanie najnowszych procesów technologicznych.
I co to znaczy "dla elit"? Bill Gates może kupić sobie ekskluzywną wersję Steam Decka która działa 10h na baterii? xD
Who cares
Desktopowe procesory intela nie sa faktycznie specjalnie atrakcyjne, ale jesli ktos jest w stanie zaakceptowac ~25% spadek wydajnosci mobilne wersje sa superatrakcyjnym rozwiazaniem, do tego zazwyczaj maja mocniejsze i nowoczesniejsze integry.
A co do heterogenicznej architektury, to jest to zarabisty pomysl - o tym co gdzie sie wykonuje mozna decydowac od czasow XP, a w wiekszoscu gier masz zazwyczaj 1 watek na 100% pare w okolicach 80% i drobnica wykorzystujaca ponizej 50% przypisanych im rdzeni. Developer zna ten rozklad i przypisanie na sztywno najbardziej wymagajacych watkow do wydajnych rdzeni nie powinno byc jakas wielka filozofia. A to tylko wada, zaleta jest to maksymalizuje sie wydajnosc i efektywnosc energetyczna pod dwa najpopularniejsze scenariusze: aplikacje potrzebujace kilku szybkich pojedynczych watkow (np gry) i aplikacje wykorzystujace wszystkie dostepne zasoby (grafika, multimedia, nauka) gdzie najlepiej sprawdza sie duzo malych, troche wolniejszych rdzeni (pobor mocy nie rosnie liniowa, kazda generacja ma jakis energetyczny sweet spot)
ale na co to komu ? do 60fps wystarczy i 13100F i 40 WAT poboru. no może znajdzie sie kilka RTS, że klatki będą spadać.
Jakim cudem to przeszło?
Daj spokój - Korekta kosztuje.
Niech się pospieszą i w końcu wydadzą 7800xt bo chcę w końcu kompa złożyć i nie jestem pewien tylko karty graficznej.
Tak naprawdę AMD ma procesory hybrydowe - 7900X3D/7950X3D są nimi. Połowa rdzeni ma duży cache i niższe taktowania, a połowa standardowy.
Pomijając ten szczególny przypadek AMD nie potrzebuje protez w stylu Intela. Potrafią produkować więcej niż 8 wydajnych rdzeni mając do dyspozycji najnowsze procesy TSMC.