Niesławne wtyczki zasilania w RTX 4090 przepalają się teraz od strony zasilacza
Co ma Nvidia do specyfikacji tego kabla? To nie jest kabel opracowany przez nvidie tylko standardowe złączę zasilania pci 5.0.
Nie wydaje mi się, by specyfikacja tego kabla zakładała połączenia lutowane, więc jak sprzedawali takie kable, to jak najbardziej są odpowiedzialni za to badziewie. Wykonywanie połączeń lutowanych przy dużych prądach jest dyskusyjne. Tutaj oprócz tego, że jest to połączenie lutowane z dużym przepływem prądu, to jeszcze jest wykonane niezgodnie z jakąkolwiek sztuką lutowania. Każdy elektronik powie Ci, że jak się lutuje przewód do płytki, to się go lutuje w technice THT, z przejściem przez płytkę i po drugiej stronie niż wchodzi, tutaj jest on zamontowany powierzchniowo do jakiegoś dziwactwa udającego płytkę, gdzie każdy kto chociaż raz trzymał w rękach lutownice, stwierdzi, że to odpadnie... równie dobrze na kleju do papieru mogli to przykleić.
600W zasilacz i zdziwienie, że nie podołał 4090. News z dupy, tania sensacja.
Zasilacz to raczej 1000W a wtyk jest dedykowany dla karty stad 600W a sama potrzebuje okolo 450W wedlug specyfikacji.
Wg wpisu na reddicie który został zaprezentowany w wiadomości, zasilacz to BeQuiet Dark Power 13 1000W także chyba raczej użytkownik należący do tych świadomych ;)
Jakby ktoś nie zauważył w newsie, to podrzucam bezpośredni link do wpisu: https://www.reddit.com/r/4090Burning/comments/149fn0d/rtx_4090_12vhpwr_cable_burned_on_psu_side/
Problemowy jest kabel fabryczny od Nvidii. Ludzie, którzy korzystają z kabla od BeQuiet nie mają takiego problemu.
Kabel nvidii ma blaszke łączącą wszystkie piny. W kablu BeQuiet 1 kabelek - 1 pin.
Oczywiście wszystko należy odpowiednio docisnąć. Pracując kiedyś na serwisie bardzo dużo osób przynosiło komputery z nie dociśniętymi kablami, bo bali się, że coś ułamią...
Problem jest że specyfikacją tego kabla która jest błędna i wbrew jej zapewnieniom jest małe ryzyko że nie podoła swoim szczytowym transferom mocy dlatego problemu są przy 4090 a nie mniej prądożernych kartach.
Bo zapomnieli dodać instrukcje również do zasilacza jak należy poprawnie wpiąć.
No a NVIDIA nie wydala oswiadczenia ze nie widzi problemu czy cos takiego? Po co tyle ludzi kupuje ta karte skoro sie przepala? Nie lepiej kupic cos na szynie 128 bitowej z 8 GB VRAM?
8pinowa wtyczka i 400W? To nieźle , gdzie maksymalny prąd znamionowy pojedynczego kabla PCIe 8pin i złącza wynosi 12,5 A, czyli 150 W
A co ma jedno do drugiego i ten kabelek co się spalił tutaj jest z zasilacza ATX 3.0 który jest w zestawie z zasilaczem
To ty nie rozumiesz ten kabel jest razem z zasilaczem który jest nowy jest pojedyńczy z dwóch stron i nie jest przejściówką którą ty linkujesz i to nie ma znaczenia czy jest pojedyńczy czy nie jeśli 12VHPWR jest w stanie nawet wytrzymać stałe 800W
Nie teraz, a od dawna było to wiadome, od momentu, gdy pojawiły się informacje o spalonych wtyczkach, więc macie spóźniony zapłon.
W dodatku nie było żadnego powodu by twierdzić, że może być inaczej, skoro to jest to samo złącze po oby stronach.
I nv to nie pci-sig, w skład pci sig wchodzi wielu producentów, specyfikacja została stworzona wspólnie, więc nv nie ma za co przepraszać, jak już to za marne kable, a nie, że skorzystali z obowiązującego standardu.
AMD też wchodzi w skład PCI SIG, a jakoś ich grafiki używają nadal 2x8pin zamiast 16pin(RTX 4080 ma też niby ten sam problem) więc jeszcze to nie jest obowiązujący standard, powinni to bardziej dopracować i dopiero potem wypuścić na rynek, by właśnie nie było takich problemów jak w tym newsie
Wspólne przypadki to RTX 4090 i RTX 4080, więc mogę uznać, że niesławny kabel 12VHPWR nie jest odpowiednie przystosowany do takiego obciążenie, jeśli chodzi o ilości W i temperatury. Jest źle wykonany. Tyle.
Nie czytałem przypadki o RTX 4070, RTX 4060 Ti i tak dalej.
Gdyby karty graficzne korzystają stare rozwiązanie 2-3 razy 8-pin, to nie byłoby problemu.
Niech wymyślą nowe wtyczki, bo kabel 12VHPWR nie jest bezpieczny.
Jeśli planuję kupić RTX 4070 w przyszłość za niższe ceny, to raczej wybiorę ten model, co obsługuje 8-pin. Mój znajomy ma taki model i nie ma problem od ponad miesiąca. Model z 12VHPWR omijam z szerokim lukiem.
Mam RTX 4090 prawie 3 miesiące i nic się nie dzieje. Podłączony właśnie tym kablem bequieta do zasilacza BeQuit 850W Straight Power 11.
https://www.x-kom.pl/p/1082944-akcesorium-do-zasilacza-be-quiet-12vhpwr-pci-e-50-adapter-cp-6610.html#modal:galeria?partnerid=100581877&sm12=Mjg=&ts=1644671678&token=4aa9b6d7e2892ecc043b6965bdedd19d&78
Pożyjemy zobaczymy co będzie dalej.
U Ciebie jest OK, inni też. Ale niektórzy gracze ucierpiali na to.
Brzmi to hazard.
Nie jestem bogaty i nie będę ryzykował ponad 3000-4000 zł na coś takiego. Zwłaszcza że niektórzy producenci takich jak Gigabyte nie dają gwarancji (np. pękniecie u karty) i mają nas w dxxx.
Na razie przez jakiś czas wolę korzystać ze sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie, dopóki mam taką możliwość.
Jest przystosowany tylko jeśli kabel nie jest w pełni wciśnięty to część obciążenia jest przeniesiona na inne piny które się przegrzewają i topią to już dawno jest udowodnione prze np GamersNexus , i każdy daję na to gwarancje a sprawa Gigabyte to inny problem bo większość tych kart z uszczkodzonym PCB to były z prebuildów i po prostu te gpu były źle zabezpieczone i pękały w dostawie
Właśnie wcisnąłem na maxa jak się dało, aż było słychać kliknięcie. Tak samo na karcie jak i w zasilaczu. Do tego nie można zaginać kabla za blisko wtyczki.
Wcześniej obejrzałem właśnie GamersNexusa.
Nie wydaje mi się, żeby standard 12VHPWR zakładał tak badziewnie wykonane lutowanie przewodów, jak ma to miejsce w przejściówkach Nvidii...
Tam naprawdę pracują barany a nie inżynierowie, jeśli nie zmienili tego lutowania na coś zgodnego ze sztuką inżynierską. Lutowanie to bardzo słaby sposób połączenia przy dużych prądach. Poza tym, tak jak w tych przejściówkach od Nvidii sie nie lutuje przewodów do płytki. Przewody lutuje się raczej THT, a nie do powierzchni, by ciągnięcie za kabel w żadnym przypadku nie działało na jakąś konkretną część miejsca lutowania, a ewentualnie dociskało całość lutu do płytki. oderwanie takiego przewodu łączonego do czoła to tylko kwestia niedokładnego zalania masy i naprężeń.
U mnie jakoś od marca na zasilaczu 650w Gold chodziły po kolei 4070ti, 4080 i od początku maja 4090 na ori wtyczce. Jednostkowe przypadki i już jest sensacja.
pewnych napięć nie da się przenieść niewielkimi złączami
A nie natężeń? Napięcie tam jest 12V.
"...wydaje się mieć poważny problem z przenoszeniem większych napięć..." Z tego co mi wiadomo, większy pobór prądu przez nowe karty nie jest realizowany przez zwiększanie napięcia tylko po prostu większe natężenie...
A tymczasem od dawna są w użyciu modelarskie złocone złącza które przy 12v mogą bez problemu przenosić moc 1000W ale oczywiście to było by za trudno, trzeba lutować a tu automat zaciska. Tylko czy przy takiej cenie kart warto jest oszczędzić dolara i wtykać ludziom takie g... ?