Windows instaluje sterowniki graficzne wbrew woli użytkowników
3 miechy miałem niezłego stracha ale to prze sterowniki NVIDIA coś się popsuło na dodatek wymieniałem pastę na grafice i po wymianie akurat zaczęło się sypać w bardzo wymagający grach gry po prostu się zamykały bez błędów miałem takiego stracha że myślałem że uszkodziłem GPU czysta instalacja sterowników GPU nie pomagała już spisywałem kartę na straty ale na szczęście miałem Windows 7 jako drugi system a tam wszystko hulało więc wszystko się wyjaśniło że w systemie coś się popsuło i czystą instalacja systemu Windows 11 załatwiła sprawę
Tylko jestem ciekaw dlaczego tak się stało i zgrało się to z wymianą pasty
Moja karta to GTX1070
Ten system to coraz częściej wie lepiej czego użytkownik chce, mnie ostatnio zainstalował się Skype normalnie działa jak jakiś malware co sam sobie w tle robi rzeczy wbrew użytkownikowi.
Ten problem jest od czasów premiery win 10 i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Trzeba by wyłączyć instalowanie oprogramowania innych produktów + instalację sterowników. Aczkolwiek mam wrażenie, że to drugie menu kiedyś mówiło o sterownikach, a teraz tylko ikonach i aplikacjach. Czyli sterowniki i tak instaluje, z pominięciem windows update.
Ale przecież jak ktoś powie, że woli win 7 albo 8.1 bo miał większą kontrolę, to go zaraz zwyzywają od starych dziadów i foliarzy.
Dokładnie, sterowniki wyłączało się zmianami klucza w rejestrze, ale to też już chyba nie działa
Przy Windows 10 da się obejść (a przynajmniej wiem, że się dało) ten problem też w inny sposób, tj. instalacja systemu bez połączenia z internetem i przekopiować sobie sterowniki z innego komputera poprzez pendrive, alternatywnie pobrać sobie na smartfona, podłączyć i też przekopiować.
Choć czasami producenci sprzętu (z reguły laptopów) mogą już wrzucać sterowniki na specjalnie utworzoną partycję pod sterowniki. Tak właśnie było u mnie w przypadku laptopa.
Ogólnie w wiadomości jest przedstawiony problem ze sterownikami do grafiki, ale tak na prawdę problemy ze sterownikami mogą być też w przypadku innego sprzętu i urządzeń np. drukarki. Miałem kilka przypadków gdzie Windows 10 pobierał sam sobie sterowniki do drukarki i przy drukowaniu zamiast normalnej treści, otrzymywało się różne krzaczki i znaczki.
niestety w W10 też już nie działa blokowanie :/ mamy w pracy partie laptopów, w których regularnie co miesiąc Windows sobie aktualizuje sterownik touchpada, po którym przestaje działać...
Domyślnie to jest wyłączone, jeśli ktoś miał problemy przez aktualizacje sterowników na Win10 to tylko dlatego że sam je sobie odblokował (albo to firmowy komputer i firma wie lepiej)
tyle, że to powinno być włączone, żeby aktualizować starsze office, vc redistributable czy inne komponenty. Dlaczego użytkownik musi wybierać wszystko albo nic? Tak trudno zrobić proste okienko: masz teraz sterowniki w wersji 1.02. My mamy downa i chcemy ci wgrać 1.01b. Czy chcesz je zastąpić? User klika nie i do momentu publikacji kolejnych ma spokój...
Linuxiarzem nie jestem ale jak kiedyś bawiłem się ubuntu to tam aktualizacje były na zasadzie google play store, czyli lista komponentów do zaktualizowania i wybierasz co chcesz, a czego nie.
Wiadomo, że win 10 jest dla masówki, więc główne aktualizacje systemu i tak powinny być obowiązkowe, niemniej sterowniki powinny być opcjonalne, o ile coś nie jest na żółto w menedżerze urządzeń.
Od lat są programy, które ograniczają takie rzeczy. W NetLimiterze blokujemy Optymalizacje dostarczania i Windows Update. I Windows nie może dzwonić do domu. Jak potrzebujemy to odblokowujemy. Bez żadnych dziwnych hacków, grzebania w rejestrze, itp. Spokój ducha i używanie windowsa bez zakłóceń bezcenne.
Mam laptopa z AMD i potwierdzam że Windows instaluje sterowniki, bo jak wchodzi aktualizacja to mi program do instalowania wywala błąd że muszę przeinstalować aplikacje xD
Niestety jest to oczywisty problem od czasu Windows 10. Na szczęście da się to naprawić za pomocą specjalne mody, jeśli zmiana opcja w Windows nie pomoże.
Kiedyś od czasu Windows 95 mogliśmy zainstalować i odinstalować sterowników i programów według naszych uznanie. Teraz Windows 10 i 11 ograniczyli nasze wolności do pewnego stopnia. Niektóre aplikacji od Microsoft nie da się usunąć w normalny sposób. Głupie i samolubne decyzji Microsoft...
Wcale nie. Z Win95/98 musialem instalowac sterowniki w odpowiedniej kolejnosci bo inaczej nie dzialalo.
Windows 11 wersja dla testerów. Mi to Microsoft robi regularnie przy każdej aktualizacji i trzeba robić reinstal sterowników w AMD. Też na początku myślałem że grafa mi się psuje, miałem strach w oczach. Na tych sterownikach które instaluje to nawet google chrome się sypie. Jak odpalam kompa to sprawdzam czy chodzi panel grafiki od AMD. Jak tak to są prawidłowe sterowniki. Przez pół roku się przyzwyczaiłem, co nie zmienia faktu że to idiotyczne, tym bardziej że te stery od Microsoftu upośledzają system.
Tutaj polecam program Display Drive Uninstaller i instalacje sterowników na czysto za każdym razem jak wyjdzie nowa wersja. Oczywiscie w programie należy zaznaczyc zeby WU sam nie instalował sterowników
Wystarczy to ustawć tak i problemu nie ma (w11)
Zapomniałem dodać w W10 można to ustawić identycznie
Chodzi o Nvidia Display ?
https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=NVIDIA
Problem gdzieś leży w konfiguracji konkretnych maszyn. Rzadko kiedy to się kłóci ze starami instalowanymi ręcznie. U mnie od lat w auto aktualizowane
Tak jeśli nie używasz ulepszeń i nowinek z karty to działa na ustawieniach domyślnych bezbłędnie. Wystarczy ,że coś włączysz w opcjach gry; gra wyświetla ,że jest ON, ale w rzeczywistości nie jest uruchomione bo to są patenty firm amd lub nvidia bez opłacenia lub umowy ms nie może ich dodawać do sterowników (więc masz sprzęt w wersji standard domyślnej). Po to są sterowniki od amd czy nvidia aby działały z grami które mają dodatkowe opcje tj raytracing itd
Mam Win10 ale na szczęście jest to mocny komp podpięty do TV i służy tylko do gier - Internet i wszelkie opcje sieciowe wyłączone.Działa to bardziej jak konsola bez neta. Gdy coś potrzebuje z sieci używam drugiego kompa z Win7.
Dodatkowo, zawsze pod ręką wpięty w USB startowy pendrive z Acronis'em.Zrobienie kopii całej partycji "C" czy przywrócenie dobrej kopii zrobionej np tydzień temu - to kwesta 8 minut.
Windowsowa aktualizacja spowodowała, że żaden z mikrofonów - czy to laptopowy, czy to podpinany mi nie działa :)))
Miałem to samo, każda gra praktycznie wywalała do pulptiu, błąd w dzienniku zdarzeń był ''Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność''. Również się okazało, ze to przez sterownik który na czysty windows sam pobierał i instalował sterownik karty graficznej. Ale zrobiłem jak tu pisaliście, odłączyłem Internet, wyczyściłem programem Display Driver Uninstaller i offline zainstalowałem najnowsze sterowniki i problem zniknął.