AMD Ryzen 8000 będzie miał tyle samo rdzeni co Ryzen 7000, ale za to szybszych
Pytanie czy spali więcej płyt głównych czy mniej?
To procesor pali płyty czy płyty procesor?
Może tacy jak ty ogarną temat zamiast powielać bzdury zasłyszane na lokalnym bazarze?
Dokładnie cwaniaczki z Asusa wypościli płyty główne z wadliwym biosem w wersji beta a teraz próbują się wykpić i udają, że ten wadliwy bios, który wydali powodujący te problemy nie uprawnia do zwrotu na gwarancji i nie uznają uszkodzonych płyt.
https://www.youtube.com/watch?v=cbGfc-JBxlY
8 rdzeniowy procesor to mialem dekade temu...
Nie biłby teraz zadnych rekordow ale wciaz nadawalby sie do uzytku. Utrzymywanie ilosci rdzeni (srobujac tylko zegary i moze ipc) to oszczednosc produkcyjna kosztem wydajnosci dostepnej w danej kategorii energetycznej. Co oznacza ze sam procesor odstaje wzgledem wydajnosci od tego co moglo by byc (szybciej sie zastarzeje jak na rynku pojawi sie konkurent nie tylko wydajniejszy ale lepiej wykorzystujacy mozliwosci technologii) nie mowiac juz o problemach zwiazanych z samym faktem posiadania wysokich zegarow (palace sie chipy obecnie).
Pytanie brzmi: co dokladnie dostajemy w zamian? drogie i zawodne plyty glowne?
Dekade temu od amd były żółwie 8 modułowe a nie żadne 8 rdzeni. Dobry 4 rdzeniowiec intela go orał.
Więcej ludzi nadal gra na 4 core niż na 8.
Na jakiej podstawie zakladasz ze mowie o FX'ach? Intel tez mial 8 (i wiecej) rdzeni dostepnych jesli ktos nie trzyma sie dogmatycznie jedynego wlasciwego oprogramowania (tm) na jedynej wlasciwej platformie (tm).
Wracajac do sprawy, dwie rzeczy:
1. FPU nie jest sklatowa czescia procesora a tym bardziej rdzenia, jest dodatkowym modulem (Floating-Point Unit, inaczej koprocesor matematyczny). Da sie zrobic procesor bez FPU i bedzie on dzialal - moze nawet niektorzy tutaj uczyli sie na takich asemblera (chociaz duza czesc obliczen zmiennoprzecinkowych bedzie sie odbywac w zolwim tempie, podobnie jak to sie ma z grafika wyswietlana bez GPU, co tez jest wykonywalne swoja droga). Wydajnosc wydajnoscia, wprowadzanie laikow w blad swoja droga ale cos co moglo by funkcjonowac jako samodzielny procesor jest technicznie rdzeniem. Cos jak dziewczyna ktora pisze ze jest modelka z okladek magazynow, przemilczajaca ze chodzi o dwa kolejne numery "Wiedzm i Borostworow".
2. A co najwazniejsze, sensem mojej wypowiedzi jest to ze 8 rdzeni na tej polce w desktopach w 2023+ roku, i wycinana funkcjonalnosc (szyna pamieci, kodeki) to ten sam gatunek koszenia naiwniakow ktory intel wyrabial przed ryzenem. Chcesz siedziec na swoich 4 rdzeniach? Smialo, nikt ci nie broni. Wedlug mnie to ewidentnie za malo, gdzie 8 sa obecnie popularnym kompromisem, ale nie jest to cos co mozna uznac za przyszlosciowy wybor.
Ps. Swoja droga, cala zla slawa FX'ow bierze sie glownie z tego, ze kiedy wychodzily olbrzymia wiekszosc oprogramowania obslugiwalo 1 - w porywach 1,5 rdzenia (czyli wiekszosc uzytkownikow wykozystywala 12~18% cpu, gdzie w takiej samej sytuacji na 8 watkowym intelu dalo sie wyciagnac 24~36%, bo miales 4 prawdziwe rdzenie i 4 "rdzenie" HC ktore mialy moze ~5% wydajnosci tych pierwszych, ale bardzo profesjonalnie wygladaly (o ogarnialy troche to jak soft jest przetwarzany co przedluzylo zywotnosc kompow o konfiguracji 4(8)).
Zakladam na podstswie okresu "dekady temu. 8 rdzeni intela to okres ostatnich 4-5 lat
Akurat nie - to specyfika polskiego rynku PC ze do wybory jest Schabowy+Ziemniaki+Buraczki czy ewentualnie Marchewka-z-Groszkiem zamiast tego ostatniego a jak sprobujesz zamowic Schabowego na Kurczaka (np. glupi intel ?????T), ludzie patrza na ciebie jakbys byl awatarem czystego chaosu walczacego z batmanem o kontrole nad gotham city. Tylko mainstream mainstreamu bo wszyscy maja dostac to samo jak przykazal towarzysz Stalin...
Co bardziej egzotycznego sprzetu nie ma bo nie, i ciesz sie czlowieku bo mogl byc tylko ocet. Glupie przejsciowki musialem kupic, to byla w jednym! internetowy sklepie w polsce i do tego w dwukrotnie wyzszej cenie niz za granica, sporo ponad stowke za dwie (w zupelnosci pasywne) de facto wtyczki...
Wracajac do tematu: 10 lat temu intel tez mial 8 rdzeniowce nawet w standardowej ofercie (chociaz celowal w specyficzne zastosowania, chyba wydajnosc/watt - target techniczny ale niekoniecznie biznesowy) no i jeszcze byly xeony i generalnie troszke nawet starszy sprzet dla biznesu ktory w niektorych firmach dalo sie czesto kupic za grosze, bo nowe serwery sie sprawdzily wiec przerzucaja cala infrastrukture zeby ciac koszta czy temu podobne.
"wzrost wydajności o nawet 18%"
Wszystko zależy od ceny. Jeżeli zostaną odpowiednio wycenione, to te 18% może oznaczać całkiem spory wzrost wydajności.