Cześć - walczę z kompem już od jakiegoś czasu i szukam nowych pomysłów.
Kupilem uzywanego skladaka. Plyta Asus prime Z370-p ( w miare budzetowa ) z procesorem 8700k - firmowo podkrecony w momencie skladania kompa (przez firme ktora go skladala). 16GB Ramu, rozbudowalem do 32, zasilacz OCZ 650W, RTX 2080, dyski/sryski - niewazne.
Chlodzenie na proca AIO Corsair 2-wentylatorowy, temperatury w granicach 90 stopni w obciazeniu. Chodzilo to mniej wiecej dobrze przez rok, potem zaczely sie bluescreeny, coraz czesciej, az w koncu komp w zasadzie przestal sie bootowac. Sprawdzilem wszystko co moglem - ale poleglem. Oddalem kompa do serwisu. Diagnoza - uwalony proc. Jako ze 8700k nie byl juz w sprzedazy zaproponowano mi 9700k.
Ok. Chodzilo dobrze przez jakies 2 miesiace. Potem zauwazylem ze grafika zaczyna sie grzac. W grach wentylatory jak odrzutowiec temperatura w okolicach 100-105 stopni. Dodalem wentylatory w obudowie - przebieg powietrza w obudowie jest ok. Pare wentylatorow wtlacza, jeden wyciaga. Jednoczesnie proc ( delikatnie podkrecony przez sama plyte chodzil w obciazeniu w okolicach 90 stopni ). Wymiana thermopadow i pasty malo dala - zeby nie przedluzac - udalo mi sie kupic 3080 w dobrej cenie z wbudowanym chlodzeniem AIO. Od tego momentu problemy z temperaturami grafiki sie skonczyly.
Ale zaczal szalec proc. Temperatury skakaly do 95 stopni. Ok - moze to AIO nie jest za wydajne, zmienilem AIO na wersje mocniejsza - 3 wentylatorowa ( 360mm ). Przy zmianie chlodzenia zorientowalem sie ze barany w serwisie nie dali na proca zadnej pasty termoprzewodzacej. Pasta nalozona, temperatury w okolicach 80 stopni. Cudo. W miedzyczasie wylaczylem OC - pracuje na znamionowym taktowaniu 3.6GHz. Pochodzilo to kolejne 2 miesiace - zauwazylem ze proc znow zaczyna sie grzac. Poczytalem na forach wszelakich dni pare - w efekcie zrobilem undervolting procesora. W tej samej grze, w tych samych warunkach pogodowych jednego dnia proc osiaga 86 stopni, innego dnia 95.. nigdy nie rosnie powyzej 98 ale to i tak w cholere duzo. W tym samym czasie Temperatura cieczy chlodzacej w AIO to 23 - w stresie do 40 stopni.
Co dodatkowo zauwazylem? Komp wlaczony, stojacy, niczym nie obciazony - temperatura 40 stopni, ale czasem potrafi podskoczyc nawet do 60. Zadne koparki w tle mi nie pracuja. System sprawdzony pod katem syfu.
Zalozmy ze gram - temperatura w okolicach 85 stopni, koncze gre, wychodze do pulpitu, temperatura blyskawicznie spada do okolic 60 stopni, ale musze czekac spokojnie nastepne 5-7 minut zeby zbila do 40. Bez undervoltingu 92-94 stopnie w grze to norma. No grzeje sie jak cholera.
Chlodzenie zalozone prawidlowo. Pasta ( Arctic MX-4 ) nalozona prawidlowo.
Jakies pomysly/uwagi?
Gwarancja na procku z 2017 roku? Kupiles gownoskladaka to masz za swoje. Nawet nie podales konkretnego modelu AIO ktore oczywiscie tez mozna zle zainstalowac albo uszkodzic, potencjalnie slaby vrm na plycie, podobnie z zasilaczem, podajesz moc i firme zamiast konkretnego modelu.
Nie ma sprawy - co dokladnie mam podac? Co do 8700 - nie mam zadnych ale. 9700 - nowka sztuka.
chlodzenia - Corsair - H100i - upgrade do H150i.
Co do zasilacza to podalem ze to OCZ 650W. Co potrzebujesz wiedziec o nim wiecej???
Masz problem z czytaniem ze zrozumieniem? Ale co tu chcesz podawac, chyba tylko przepis na podroz w czasie. Kupujesz uzywany sprzet, w ktorego inwestujesz, cholera wie gdzie, za jakie pieniadze, jeszcze w uzywane czesci na ktorych nie sie znasz czy placisz za fikcyjne uslugi.
Child - radosnie NIC nie wniosles do tej dyskusji ( poza sugestia VRM )...konkrety prosze. Po cholere jestes taki napastliwy? Ja sie nie zale - ja szukam rady.
A co ty wniosles? Nic nie powinienem pisac bo dawanie wskazowek tylko pogarsza sprawe skoro sam nie potrafisz czegokolwiek napisac wypuszczajac tak dlugiego posta. No i nadal piszesz po swojemu, marka i moc, bez konkretow. Na auta tez pewnie mowisz toyota, skoda albo niebieski kolor lakieru.
Skoro komputer chodził przez pewien czas bez pasty, to kolejny procesor mógł szlag trafić. Najlepiej byłoby przelecieć cały zestaw termowizją, ale wiadomo że w domowych warunkach raczej ciężko o taki sprzęt. Sprawdź więc paluchem, czy grzeje się most albo któraś z sekcji zasilania na płycie - cewki i kondensatory koło CPU i RAMów. Możesz w ten sam sposób sprawdzić jak się mają przewody od AIO, czy są równomiernie rozgrzane. Kiedyś miałem sytuację, że klient sam złożył kompa, ale przy montażu złamał hite pipe i wiatraki nie odprowadzały gorącego powietrza.
Jak wygląda sytuacja na domyślnych ustawieniach BIOS? Robiłeś jego update/downgrade?
UEFI zupgradowany do najnowszej dostepnej wersji - to byl jeden z pierwszych pomyslow. Na plycie mam UEFI - nie BIOS - zeby byla jasnosc. Heatpip'a nie ma bo pompa AIO jest zintegrowana z radiatorem ktory dotyka proca. Na chwile obecna rozwazam mozliwosc uszkodzonego ( specyficznie ) proca, albo plyty. Zasilacz raczej odrzucam.
Obstawiałbym że przyczyną jest płyta główna. Takie płyty się kupuje wyłącznie do internetu i ewentualnie filmików na youtube. Ma jakiś marny radiator na zasilaniu i chipsecie i w zasadzie tyle więc nie dziwota że przy bardziej wymagających grach ci skacze temperatura.
Pisałeś że to składak to znając życie obudowa pewnie też jakaś marna i sam układ kabli w niej też nie najlepszy co może być drugą przyczyną skaczących temperatur.
obudowa to Corsair CC-9011049-WW Obsidian Series 450D, okablowanie w srodku jest spoko, wszystko poprowadzone tylem. W bebechach panuje porzadek. Na dysku NVME zalozony radiator.
Na gorze obudowy radiator AIO proca ( ssie do obudowy ), na froncie obudowy 2 wentylatory ( ssa do srodka ), przed nimi w pionie radiator AIO grafiki ( powiedzmy ze tez ssie do srodka ), na wysokosci proca wentylator wyciagajacy powietrze z obudowy.
Calosc zlozona w SCAN.co.uk - nie jest to firma krzak w UK - jezeli chodzi o jakosc. Poprzedni wlasciciel dal mi fakture z wyszczegolnionymi elementami. Gotowiec, ale zlozony w miare profesjonalnie.
Owszem - dokonalem paru zmian, systemowy SSD wymienilem na NVME, HDD wymienilem na 1TB SSD, dodalem wentylator wyciagajacy i kontroler wentylatorow - takze mam caly czas podglad na to co sie temperaturowo dzieje.
Wyciagnalem tez z obudowy zbedny case na HDD - zajmowal tylko miejsce.
Wmawiaj sobie, z te gotowce sa dobrze skladanie, zerknij na recenzje gamers nexus czy oferty na allegro, na ebayu pewnie sa podobne oferty.
Pytanie z gwiazdka - jezeli zdecyduje sie na zmiane plyty - zostac przy Z370 czy brac Z390 - jezeli chodzi o chipset? Zalezy mi na jak najbardziej bezproblemowym transferze.
Płyta płyta, sprawdziles chociaz zwykle chlodzenie powietrzne zeby porownac temperatury?
Nie - nie sprawdzilem chlodzenia powietrznego. Zamienilem AIO na wieksze AIO. Chociaz wnioskujac po temperaturze chlodziwa moduł chlodzacy jako taki nie powinien byc zrodlem problemu.
Szkoda gadac. Moze masz tak zamontowane ale tego oczywiscie nie napisales ani nie odpowiedziales, szkoda czasu.
https://www.youtube.com/watch?v=BbGomv195sk
To video jest niedostepne. Jestem pewien ze chlodzenie zalozone jest dobrze ( zakladam ze chodzi Ci o lokalizacje radiatora w obudowie, jego polozenie wzgledem proca i ewentualnie zapowietrzony uklad ).
edit - juz jest dostepne. Tak - moj radiator jest zalozony prawidlowo. W zasadzie identycznie jak w 13:15 filmu.
Jestem ex - serwisowcem z bogatym doswiadczeniem zawodowym. Jestem pewien ze nie popelnilem zadnych prozaicznych bledow jezeli chodzi o stan techniczny kompa.
Drogi kolego Child - caly czas nie rozumiem dlaczego jestes taki napastliwy? Ja szukam porady, a Ty mnie w zasadzie opier***asz od pierwszego momentu. Mam nadzieje ze zawodowo nie uczysz innych?
Poprawiłem link. Ja mam nadzieje, ze zawodowo czy prywatnie nie jestes takim ingorantem chociaz raczej tak skoro objawiasz wtórny analfabetyzm czy problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
Skoro jestes ex-serwicem (czego niby?) dlaczego na niczym sie nei znasz i kupujesz gowno sprzet? Placisz bezsensownie za serwis? Piszesz o temperaturze proca pozniej termopady, szkoda gadac.
Serwisowcem czego? Paprotek ( Polypodium vulgare L) - karwa jego mac. 15 lat przepracowalem w serwisie komputerowym. Place bezsensownie za serwis... tak... Z ciekawosci zapytam - ile plyt glownych lub procesorow trzymasz u siebie w domu na podmianke w wypadku awarii Twojego kompa? Ja awaryjnie trzymam tylko drugi zasilacz i "jakas" grafike pod PCIe. Na wszelki wypadek. Od pewnego poziomu nie jestem w stanie sprawdzic wszystkich komponentow w domu. Dlatego kiedy nie mam innego wyjscia - zanosze kompa do serwisu. W zasadzie to byl pierwszy raz.
Jezeli TY czytalbys ze ZROZUMIENIEM to thermopady wymienilem w grafice, bylo to wrecz w osobnym akapicie. Dlaczego piszesz ze kupilem gowno sprzet? Plyta gowna z nie najwyzszej polki byla w zasadzie jedynym "slabym" elementem tego zestawu. I tu byc moze Cie zaskocze - ale plyty glowne nie musza miec w nazwie ROG aby dzialaly i dalo sie na nich grac...
nota bene - cytat z Twojej wypowiedzi "Kupujesz uzywany sprzet, w ktorego inwestujesz, cholera wie gdzie, za jakie pieniadze, jeszcze w uzywane czesci na ktorych nie sie znasz czy placisz za fikcyjne uslugi" - na jakiej podstawie te wnioski? Bo - mowiac szczerze - troszke mnie to zgrzalo. Nie wszyscy oszukuja wszystkich na kazdym kroku. Zawodowcy w uslugach tez sie trafiaja.
Ignoruj Childa, to forumowy ratlerek z menopauzą. Dużo szczeka, ale mało z tego wynika.
Jaką dokładnie masz obudowę, plus na pewno masz czysty system? Stawiałeś go od zera?
Na pewno w dobrą stronę masz zamontowane wiatraki? Zakładam, że tak, ale widziałem już kilka przypadków, gdzie ktoś pokręcił montaż.
Bawiłeś się ustawieniami tychże wiatraków i AIO? Próbowałeś agresywnej ustawić chłodzenie?
Jak pisalem wczesniej obudowa to Corsair CC-9011049-WW Obsidian Series 450D lub cos cholernie bliskiego ( u mnie panel na gorze w miejscu gniazda 5.25 wyglada delikatnie inaczej - 2 zlacza usb wiecej - reszta jest identyczna ).
Tak - przy wymianie dysku system stawialem od 0.
O wiatrakach i ich kierunkach pisalem pare postow powyzej. Zabawa ustawieniami AIO - z ciekawosci sie pobawilem - nie zmienia absolutnie nic. Zreszta sama temperatura cieczy chlodzacej sugeruje ze od strony odbioru ciepla system dziala ok. Chocbym nie wiem co robil - temperatura chlodziwa w AIO proca nie wychodzi poza 40 stopni.
A - i zeby nie bylo - filtry na powierzchniach doprowadzajacych powietrze do kompa tez czyszcze w miare regularnie.
Na gorze obudowy radiator AIO proca ( ssie do obudowy ), na froncie obudowy 2 wentylatory ( ssa do srodka ), przed nimi w pionie radiator AIO grafiki ( powiedzmy ze tez ssie do srodka ), na wysokosci proca wentylator wyciagajacy powietrze z obudowy.
Weź zrób zdjęcie obudowy i nawet w paincie rozrysuj przebieg powietrza, bo albo źle rozumiem, co napisałeś, albo w 3 miejscach zasysasz powietrzę do środką, wypuszczając tylko z jednej.
Ja bym obstawial płytę. Średnio się znam na sprzęcie ale osobiście za darmo nie chciałbym płyty Prime do mocnego procesora pod gry. A jeszcze OC - ryzyko sekcji zasilan rośnie.
Tu bym szukał podejrzanego, w końcu wszystko inne istotne było wymieniane. Do takiej maszyny tylko wersje Tuf, Strix i analogiczne
Powolutku tez sie sklaniam ku takiej opcji. Choc nie spotkalem sie z sytuacja zeby plyta "grzala" proca. Stad moje watpliwosci. Nie usmiecha mi sie wydawania kasy na "cos co moze pomoze" - a wcale nie musi, z drugiej znowu strony opcja nr 2 jest postawienie kreski, zmiana calego zestawu na nowy ( plyta, proc, pamiec - choc moze pamiec od wielkiej biedy nie ), a to z kolei kupa kasy ktora mnie w tej chwili nie uwiera. Stad moje kombiowanie.
Wszystko - jak dla mnie - na ta chwile sprowadza sie do obszaru plyta/proc. Za plyta przemawia to, ze musialem isc w undervolting zeby osiagnac jakes w miare rozsadne temperatury. Za procem przemawia ewentualny brak pasty termo bezposrednio po montazu nowego. Ale w zyciu nie widzialem przypadku zeby po takiej operacji proc "zaczynal sie grzac". Padal termicznie - zdarzalo sie, ale nigdy takie cos.
Na wszystkich rdzeniach?
Nie wspomnialem jeszcze o jednym - raz na 2-3 tygodnie system potrafi ( zawsze w grze ) wywalic bluescreena IRQL_UNEXPECTED_VALUE error. Blad z cyklu "cos gdzie nie tak " - ale po paru dniach siedzenia nad analiza dump file nie znalazlem NIC konkretnego.
Dwa dni szalenstwa - 4-5 BSOD - a potem znowu pare tygodni spokoju. Testowalem pamieci, przekladalem pamieci miejscami ( wszystkie mam identyczne ) testowalem dysk - NIC.
Klika miesięcy temu na jednych z forów był podobny przypadek. Pierwsze pytania do autora były, czy chłodzenie dobrze nałożone oraz jaki ma obieg powietrza w budzie (negatywny czy pozytywny oraz czy wentyle kręcą).
Chłodzenie demontował, wymieniał pasty, chciał zmieniać już płytę, chłodzenie i budę (chociaż miał bardzo dobre), aż sprawdził jeszcze raz ten obieg.
Okazało się, że sam lub w serwisie. zamontował wentylator tylni, który miał wyciągać powietrze, odwrotnie i on wdmuchiwał. W efekcie, w dość zamkniętej budzie były same wentylator wdmuchujące.
Natomiast tam było przy chłodzeniu powietrznym.
Tu przy AIO mamy kilka aspektów:
- po pierwsze, po wymianie grafiki na mocniejszą, wzrosły wymagania dla CPU. Musi on produkować więcej FPS, by dokarmić grafikę, która jest w stanie dać więcej FPS, niż poprzednia;
- sprawdziłbym dokładnie, w którą stronę poustawiane są wentyle i jak wygląda obieg powietrza w obudowie. Zazwyczaj staramy się utworzyć balans (czyli tyle samo wprowadzanego co wyprowadzanego) lub lekki negatyw (przewaga wyprowadzanego nad wprowadzanym).
Pozytywny obieg, w szczególności zbyt mocny, w niewielu budach sprawdza się dobrze.
Przy tym AIO powinieneś wziąć pod uwagę jeszcze ustawienia jego wentyli (czy wprowadzają, czy wyprowadzają itd.).
- jak umiejscowione jest AIO. Optymalne umiejscowienie to TOP budy lub przód, ale wtedy top chłodnicy musi być powyżej pompki (czyli cpu). https://youtu.be/DKwA7ygTJn0
- sprawdzić jeszcze raz mocowanie chłodzenia do CPU, sprawdzić procesy w tle, zaktualizować bios i chipset płyty (plany energetyczne);
- zrestartować bios do fabryki, jeżeli już jest najnowszy.
Film z --> znam bardzo dobrze.
Gram glownie w WOT'a - nie ma tam ogranicznika FPS, ale podlaczylem grafike do monitora przez HDMI, w grze ustawilem na V-sync, wiec chocby skaly sraly nie wychodze poza 120 FPS ( bo takie mam odswiezanie monitora ). Bez V-sync - na kablu DP - potrafilem miec i 240 klatek - proc sie gotowal.
Technicznie mam 5 wentylatorow ciagnacych ( ale wolnoobrotowych, z czego 3 na chlodnicy proca ) i jeden wypychajacy powietrze z budy - ten jeden jest ustawiony na sztywno w miare szybko zeby jakos rownowazyl te 5 wolnych. Aczkolwiek jezeli chodzi o wentyle - bawilem sie roznymi ustawieniami/predkosciami/ odwracaniem kierunku wentylow na chlodnicy proca, przekladanie ich na gore chlodnicy - nie widzialem ZADNEJ roznicy jezeli chodzi o temperatury. Takze tu bym raczej nie szukal problemu. AIO proca jest na samej gorze budy, AIO grafiki ( tzn radiatory tychze AIO oczywiscie ) jest pionowo na przodzie budy, dmucha na nie powietrze wtlaczane przez 2 wentyle z przodu budy.
Mocowanie AIO proca sprawdzalem juz ze 3 razy, za kazdym razem pasta termo zostawia ladny slad na calym styku radiatora z procem.
Biosy, srosy, firmwary wszelakie zupdatowane do najnowszych ( przy upgradzie firmware grafiki mialem stresa - bo to lubi czasem nie wyjsc, a wtedy masz kosztowna cegle zamiast grafiki).
Po update'cie zresetowalem bios. W zasadzie resetowalem bios juz chyba ze 20 razy ( efekty zabawy w undervolting bywaja czasem nieprzewidywalne i chaotyczne ).
----
W skrocie - proc grzeje sie jak cholera. Prawidlowo podlaczony do niego zestaw AIO ma normalne temperatury pracy. Proc "grzeje sie", lub cos grzeje proca ( plyta??? ).
Sprawdziłbym strzałki na tych wentylach, czy na 100% są w dobrych kierunkach.
Ogólnie nie jestem fanem tylu wentyli. Ale żebym dobrze zrozumiał. Aio masz na górze i on wdmuchuje powietrze do budy? Powinno chyba wyciągać?
Jak masz pozostałe wentyle i ile jest łącznie z tymi AIO (i jak są zamontowane)? Dajmny na to:
- front 2x wciągają do;
- tył 1x wyciąga z;
- top 3x AIO - wyciągają z;
tak, jakbyś opisał.
Na gorze 3 wentyle na chlodnicy proca, zamontowane pod chlodnica - wciagaja powietrze do budy. Kreca sie zazwyczaj ok 600 obr/min.
Na przednim panelu 2 wentylatory wciagaja powietrze do budy ( ok 900 obr / min ). Bezposrednio za nimi stoi pionowo chlodnica AIO grafiki ( takze wpada na nia powietrze zaciagane z przodu). Jej wentylatory ( tej chlodnicy ) dmuchaja powietrze dalej w glab obudowy. Na tylnej scianie ( na wysokosci proca ) jest wentylator ustawiony sztywno na 2000 obrotow - ten wyciaga powietrze z obudowy. Na dole obudowy ( pod zasilaczem ) jest dziura z filtrem p.pylowym pasywnie dajaca dostep powietrzu od spodu. Wg Twojego schematu:
- front 2x wciagaja do
- tyl 1x wyciaga z
- top 3x AIO wciagaja do.
Aczkolwiek powtorze sie - zonglowanie wentylatorami - kierunkiem nadmuchu, moca, ustawianiem obrotow na sztywno, mniej lub bardziej agresywnymi presetami chlodzenia nie wnosi nic do roznic w temperaturze proca pod obciazeniem.
Moim zdaniem to błąd z tym aio i dziwne, że chciało ci się przestawiać wentyle.
Jak możesz zrobić test z CB23 i wrzucić screena z wynikiem oraz parametrami procka z hw info, to można by ocenić, jak bardzo to się przrgrzewa (zrzuca zegary).
Tu przykład https://i.ibb.co/VHfScBT/16-T-pbo-30-soc-offset-auto-14862-ambinet-na-wlocie-koniec-testu-22.jpg
Na gorze 3 wentyle na chlodnicy proca, zamontowane pod chlodnica - wciagaja powietrze do budy
No mi się wydaje że wentylator powinien dmuchać w chłodnice, bo jak zasysa przez chłodnice powietrze przez opory robi się podciśnienie i wentylator traci sporo wydajności. U mnie w budzie mam dwa wentylatory 220 wdmuchujące powietrze do obudowy HAF 932, i 4 wydmuchujące 1 z tyłu i 3 dmuchające przez chłodnice od AIO. 0 problemów woda z 2-3 stopnie wyższa niz to co mam w pokoju, ale ja nie mam i5.
takze...
Blue screen nieco po rozpoczęciu testu wskazuje na problem z zasilaniem (np. Źle dobrane napięcie), dlatego pisałem o rescie biosu do deski.
Widziałem też post niże - dotyczący pompy. Pompaxmusi otrzymywać wyższe napięcie do prawidlowej pracy. Nie powinno podpinać się je gdzie się chce.
Jak poprawisz pompę, przywrócisz ustawienia biosu (najelpiej zworką
https://www.asus.com/support/FAQ/1030210/ ) to możesz zrobić test cb23.
Taka głupia sugestia...
Pewnie to nie to ale się zdarza.
Jak zakładałes wyniennik ciepła na proc, to... odkleiłeś folię z niego?
Weź Pan multimetr i sprawdź czy masz prund na pinach do pompy.
To niemożliwe, żeby dwa coolery działały podobnie.
Nie musze sprawdzac napiecia na pinach do pompy, bo na bierzaco widze ile kazda z nich ma obrotow ( np na ta chwile pompa na procu 990 obr/min - minimalnie w ciagu ostatnich 5 min bylo 960 ). Widze tez ile obrotow ma kazdy z wentylatorow.
Masz pompe dobrze na płycie podłączoną? Moja ma stałe niezmienne obroty ok 2250, a jak procek mocniej obciążony to wentylatory szybciej na chłodnicy się kręcą. Z tego co czytam w internetach twoja też powinna tak chodzić. Ja nie pamiętam dokłądnie, ale jak z lata temu AIO zakładałem źle podłączyłem pompe, włączyłem ją tam gdzie wentylator i traktowało mi ją jak wentylator, przez co wszystko ch... chodziło.
The pump operates at around ~2,250 RPM in Quiet mode, ~2,450 RPM in Balanced (the default), and ~2,650 in Extreme
Jakby ktos byl ciekawy - to caloscia zarzadza mi to:
https://www.corsair.com/uk/en/Categories/Products/Accessories-%7C-Parts/iCUE-CONTROLLERS/iCUE-Commander-PRO-Smart-RGB-Lighting-and-Fan-Speed-Controller/p/CL-9011110-WW
Jedno moge ci powiedzieć 900rpm to nie są dobre obroty dla tej pompy tu masz rewiev i z niego mam ten cytat. The pump operates at around ~2,250 RPM in Quiet mode, ~2,450 RPM in Balanced (the default), and ~2,650 in Extreme Za niskie obroty powodują za za małą wydajność, woda wolniej płynie, mocniej się nagrzewa, przez co procek może być źle chłodzony.
https://bit-tech.net/reviews/tech/cooling/corsair-icue-h150i-elite-capellix-review/3/
Dokładnie. Jeśli h100i pracowała 900-1200 to miała tryb quiet. Powinna pracować do 2200 w normal.
Moja h100x ma stałe 4000. I tak jest "nieslyszalna"
dzieki - musze doczytac.
edit - dzieki wielkie - pompa byla na quiet, zmienilem na balanced - mam 2000 obrotow. Waha sie miedzy 1980 a 2010 obr. Temp chlodziwa spadla do 28 stopni. Na extreme 2700 obr.
Wlasnie takich rad oczekiwalem - a nie takich jako powyzej od Dziecka_z_bolem_w_tylku.
Czas na przetestowanie w grze.
Doczytaj koniecznie, ja 40 stopni wody na chłodnicy nie dorobiłem się mając w mieszkaniu 34 stopnie.
Edit daj znać czy pomogło, a powinno znacznie obniżyć temperature.
Temperatury w grze spadly do max 75 stopni ( z max 85 dzisiaj ). Temp chlodziwa 33. Srednia temp w grze 68-70. Duzo lepiej.
Co nie zmienia faktu ze kolega Raiden poprosil mnie o wynik tesu w cinebench i zarobilem BSOD. Ale to zwalam na karb undervoltingu.
To wciaganie powietrza od góry jest bez sensu. Też testowałem. Ciepłe powietrze idzie ku górze i lepiej to wykorzystać i mu pomóc.
Skoro ktoś zamiast ciebie robił OC procesora, a ty się na tym kompletnie nie znasz, to równie dobrze mógł zrobić to OC do dupy dając przesadnie wysokie napięcie. Ja bym to przywrócił w cholerę do ustawień domyślnych zamiast kombinował z kupowaniem lepszych chłodzeń.
Kupujac go - nie wiedzialem o tym praktycznie nic. Od tego czasu kupe doczytalem i sie nauczylem.
Tu nie był problem w OC procka, tylko w ustawieniach pompy, quiet mode można ustawić jak się przegląda internet, ogląda filmy etc. Szczególnie w tych czasach kiedy optymalizacje w grach mają w dupie i niektóre to nawet w menu gdzie nic się nie dzieje potrafią po 60-70% proca zjadać.
Co nie zmienia faktu ze kolega Raiden poprosil mnie o wynik tesu w cinebench i zarobilem BSOD. Ale to zwalam na karb undervoltingu.
No nie oszukujmy się ale długotrwałe temperatury ok 90-95 stopni mogły znacznie skrócić żywotność płyty głównej, lub procka, szczególnie że sprzęt ma już parę lat, a pierwszego procka też ugotowałeś :)
Ustawilem pompe na "max" 2600-2700 obr / min - no i faktycznie temperatury polecialy na morde.
Aczkolwiek stracilem caly dzien bo rano przed wyjsciem do pracy grzebalem w biosie - resecik... i system nie wstal. Dysk systemowy zniknal. Sporo czasu mi to zajelo ale polecial "tylko " MBR. Zdarza sie.
Przy okazji undervolting poszedl sie gonic - wszystko smiga na defaultowych ustawieniach.
Przynajmniej sie czegos nauczylem.
Korekta - z tym na morde to troche przesadzilem - ale przynajmniej proc chodzi na normalnych zasilaniach.
Dzieki za pomoc.
Popraw jeszcze przepływ powietrza w budzie i zobaczysz różnice, choć ty masz dwie chłodnice więc może być ciężko :)
W idle - gdzie komp nie robi nic CZASEM mialem 40 stopni - dzis 32. W tej samej grze tam gdzie bylo 80 - jest 60. Takze roznica... duza.
Czyli w sumie taki z ciebie serwisant ktory nie wie co kupuje, pozniej zanosi do serwisu w ktorym nawet nie wie za co placi.
Odwróć wentylatory na górze tak żeby wydmuchiwały powietrze z obudowy, powinno jeszcze spaść. Niechciało mi się szukać, wiec zapytam :D Jakie AIO masz na grafie z jak dużą chłodnicą i jakie temp osiąga?