Przegrzewanie się nowych Ryzenów - użytkownicy donoszą o problemach
Naturalnie nie musi to od razu oznaczać wady fabrycznej samego procesora, gdyż przyczyn awarii może być wiele.
No jedyny problem jaki widze to glupie podkrecanie procesora do nie wiadomo jakich wartosci, jak to ma sie nie jarac?
Stary-nowy problem pc procków od amd.
Na intelach ASUS ma standardowo włączone w biosach Multicore Enchancement (czy coś podobnie - nie pamiętam dokładnej nazwy), co znosi wszystkie intelowskie standardowe ustawienia i wali swoje mocno agresywne mocno stresując CPU i podnosząc temperaturę. W tym przypadku pewnie jest coś podobnego, z tymże już palącego układy AMD.
Mam i7 13700k na Asus Prime z790 wifi i nie mam takich problemów. Dodatkowo pisali kiedyś o problemach z lan na płytach asus i zrywało połączenie z iternetem i również tego problemu nie mam a wgrałem starsze sterowniki z listopada tamtego roku.
O jaa...
Właśnie się dowiedziałem, że autorskie oprogramowanie wydawane przez AMD/ Intel ... jego używanie unieważnia gwarancję na procesor lub RAM.
W życiu czegoś takiego bym się nie spodziewał. :|
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/precision-boost-overdrive-2-funkcja-usprawni-dzialanie-procesorow.html
https://community.intel.com/t5/Processors/XMP-Warranty-void/m-p/1196241
Może po prostu tych „problemów” nie zauważasz. Mam Strixa Z790-F i z domyślnymi ustawieniami BIOSU procek w spoczynkuciągle miał powyżej 40 stopni (ze skokakami do 58!) i utrzymywał ~60W, po wyłączeniu ustawień ASUSa w BIOSIE ma ~35W a temperatura utrzymuj się w spoczynku od 33 do 35 stopni.
Wszedłem w bios z ciekawości i w trybie Disabled miałem problem jak napisał Łosiu, a domyślnie miałem Auto i wróciłem do Auto i problem zniknął. Temperatura 31C. Na Disabled podchodziło pod 40. Dodatkowo na Disabled procek walił na wszystkich rdzeniach pełną moc.
Przecież te układy są ułożone na sobie, to oczywiste że będą bardziej wrażliwe na temperatury, fizyki nie oszukasz, coś za coś, wydajnościowo są niesamowite, ale jak ktoś myśli o podkręcaniu takich X3D to się przeliczy, jakbym miał taki procek to bym bardziej myślał nad jakimś undervoltem by mi służył bezpiecznie jak najdłużej.
Niestety. Przy TDP 120/140/170 trzeba uważać i posiadać potężne chłodzenie.
Warto spojrzeć jaka jest różnica w wydajności i poborze prądu modeli 7900 i 7900x. Jeden ma tylko 65 TDP, drugi aż 170
https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_ryzen_9_7900_test_recenzja_opinia-25754-17.html
Sytuacje ewentualnie ratuje używanie genialnej opcji Bios : AMD Eco Mode, dostępnej dla AM5
Jednemu z komentujących ten artykuł udało się odtworzyć tą sytuację.
Profil EXPO od AMD jest winien, ASUS i Gigabyte wdrożyło go 1:1 nie zważając na to że wersje X3D są dużo wrażliwsze na wyższe napięcia. Zwykłe wersje są wstanie wytrzymać wyższe napięcie, ale w tej samej sytuacji X3D umiera. Z EXPO napięcia CPU SOC and CPU VDDIO/MC wskakują do 1.36-1.4, czasami nawet do 1.5V. Jeśli się ustawi napięcia manualnie, to nie ma problemów
Mogę się podzielić własnym doświadczeniem z płytą ASUS PRIME B650-PLUS i Ryzenem 5 7600, który to zakupiłem kilka tygodni temu. Przy standardowych ustawieniach UEFI BIOSu (nie po samodzielnej zmianie), wszystko jest na AUTO/Enabled w AI Tweakerze i CPU Overclock jest też Enabled. Mój 3.8Ghz procesor podkręcał się w grach do niemal 5Ghz i temperatura dochodziła do ponad 90 stopni. Wywalało gry po kilku minutach (Fifa, Fortnite). Wyłączyłem to wszystko z AUTO/Enabled na Disabled i problem znikł. Także należy uważać z tymi ustawieniami defaultowymi na płytach pod AMD.