Jak w 2 dni nauczyłem AI grać w grę
korzystam do nauki pythona/sqlite. Ciekawe zastosowanie to na przykład prośba o przykłady w stylu noir/fantasy/komedii romantycznej itd., pozwalają łatwiej zrozumieć niektóre zasady przeważnie tłumaczone w skomplikowany sposób i trudnym słownictwem, szczególnie, gdy nie do końca rozumiemy jakiś konkretny aspekt (choć nie mam pewności co do poprawności podanych rozwiązań).
Przykład:
czym jest SOLID w programowaniu? Podaj przykłady w stylu kryminału noir
SOLID to zestaw pięciu zasad projektowania oprogramowania, które pomagają programistom tworzyć kod łatwy do zrozumienia, modyfikacji i rozwijania. Oto wyjaśnienie każdej zasad SOLID i przykłady w stylu kryminału noir:
S - Single Responsibility Principle (Zasada Jednej Odpowiedzialności) - każda klasa powinna mieć tylko jedną odpowiedzialność. Na przykład, w kryminale noir detektyw powinien skupić się tylko na rozwiązaniu jednej sprawy, aby nie rozpraszać swojej uwagi na zbyt wiele problemów.
O - Open/Closed Principle (Zasada Otwarte/Zamknięte) - programy powinny być otwarte na rozszerzenie, ale zamknięte na modyfikację. To znaczy, że powinno się dodawać nowe funkcjonalności, nie zmieniając istniejącego kodu. W kryminale noir, gdy detektyw odkrywa nowe dowody, powinien dodać je do listy, a nie zmieniać już znalezionych dowodów.
L - Liskov Substitution Principle (Zasada Podstawienia Liskov) - obiekty w programie powinny być zastępywalne przez ich podtypy bez wprowadzania niepożądanych efektów ubocznych. W kryminale noir, kiedy jeden z podejrzanych zostaje zastąpiony przez innego, powinien on nadal działać w ten sam sposób, bez wprowadzania zamieszania w śledztwie.
I - Interface Segregation Principle (Zasada Segregacji Interfejsów) - klient nie powinien być zmuszony do implementowania interfejsów, których nie potrzebuje. W kryminale noir, detektyw powinien mieć tylko te narzędzia, które są mu potrzebne do rozwiązania sprawy.
D - Dependency Inversion Principle (Zasada Odwrócenia Zależności) - moduły wyższego poziomu nie powinny zależeć od modułów niższego poziomu, ale od abstrakcji. W kryminale noir, detektyw nie powinien zależeć od konkretnych informatorów, ale od abstrakcyjnego źródła informacji, takiego jak baza danych lub sieć informacyjna.
Ja ostatnio tlumaczylem dziewczynie programowanie w C# na kosmetykach, nie polecam...
Jeśli próbowałeś tłumaczyć takie rzeczy osobie nie wiedzącej nic o informatyce, to chyba wiedziałeś, że raczej na marne?
To w sumie taka sytuacja tak jakby np. elektryk tłumaczył kosmetyczce o działaniu prądu, przewodach itp. albo nawet naukowiec z dziedziny fizyki tłumaczy jakiemuś kasjerowi różnych rzeczy typu kwantowe splątanie, plazma etc.
Sam też próbowałem naprawdę bardzo prosto wytłumaczyć rodzicom jak działa komunikacja internetowa. Tłumaczyłem niewiele(bardzo proste, samiusieńka podstawa, a nawet jej część) i bardzo prosto. Dosłownie tylko o szybkości, opóżnieniu i zakłóceniu wifi, ale i tak nie rozumieli, nawet tego, że na szybkość wpływa obciążenie sieci, odległość, a opóżnienie oznacza szybkość reakcji i im bliżej tym mniejsze, a wifi z routera może zostać zakłócone przez wifi z innego o tym samym paśmie. Niektórym nie da się wytłumaczyć nawet prosto i krótko.
W sumie SI może się przydawać. Np. w tworzeniu modów hd. To mogłoby przydawać się szczególnie to gier, których konstrukcja nie pozwala na zwykłe dodanie rozdzielczości do FHD. Np. heroes 3, w końcu to czysto 2D gra z obrazami. Dla jasności, obecny mod HD wcale, a wcale nie dodaje nowe i lepsze rozdzielczości, a jedynie po prostu skaluje grę i jej interfejs i nic więcej. Może jakieś dobre AI dodające lepsze rozdzielczości dałoby radę dodać faktyczne i lepsze rozdzielczości do gry takiej jak homm 3. To by była bomba.
Chat GPT to jednak model językowy, a te bazują na statystyce występowania wyrazów, a nie, że „myślą”.
Więc z tą nauką to bym nie przesadzał. Po prostu im się więcej z nim pisze na dany temat, tym staje się lepszy w odpowiadaniu w tym temacie.