Hej hej,
Jako że mój obecny komputer pochodzi z 2012 i siedzi w nim nadal nieśmiertelny i5 2500K (ach, cóż to był za procesor) żaden upgrade nie na sensu i muszę złożyć nową jednostkę od zera.
Wymyśliłem coś takiego jak na obrazku, co o tym sądzicie?
BTW nie mam doświadczenia w montażu ani specjalnej chęci żeby się tym bawić prawdę mówiąc, co sądzicie o usłudze montażu w X-kom lub morele? Można liczyć na to, że komputer zostanie złożony rzetelnie?
Trzyma sie to kupy. W sensie ze ok.
Co do montazu - owszem, mozna zlecic - ale co do jakosci pewnosci nie bedziesz mial nigdy. Zalezy do kogo ten zestaw trafi i jak bardzo ten ktos bedzie sie spieszyl. W duzych firmach na montazu jest "tasma" - im szybciej tym lepiej. Nie zakladaj ze Ci ktos bedzie kabelki porzadkowal. Osobiscie kupowalbym czesci i szukal jakiego kumpla pasjonata do zlozenia. No chyba za zadnego pod tym katem umiejetnosci nie posiadasz.
Wygląda dobrze, można tu lekko oczywiście pokombinować. Mnie bardzo zależy na kulturze pracy komputera więc celowałbym w lepszy wariant 4070ti w stylu msi trio itp. Nie wiem czy masz zamiar robić OC procesora? W obecnych czasach nie daje to raczej wymiernych rezultatów więc jak nie jesteś fanem wyciskania z platformy ostatnich soków to można kilka stówek zostawić w kieszeni i wziąć płytę na chipsecie b660 zamiast z790 oraz procesor bez K w nazwie.
Nad chłodzeniem się zastanów bo między powietrznym, a wodnym nie ma dużej różnicy w cenie, a masz np Navisa 360 albo Arctica 6 lat gwarancji. i5 13600kf też potrafi się rozbujać do 100 stopni i oczywiście obowiązkowo UV jak trafi ci się taka sztuka jak na testach z purepc.
https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-13600k-vs-amd-ryzen-5-7600x-wiecej-rdzeni-i-swietna-wydajnosc-porownanie-w-grach-i-programach?page=0,32
A i obowiązkowo brać samo K w przypadku 13600.
Odmienna za to jest sytuacja w przypadku Core i5-13600K oraz Core i5-13600KF. W tym wypadku model z zintegrowana grafiką osiągnął średnik wynik SP na poziomie 81,8 punktów, a model bez iGPU 78,5 punktów. Tak jak i w poprzednich procesorach - model, który przegrał w ogólnej średniej z testu jednocześnie wykręcił pojedynczy najwyższy wynik SP na poziomie 96 punktów. Warto też zaznaczyć, że pomimo posiadania sampla, który osiągnął wysoki wynik, model Core i5-13600KF również osiągnął najniższy wynik ze wszystkich procesorów na poziomie 58 punktów, co jest raczej słabą wiadomością dla klientów. Oznacza to, iż poziom produkcyjny modelu bez iGPU posiada jakieś mniejsze problemy ze swoimi waflami, więc w tym wypadku warto wybrać model z iGPU.
Zastanawiałem się, ale jednak chłodzenie powietrzne jest trwalsze, nie ma ryzyka że pójdzie pompa itd. Nie mam zamiaru zmieniać tego CPU przez kilka lat, prędzej zmienię GPU na RTX 50XX jak już będą.
Ten Dark Rock 4 Pro nie da rady bez mocnego OC?
Co do undervolting - czytałem ten artykuł, tam chyba problem wynikał z tego, że testy były na starej płycie która niepoprawnie ustawiła napięcie, podobno na nowych płytach na Z790 takich rzeczy już nie ma i napięcie jest ustawiane poprawnie na 1,1 volta.
Teraz to mit z tym co jest trwalsze. Skoro producent daje 6 lat gwarancji to raczej śpię spokojnie i czuję, że produkt tyle wytrzyma, a jak nie to wymiana.
Możesz jeszcze popytać na różnych forach bo każda porada jest cenna zanim zamówisz.
Kuba_3 -> z tego co kojarzę to w teście z purepc było faktycznie zawyżane napięcie na ich płycie, wystarczyło ustawić napięcie ręcznie, pewnie też jakiś update biosu załatwił sprawę z czasem.
Ja się podzielę swoim doświadczeniem. Kupiłem niecały rok temu 12600k i miałem zgryz jakie chłodzenie do tego wybrać. Zaznaczę, że od początku odpuszczałem OC bo w testach różnice w mojej ocenie nie warte temperatur i kupowania chłodzenia wodnego. Jednak jako, że cenię sobie ciszę to wziąłem na próbę mimo wszystko wodne chłodzenie artic liquid freezera oraz dość tanie chłodzenie powietrzne silentiumpc fortis 5, które jednak w testach świetnie wychodzi. Założyłem na start tego fortisa i powiem szczerze, że kultura pracy mnie mocno zaskoczyła. Nawet przy pełnym obciążeniu benchmarkiem chłodzenie sprawuje się cicho a jestem pod tym względem wymagający. Artica nawet nie zakładałem i oddałem do sklepu.
Plus mimo wszystko chłodzenie powietrzne jest niezawodne, jedynie co może paść to wentylator, który można łatwo wymienić a wodne oczywiście, że ma gwarancję i szansa na to, że zepsuje się jest bardzo mała, ale jednak jest to minimalne ryzyko, którego nie ma przy powietrznym.
Jak masz zamiar jednak kręcić procesor to skłaniałbym się do wodnego chłodzenia bo bez niego ciężko opanować temperatury na tych procesorach po OC.
RTX 4070 TI to karta wyceniona tak mocno z dupy, że masakra chyba nie oglądałem recenzji, w której nie mówiono, że stosunek wydajość-cena to jakiś żart. Szczególnie że szyna 192 bit składa ta grafę w 4k wydajność mogłaby być lepsza tylko szyna jąogranicza :P Grafy te zalegają na półkach i wcale bym się nie zdziwił jak polecą z ceną, bo nikt tego nie kupuje. :P
Może i tak, ale nie ma obecnie nic bardziej sensownego na rynku, albo 4070 Ti, albo dołożyć do 4080, ale różnica to ponad 2000 zł więc jednak sporo.
Prawda jest taka, że ta generacja to zdecydowany skip, karty mają w ch… zawyżone ceny, a wydawanie 4.5k za grafe, która powinna max 3-3.5k kosztować to IMO wywalanie hajsu w błoto. Radeon 7900 XT kosztuje z 500 więcej i ma wydajność lepszą niż ten RTX, ale to radeon. :) Z drugiej strony ja nie potrzebuje supem monstrum grafy, bo nie gram w najnowsze gry, a do tego w co gram wystarczy mi z naddatkiem 2060. :) Tu jest też kwestia monitora, jaki masz, czy też planujesz, bo do 4k to zdecydowanie to 4070 TI za tą cene się nie opłaca, 7900 XT niewiele droższy ma o wiele lepszą wydajność. Do 1080 czy też 2k to starsza generacja o wiele lepiej się opłaca. Poprostu RTX 4070 TI to mid end w cenie high endu :P
Nie wiem co rozumiesz przez skip, pomijając to że ja potrzebuję komputera teraz, a nie za X miesięcy czy lat, to jeśli sądzisz, że RTXy 50XX będą lepiej wycenione to obawiam się że tak nie będzie.
Skip oznacza to co w angielskim pomijasz coś z różnych przyczyn. Ta generacja została przez nvidie wyceniona o wiele za wysoko, zrobili skok na hajs, bo amd nie jest w stanie dotrzymać im kroku. Jedyną nadzieją na normalizacje, jest olanie tej generacji i jak karty będą zalegać na półkach może nvidia otworzy oczy, jak nic się nie zmieni następna generacja będzie podobnie wycenionna i dojdziemy do momentu kiedy low-end będzie koszował tyle co cały komputer :P Ja tam nie mam zamiaru nikomu mówić co ma kupić, ale moge kogoś uświadomić że kupuje kartę która jest 30% droższa niż powinna być. Do tego komputer to nie konsola, podzespoły można wymienić :) Przykładowo mając monitor 1080 nigdy bym teraz nie kupił mocnej grafy bo po co mi 200 fps, wystarczyłoby mi 3060ti 3070 i jak zmieniałbym monitor na 2k/4k to wtedy sprzedałbym starą grafike i kupił nową.
Dopiero nadganiam wiedzę, bo sam coś będę składał na wiosnę ale co mi się rzuciło w oczy w stosunku do tego czego ja szukam (zestaw do 7-8k ale bez grafy):
- buda - trochę droga, a chyba nic szczególnego nie posiada? Za 400-500zł są na x-komie inne, wydaje mi się solidne i też z 3-4 wentylatorami
- zasilacz - tutaj bym dołożył stówkę do thermaltake 850w platinum
- chłodzenie - tutaj bym dołożył do arctic liquid 280mm
Przeglądając internety jakimś cudem YT zarekomendował mi ciekawy filmik porównujący koszt na klatke w kartach graficznych. W tym momencie rtx 3060 i wersja TI są najbardziej opłacalnymi, no ale ofc tu sporo zależy do jakiej rozdzielczości kupuje się kartę :)
https://www.youtube.com/watch?v=9kiOLC2Ca_I
Zasilacz (MSI MPG-A850GF) z ogromną nadwyżką mocy - do RTX 4070ti, nawet przy prądożernych CPU, wystarczy 650W; do tego ma dwie linie, a do mocnych zestawów zawsze lepiej jedna (jakby przy tym RTX 4070ti i 850w, bez znaczenia, ale zawsze lepiej mieć jedną). Na plus 10 lat gwarancji. No i oczywiście jeszcze dokupić kabelek do karty
W podobnych pieniądzach będą sprawdzone jednoszynowce - SeaSonic focus 850 gx, Corsair rm850x, Fortron HYDRO G PRO 850W, które też mają 10 lat gwary. Albo nawet proponowany Thermaltake. Tak jak pisałem, 850W za dużo, ale jakbyś planował kiedyś RTX 4090 czy coś takiego, to może się przydać.
Chłodzenie CPU mogłoby być lepsze. Ja sam nie jestem zwolennikiem dwuwieżowców, a jak już, to bez frontala (np. Noctua NH-D15S CH-BK jeżeli musi być czarne i chcesz zostać na powietrzu, ale to podaje jako ciekawostkę, bo drogie). A jak bez kombinatoryki i przepłacania, to jeżeli nie planujesz renderingu na PC, tylko granie, to Endorfy Fortis 5 wystarczy.
Dysk jest ok, patrząc na pojemność/wydajność/cena (to w końcu PCI 3.0), można oczywiście dopłacić do KC 3000, tylko czy aż tak to odczujesz, nie wiem.
Co do temp. tych CPU, to w grach raczej nie ma dramatu i tak ja pisałem, Fortis 5 spokojnie da radę. Ogólnie to aMD i Intel się nie popisali z temp. tych procków. Bardzo dużo W na małą powierzchnię, do tego na AM 5 (AMD) gruby IHS, a na LGA 1700 Intela problemy z dociskiem IHS i te debilne contact framy lub podkładki (ale już warto coś robić, bo to po 10 stopni zbija...).
https://youtu.be/iYU1OskbY-Q
Ehhh, tak żeby użytkownik musiał poprawiać fabrykę. Oczywiści UV nie leczy, a zapobiega (zmniejsza W na centymetr kwadratowy), więc przy Z690/Z790 można zawsze zrobić UV i tyle. PS Na B660/B760 nie da się zrobić UV, nie tracąc na wydajności.
Ja bym kupił używkę 3080Ti/3090 za 3400zł, reszta calkiem niezła