Niedawno robilem maly upgrade i mam aktualnie Ryzen 5 5600 z 3070Ti i 16GB RAMu 3600MHz. Nie wymienilem zasilacza (zostal stary 600 wat).
Komp chodzi stabilnie i sie nie crashuje, aczkolwiek testujac sobie wydajnosc pojawil sie taki problem:
Po restarcie / pierwszym uruchomieniu odpalajac benchmark - tu dla przykladu Cyberpunk - na okreslonych ustawieniach bench mi pokazuje srednia np. 120 fps, uzycie GPU 98%. Po wyjsciu z gry, uruchomieniu ponownym, albo po pograniu chwile, ponownym odpaleniu bencha wychodzi 95 fps, uzycie GPU 80% (plus minus) . Tak samo jest z kazda inna gra.
Temperatury - GPU 58, CPU 60 stopni. Mam fajne chlodzenia akcesoryjne na procka a karta jest 3-wentyaltorowa, wiec kwestia temperatur odpada.
System nowy, sterowniki nowe, dyski NMVe.
Czy to moze byc wina zasilacza, który daje za malo pradu? Zawsze myslalem ze to albo dziala albo nie a nie ze ogranicza cokolwiek.
Ogólnie zasilacz i tak masz do wymiany, także zacząłbym od tego i potem się zastanawiał jeśli problem pozostanie
Podaj dokładny model zasilacza i karty graficznej. Bo, np. owa karta Gigabyte GeForce RTX 3070 Ti GAMING OC 8GB GDDRX6 wymaga 750W zasilacza. Do tego jak masz jakiś stary i do tego z gorszej półki zasilacz to też może być tego wina.
Kalkulator, kalkulatorem, ale liczy się jakość zasilacza.
Przy tym CPU, to i 550W byłoby dostatecznie dobre, ale musiałby być spełnione następujące warunki:
- dobre chłodzenie;
- jedna, mocna linia 12V (ze 40A jak nie lepiej);
- "markowy" (80+ bronze lub wyżej; któraś ze znanych marek).
Co do samych spadków, to może być PSU, ale nie musi. Przydałyby się screeny z hwinfo podczas obu testów (takiego działającego dobrze i źle). Screeny zasilania, GPU i CPU.
EDIT
alternatywnie test power z OCCT i napisz temp cpu oraz gpu po 10 min + screen zakładki napięcia.
To w teorii zasilacz wystarczający (jedna linia, 49A na 12V= 588W), w praktyce można jeszcze sprawdzić, czy śmigło mu działa, bo inne usterki zasilaczy dają raczej poważniejsze syndromy i byłoby to mało prawdopodobne.
Co do samego spadku wydajności, to spadek obciążenia GPU sugeruje jedno z poniższych:
- problem ze sterownikiem;
- brak dokarmienia przez CPU (tu opcji jest najwięcej - może coś działać w tle, może CPU się przegrzewać);
- przegrzewanie GPU lub CPU.
Pobierz OCCT, zrób po teście 10 min dla CPU (test OCCT) i GPU (test 3d), a w trakcie, bliżej końca screeny zakładek temperatury i zasilania.
EDIT
alternatywnie test power z OCCT i napisz temp cpu oraz gpu po 10 min + screen zakładki napięcia.
Robiłem te testy po zakupie i wczoraj dla pewności, nie zdarzyło się, żeby czy to procek czy karta przekroczyły 70 stopni.
Karta to TUF Asus 3 wentylatory, można jej zwiększyć limit mocy na 120% i wtedy w miarę powiedzmy się zbliżam do wyników, które osiągam po świeżym restarcie, gdzie limit mocy mam na domyślnie 100%.
Czyli podsumowując, przykład z Fumarka:
- wynik 13600 pkt po restarcie, limit mocy karty na 100%
- wynik 10700 pkt po 2-3 próbie, jak chwilę komp pochodzi
- wynik 12800 pkt przy 4+ próbie po podniesieniu mocy limitu karty na 120%
Temperatury proc 68, karta 65 po tych testach. Zauwazyłem też, że % użycia GPU jest adekwatnie wyższy kiedy mam lepszy wynik w powyższych testach.
Stąd mój wniosek, że gdzieś tu jest jakiś problem z zasilaniem.
PSU i GPU wyglądają na sprawne (wyniki pierwszych testów).
Furmark wycina CPU z równania.
Zostaje więc oprogramowanie (Windows, sterowniki itd.); GPU (które twierdzisz, że się nie grzej); PSU (który po czasie może łapać temp, jeżeli śmigło zawodzi).
Test power z OCCT byłby przydatny, bo wyłapałby błędy i pokazały temp oraz napięcia, podobnie hwinfo, które mogłoby pokazać dławienie linii CPU/gpu.
Nie mam pojęcia co mam pokazac na tym HWInfo - strasznie dużo informacji. Jakbyś wskazał które kolumny / rubryki to wrzuce screena. No i pytanie czy to ma być screen tak po prostu czy podczas gdy w tle leci jakiś benchmark?
Sterowniki przerobiłem 3 ostatnie, łącznie z DDU.
Może faktycznie jakiś problem systemowy :/ No ale Windows nowy... Ma tydzień.
W HW info możesz pochować wszystko poza zakładkami CPU (zaczyna się na temp CPU, a kończy na średniej liczbie aktywnych rdzeni), płyty (zaczyna się na temp płyty głównej, a kończy na wentylatorach) oraz GPU. Po testach, szukaj czerwonych wartości :)
Dlatego dalej sądzę, ze test power z OCCT byłby najlepszy.
po graniu, fumarku, occt kilka minut ===>
No i coś się wyjaśniło.
GPU używane jest na 30% wydajności.
Screen zrobiony podczas testu w OCCT?
Możesz dorzucić jeszcze screena podczas testu w furmakru - samej zakładki GPU.
A i prośba o rozwiniecie zakładki "pobór mocy linii GPU" i tej wyżej - napięcia GPU.
Teraz to już w ogóle się "zacięło" ==> taki wynik.
Pół godziny temu zamiast średniej 145 fps miałem średnią 230 fps... teraz już nawet restart nie pomaga.
Kable w karcie sprawdziłem, wpiąłem, wypiąłem ponownie.
Zaczynam podejrzewać system i tego typu akcje: https://www.guru3d.com/news-story/microsoft-offers-optional-update-kb5020044-fixes-windows-11-22h2-gaming-performance.html
Teraz "wróciło" do normy i tak to wyglada. Nic nie zrobiłem, po prostu odpaliłem któryś tam raz na próbę... WTF???
Z tego co widziałem, dałeś w teście limit karty na 120% - wróć do 100%. Fajnei byłoby też zobaczyć te zakładki z hwinfo w zakładce gpu ("pobór mocy linii GPU" i tej wyżej - napięcia GPU)
Teraz proponowałbym mu dać trochę przerwy od testów i:
Po pierwsze sprawdź podłączenie kabli do zasialcza:
- zgodnie z instrukcją, VGA ma być podpięta dwoma kablami, do 2 eplugów, znajdujących się w jednym wierszu, a trzeci eplug tego wiersza zostaje wolny.
https://www.silentiumpc.com/wp-content/uploads/2021/02/spc268-spc-vero-m3-600-manual-www.pdf
Po drugie sprawdź wszystkie kable, czy dobrze podpięte itd..
Po trzecie stany energetyczne windows i zakładki dotyczące pamięci i działań w tle.
Po czwarte sprawdź, czy wentylator PSU kręci.
Jeżeli po tym wszystkim nic nie zmienisz, a wróci do normy, to raczej zasilacz. Później możesz wrzucić dla porównania screen zakładki gpu z testu w occt i furmarku z tym zakładkami napięć
1. Kable są podpiete, w jednym wierszu obok siebie, trzeci wolny
2. Went się kręci
3. Sprawdziłem, wypiąłem/wpiąłem ponownie
Po trzecie stany energetyczne windows i zakładki dotyczące pamięci i działań w tle.
Hm? :D Nie umieć/nie rozumieć :]
Karta ustawiona na 100% ==>
Ok, na tym co powyżej, karta pracuje ok, natomiast PSU dostaje trochę po tyłku.
11,6V niby dalej w normie, ale dla 300W oznacza więcej natężenia (A ; 300=11,6*A), więc cięższą pracę dla PSU.
Jak możesz rzucić jeszcze screen z hwinfo GPU podczas pracy w OCCT power test (żeby zobaczyć jak GPU pracuje przy obciążonym równocześnie CPU - ile dostaje mocy itd.).
Co do power limitów windows - panel sterowania - opcje zasilania i tam patrzysz, czy jest wysoka wydajność.
Na ten moment wygląda na to, że zasilacz dostaje po tyłku i się grzeje. Nie wiem jak go masz zamontowanego w budzie.
Możesz, po prostu, z GPU tweak uruchomić tryb "silent mode" i zobaczyć, czy to rozwiązało problem (oczywiście wydajność gpu troszkę spadnie, ale będziesz wiedział). Inna opcja to UV karty przez MSI aftera. Jak sprawdzisz i będziesz miał pewność (że to zasilacz, a nie windows), wtedy wymianka.
Już dziś OCCT nie puszcze bo musze uciec. ALE... Jest jeszcze inaczej, po moich metodach testowania odkryłem, że:
po włączeniu kompa (lub restarcie) od razu odpalam np. Cyberpunk i testy moge powtarzac pół godziny - wynik zawsze jest praktycznie taki sam ==>
cd. nizej
Wystarczy, że wyjde z gry i znów do niej wejdę, zupełnie nic poza tym nie robiac i taki efekt ==>
No to, to by wskazywało na Windowsa - tak jak piszą niżej.
Jak masz opcję wrócić do 10 i tam zobaczyć, to czemu nie. Też słyszałem, że 11 ma problemy, ale o takich nie :) To byłoby ciekawe
UV robiłem - te same "objawy".
Jutro instaluję Windows 10.
Później wymiana zasilacza.
Dobry plan?
Tak, przede wszystkim 10, pierw na limitach 100%, jak będzie git możesz na 120% się pobawić, ale raczej trzymałbym się 100%. RTX 3070ti jest i tak już wyżyłowany.
Natomiast przed wymianą złożenie zestawu "na nowo". Nawet gdy już sprawdzałeś. I ew, sprawdzenie, czy kable nie zaginają się za bardzo (chociaż to już lekkie szukanie)
Nie wyciągałbym aż takich wniosków, bo wg wskazań hwinfo przy limicie 100% karta brała 290w, a przy 120% brała 350W.
To, raczej dalej szłoby w Windowsa. Natomiast fajnie byłoby puścić ten test power z OCCT, który dociąży wszystko, a nie samo GPU.
Twój zestaw pod pełnym obciążeniem nie powinien ciągnąć więcej niż około 450W więc w teorii masz spory zapas, ale obecne karty graficzne mają problem z chwilowymi skokami poboru prądu, który w skrajnych sytuacjach może wynieść dwukrotność jej normalnego poboru. Twoja karta pobiera ~300W więc jeśli występują takie skoki to zasilacz może przez ten moment działać na swojej granicy. Tak czy siak w sytuacji gdyby nie dawał rady zasilacz powinien się wyłączyć.
Test, który przyszedł mi do głowy to obadać sytuację na niższym limicie mocy (power limit). Zrób powiedzmy 70% i puść kilka testów tak jak do tej pory i zobacz czy obciążenie karty utrzymuje się na poziomie ~99%. To pozwoli odciążyć zasilacz i wyciągnąć jakiś wniosek.
Ciekawe. W momencie, kiedy "zaczynają" się objawy, tzn komp jest już po restarcie i użytkowaniu, czy dam na 50% czy na 120% ilość fps jest taka sama. Dopiero jak zmniejszę w MSI Aft na 40% to klatki spadają.
Czyli rzeczywiście by wychodziło, że karta nie dostaje odpowiedniej ilości prądu?
Dziwny objaw, możesz zawsze zamówić przez internet nowy zasilacz i sprawdzić sytuację. Jak nie pomoże zawsze masz zwrot 14 dni. Opcjonalnie jak nie chcesz narażać sklepu na zwrot nowej sztuki to możesz zamówić już taki po zwrocie przez innego klienta, w najgorszym scenariuszu sklep dostanie z powrotem już wcześniej rozpakowany sprzęt.
Bez zobaczenia na innym zasilaczu to przychodzi mi do głowy jedynie postawienie na innej partycji/dysku systemu na nowo, najlepiej inną wersję np win 10. Jakby co to instalator windowsa można legalnie pobrać ze strony microsoftu.
Tak jutro zrobie, bo to bedzie bezkosztowe. Jak nie pomoze to kupie zasilacz.
Na 100% karta nie jest uszkodzona, bo na 3060 Ti i Ryzen 5 3600 mialem to samo - ale myslalem, ze to wina gry, nie testowalem tego a gralem w zasadzie na niej wylacznie w CBP albo w starsze ze tytuly gdzie nie zwracalem uwag na wydajnosc. Teraz mi sie lampka zaswiecila jak zmienilem te dwa podzespoły i oprocz CBP problem zaczal sie pojawiac tez w innych tytulach.
Tak na dwoje babka wróżyła.
Z jednej strony zasilacz, który powinien wystarczyć z zapasem, ale program daje info o napięciu bliskim przekroczenia normy, które bardziej by go dociążało (no właśnie - mierzenie programowe, a nie rzeczywiste, ale jakieś wskazanie to jest).
Z drugiej strony brak jakieś spójności tych wyników, i nowy, niestabilny system z problemami.
Windows 10 i testy dadzą odpowiedź. Chyba, że ten RTX 3060ti miał tak na W10?
Po zmianie systemu na Win10 jest w pelni stabilnie.
Aczkolwiek najwyzsze wyniki mialem swiezo po restarcie poprzedniego systemu. Pewnie zostawie tak jak jest, bo porownujac wyniki mojego configu z benchami takich samych / bardzo podobnych - jest ok. Natomiast dziwi mnie bo gdzies jakis potencjal jeszcze drzemie:
Na przykładzie benchmarka w CBP:
Win11:
Po restarcie 132 fps
Po "utracie" stabilnosci: 100 fps
Win10:
Stabilne 122 fps
I o co tu chodzi :p
O to chodzi by nie bawić się w beta-testera nowych systemów Microsoftu, bo oni ciągle coś psują. System najlepiej zmieniać dopiero jak już nie ma sensu siedzieć na starym.
To już wiem :]
Wciąż jednak GPU hula na 85-90%, jak patrzę na YT benchmarki to wszyscy tam mają użycie GPU na poziomie 99%.
Dalej się dzieję? Nawet na W10?
Widziałem, że pisałeś o gpu na 80-90%, tylko to w furmarku, czy jakieś grze?
Reset biosu do zera (przycisk/zworka/wyciągniecie baterii), update biosu do najnowszego wykonane?
Aczkolwiek: jest stabilnie, nie ma już tych spadków dziwnych po restarcie gry, niemniej jest to średnio 8-10% mniej fps niż wczoraj na Win11 bezposrednio po restarcie kompa. Czyli plus, bo stabilnie, minus że nie ma pełnej "pary".
Normalnie bym się nie czepiał porównując z wynikami np. z YT z tych samych configów, ale dręczy mnie, że gdzies jakiś potencjał leży niewykorzystany, widziałem wczoraj ile ten komp wyciaga "jak miał dobry moment" i nie osiągam teraz takich wyników mimo tej stabilności.
W skrócie:
Wczoraj Win11:
Po restarcie 132 fps
Po "utracie" stabilnosci: 100 fps
Dziś Win10:
Stabilne 122 fps
[edit] BIOS ostatni update rok temu, od tego czasu wyszły dwie poprawki. Dziś go zaktualizuję.
Profil XMP jest.
Dla porównania, rano robiłem Fumarka i już zniknął z listy, ale ktoś przed chwilą robił na identycznym konfigu (proc, karta) i takie róznice ========>>>
Ewentualnie może to jest przez nie najlepszą płytę główną - Aorus B450 Elite w kombinacji z ledwo zipiącym zasilaczem? Jakieś wariujące napięcia itp? Kompletnie nie ogarniam tematu prądu :/
Próbuje znaleźć jakąś oczywistą przyczynę. Jak 2 lata temu kupiłem 3060Ti to ją wsadziłem w zły slot PCI (8x zamiast 16x) i 2 dni szukałem przyczyny słabej wydajności...
87-90% bez względu na ustawienia w grach i power limit karty?
To by oznaczało, że coś dalej jest nie tak. Nie patrzyłbym na wyniki pod W11.
A jak to się ma do wyników podobnych konfigów? Testowałeś w jakimś geekbenchu, 3d marku (nie w furmarku - bo nie wiem czy może, ale może tam wchodzi, po prostu, LHR z jakiegoś powodu)?
Kolejna sprawa, to nadal naciskałbym na ten test PSU - OCCT test power (i screen z karty oraz cpu, z hwinfo roaz samego OCCT - napięcia).
Nie miałem czasu jeszcze, rano starczyło mi tylko na te szybkie testy i jedyny szybki wniosek to że jest stabilnie, ale GPU nie idzie pełną parą. Wieczorem zacznę od update BIOSu i następnie (o ile komp będzie działał po tym zabiegu :D ) zrobie OCCT i więcej testów, pobawię się też suwakiem power limitu.
A włącz w jakieś wymagającej grze synchronizacje pionową i zobacz czy komputer jest w tedy w stanie utrzymać stałą liczbę FPS.
Mam Gsync, który i tak jest "nadrzędny" w stosunku do vsync.
Generalnie, jest bardzo wydajnie i "normalnie" bym się nie przyczepił. Nie ma stutteringu, spadków nagłych klatek, itp Hula aż miło. Jednak nie daje mi spokoju, że widziałem jak ten komp wyciąga ciut więcej, a teraz gdzies tą parę wcięło.
Jeśli po zmianie systemu karta dalej chodzi na 87-90% pod pełnym obciążeniem to coś jest zdecydowanie nie tak, szczególnie w benchmarku powinno być w zasadzie stałe 99%. Skoro miałeś podobny problem już z poprzednią kartą to ja bym jednak zastanowił się nad tym zasilaczem. Nic więcej mi nie przychodzi do głowy.
Czy jest szansa ze karta bierze z zasilania tyle pradu zeby bylo bezpiecznie i nie dobila do jego maximum? Czy nie jest na tyle "inteligentna" i bierze full - wtedy by to powodowalo restart / black screen itp?
Bo jesli to dziala tak jak w pierwszej wersji to by sie zgadzalo, bo czy dam pobor mocy na 80 czy 120% ilosc klatek sie nie zmienia.
Nie mam pojęcia czy to tak może działać jak opisujesz. W każdym razie jeśli na poprzednim pececie również miałeś takie problemy a teraz złożyłeś nowy zestaw i przełożyłeś z poprzedniego (tylko?) zasilacz to jednak skłaniałbym się w tę stronę. Wcześniej chyba byłeś o to pytany, ale nie chce mi się szukać - jak bios płyty głównej? Aktualizowałeś? Nie sądzę, że to coś zmieni, ale spróbować nie zaszkodzi.
edit. pokaż screen z głównego ekranu z gpu-z jeszcze.
Karta przy rozruchu wykonuje power check, pobierając 100% mocy. Jeżeli go nie przejdzie, nie ma rozruchu - błąd.
Tak się dzieje, gdy coś źle podepniemy lub damy np. 2x8pin zamiast wymaganych 3.
U ciebie sprawa o tyle dziwna bo karta zgłasza, że jest w stanie brać max mocy.
1. że przechodzi boota;
2. że w screenach z hw info karta raportowała, że bierze odpowiednia ilość mocy dla 100% PL i dla 120% PL też.
Także karta myśli, że ma dość mocy. Możesz jeszcze sprawdzić, jaki jest średni W podczas testu (np. te 10min w occt power). Tylko pamiętaj, zresetować pomiary, klikając na zegar w hwinfo, na początku testu. Jeżeli podczas testu pobór jest stabilny, to ok.
Czemu nie chcesz zrobić tego testu PSU w OCCT?
Dobra, chyba popadłem w jakąś paranoję. Zrobiłem 3D Mark, GPU w nim wskoczyło na 99% i wynik mam następujący ==>
W porównaniu wygląda, że wszystko OK:
https://shorturl.at/lHM36 - srednio na tym configu 13100, ja mam 13400, best 13700
Na Win 10 jest stabilnie i powtarzalnie.
Ale...: skąd zatem wczorajsze nagłe skoki wydajności w górę w stosunku do tego wyniku? (mimo, że jest optymalny)? Wychodzi, że tym configu drzemie jeszcze kilka % mocy. Albo mi już odwala...
Test z 3d mark wygląda poprawnie i jeżeli jest powtarzalny, to wszystko jest ok.
W OCCT chodziło o test "Power" a nie "CPU".
nie mam pojęcia co wskazują :>
Wydajnościowo jest wszystko ok, - zero błędów, brak przekraczania limitów termalnych itd.
Lekkim problemem jest to napięcie, niby w normie, ale blisko limitów (odchylenie 5% to zazwyczaj limit). Także PSU zalecana zmiana. Może nic pilnego, ale warto przemyśleć.
Tu masz dla porównania moje napięcia (zaktualizowałem OCCT). Najważniejsza tu linia12V, bo przez nią leci najwięcej. Im większy odchył tym gorzej (bo albo bardziej obciążamy sprzęt, gdy spada napięcie lub bardziej go narażamy gdy rośnie.
Myślisz że mało jest użytkowników, którzy wykorzystują 70% swojego configu? Po prostu nie chcę się do nich zaliczać, mieć pewność, że wszystko działa jak powinno i tyle.
Jakbym sprawę olał to bym dziś sobie grał na 70% wydajności i się cieszył "że fajnie działa".
Bardzo dobrze, że nie jesteś w tych "80% klepiących na forum", która "bez instrukcji obsługi nie poradzi sobie z naciśnieciem guzika włączającego komputer".
https://www.gry-online.pl/S043.asp?ID=16101574&N=1#post0-16101627
Nie rozumiem do czego pijesz? Jak czegoś nie wiem to dopytuję, ile umiem to radzę sobie sam, jak coś przekracza moją wiedzę to pytam mądrzejszych a nie olewam temat "bo działa". Efekt - wszystko mi działa jak należy, cel osiągniety, potencjalne "znowu źle zoptymalizowali" wyeliminowane, bo wiem, że sprzęt ciągnie jak powinien i po to był wątek.
Do tego wątku nic nie wniosłeś, w innym temacie klepiesz bzdury nie mając pojecia o sporcie, o którym się wypowiadasz, gdzieś tam się czasem przewiniesz i nic pozytywnego nikt z tego nie ma, więc po co to się udzielać? Nudy? Jakaś wewnętrzna potrzeba trollowania?
Zainstalowałem nową kopię Windows 10 z zupełnym usunięciem wszystkich danych. Następnie zaktualizowałem go do Win 11 i wszystko śmiga jak powinno od 2 tygodni.
ale zasilacza nie wymieniałeś? Pytam bo też mam 600W i też zaraz będę robił upgrade więc chce wykorzystać twoje doświadczenie ;)