Jakie są różnice między taka za 250 pln a 450 zł? (nie biorę pod uwagę chińskich płyt z ali) procesor jak i wszystkie kable podłączę tak samo a każda płyta główna sprawdzonego producenta trzyma dobrze napięcia. Za co sie płaci kupując płytę główną? zawsze przy zakupie kierowałem się aby socket pasował i producent nie był non name i kupowałem najtańszą.
Jakość wykonania, jakość użytych układów i mikroukładów. Tania płyta potrafi się wygiąć od temperatury lub przy złym montażu, co prowadzi do przerwania ścieżek. Często wizialnie nie widać wtedy uszkodzeń. Tanie płyty mają chłodzenie pasywne (radiatory) najczęściej tylko na mostku, natomiast droższe potrafią mieć je jeszcze w sekcji zasilania procesora, RAMu itd. Tanie płyty nadają się tylko do biurowych komputerów, do gamingowych raczej bym odradzał.
edit: + oczywista oczywistość: droższe płyty mają więcej gniazd i slotów
Dodatkowo dochodzą kwestie wsparcia dodatkowych funkcjonalności, jak sloty, np. tańsza potrafi mieć tylko M.2 a nowsze M.2 NVME slot, jedna wspiera DDR5 a druga nie, dodatkowe opcje dostępne w biosie związane z OC, w tym takie automatyczne. ale też z innymi funkcjonalnościami związanymi choćby z zarządzaniem energią.
Droższa płyta wiadomo lepsze I/O- więcej wejść i wyjść, lepsza karta dźwiękowa, czasami 2x m.2 zamiast 1x m.2. Lepiej wspiera najwydajniejsze procki- sekcja zasilania się nie gotuje (szczególnie przy OC), bo ma zazwyczaj w droższych modelach więcej faz + lepiej jest chłodzona. Droższe płyty mają też lepsze chipsety co da ci dostęp do wielu funkcji których nie ma na najtańszych płytach. Droższe jednostki są też ogólnie lepiej wykonane i mają *bajery* / *ledy* i więcej wtyczek dla wentylatorów (sabertoothy niektóre miały 10 x 4pin) ;p. Po prostu dostajesz więcej funkcji - sporo ludzi tych funkcji nie potrzebuje.