Literackie inspiracje gier, o których mogliście nie wiedzieć
Kojima gdyby mógł to by napisał że inspirował się samym sobą. I napisałby to w grze z 5 razy na wypadek gdyby ktoś zapomniał.
Czekamy na artykuł o książkach stworzonych na podstawie gier. Może tam Sapkowski się zmieści xD
Warto wspomnieć o obłędnym Cruelty Squad (którego z jakiegoś powodu nie ma w Waszej bibliotece ani nigdy nie została tutaj wspomniana - a jest to gra, choć dziwaczna, to posiadające ciągle rosnące grono fanów - świadczy o tym to, że jak na produkcję indie o umyślnie-odrażającej grafice, sprzedała się bardzo dobrze), które inspirowane było nie prozą ale filozofią - "Częścią przeklętą" francuskiego filozofa, Georges Bataille. Ale żeby to odkryć i poskładać wszystko w całość - trzeba dotrzeć do ukrytego zakończenia :)
+ Gra, podobnie, jak Disco Elysium, stanowi jedno z ciekawszych krytycznych ujęć rzeczywistości późnego kapitalizmu w grach - medium wybitnie kapitalistycznym. Warto sprawdzić artykuły na Dwutygodniku autorstwa Aleksandra Borszowskiego o tych dwóch grach.
To właśnie chciałem usłyszeć
Cruelty Squad spokojnie najlepsza gra 2021
Tyci błąd przy Jądrze ciemności: Marlow nie był żołnierzem (pomylenia z bohaterem Czasu Apokalispy), a pracownikiem (belgijskiej) kompani handlowej.
I większy błąd przy Original War, w grze nie ma nic o kradzieży ropy. Od początku chodziło o Syberyt (drugi błąd, Alaskitem nazywano go po stronie rosyjskiej). Amerykańce odkryli na Syberii (stąd Syberyt) ten minerał i urządzenie nim napędzane - EON.
W sumie na powieści Józefa Korzeniowskiego oparto tyle gier/filmów/powieści, że wstyd nie znać oryginału.
Fallouta zainspirowały: Kantyk dla Leibowitza (Walter M. Miller), Jestem legendą (Richard Matheson), Ostatni brzeg (Nevil Shute).
Ja widzę w tej serii najwięcej podobieństw do "Listonosza" Brina (był też film pełnometrażowy "Wysłannik Przyszłości").
Tytuły wymienili twórcy gry, opowiadając o isnpiracjach. Z filmów padły takie dzieła jak: "Zakazana Planeta", "Mad Max 2", "Chłopiec i jego pies", "Nazajutrz", "Miasto zaginionych dzieci" i "La Jetée". Mowa oczywiście o inspiracjach pierwszej odsłony serii, a nie wysrywów Bethesdy, które są osadzone w zupełnie innym świecie.
Miasta zaginionych dzieci nie widziałem z tej listy, niebawem to nadrobię - dzięki za info gdyż pewnie byłbym już tego nie googlował (pomimo, że lubię TESy Beth, to co do tzw. Falloutów produkowanych przez tę firmę nawet nie ma czego komentować, cz.4 nadaje się jako engine do modów i to jest jego jedyna zaleta, F3 mnie załamał, 76 nawet nie dotykam aby się nie ubrudzić).
W nocy właśnie zainstalowałem F76 z Prime'a i w coopie może być rozrywkowy.
"Miasto zaginionych dzieci" serdecznie polecam nadrobić jak pozostałe dzieła spółki Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro jak "Delikatessen", "Amelia", "Bazyl, człowiek z kulą w głowie", "Bunkier ostatniego strzału",...
Plusik za wspomnienie o Parasite Eve. Całkiem ciekawa książka.
Z takich oczywistych oczywistości to wiadomo Seria Dracula, detektywistyczne Sherlock Golmes, Agatha Christie czy Nancy Drew.
Z mniej oczywistych:
- Sentinel: Descendants in Time na podstawie opowiadania - The Ichneumon and the Dormeuse Terry'ego Dowlinga
- Thorgal, Largo Winch Empire Under Threat, XIII na podstawie komiksów VanHamme'a
- The Bourne Conspiracy czerpie z Tożsamości Bourne'a Ludluma
- The Abbey mocno inspirowane Imieniem Róży Umberto Eco
- Return to the Mysterious Island 1-2, Journey to the Center of Earth, Journey to the Moon, 80 Days, Around the World in 80 Days inspirowane Juliuszem Verne
- The Dark Eye (nie mylić z The Dark Eye Chains of Satinav) na podstawie opowiadań Poego