Stało się, AI zastąpiło grafika. Ja już wykupiłem pakiet i korzystam
Rozumiem, że do komercyjnych projektów też można wykorzystać te grafiki, skoro nie trzeba się martwić prawami autorskimi?
No a co z logo firmy, obrazy poszczególnych przycisków np. na stronie www, albo nienachalna grafika zaproszenia na jakieś wydarzenie? To też ogarnie AI?
I tak i nie, zdarzają się elementy ze znakami wodnymi z Shutterstock lub getty. Najlepiej używać długich skomplikowanych opisów, krótkie są powtarzalne i bardzo często tworzą praktycznie takie same obrazy.
Tak, jestem bardzo za tym, żeby jednak AI zaczeło pisac teksty na GOLu, skończyły by się clickbaity w rodzaju "OTO REMAKE GRY NA KTÓRY ZASŁUGUJEMY!!!!11oneone" albo inne tego typo gówna. Wreszcie serwis poszedłby w jakość a nie w ilość.
W przyszłości to się może stać, rozprawy filozoficzne AI już potrafi pisać, z artykułami na GOL-u pewnie by sobie też poradziła xD
Myslicie ze AI na uslugach Gola bedzie pisac tak jak sie Wam podoba ? Pierwsza wskazowka jaka dostanie to bedzie wlasnie clickbait ;)
krajobraz z polem pszenicy, niebieskim niebem i parą ludzi, idących za rękę
Ale oni wcale nie ida za reke. Grafik nadal niezastapiony :)
Pejzażowa grafika to raczej nisza, pewnie jakieś 5% tego do czego zatrudnianii są graficy. Samo AI powinno pokazywać obrazy źródłowe to dość istotna sprawa, żeby nie oberwać za prawa autorskie
Setki, tysiące albo raczej setki tysięcy obrazów źródłowych na podstawie, których AI zdobyła wiedzę jak stworzyć ten obraz?
nie ma problemów z prawami autorskimi, a sama grafika jest unikatowa
I to wiesz na pewno na podstawie licencji czy tylko chciałbyś żeby tak było?
Ale sciema.
Pewnie tworca tego AI chce ja wydzierżawić i puszcza ścieme jakie to super i jak fajnie dziala.
Teraz moze programistów AI zastapi i zamiast płacić im 30k brutto wystarczy dac testera za 3K na pol etatu i efekt bedzie ten sam?
Gdyby tak bylo, to juz by wielkie koncerny z tego korzystaly, gdyz maja miliardy przeznaczone na R&D a koszty pensji programistów morduja kazdy budzet w kazdej firmie, ktora musi z nich korzystać.
Piękne te zamieszki w Moskwie, choć to mocna abstrakcja
Już wkrótce - artysta malarz, grafik komputerowy dołączają do listy wymierających, nieopłacolnych zawodów XD
Pamięta ktoś piękne ręcznie rysowane rysunki w Fantasy General? Takiego czegoś AI nie wymyśli.
Pora studiować rysunek ołówkiem i węglem na pergaminie, niebawem takie dzieła będą warte setki tysięcy.
No i tutaj też się zacznie jak choćby w grach wszystko na jedno kopyto. Teraz każdy będzie mógł być artystą, a dzieła będą wyglądać jak różnorodność jaskiń w Skyrim...
Wszystko zależy od tego, jak opiszesz to, czego oczekujesz. I w tym miejscu będzie trzeba wykazać się inwencją.
Puki AI nie nabierze własnego rozumu (i nie tylko) to będą tylko zwykłe kopie obrazków stworzone na podstawie wprowadzonych parametrów i wygenerowane przez zwykły skrypt. Nic więcej.
To nie są żadne skrypty, tylko sieć neuronowa, która uczy na podobnych zasadach jak każda inna. Poprzez bardzo wiele prób i błędów, pozytywnych i negatywnych wyników.
Poza tym sztuka zawsze powstaje na bazie sztuki wcześniejszej, którą artysta widział. Gdyby ktoś tworzył zupełnie od zera, to nie mógłby widzieć żadnej innej sztuki, która mogłaby na niego wpłynąć - wpłynąć na jego sieć neuronową, która zawsze uczy się na podstawie takich czy innych, ale zawsze jakichś doświadczeń.
Stworzyłem obrazy w trzech popularnych generatorach obrazów z pomocą AI, proponując frazy: knight, mountain, snow, dragon, blood, efekty po lewej. Później w 30 minut stworzyłem rysunek (bez referencji, żeby nie było za łatwo i zbyt ładnie), efekt po prawej. Dupy nie urywa, ale u mnie przynajmniej jest rycerz.
Na pierwszy rzut oka niby ok, ale w każdym obrazie "coś nie pyka"
Widać, że "autor" nie ma pojęcia o tym co namalował.
2 zdjęcie:
układ pól całkowicie nienaturalny i niemożliwy do osiągnięcia przez rolnika.
pola pszenicy wymieszane z połaciami zieleni i mające dziwne kształty
Do tego chmura ewidentnie "pionowa" a nie pozioma jak w naturze (brak głębi)
3 zdjęcie:
główny budynek ucięty w połowie. "autor" nie ma pojęcia, że charakterystycznych obiektów nie tnie się i nie umieszcza w kawałku. Ewidentnie skopiował z neta fotkę tego budynku i uciął kawałek nie rozumiejąc co to jest. Do tego przekręcony i 2 kawałki w innym kierunku ....
Do tego kolor dymu zmieszany z kolorem ognia....
4 zdjęcie:
"autor" nie rozumie co to TV i jakie powinien mieć kształty. Część ok, a część jakieś panoramiczne crt xD
Do tego obraz jest okropny. Nie wiadomo na co się patrze. Co jest pomiędzy tymi tv. Coś jak półki z książkami pomieszane ze zdjęciami ścian starych pokoi i meblościanek.
Faktem, że człowiek takiego czegoś nie namaluje, bo to jest bez sensu i nie wiadomo co widać na tym obrazie.
Nie oceniam "sztuki" a jedynie fakt niezrozumienia tego co "autor" "namalował".
Ewidentnie losowo nawrzucane rzeczy.
Choć ma to swój urok i z czasem myślę, że poszerzy to sztukę w nowym kierunku.
W końcu abstrakcja jest dość popularna.
Do tego chmura ewidentnie "pionowa" a nie pozioma jak w naturze
Słyszałeś kiedyś o cumulonimbusach? "chmura kłębiasta deszczowa – gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży".
Aczkolwiek same uwagi mają sens, bo rzeczywiście metoda twórcza AI różni się znacząco od naszej i chyba zawsze będzie.
To jest sieć neuronowa. "Młoda". Tak jak dziecko. Po prostu nie ma bladego pojęcia, o czym mówisz. Ale kiedyś się dowie.
Kluczowa jest tutaj kwestia praktyki. Można porównać jakość wyników podawanych przez Google z tymi od Bing. Podobnie jest z autopilotem Tesli w porównaniu do innych.
Opisałeś się niczym krytyk, a gdzieś umknął Ci sens tego wszystkiego. To sieć neuronowa, która uczy się rysować wszystko od zera na podstawie obserwacji (przejrzenia danych w internecie). Cała masa znanych i szanowanych artystów tworzy koncept arty i speedpainty używając wielu skrótów, ujmując ogólną ideę, pomijając szczegóły. To działa podobnie. Pokazuje Ci ideę, na pierwszy, a, czasem drugi rzut oka wszystko jest ok, gdy się przyjrzysz to się robi dziwnie. Autor artulykulu o tym pisał.
Inną sprawą jest to, że pokazane powyżej pracę są... No, średnie. Mocno wgryzlem się w ten temat, który mnie wprost zafascynował. I im więcej czytam i obserwuję tym bardziej skomplikowane to jest. Kluczem są tu dane wejściowe - odpowiedni dobór słów kluczowych, umiejętne przekazanie swoich myśli, opowiedzenie AI o co Ci chodzi, określenie stylu, kompozycji, są zmienne, które możemy modyfikować szeregiem komend. Doświadczeni użytkownicy opracowują wspólnie "prompty", które będą działać jak najlepiej. Efekty bywają naprawdę zdumiewające.
midjourney nie radzi sobie (na razie) z logo, napisami, detalami anatomii takimi, jak dłonie (często je ucina lub "chowa") , no i rzeczami w stylu interfejsy, strony www,wyglady aplikacji, bo to jeszcze nie ten etap. Ale za 2-3 lata kto wie?
Aha, czyli twoim zdaniem to AI ma ogromną bazę danych, która pozwala mu na generowanie tego wszystkiego za free, bez tantiemów dla autorów rysunków i fotografów z których czerpie.
Przykro mi, ale jest problem z prawami autorskimi. To nie są niezależne dzieła, ale kompilacja fragmentów utworów. AI korzysta z baz utworów. Nasze (błędne) przekonanie o legalności nie wyłącza odpowiedzialności prawnej za ich rozpowszechnianie.
Musiał by być głośny proces a potem jakieś regulacje prawne żeby wyjaśnić jak to jest z prawami autorskimi AI, na razie ich nie mają a najwięcej mówi licencja generatora
I jeszcze sugerujesz to umieszczenie obrazków z generatora na tej stronie było nielegalne, typowe
Jeśli ten program wytnie element z jednego obrazka i wklei do drugiego, to udowodnienie tego, że to plagiat było by bardzo łatwe. Naśladownictwo to nie kopiowanie.
To nie jest żadna kompilacja. AI nie bierze kilku obrazków i skleja je w jedno ale tworzy zupełnie nowe dzieła na podstawie "wiedzy" zdobytej z tego jak wyglądają dane elementy z innych obrazów.
"Stało się, AI zastąpiło grafika."
Jak na razie wszystkie próby z AI mogą zastąpić grafika, co najwyżej Januszom biznesu szukającym dorabiającego studenta za kilkanaście złotych lub uczniów gimnazjum ogłaszających się na grupach, że tanio robią miniaturki.
Nadal możliwości AI mogą zaspokajać co najwyżej zapotrzebowanie amatorskie i to też w mocno ograniczonym stopniu.
Przede wszystkim chodzi o to, że AI w tym momencie faktycznie zastąpiło grafika. Dla potrzeb niektórych osób ten styl i możliwości są już wystarczające. A od tej pory AI będą tylko coraz lepsze. Za jakiś czas, który tym razem nie jest już nie jest mglistą przyszłością, tylko przyszłością w naszym zasięgu, która właśnie zaczęła wkraczać w nasze życie.
To teraz jeszcze oprocz AI do pisania newsów na Golu proszę o AI piszące komentarze za połowę użytkowników Gola
Dajcie sobie spokój z tymi technologicznymi newsami, bo nie macie zielonego pojęcia o czym piszecie. To tak, jakby na blogu o zdrowiu, jakiś random bez studiów, wypowiadał się o chorobach. Może, ale po co, skoro każdy widząc te głupoty, znajdzie inne źródło informacji.
Rozumiem newsy filmowe, muzyczne, ale w tego typu newsach jak ten, wypadałoby mieć wiedzę odnośnie pisanego tematu. Autentycznie ta strona funkcjonuje teraz, jak blog gimnazjalisty, który dał moda ziomkom i każdy pisze co mu najdzie akurat do głowy, bez jakiejkolwiek bazy.
Drogi felietonisto!
O prawach autorskich możesz sobie jedynie pomarzyć. Cytat "Wpisywanie słów, na podstawie których program wygeneruje obraz, nie powoduje powstania utworu, a co za tym idzie nie podlega też ochronie praw" a tak zwany pan Unia Europejska do konca 2023 roku ma zająć się tą zwykłą kradzieżą obrazów tekstów itd. Jest też zapisek o obrazach generowanych przez ai. Pozdrawiam :)
I wsm śmiesznie by było jakby to uzywajacy ponosił odpowiedzialność karną.
Niech ai korzysta sobie z obrazów za które zapłaci część twórca tak jak to ma byc na Shutterstock. Nie z tych zajeba** sam twórca midjourney sie do tego przyznał będzie śmiesznie
MATRIX i TERMINATOR są coraz bliżej.
SKYNET przejmuje GOLa