5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale
Bardzo fajne efekty daje też Ambilight w TV Philips.
TV tej firmy wybrałem bo był w tym czasie najatrakcyjniejszym wyborem w danym przedziale cenowym i początkowo nie byłem zadowolony, że ma jakieś głupie światełka które będą mnie drażnić ale po kilku seansach zmieniłem zdanie. I mimo, że TV Philipsa mają swoje wady to następny raczej wybiorę tej samej firmy ze względu na Ambilight przez co trochę czuję się jak ich zakładnik xD
+1, Ambilight to duzy bajer, duzo lepiej sie oglada telewizje czy nawet gra jesli mamy sporo miejsca za TV to dobrze rozswietla pokoj ze nawet lampy nie trzeba. Jak kupowalem szukalem ekranu tylko z ambilight bo to jedynie co dodali ciekawego do TV - zawsze mozna wylaczyc, ustawic statyczne, itd. Wg mnie to powinien byc standard
https://www.youtube.com/watch?v=91BUM3WhCfo
Dolby Atmos....MEGA rzecz!:)
Czemu tego w gamingu nie ma? xd
Znaczy czekaj, czekaj, karta dzwiekowa musiałaby obsługiwać ten format zdaje się :)
Kiedyś telewizory po prostu wyświetlały obraz. Dziś bez super duper funkcji ani rusz. Kupuj, kupuj, najlepiej droższy, bo na niższym modelu dźwięk będzie słaby, podświetlanie do kitu, a HDR niewidoczny.
Wciąż telewizor tylko wyświetla obraz. A reszta to takie marketingowe chwyty dla mas aby je złapać na kolejny ekran.
Kieruj się najlepszym obrazem i kup i oglądaj. Reszta jest dostępna w dowolnym urządzeniu które możesz podpiąć. Ja ostatnio wszystkie te amazony hbo czy inne uruchamiam na konsoli A tv to tylko ekran i w tej konfiguracji nie starzeje się.
OLED i nic więcej, kto nie zobaczy na własne gałki oczne, to dalej będzie mówił tylko o jednym - wypalanie. I ciul obraz nie do podjeb... ;-)
Potwierdzam. Używam LG CX jako monitora od około roku, często w długich sesjach z wieloma statycznymi obrazami i nie mam żadnych śladów wypalenia, a robie testy regularnie.
Telewizor ma wiele automatycznych funkcji zapobiegających przepaleniu:
- Jeśli wykryje statyczny obraz przez dłuższy czas, to stopniowo zmniejszał będzie maksymalną jasność aż do zmiany tła.
- Pixel Shift który regularnie automatycznie przesuwa cały wyświetlany obraz o kilka pixeli w losową stronę (jest to niezauważalne).
- Automatyczny wygaszacz przy braku aktywności.
- Pixel Refresher, przy większej degradacji pixeli TV automatycznie spyta o wykonanie sesji odświeżającej podczas spoczynku.
Możliwe że o czymś zapomniałem, ale w każdym razie powyższe funkcje są zupełnie nieinwazyjne, płynne i niezauważalne podczas normalnego użytkowania. Jakość obrazu za to bije wszystko inne dostępne na rynku.
- Pixel Shift który regularnie automatycznie przesuwa cały wyświetlany obraz o kilka pixeli w losową stronę (jest to niezauważalne).
Czyli matryce mają fizycznie więcej pikseli niż 4k, żeby zapewnić miejsce na takie przesuwanie?
A refresher to zdaje się po prostu wypala resztę stanu tych najgorszych pikseli :P
Dolby Atmos z TV? Owszem, może zdekoduje dźwięk ale o efektach przestrzennych można zapomnieć bez odpowiedniego zestawu kina domowego. Do tego jest wymagana instalacja głośników wg wytycznych Dolby.W innym przypadku jest to tylko proteza dźwięku przestrzennego Dolby Atmos
TCL wiedzę mocno się reklamuje, chce chyba trochę toru skubnąć
Coraz częściej gdzieś się przewija ta marka, chociaż rok temu nie wiedziałem że istnieje.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na całym świecie sprzedano 92,6 miliona sztuk telewizorów o wartości 475 milionów dolarów. Ponad 29 milionów z nich nosiło logo południowokoreańskiej firmy. Samsung był największym producentem telewizorów z 31,5% udziałem w rynku, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, za nim plasuje się LG Electronics z 17,4%, TCL z 8,7%, Hisense z 8,2% i Sony z 7,4%.
TCL ma 3 miejsce w światowym udziale i wyprzedza Sony, wiec "skubniecie tortu" to takie mało powiedziane.
Natomiast zaskoczeniem jest dla mnie Hisense i jego 4 miejsce...
W temaci TV zastoj i nuda od lat.
Gdzie nowe technologie matryc? Gdzie zapowiadane w 2020 na 2021 Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED w TV od Samunga?
Gdzie ulepszony OLED od LG? Gdzie laserowe TV od Hisense?
Tyle tego mialo byc, takie rewolucje, a OLED mialy potaniec o 50% gdyz tyle fabryk OLED pootwierali.
O 8K juz cztery lata czytam, na Pejstation 5 pudelku jest nawet napis 8K, mija dwa lata i gdzie te TV? Mialy wejsc w standard, a 4K isc na budzetowe (jak obecnie FHD) i co?
I co? I dupa, kamieni kupa, korpo spowolniły rozwoj i to co mialo byc wdrazane w rok dwa, pewnie rospisali na dekadę.
Naprawdę nie ma czym sie podniecac. To co nam serwuja to starocie opracowane ponad dekade temu, maja juz 2-3 nastepne technologie i nie chca ich wdrażać, bo nikt ich nie zmusi.
Softwarowo jeszcze gorzej. LG tak niby sie stara byc na rynku duzym graczem, a webowej aplikacji Xbox nie potrafi u Microsoft zamowic, zeby na WebOsach byl gamepasa w aplikacji zamiast w przegladarce. Tyle kasy maja te korpo, a taka amatorka i nic im sie nie chce.
Samung? Tylko na najnowszych TV, a byle tablet z biedronki za 300 zl moze z google play pobrac aplikacje Gamepass i odpalac, a TV za tysiace zlotych nie. Jaja sobie z nas robia, bo nie wierzę, ze sa az takimi ignorantami i leniami.
TCL? A jakie on ma swoje rozwiazania? Musi siedziec cicho jak myszka pod miotłą i posic sie Samsunga i LG o technologię, bo sam to g.wno.moze i nikt mu nie pomoże.
Ale zeby nie narzekać tylko. Wyszlo im Dolby vision. XSX z TV od LG w trybie dolby vision swietnie dziala i gry ktore to obsługują wygladaja i dzialaja lepiej. Tak samo VRR z hdmi 2.1.
Tylko, ze to ficzery, a matryce i software w TV lezy i kwiczy. W sklepie z aplikacjami LG za kazdym razem przeżywam szok co tam oferuja. Niemal na poziomie telegazety w latach 90tych, gry? Poziom 8 bit rocznik 1989...
Tam nic nie ma, a to co tam dali to juz lepiej ,e y tego nie bylo, przyjamniej człowiek nie mialby uczucia WTF?
Mam 4k i HDR - jak włączę film dokumentalny to jest super jakość (TV samsung za około 1.5k)
Tyle, że w przeciągu może 4lat może takich filmów/seriali obejrzałem mniej niż palców na jednej ręce. Większość to FullHD z typową ciemną kompresją dla niskiego framerate. To FullHD netflix'a też dało by radę nadrobić.
Technologie technologiami, ale bez postprocessingu chyba obraz w Samsungu by tak nie wyglądał, podobnie jak to jest w fotografii bez fotoszopa/lightrooma.
A ja nadal używam telewizora LG z 2006 roku :) Z bliska oczywiście straszy pikselami, ale z odległości paru metrów na kanapie nie widać tego i wygląda całkiem dobrze. Dodatkowa przystawka Mi Box załatwiła dostęp do platform streamingowych.
Telewizor jest bezawaryjny od 16 lat i ma parę fajnych bajerów - na przykład możliwość podzielenia ekranu. Mogę na jednej połowie włączyć telewizję, a na drugiej grać na komputerze, albo jeden ekran dać w małym okienku wewnątrz drugiego. Czy nowe telewizory też to potrafią?
Ma też wbudowany twardy dysk z funkcją nagrywania, ale to akurat jest obecnie bezużyteczne, bo umiał nagrywać tylko z telewizji przez antenę, która już nie działa.
Ale to co w nim najbardziej lubię to duża ilość różnych wejść - nowe telewizory najczęściej mają tylko kilka hdmi. Tutaj mam pełno cinchy, wejść euro, rgb, hdmi. Mam do niego jednocześnie podłączony stary dosowy komputer, magnetowid vhs, dvd, dekoder Vectry i Mi Box. W dodatku nie ma problemu z niskimi rozdzielczościami np. z dosowego komputera. I tu jest coś co mnie martwi - gdy podłączyłem dosowy komputer do nowoczesnego monitora, to obraz Dosa wyświetlał się prawidłowo, ale każda próba uruchomienia gry kończyła się czarnym ekranem. Najwyraźniej nowoczesny monitor nie obsługuje tak niskich rozdzielczości, natomiast telewizor radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu. I tu pytanie do was - jak to jest w nowych telewizorach, w których po pierwsze nie ma wejść na tak stare sprzęty, a po drugie nie obsługują tak niskich rozdzielczości? Czy jakieś przystawki z dodatkowymi złączami załatwią sprawę? Na razie nie zamierzam zmieniać tego telewizora - mimo, że ma swoje oczywiste wady - ale kiedyś pewnie nadejdzie ten moment, stąd moje pytanie.