Swoją drogą ja często korzystam z Wikipedii i wcale się nie zastanawiam nad prawdziwością tego co tam przeczytam :) ale jakoś jest mi z tym dobrze.
Nie znam historii no i co z tego. Nawet jak poznam jakąś wymyśloną to co to zmieni w moim życiu? Czy Ci wielcy uczeni byli jacyś lepsi za życia? Bardziej zadowoleni? Coś im to dało? Najważniejsze by kochać i się radować. Wiedza nie jest nikomu do niczego potrzebna.
Oczywiście, że do wszystkiego, nawet publikacji naukowych, trzeba podchodzić jak pies do jeża i strać się zweryfikować informacje w innych źródłach. Niemniej jednak Wiki nie jest gorszym (wyjściowym) źródłem informacji od innych, nawet bardzo uznanych encyklopedii.
Badanie sprzed lat:
https://www.nature.com/articles/438900a
Podejrzewam, że teraz jakość Wiki jest jeszcze wyższa.
Jako historyk mam kiepskie zdanie o wikipedii. Generalnie używam do sprawdzenia jakiegoś piosenkarza czy aktora. Jeśli chodzi o hasła historyczne sprawdzam na jakie źródła autor się powołuje: same jakieś artykuły w czasopismach/na portalach niebranżowych lub hobbystycznych - wartość prawie zerowa; artykuły w czasopismach/na portalach branżowych podchodzić z ostrożnością; dzieła uznanych historyków z danej epoki - hasło z dużą dozą prawdopodobieństwa może być dobre (rzadkość w wielu przypadkach).
Kluczowy jest tu fakt, że chodzi o chińską Wikipedię. Po pierwsze, w porównaniu z polską Wikipedią mają znacznie więcej aktywnych użytkowników przy mniejszej liczbie administratorów, którzy najwyraźniej nie są w stanie wszystkiego ogarniać. Na polskiej Wikipedii są checkuserzy, wyspecjalizowani administratorzy kontrolujący adresy IP użytkowników, by pilnować, aby nikt nie tworzył spod kilku kont "sztucznego tłoku" dla forsowania swoich zmian czy wpływania na głosowania. "Zwykła gospodyni domowa" edytująca spod 4 kont szybko zostałaby namierzona. Po drugie, stosunkowo niewielu ludzi poza samymi Chińczykami zna Chiński, a jeszcze mniej odwiedza chińską Wikipedię, więc nie ma kontroli z zewnątrz. Wśród samych Chińczyków, zapatrzonych w swoją historię, zapewne niewielu jest ekspertów od średniowiecznej Rosji.