Przegląd gier niedostrzeżonych i niekochanych - 16-31 maja 2022
Super, że jeszcze się ukazuje seria artykułów i do tego dwa razy. Doceniam. A jeszcze dużym plusem jest to, że jest podlinkowane miejsce, gdzie można znaleźć wszystkie artykuły, bo już parę razy mi się zdarzyło, że szukałem gry z artykułu, aby później dodać do listy życzeń, szczególnie gdy uprzednio czytam teksty na telefonie.
Maj bardzo fajny, dużo tytułów wyłapałeś i praktycznie każdy wart jest co najmniej dodania do listy życzeń. Niemniej w maju parę ciekawych gier pominąłeś a warto się nimi zainteresować. Zacznę od gry, do której zrobiłem w 90% polskie napisy, czyli Nightmare of Decay będący survival horrorem FPS, który jest listem miłosnym do survival horrorów z przełomu wieków a w szczególności pierwszego Resident Evil. Naprawdę warto zagrać w ten tytuł. Kosztuje niewiele a dostarcza ogromnej przyjemności, szczególnie gdy dorastało się w latach 90-tych. Zresztą ponad tysiąc recenzji ocenia tę grę na 98%, co mówi samo za siebie. Naprawdę twórca włożył w swoje dzieło dużo serducha. Polecam.
Innym survival horrorem będącym również listem miłosnym do klasyki jest The Night of the Scissors - krótka gra na jakieś pół godziny, ale świetnie zrealizowana i do tego tania. Oczywiście dla łowców osiągnięć będzie to już więcej minut. Warto.
Dla miłośników klasycznych przygodówek jest cudeńko w postaci Voodoo Detective a także wyszła niezauważona druga część gry pt.; Goetia, w której jak zwykle kierujemy orbem, badając pewną posiadłość.
Z wczesnego dostępu wyszło Źródło Szaleństwa, czyli Source of Madness - platformówka akcji będąca roguelikiem w świetnej oprawie audiowizualnej. Z platformówek warto jeszcze zwrócić uwagę na strzelankę Soda Crisis, czy bardziej kameralne Mists of Noyah
Z pozostałych ciekawszych tytułów maja:
The Sargosian Abyss – strategia turowa roguelike
Obsidian Prince – strategia turowa roguelike
One More Island – strategia ekonomiczna
Eiyuden Chronicle: Rising – RPG akcji
Fabled Lands – RPG turowa
Grid Miner – RTS
Hellstuck: Rage With Your Friends - platformowa
Everblade – platformowa, akcja
Lost Nova – przygodowa, familijna, relaksująca
Moo Lander – akcja
Cannibal Crossing – akcja roguelike
Orph - The Lost Boy – FPP, przygodowa
Prognostic – FPP, przygodowa, horror
Uninvited – FPP, przygodowa, horror
Occult – FPP, survival horror pod co-op
Dwerve – przygodowa gra akcji, tower defense
Hex Rally Racers – wyścigi, darmowa
Na koniec Shotgun King: The Final Checkmate – strategia turowa pierwotnie wydana w kwietniu na itch.io, ale pojawiła się na Steamie w maju podbijając serca graczy.
Cieszę się, że wróciłeś,
Przy czym o paru tytułach, które wymieniłeś, pisałem w poprzednim odcinku - w połowie maja :)
https://www.gry-online.pl/newsroom/przeglad-gier-niedostrzezonych-i-niekochanych-1-15-maja-2022/ze21e33
A faktycznie, nie wiem, czemu przeoczyłem te dwie gry. Byłem pewien, że ich nie ująłeś. Mea culpa :)
Teraz tak widzę, że co tydzień jest artykuł o co ciekawszych premierach na Steam i co dwa tygodnie podsumowanie połówek miesiąca. Fajnie. Szkoda tylko, że niewielu graczy i czytelników to docenia, bo aktywność w komentarzach niewielka a tak często czytałem prośby, aby GOL pisał o mniejszych tytułach. A gdy pisze - cisza. Błędne koło :)
Choć zabrzmi to może głupio, moim zdaniem kluczowe są... screeny. Każdy indyk w zestawieniu powinien być okraszony obrazkiem, żeby gracz już na pierwszy rzut oka miał pojęcie z czym ma do czynienia. Bo inaczej to wygląda tak:
1. Gra z losowym tytułem nr 1.
2. Gra z losowym tytułem nr 2.
3. Gra z losowym tytułem nr 3.
itd.
Opis najczęściej też za wiele nie mówi, bo np. "platformówka typu rogue-like ze stylizowaną retro grafiką nawiązującą do 16-bitowych klasyków" w dzisiejszych czasach może oznaczać wszystko i nic, a taka charakterystyka spokojnie pasuje do miliarda indie-gierek ze Steama... Ja wstępną selekcję robię w taki sposób, że wrzucam tytuł w google-grafika i od razu wiem, czy coś jest przynajmniej warte dalszego sprawdzenia.
Preferuję trailery nad screeny. A gdyby każda jedna gra miała rozsądnych rozmiarów obrazek w tekście, całość stałaby się niemożliwie rozciągnięta. Zamiast tego oferuję link do Steama i/lub Encyklopedii przy każdej pozycji - screeny są na wyciągnięcie ręki, wystarczy jedno kliknięcie :)
Oj tam, ja kliknąłem na każdę grę, a jak z linku niewiele się dowiedziałam, to po prostu guglowałem.
Wyszło też demo Subterrain: Mines of Titan, taki Stoneshard tylko sci-fi.
"Eternal Threads" widziałem już wcześniej, ale wtedy jakoś źle spojrzałem na tę grę i wydawała się dość nijaka. Teraz spojrzałem na nią znowu i jednak wygląda dużo lepiej.
To gratka dla osób, które pokochały Return of the Obra Dinn. - No to mam bardzo dużą zachętę, by samemu zagrać.
Dwerve mega sympatyczna, podbijam że warto rzucić okiem - chociaż z tego co widzialem, to jest dostrzeżone, bo youtuberzy robią z niej gameplaye
Chyba że po drodze wykituję w trakcie quasi-E3…
To lepiej wyluzuj bo jednemu co odwalal w redakcji kawal dobrej roboty sie to faktycznie przytrafilo.
Podbijam, bo artykuł jak zwykle bardzo wartościowy, a i drenz wrzuca fajne rzeczy.
Mnie szczególnie zainteresowało Freud's Bones. Grałem zresztą kiedyś w demko i zrobiło ono na mnie bardzo pozytywne wrażenie. To nie jest gra dla wszystkich, ale sama koncepcja jest naprawdę bardzo interesująca, a i mechanika nie pozostaje daleko w tyle.