Co oznacza Ti w nazwach kart graficznych Nvidii
Dziekuje za fajny artykul. Jako laikowi bardzo mi podszedl :) Pozdrawiam :)
Piotr.
Kiedyś miałem GTX 650 z oznaczeniem Ti Boost. Z tego co się orientuje to była to jeszcze mocniejsza wersja niż 650Ti. Z tego co widzę w googlach to chyba tylko ta karta miała model z tym oznaczeniem, chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
Stockowy model miał takie oznaczenie? Czy tylko u innego producenta. Jeśli to drugie to po prostu dopakowany i odblokowany referent był.
650 Ti boost jest bliżej 660.
To był chyba referent z tego co pamiętam, takie miały stockowe oznaczenie. Były 3 wersję 650. Zwykła, Ti oraz Ti Boost i właśnie ona była najmocniejsza. Żadna inna karta zielonych nie miała tej wersji. Ciekawe czemu przy budżetowej serii zdecydowali się na 3 warianty, i w ogóle czemu nigdy więcej nie zobaczyliśmy już oznaczenia Ti Boost.
Zawsze na karty z dopiskiem TI mówiło się Titanium. Dopiero od Gtx'a 780 nastała jakas dziwna moda, że mówi się Ti Aj . Ti zawsze bedzie kartą Titanium i tak ją każdy powinien nazywać.
"Krótko mówiąc, są to ulepszone warianty podstawowych modeli."
Czasami są to ulepszone wersje podstawowego modelu a czasami kastraty wyższego modelu. Przykładowo 560 Ti bazowała na 560 i miała więcej "shaderów", ale "560 Ti 448 Core" było okrojoną wersją 570, a 660 Ti bazowało na rdzeniu 670.
Wiceprezes wymawia "taj", bo to skrót od Titanium :P A nie T.I., na co wskazywałaby wymowa "ti aj"
Tak czy inaczej ja jak wieśniak wymawiam te i, bo w mowie potocznej będzie to raczej bardziej zrozumiałe dla rozmówcy
Jeżeli to Ti oznacza Titanium z tablicy Mendelejewa to wymowa taj jest w 100% nieprawidłowa. Nazwy pierwiastków w tablicy Mendelejewa są nazwami łacińskimi a nie angielskimi. Czyli w takim wypadku poprawna wymowa to Ti tak jak w tir.
Od zawsze znam ten skrót jako 'Titanum' czyli lepsza wersja od standardowej z tym samym numerem. 20 lat temu właśnie gdy posiadałem GF2 MX400 taki GF4 Ti był marzeniem. Kiedyś przeskok w wydajności wydawał się ogromny przez tą nazwę.
Potem weszło chyba przy modelach 6600 dodawane GT.
Aktualnie mam kartę z dopiskiem Ti i chyba to jedyny egzemplarz jaki kupiłem w tej ulepszonej wersji kiedykolwiek.
Kiedyś przeskok w wydajności wydawał się ogromny przez tą nazwę.
heh bardziej wynikało to z faktu że GF4MX to odświeżony GF2(!) który był słabszy niż GF3. Prawdziwe GF4 to właśnie Ti.
Od serii FX Nvidia dodawała multum oznaczeń, typu GT, GTO, GTS, GTX, XT itd. które w większości przypadków oznaczyły modele podkręcone.
A wcześniej były jeszcze dopiski Pro i Ultra.
W GF serie MX różniły się tym, że wersje Ti obsługiwały shadery. Pamiętam jak miałem GF4 MX i pograć np. W Silent Hill 3 nie zagrałem, bo gra wymagała karty graficznej z shaderami. Wystarczyło mieć GF3 TI i już gra by chodziła spokojnie.
Te wersję TI to dla mnie taki kawał niepotrzebnego złomu, którego moce produkcyjne potrzebne do wytworzenia możnaby przeznaczyć na produkcję zwykłych wersji jak np. 3060 i 3070.
Ale to tak magicznie nie działa ze zamiast jednego Ti byłyby dwie zwykłe wersje przez n przecięcie ich w pół
Znawcy komputerów i sprzętu zawsze będą mówić Titanium lub Tajtenium, a Ti aJ będą mówić amatorzy. Do teraz nie wiem, kto tak wprowadził z biegiem lat ludzi w błąd
Fakt powszechnie znany od premiery GeForce 2 Ti w 2001 r :D Ale spox, lepsze takie artykuły niż bzdurki w stylu, że ktoś nie zlepił plomby z radiatora czy używał integry zamiast karty dedykowanej, na konsoli z bagna kończąc xD
Jako ciekawostkę mogliście dodać, że od 2002 r Nvidia odeszła od używania tego skrótu aż do premiery GTX 560 Ti w 2011 r.
I małe uzupełnienie co do stwierdzenia w artykule "Krótko mówiąc, są to ulepszone warianty podstawowych modeli.". Pierwotnie było to dodane tak z czapy jako oznaczenie odświeżonego modelu GF2 GTS(tu kolejna ciekawostka którą można było dodać - GTS oznaczało Gigatextels/s, czyli syntetyczną wydajność karty), gdzie odświeżenie polegało na przejściu w niższy wymiar technologiczny ale dalej najszybszy był GF2 Ultra który wyszedł rok wcześniej. Przy GF3 oznaczało to wprowadzenie odświeżonych wersji kart czyli Ti 200 i Ti 500, gdzie wersja pierwotna wydajnościowo klasowała się pomiędzy tymi modelami. Później miało to na celu zaznaczenie produktu z wyższej serii, np GF4 MX(czyli przypudrowany GF2 !!!) vs GF4 Ti(czyli mocno podrasowany GF3).
Tak więc, jak widać nie ma co doszukiwać się w tym większego sensu. Nvidia sama nie wiedziała o co jej chodzi i bałagan w nazewnictwie to był standard w tamtych czasach.
Zależy gdzie. Polak w 99% powie ajron.
Ajron mówi się w US, a w UK mówi się Ajern
Psikus: w wymowie tam nie na żadnego "r" w British English.
Hir ju goł myster.
Tak
???>?
To od zawsze było "titanium" a nie jakieś "ti aj" :P jak miałem swojego pierwszego Geforca 2 Ti w 2002 to tak się naturalnie rozwijało, dlatego w nazwie jest Ti a nie TI
Młodziki nie znajo. Od wielu lat na tym forum próbuję to wytłumaczyć, ale bez skutku, ale wiesz, wiek forumowiczów robi swoje. Nie miejmy do nich pretensji :P
Wydaje się, że zdecydowana większość z nas, graczy robi to prawidłowo. Poprawnie należy mówić „ti aj”.
Nie. Chyba, że jednocześnie mówimy "ar ti ex", "dżi ti ex", "ju es bi" itd. Średnio prawidłowe jest mówienie np. "er te ix 3600 ti aj", gdy pierwszy człon wymawiamy po polsku, drugi po angielsku. Tak robi większość technologicznych influencerów. Druga sprawa, nie ma absolutnie nic złego, ani niepoprawnego w mówieniu "te i" i lepiej robić to w ten sposób, niż mieszać wymowy. No tylko wtedy spadnie prestiż influencera w internetach. xD
W przypadku, gdyby zwracać uwagę na wielkość liter, to mamy z kolei coś takiego:
https://translate.google.pl/?hl=pl&tab=wT&sl=en&tl=pl&text=Ti&op=translate
Dla mnie oznaczenie TI oznacza kartę na dopalaczach - szybciej zejdzie z tego świata. Ciekawi mnie czy znajdę jakiś ranking awaryjności.
W dopakowanej edycji jest to GA106, a w tej podstawowej GA104.
Źródło: https://www.gry-online.pl/hardware/co-oznacza-ti-w-nazwach-kart-graficznych-nvidii/z221f6c
raczej odwrotnie.
I gdzie oznaczenie sponsorowanym artykule?