Czym podpiąć monitor do PC, żeby uniknąć problemów
To na co mi porty w monitorach pozwalają i na gpu :P Z PC wychodzą cztery kable, na trzy monitory i TV. Więc kazdy monitor ma połącznie z PC.
Do każdego monitora jeszcze wchodzi kabel z macbooka (pracowniczy sprzęt).
Do tego do środkowego głównego monitora 4k wchodzi kabel kolejny (ostatnie wejście w monitorze) który jest aktywnie przełączany między bazą switcha a PS5.
Z PS5 kabel do wymiany z TV.
Zesrać się można XD Się potem okazuje że na kable się wydaje kilka dobrych stówek.
Ah, offtopowo - soundbar mam połączony z monitorem, PC i macbookiem (tak, soundbar nie ma bluetooth a tutaj można na pewno takie by znaleźć i by było łatwiej).
Koniec kabli to będzie coś wspaniałego ;)
Pamiętam że kupując kilka lat temu monitor 144hz usłyszałem (nie wiem czy slusznie czy nie) że HDMI wspiera jedynie 1080p do maksymalnie 120hz więc monitor od tamtej pory jest na Displayport. Z artykułu też nie jestem w stanie stwierdzić czy te 144hz są w koncu wspierane przez HDMI czy nie, bo wszędzie mowa tylko o 120hz i gigantycznych rozdziałkach.
W angielskiej wikipedi masz dokladna tabelke:
https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI
Ale generalnie:
144Hz w 1080p od HDMI 1.3
144Hz w 1440p od HDMI 2.0
144Hz w 4k od HDMI 2.1
Ps. Tak swoja droga, troche obciach ze to nie jest pierwsze miejsce w ktorym szukales :p
(i nie mowie tutaj o wikipedii w ogole tylko o angielskiej wikipedii, w koncu nie mowimy o jakims standardzie ChadEMI od Unitry czy Słowackim... ;)
Pamiętam że kupując kilka lat temu monitor 144hz usłyszałem (nie wiem czy slusznie czy nie) że HDMI wspiera jedynie 1080p do maksymalnie 120hz więc monitor od tamtej pory jest na Displayport. Z artykułu też nie jestem w stanie stwierdzić czy te 144hz są w koncu wspierane przez HDMI czy nie, bo wszędzie mowa tylko o 120hz i gigantycznych rozdziałkach.
Wkurzaja mnie wersje mini tych standardów.
Laptop Lenovo Thinpad ma mini DP i do dzisiaj sie nie dorobilem tego kabla, mam same duze DP więc jak chcialem cos rzucic na ekran uzywalem stacji dokujacej lub widi/miracast.
Teraz raspberry PI 400 tez zamiast HDMi dali jakis mini hdmi i znowu nie mam kabla.
Kurde, po ki ch.j wymyslaja tyle wersji tych kabli zaista zrobic normalne złącze duze i wsio.
Teściu do dzisiaj klnie i nie moze zrozumiec różnic między usb, mini usb, micro usb i teraz usb typu C.
Do dzisiaj chodzi z wszystkimi kablami i sprawdza co spasuje.
Za szybko wymieniaja te zlacza, zamiast zmieniac je raz na 10 lat i przy okazji zrobic wielki skok technologiczny, to co chwile d.pe zawracają zmianami pierdółkowatymi i masakruja planete tysiacami kilometrów niepotrzebnyvh kabli bo jakis wsciekly chinczyk sobie wersje mini wymyślił w urzadzeniu, ktore spokojnie normalny port by zmieściło.
Mnie np wkurza, ze Thinkpadh stawiaja na DP, a zwykle laptopy HDMi i masz w monitorze ilość złącz podzielone miedzy DP i HDMI.
Wolalbym jeden normalny standard i tyle.
Szkoda planety i zasobow na jakies różne standardy. To samo w samochodach, wymusic serwisowy kabel zwykly USB i jak prpducentowi nie pasuje to niech bierze swoj zlom i wypierd.la z Europy. Krótko z marnowaniem surowców i zanieczyszczeniem planety.
Gniazda mini hdmi i minidp są po to żeby w małym urządzeniu zmieścić gniazdo nie zabierając miejsca na inne elementy. Ludzie chcieli cienkich laptopów to trzeba było miniaturyzować gniazda. A teściowi możesz wytłumaczyć że mini i micro USB a także usb c są po to żeby jego telefon oraz kamerka w samochodzie nie były wielkości cegły. I nie musi latać ze wszystkimi kablami, wystarczy spojrzeć na gniazdo i zapamiętać jakie się posiada, skoro nie chciało się czytać instrukcji. A co do tego ostatniego, to wyobraź sobie że te gniazda są średnio wymieniane co 10 lat. Do niedawna każdy nowy telefon miał microusb, mimo że USB-c na rynku było od dłuższego czasu.
Warto czytać instrukcje swojego ekranu.
W praktyce dobry kabel uruchomić może więcej Hz (np acer GF246) lub odpali g-sync (DP) w ekranie freesync na win 10/11 z kartą Nvidia od 1xxx gtx
Jakkolwiek sam koncept jest sola w oku HDMI, to jeszcze nie spotkalem sie z urzadzeniem wymagajacym HDCP (DRM) czyli jednym za najbardziej negatywnych jego aspektow - i niestety musze przyznac, ze kompetencja projektu i wykonania mocno niestety przemawia na jego kozysc, i to nawet zanim uwzglednimy to, ze sam port jest pakowany do praktycznie wszystkich urzadzen na rynku a do tego wszystkiego ma wbudowany dzwiek...
Jakie sa alternatywy?:
- DVI sie nie upowszechnil, do tego ten caly cyrk z DVI analogowym i DVI cyfrowym a na dodatek umarl wczesniej niz VGA.
- Display Port i mini display port - teoretycznie wyglada bardzo ladnie ale problem z HDMI mialem tylko raz i winnym okazal sie nowy, wadliwy kabel to display port generuje ich naprawde sporo czy to z wykrywaniem podlaczonych uzadnen, ich konfiguracja, podlaczaniem uzadzen w locie (np. laptop do zewnetrznego monitora), po co sie gryzc z portem gdzie nie maz gwarancji ze cos uda ci sie naprawic kiedy kabel HDMI mozna kupic "nawet w kiosku z gazetami" i bedzie on dzialal od razu.
- Ethernet moze bylby fajny ale w retailu to rzadkosc, czyli olbrzymie dodatkowe koszta.
To ja tylko dodam od siebie, że DisplayPort to jest jeden wielki burdel ze standardami. Kable może robić każdy i często kończy się to tym, że w ogóle nie trzymają standardów co jeszcze jakiś czas temu groziło nawet uszkodzeniem karty graficznej.
Jest gdzieś w sieci strona (chyba VESA ale nie dam głowy), która próbuje zebrać co się da w bazie kompatybilności: monitor <-> kabel. Niestety zbyt wielu producentów dostępnych tutaj w Europie nie ma(bo to organizowane w USA).
Jeszcze raz powtórzę: nie jest to problem kompatybilności rewizji, a problem z producentami kabli (ew. monitorów).
Stawiam na kable. Sam miałem małe przeboje po zakupie nowego monitora, w komplecie był przewód HDMI, ale mam tylko jedno takie wyjście w karcie graficznej, a chciałem podłączyć jeszcze telewizor (poprzedni monitor podłączony był przez DVI, którego nowy dla odmiany nie posiada). Kupiłem kabel Display Port, no i się zaczęło - tak jak po HDMI wszystko było cacy, tak obraz zaczął migotać, a nawet znikać w losowych momentach na 2-3 sekundy. Poszedłem z reklamacją do sklepu, obsługa bardzo przyjazna swoją drogą powiedziała mi że takie akcje z DP się zdarzają i niekiedy jest to loteria który kabel będzie działać, a który nie. Wymienili mi kabel na inny egzemplarz tego samego typu i od razu powiedzieli że jak dalej będą takie cyrki, to żebym zadzwonił, zamówią mi coś od innego producenta. Okazało się że faktycznie musiałem tak zrobić, bo na drugim egzemplarzu były takie same objawy, dopiero przewód innej firmy działa poprawnie
Trzeba wysłać ten artykuł do niektórych polskich uczelni. Tam dalej dominuje nieraz VGA ;)
Okej, ale ja dalej nie rozumiem jednej rzeczy. Kupiłem monitor 144Hz w 2K, ale port DP ma tylko 1.2. To w takim razie on obsługuje tę jakość 2K? Dodatkowo jak chce coś obejrzeć na Netflixie to pokazuje mi tylko w 1080p i to nawet filmy oznaczone 4K. Czytałem, że to właśnie wina DP 1.2, że on nie puszcza większej rozdzielczości. Ktoś coś wie na ten temat?
DP 1.2 obsługuje 2k 144 hz. , 4k spokojnie 60 hz
Ja na kablu DP 1.2 jade w 1080p 144hz
https://www.komputronik.pl/informacje/displayport-czy-hdmi-ktore-zlacze-jest-lepsze/
Co to za ekran?
Instrukcja mówi wyraźnie że bez problemu na AOC odpalasz 144hz 1440p, kwestia dobrego kabla, myślę że ten co masz jest dobry, DP 1.2 powinien ogarnąć. Używam firmy Lindy
Problem jak u wielu tutaj masz w jednoczesnym podłączeniu dwóch różnych ekranów [HZ].
Choć sam jestem ciekaw sytuacji dwóch np takich samych AOC, czy jest wtedy lux.
Mój też głupieje jak odpale dodatkowo TV. Najlepiej do grania, filmów używać tylko jednego poprzez wybór w menu klawisze "win" + P.
Gdy aktywny jest tylko AOC masz te problemy w grach? Nie odpinaj przewodów tylko deaktywuj
Netflix tak jak pozostałe platformy streamingowe nie lubią komputerów. Bardzo prawdopodobne że usługodawca udostępnia 1080p i 4k bez niczego pomiędzy i bez ekranu 4k nie zobaczysz nic więcej poza fullhd. Sam mam 1440p i na netflixie ani amazon prime ani nawet na HBO wyżej niż fullhd obraz nie wskakuje.
W przypadku kabli DP warto jeszcze dodać, że w przypadku NVidii jeśli mamy monitor z Freesynce to pozwala on na odpalenie na nim GSync oraz jeśli chcemy grać w więcej niż 120Hz DP jest wymagane
po u standaryzowaniu się HDMI 2.1 to właściwie wybór jest tylko jeden jeśli mamy odbiornik i karę którą obsługuje HDMI2.1
Pamiętam że kupując kilka lat temu monitor 144hz usłyszałem (nie wiem czy slusznie czy nie) że HDMI wspiera jedynie 1080p do maksymalnie 120hz więc monitor od tamtej pory jest na Displayport.