Przenoszę się do domu na wieś i już widzę, że przy większych wiatrach wyłączany jest prąd na pół minuty a czasami i dłużej. Pracuję na komputerze stacjonarnym i przy wielu otwartych dokumentach i zakładkach wiadomo z czym się wiąże zanim prądu - qurwicą :P wiadomo, mogę co chwile zapisywać dokument ale czasami człowiek się zamyśli i pół godziny roboty pójdzie w pizdu.
Czy mamy już taki etap, że istnieje jakieś zapasowe źródło energii do pc jak np. w laptopie? Tylko tutaj, jakby coś, w razie braku prądu musiałoby przejąć całe pudło jak i monitor :/
Agregat oczywiście zda egzamin na dłuższą metę ale nie na krótkie wyłączenia, a do tego nagłe. I na laptopa się nie przeniosę :P
W pracy mamy komputery podpiete do Eaton Ellipse PRO 1200 DIN. W zaleznosci od dzialu, na ktorym sie znajduja, podlaczone sa do nich jeszcze inne peryferia. Przy maksymalnym obciazeniu dostarczaja pradu na ok. 70-80 minut. Wystarczy na sopkojne zakonczene pracy lub nawet jej kontynuacje.
Nie wnikam w to czy jest to jakis super highendowy sprzet, czy z nizszej polki. Nie znam sie i nie ja decydowalem o zakupie. Ale urzadzenia dzialaja i spelniaja swoja funkcje.
Super, świetna sprawa. Trzeba pomyśleć o czymś takim :) dzięki bardzo.
Takie urzadzenia nazywane sa upsami. Poza bateria moga tez wyrownywac napiecia. Jak za malo to z baterii podniosa, jak za duzo to obniza.
https://www.x-kom.pl/g-2/c/34-zasilacze-awaryjne-ups.html
Dobiera sie je pod katem ile maja utrzymac i jaki komputer i peryferia.
W sieci sa kalkulatory ile komputer mniej wiecej pobiera w peaku. Najlpiej kupic/pozyczyc jakis watomierz licznik energii i potestowac kompa.
Bardzo wazne pytania - czy te spadki napiecia trwaja do minuty czasu? I na czym Ci tak naprawde zalezy?
Sa 2 rodzaje UPS'ow - BACK i SMART ( smarty sa drozsze ). Roznica w dzialaniu - komputer zasilany przez ups typu back jest zasilany napieciem z sieci, kiedy ups wykryje spadek napiecia - przelacza sie na wlasny akumulator. UPS typu SMART caly czas zasila komputer z baterii i na biezaco ja doladowuje. Smarty sa drozsze ( bardziej skomplikowane ) i czesciej trzeba wymieniac w nich baterie ( zalozmy ze zdrowo rozsadkowo raz na 5 lat ).
Pojemnosc ups:
zakladam ze podtrzymujesz kompa, monitor, ewentualnie router ( WARTO !), osobiscie nie polecam zabawek typu 600VA. Jezeli przerwa trwa do minuty cos typu 800VA powinno dac rade. Osobiscie mam w domu SMARTa 1000. Bez problemu trzyma w okolicach 10 minut. Wystarczajaco dlugo by wylaczyc kompa.
Wiekszosc ups ma podana pojemnosc w VA. Zeby dostac wartosc w Watach nalezy VA pomnozyc przez 0.8, czyli na UPS majacy 1000 VA jest odpowiednikiem 800W. Czyli tyle moze MAKSYMALNIE dac. ALE: nie jest zbyt madre uzywanie ups'a pracujacego na granicy swoich mozliwosci. To strasznie wali po baterii, a co za tym idzie skraca jej zywotnosc. Jezdzisz samochodem na 6 tys obrotow? Nie ? Dlaczego? No wlasnie..
Osobiscie do domu polecam wszystko w zakresie od 800 do 1600VA. Ponizej tego - zabawka ktora moze zawiesc, powyzej - droga ( choc swietna ) zabawka ktorej dobrodziejstw prawdopodobnie nie bedziesz w stanie wykorzystac a zabulisz jak za zboze...
Dzięki za opis. Sprawa jest taka że potrzebuje, w razie braku prądu, pozamykać wszystkie pliki i na spokojnie zapisać na pena, tylko tyle, parę minut max. Potem jak już będę musiał to na laptopa, tam bateria trzyma długo od biedy.
Nie chcę niewiadomo ile inwestować.
Zamówię watomierz to jeszcze podpytam co warto kupić konkretnie.
Wiekszosc ups ma podana pojemnosc w VA.
Wszystko super, nie jesteśmy na elektrodzie ale jednak moc (pozorna) a nie pojemność.
Zrób tak jak napisał smok poza tym na wiosce pewnie na sieci są też przełączenia więc jak chcesz wiedzieć ile rocznie to napisz do dostawcy energii. Jeśli zależy ci na pracy bez stresu czy jest prąd czy nie ma to celuj w coś rozsadnego a nie zabawki. Zazwyczaj przerwa bez awarii to do paru minut max.
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-smart-sua1000i-usb-nowe-aku-sinus-black-26-12000068317
nie wiem ile chcesz w to wlozyc kasy - ale na przyklad ten to ciekawa pozycja.
lub to
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-smart-1400i-net-950w-sinus-nowe-baterie-32-12012498637
tu tez aku po wymianie
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-smart-v-s-1400va-1000w-mocne-aku-66-12012029199
jak masz ochote sie bawic to tu masz trupa za grosze
https://allegrolokalnie.pl/oferta/smart-ups-aeg-2000-1500w
ale jest w stanie "do roboty". To zalezy czy masz jakis serwis w okolicy ktory wymieni baterie i skalibruje. Ale po zrobieniu - pozycja z cyklu "mega". Stary - ale wariat.
tu potencjalna mina ale - kto wie?
https://allegro.pl/oferta/ups-smart-ups-1500-8599763746
taki sam mam ja
https://allegro.pl/oferta/apc-smart-ups-1000-va-lcd-230-v-z-smartconnect-11589340029
Pokazalem Ci oferty tylko z APC. Ale: Z nimi najwiecej pracowałem - APC naprawiałem, kalibrowałem, sam ich uzywam - jestem do nich przekonany. Co nie znaczy ze zniechecam Cie do innych marek. Po prostu pokazuje Ci to czemu sam ufam. Ja...
To nie jest reklama, to jest moj osobisty BARDZO subiektywny wybor.
@ cycu2003 Wybacz szczerość, ale to ABSOLUTNIE ZŁY tok rozumowania. Jeżeli nastawisz sie na uzywke, to kupujesz cos co przepracowalo juz pare lat. Kupujac ups'a 3-4-5 letniego na oryginalnej baterii kupujesz cos co w przeciagu MAX 2 lat bedzie WYMAGALO wymiany tejze. Celujac w uzywke szukaj czegos TYLKO I WYLACZNIE PO wymianie baterii. W przeciwnym wypadku - szukasz miny...
Nie zlicze przypadkow kiedy instytucje ( panstwowe - uniwerki i mnisterstwa w tym celuja ) zwracaly sie do nas z prosba o naprawe ups'a bo "przestal dzialac" i naprawa nie ograniczala sie do wymiany akumulatorow, ale trzeba bylo WYCINAC stare baterie flexem( szlifierka katowa ) bo "spuchły" i normalnie nie bylo opcji zeby je wyjac z obudowy. Tylko dlatego, ze ktos przeczekal, i zamiast wymiany co 3-4 lata ktos poczekal az UPS sie spier*oli - a od ostatniej wymiany aku uplynelo 8 lat...
Dlatego, szukajac uzywki szukaj TYLKO i WYLACZNIE czegos PO wymianie baterii i kalibracji ( to ostatnie jest cholernie wazne ). Powtorzenie celowe.
1. Jeszcze miałbym prośbę, czy taki sprzęt do lodówki i piekarnika w razie skoków napięcia można też za parę groszy kupić, już nawet bez akumulatora, tylko żeby się nie spaliło
2. I jak ja mam to podłączyć? Czy mogę bezpośrednio listwę z komputerem, monitorem itp.? I czy to zwykła listwa, bo nie widzę wejścia typowo gniazdkowego
Oddzielnym tematem pod katem mieszkania na wsi jest ( o ile posiadasz ) piec grzewczy. TZW piec dwuobiegowy o ile grzejesz sie gazem lub olejem. Piece maja to do siebie ze fajnie jest je miec na podtrzymaniu zasilania ( bo duzo mocy nie zuzywaja ), ale sa cholernie wybredne pod wzgledem "jakosci" zasilania. Wiekszosc tanich UPS'ow generuje napiecie wyjsciowe "cyfrowo", czyli daje na wyjsciu przebieg napiecia prostokatny "zblizony do analogowej sinusoidy". Wybacz - nie bede tlumaczyl - musisz doczytac. Jezeli pomyslisz nad ups'em do pieca - musisz brac cos co na wyjsciu da ci pelna analalogowa sinusoide. Niestety takie rozwiazania sa dosyc drogie, stosowane w ups'ach z wyzszej polki. Sam takowego rozwiazania nie posiadam choc o nim mysle. TZN ups ktory podtrzymuje mi kompa generuje pelna sinusoide - ale nie mam na tyle luznej kasy zeby od tak kupic cos podobnego "tylko" do pieca. Tym bardziej ze w miejscu gdzie mieszkam nie mamy czestych problemow z zasilaniem.
Osobiscie mam 2 ups'y: APC Smart1000 - na tym stoi moj komp i monitor i EVER'a 350 back - ( na tym stoi moj router, tv, switch i tuner satelitarny ). Przyznaje sie bez bicia - tego drugiego znalazlem przy smietniku i ku mojemu niepomiernemu zdziewieniu - byl sprawny.
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-back-pro-bp1000si-670wat-nowe-aku-3192-12012462879 - ten ma duży akumulator
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-rs800-back-ups-br800i-540w-nowe-aku-1139-11642757799 - ten stówkę taniej ale też wydaje się być niezły
I do tego np. dobrać przedłużkę: https://allegro.pl/oferta/listwa-zasilajaca-iec-320-c14-schuko-lanberg-ups-11944801689 - niby w opisie jest c14 ale też IEC 320 to będzie pasowało do tego pierwszego ups? Bo tam znowu jest napisane IEC 320 ale c13 :?
Jak mówimy o pracy typowo biurowej gdzie podzespoły ogólnie się nudzą to pobór prądu peceta z monitorem powinien się zamknąć w okolicach 100W. Kiedyś sprawdzałem jak to wygląda u mnie to skrzynka pobierała ~60W, monitor 30W, router 7W.
Jezeli szukasz ups'a do kompa biurowego ( malomocozernego) tylko na czas ktory wystarczy Ci na zamkniecie go, to w zasadzie wszystko wybierzesz od 600VA powinno Cie zadowolic. Osobiscie lubie APC, ale oni sie cenia. Jezeli bierzesz pod uwage tylko sprzet nowy - patrz na odleglosc od najblizszego serwisu i dlugosc gwarancji. Marek wszelakich masz na rynku sporo. Jezeli bierzesz pod uwage uzywke ( nawet z allegro ), szukaj czegos po wymianie baterii i KALIBRACJI. To ostatnie jest cholernie wazne. Plus jest taki ze mozesz dostac calkiem fajny sprzet za +- 50- 60% ceny nowego - a z praktyki powiem Ci ze oprocz baterii bardzo rzadko sie w tych sprzetach cos innego psuje, wiec kupno uzywki nie jest takim glupim pomyslem. Z "bajerow" - fajnie byloby kupic ups'a z opcja AVR - automatycznym stabilizatorem napiecia. Nie wchodzac w szczegoly - przydatna funkcja na warunki wsiowe ( skoki napiecia w obie strony ).
Zmierzyłem watomierzem i faktycznie wychodzi od 90W w porywach do 120W. I jednak szukałabym żeby coś wytrzymało ok 50 minut.
Także jeśli ktoś ma coś godnego polecenia to proszę :) nie musi to też być ferrari, na zwykły użytek domowy. Na allegro widziałem firmy volt ale różne opinie ma
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-green-cell-ups04-1500va-900w-lcd-9830919766
Mam ten od dwóch lat. Jak był nowy to trzymał przy poborze ~100W ok 42 minut. Obecnie po 2 latach jest to ok 35. Za stówkę więcej jest mocniejsza wersja 2000/1200 która pewnie potrzyma kilka minut dłużej. Plusem jest firma ze sporym zapleczem, przed zakupem z nimi mailowałem, mówili że wymiana aku na nowy (które również sprzedają) to kilka minut roboty.
Sprzetu nie znam, ale jezeli opinie ma skrajne( no i pytanie - ile ich jest? ) - ja bym odpuscil...
https://www.x-kom.pl/p/546065-zasilacz-awaryjny-ups-green-cell-ups-1500va-900w-4x-schuko-avr-lcd.html#Opinie
Moje pierwsze wrazenie po przeczytaniu? Loteryjka. Jak masz szczescie to trafiasz model ok - a jak nie to masz problem. Ja bym nie bral. Nie stac Cie na APC - szukaj Evera
Nie mam żadnych problemów. Fakt śmierdział trochę chińskim plastikiem po wyjęciu z pudełka ale mam go w szafie rackowej także mi to rybka. Wentylatory kręcą się tylko podczas pracy na zasilaniu akumulatorowym więc nie rozumiem trochę komentarzy że nie można przy nim siedzieć. Greencell to z tego co kojarzę polska firma z solidnym zapleczem w temacie aku/ładowarek więc raczej wiedzą co robią ale być może faktycznie trafiają się jakieś felerne rzuty. Nie wiem. Polecam bo jestem zadowolony, 14 dni na odesłanie sprzętu to moim zdaniem wystarczająco aby przetestować go solidnie.
Z mojej wlasnej perspektywy: UPS kupuje sie dla swietego spokoju jest rownie wazny dla kompa jak dobry zasilacz. Jest to wyraz dbania o sprzet - nastepny poziom zabezpieczenia przed problemami.
Jeszcze mojego wlasnego podworka: wczoraj rano mialem wahniecie napiecia - drugie w ciagu ostatnich 3 lat. Spadek przez pol sekundy, swiatlo przygaslo, piec CO nawet tego nawet nie odnotowal, mikrofala zachowala ustawienia zegara - ale UPS'y zareagowaly, router podtrzymany, komp podtrzymany. Stawiam dolary przeciwko orzechom ze bez UPS'a komp zaliczylby reset.Czy wyszedlbym z tego bez strat - nie wiem i nigdy sie ( na szczescie ) nie dowiem. Mam tylko swiadomosc ze takie akcje ze strony energetyki to zabojcy elektroniki.
edit
wiem - w zlym miejscu odpowiedzialem.
Moze troche na wyrost, ale: skoro wynosisz sie na wies to nie myslales o instalowaniu paneli slonecznych? Do tego zestaw baterii, wtedy w sumie taki UPS juz nie bylby ci potrzebny.
Heh, dokładnie. To znaczy 25k też będę wydawał bo założę solary kiedyś ale to też nie zmienia sytuacji że jeśli chce mieć bez skoków to musiałbym mieć instalacji off grid albo hybrydę (o ile tam skoków nie ma, tego nie wiem).
Nie no, tak wspomnialem bo wlasnie u siebie bede zakladal panele i tez mnie ciekawi, czy inverter i zestaw baterii nie bedzie mi robil skokow napiecia podczas przelanaczania sie pomiedzy grid i off-grid.
Inna sprawa to wspomnialem, bo akurat macie w Polsce fajne doplaty na instalacje i te 25k to mozna z doplat wyrwac. Ja przez Brexit musze 100% kosztow z wlasnej kieszeni pokryc :(
Inna sprawa to wspomnialem, bo akurat macie w Polsce fajne doplaty na instalacje i te 25k to mozna z doplat wyrwac.
Napisz coś więcej proszę, bo zakładałem panele 3 miesiące temu i pierwsze słyszę o jakichkolwiek dopłatach. Był mój prąd ale wygasł w październiku i nowa tura startuje za 3 dni ale nie złapie prawdopodobnie tych którzy rozliczają się na starych warunkach. Czyste powietrze łapie panele ale jedynie przy wymianie źródła ciepła, więc pozostaje jedynie odliczenie inwestycji od podatku.
Mozliwe ze to o ten "moj prad" chodzi, nie jestem pewien. Widzialem gdzies fajna grafike z rozpisanym ile na co mozna dostac, ale ze mnie to nie dotyczylo to nigdzie sobie tego nie nie zapisalem. Sumarycznie na grafice wyszlo ze nawet do 25k, ale nie wiem na ile to dokladne wyliczenia.
Zastanawiam się nad dwoma o jednakowej cenie, jeden cięższy i bez wyświetlacza niby mocniejszy, drugi niby słabszy i ma wyświetlacz ale wg opisu trzymają właściwie tyle samo. Skąd taka różnica? Ten drugi po prostu nowszy i nowocześniejszy?
A może coś przez pół roku się zmieniło i warto coś innego kupić w podobnej cenie?
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-rs800-back-ups-br800i-540w-nowe-aku-1139-12402491295
https://allegro.pl/oferta/ups-apc-br550gi-330w-rs550-nowe-aku-3115-12012008876
Albo jeszcze ten? Trzyma najdłużej wg opisu. Tylko że już jakiś lupus a nie APC
https://allegro.pl/oferta/ups-lupus-700-lcd-usb-420w-monitoring-nowe-aku-498-12464074021
Oba trzymaja tak samo dlugo - ok - ale przy jakim obciazeniu? Bezpieczne obciazenie dla ups jest tak do 80% maksymalnej obciazalnosci. Jakbys sie zastanawial pomiedzy 1200 a 1600 VA - ok - tu juz mozna deliberowac. Do 1000 VA - bierzesz jak najmocniejszy.