Dzień dobry wszystkim. Niedawno zacząłem studia informatyczne na 1. Roku. Oprócz uczenia się na bieząco materiału na studia, uczę się samodzielnie zagadnień Machine Learning, programowania Front-End oraz programowania mikrokontrolerów. Z tego, co ja wiem, aby dostać pracę po studiach informatycznych, trzeba pracować w IT już w trakcie studiów. W związku z tym mam pytanie. Na którym roku studiów należy szukać płatnych praktyk w dziale programistycznym, Hardware albo AI?
Z tego, co ja wiem, aby dostać pracę po studiach informatycznych, trzeba pracować w IT już w trakcie studiów.
Chuja prawda, po prostu idziesz wtedy na staż, na którym oczywiście możesz spotkać osoby z młodszych roczników. A kiedy zaczniesz pracować to już zależy od ciebie. Jeśli będziesz się czuł na siłach w branży to wtedy uderzasz, ale i tak mięsa nauczysz się dopiero w pracy. Co do poszukiwań pracy, radziłbym nie skupiać się na frontendzie - jest to gałąź w której teraz najtrudniej się zagnieździć będąc pre-stażystą. Idzie w to masa ludzi, z uwagi na najniższy próg wejścia, a potem kończy się zonkiem, bo 63464375 osób ubiega się o jedno miejsce pracy. Ludzie już przed samą pracą robią potrójne salta z telemarkiem i klaszczą uszami. No i jest to też kierunek, który jako jeden z pierwszych zostanie w przyszłości zastąpiony sieciami neuronowymi. Radzą one sobie świetnie jeśli chodzi o sprawy empiryczne i w przeciągu najbliższych lat, wygenerowanie frontendu nie będzie niczym trudnym.
Jesteś na 1 roku, masz dużo czasu na naukę, zważywszy na fakt, że jesteś na kierunku IT, to będziesz miał dużo matmy. I na tym się skup. Wiadomo, nie chodzi też o to, żebyś był kurwa bogiem rocznika z matmy (aczkolwiek to w niczym nie przeszkadza), tylko żebyś ogarniał tę matmę. Dzięki temu będziesz w zajebistej pozycji w Machine Learningu. Możesz się uczyć ML, wykorzystywać narzędzia, ale na samym tym daleko nie zajedziesz. Patrząc po tym, że jesteś na 1 roku, pewnie nie masz dobrej wiedzy ze statystki, optymalizacji. Aby zastosować najlepsze możliwe rozwiązanie do danego problemu, musisz rozumieć narzędzie i wiedzieć, dlaczego używasz metryki Mean Squared Error, co to jest gradient, dlaczego z jego pomocą funkcja celu maleje i szuka minimum globalnego, dlaczego tensforflow ci pokazuje błąd, że nie możesz przemnożyć dwóch tensorów o różnych rozmiarach.
Umiejętności programistyczne możesz zdobyć zawsze, szczególnie w Pythonie w którym za pewne będziesz pisał najwięcej z uwagi na ML. Z matematyką już gorzej.
"w przeciągu najbliższych lat, wygenerowanie frontendu nie będzie niczym trudnym" - znając wymagania klientów to śmiem polemizować (BE też się to tyczy) :), ale tak, poziom abstrakcji dla frontu się zmieni bardziej w jakiś wysokopoziomowy język tłumaczący wymagania a sami frontendowcy przeistoczą się w bardziej technicznych UX/Analityków (taka tylko moja wizja przyszłości, nikt tego nie wie na prawdę).
Również odradzam start teraz we front, bo rynek nawet juniorski jest mocno przepełniony.
ML - bardzo ciekawa sprawa i wymaga mocnego zrozumienia matmy na poziomie akademickim, ale nie jest to dla wszystkich i nie uważam, że jest sens się zmuszać tylko dlatego że to przyszłościowe, w tej branży trzeba się ciągle uczyć i rozwijać niezależnie od specjalizacji, w perspektywie 20 lat większość tego co dzisiaj jest standardem będzie pewnie nie do poznania.
Zatrudniam Cie
Tu poradnik
https://youtu.be/HWaYS3eipTI
A powaznie - zatrudnij sie gdzies na niepelny etat zeby lapac expa, ale tak, zebys jednak mial szanse skonczyc studia. Opcji powinno byc teraz troche, nawet dla swiezakow.
"zależy" - tak w skrócie można odpowiedzieć na całość.
Nie zawal studiów i matmy, bo na początku większość na tym odpada. Masz czas to warto sobie próbować rożnych technologi i robić jakieś małe projekty, zobaczysz co ci najbardziej pasuje i w czym się dobrze czujesz jednocześnie poszerzając ogólną wiedzę. Na wszystkich entry-level pozycjach jest teraz ogromna konkurencja i ciężko się wyróżnić (dosłownie setki CV na każde miejsce w stażu).
Jeśli nie jest to dla ciebie sprawa być albo nie być i ktoś cie utrzymuje to sobie na spokojnie próbuj i coś wybierz, na 2-3 roku się staraj coś złapać, bo dopiero prawdziwy projekt ci pokaże jak to naprawdę wygląda i tam się najszybciej nauczysz (szczególnie na początku).
Jeszcze się zdążysz napracować w życiu. Ucz się , rozwijaj hobby i pasje o których piszesz, praca sama do Ciebie przyjdzie.