Witam Was,
zastanawiam się nad zmianą telewizora i mam dużą zagwozdkę.
Od czasu 2010 roku nie siedzę w temacie poza tym co widzę w sklepach.
Nie mam rozeznania w markach i modelach, wiem że jara mnie OLED jakościowo.
Co możecie polecić, na co zwracać uwagę?
Szukam:
- 4K '65
- OLED lub QLED
- Wifi
- 4HDMI
Jeśli będziesz chciał podłączać konsole nowej generacji, to zwróć uwagę na liczbę portów HDMI 2.1.
Jakościowo to tylko OLED, jeśli Cię stać to nie ma sensu iść na kompromisy, bo obrazem miażdży wszystkie inne technologie.
Z modeli polecam poszukać LG C9, ale nie wiem czy jeszcze jest on w sprzedaży. Ewentualnie droższy i niewiele się różnicy model tegoroczny czyli CX.
Jeśli chodzi o oledy tylko od lg oczywiście według mnie, robią bardzo dobre matryce dość trwałe.
LG jest jedynym producentem matryc na rynek TV.
Właśnie nad C9 się zastanawiam. I czy jest coś jeszcze, co może z nim konkurować?
LG to zloty srodek miedzy jakoscia obrazu, funkcjonalnoscia, a cena. Jezeli myslisz nad konsola nowa generacji, to rowniez LG sposrod paneli organicznych wiedzie prym dla graczy oferujac VRR(Nvidia/amd) ALLM, i niski input lag. Rozgladaj sie za seria C, bo tansza B, ma duza nizsza jasnosc(peak HDR) i troche slabszy chipset.
Jezeli chodzi z kolei o innych producentow, to ujalbym to w ten sposob:
Filmy/seriale: Panasonic - najwyzsza jasnosc(peak ponad 900nitow) matryc i najwierniejsza reprodukcja kolorow po kalibracji.
Sport: Sony - najlepszy motion handling na rynku.
Philips ze swoim Ambilight jest gdzies po srodku. Maja rewelacyjne soundbary B&O w zestawie.
Ze wszystkich OLEDow jakie widzialem, najlepiej wygladal SONY, choc z drugiej strony roznica w cenie pomiedzy nim a LG nie odpowiadala roznicy jakosciowej.
Posiadam C9 i nie wiem co z nim może konkurować. Ma wszystko czego potrzeba, aczkolwiek nie wiem czy gdzieś jeszcze go dostaniesz. Ewentunie zastanów się jeszcze nad B9, chodzą po bardzo niskich cenach, jak na oledy oczywiście
Zerknij LG CX jako jedyni na rynku maja pelne hdmi 2.1 - < aktualnie jedyny rozsadny wszystko majacy tv pod nowe konsole
Sony ma niepelne hdmi 2.1 jak narazie
Niestety czekam do nastpenych targow (poczatek roku :) gdyz musze wziac qleda zamiast oleda (ryzyko wypalenia u mnie to 100%, zona albo corka napewno zapomna tv wylaczyc)
jeśli TV chodzi bez ruchu to sam automatycznie na GX przyciemnia obraz, a jeśli długo jest obraz statyczny to pojawi się komunikat że za 5 minut wyłączy się TV. Mój rekord statycznej pauzy w grze na oledzie to z 30 godzin i więc wypalanie włóż między bajki jeśli myślisz o tym że stanie się to po kilkudziesięciu godzinach statycznego obrazu. Aby na oledzie obraz się wypalił w danym kolorze np. ikona jakieś stacji (co też jest obecnie chronione bo ikony są przyciemniane) to musisz tak rąbać ten kanał z kilka tygodni a stawiam że miesięcy bez wyłączania TV.
Namowiles mnie :)
ps skoro wykrywa statyczny obraz i wylacza po 5m.. to dlaczego masz rekord 30h :P ?
MiniWm - dlatego że jeśli tryb wyjścia oflagujesz jako konsola do gier i gra jest włączona to jedyne co zrobi to konsola przyciemni obraz jeśli jest w menu a jeśli jest w grze to TV nadal uważa że grasz i nie zrobi tego. Wyłączenie 5 minutowe dotyczy statycznego obrazu z innego oflagowanego źródła, np. pauza menu netflixa.
legrooch C9 odpada, wydaje mi się, że wszystko co zostało to powystawowe sztuki, a nie chcesz oleda z ekspozycji. Bierz albo b9 albo cx. Jako posiadacz oleda gorąco polecam b9, chyba, że możesz sobie pozwolić to cx.
Porada raczej standardowa:
- do "ciemnych" warunków oraz/lub filmów wybieramy raczej OLED (Sony i Panas chyba dalej najlepsze, tylko teraz ból z kwestią HDMI 2.1 );
- do jasnego pomieszczenia oraz/lub mieszanego użytku (gry, programy informacyjne, sport) wybieramy raczej dobre LCD typu Samsung QLED (w tym roku godne są chyba tylko Q90T oraz Q95T) lub Sony serii 9xxx.
Ta zasada panuje od lat i jest potwierdzona przez wszystkich speców (typu RTings czy HDTVTest).
Dlaczego tak?
Punkt czerni w OLEDach daje nam niesamowity kontrast oraz ostrość (contrast modulation) w filmach (postacie wyglądają bardziej naturalnie, są lepiej odcięte od tła itd.). natomiast, żeby cieszyć się tą czernią, nasze oczy muszą przestawić swój zakres tonalny w dół - ku użyciu pręcików - czyli w pomieszczeniu powinno być ciemno.
Natomiast wyższa jasność oraz mniejszy wpływ ABL daje przewagę LCD tam, gdzie sceny są jasne (sport, większość czasu gier); dodatkowo lepiej to się sprawdza w jasnych pomieszczeniach (co nie oznacza, że OLED sprawdza się jakoś źle).
Właśnie obleciałem dwa sklepy i szansa na C9 to cud.
Zastanawiam się nad CX i GX... ;(
to zależy jaki masz budżet, CX to najtańszy oled z rozsądnymi parametrami powiedzmy budżetowy, GX mam takie dwa w domu to świetnie wyglądające TV które możesz powiesić na ścianie jak obrazy (jedna z najładniejszych TV jeśli nie najładniejsze) więc bardzo dobrze komponują się z wnętrzami. Jeśli jednak myślisz o czymś lepszy co zapewni porządne HDR to polecam ci Panasonic HZ2000 / ma najwyższy peak cd/m2 i to najlepszy moim zdaniem oled na rynku, generalnie o tym jednym TV mogę powiedzieć że spełnił moje oczekiwania.
Jeśli myślisz o 8K i QLED to możesz kupić Samsung Q950 mam i polecam jednak obraz na QLEDZie mimo niesamowitego HDRu bardzo wysokiego cd/m2 niespotykanego nigdy nigdzie wcześniej jest gorszy niż na oledach ze względu na czerń którą można dostać tylko na oledzie, alternatywą jest Sony ZH8 (jeszcze go nie miałem ale wiele osób poleca).
CX to najtańszy oled z rozsądnymi parametrami powiedzmy budżetowy
Alex, CX = GX, tyle ze w innej obudowie. Matryce i chipset od seri C w wzywz sa te same. Jedynie budzetowa seria B, ma gorszy chipset.
Q950 mam i polecam jednak obraz na QLEDZie mimo niesamowitego HDRu bardzo wysokiego cd/m2 niespotykanego nigdy nigdzie wcześniej
Tylko, że mega wadą OLEDów jest bardzo widoczny banding a nikt o tym nie mówi.
Sprawdź sobie na googlach co to za efekt.
widoczny tylko przy 5% podświetlenia na szarościach no faktycznie straszne, a nierównomierne podświetlenie matrycy nawet w FA to całe nic :) Oled to oled i niestety na ten moment nie ma nic lepszego.
widoczny tylko przy 5% podświetlenia na szarościach no faktycznie straszne
No nie bardzo. Poczytaj na forum hdtvpolska ile osób pisze, że to widoczny efekt nawet podczas oglądania meczu piłkarskiego bo na tych ciemniejszych zielonych paskach przechodzących wzdłuż boiska i jaśniejszych często jest to zauważalne.
Już nie będę pisał o innych wadach jak zafarby na białym ekranie, różowe plamy i takie tam.
Moim zdaniem nie warto dopłacać co CX, jak 65" B9 pojawia się poniżej 6 tys. zł.
Różnice między tymi telewizorami są bardzo niewielkie, a jasność o której wspominano i tak dotyczy okienka 2% i 10%. W przypadku świecenia 100% ekranu, mamy ledwie 130-140 nitów jasności i ta wartość dotyczy wszystkich tańszych i droższych OLEDów.
Kupiłem 65" B9 kilka tygodni temu i naprawdę nic lepszego nie potrzebuję.
Jakość OLEDa robi wrażenie, ale nie sprawiła, że 75" NU8000 z 2018 stał się bezużyteczny. Wiadomo, że czerń tak dobra nie będzie, ale poza tym jakość obrazu jest porównywalna, a w jasnych scenach LCD Samsunga pokazuje pazurki.
Ja początkiem czerwca rozważałem B9 vs C9 ale po kilku video recenzjach i informacjach tutaj z forum uznałem, że różnice są pod pro "koneserów" lubiących bardziej tabelki niż sam obraz i postawiłem na LG B9 65". Jest ogień, nic więcej mi nie trzeba, a zaoszczędzony tysiak powędrował na soundbara, bo JBL akurat wypuścił swieżynke :)
G-Sync w OLEDach C9 nie działa z RTX 3080.
resetera.com/threads/g-sync-does-not-work-at-4k-120-on-the-lg-c9-oled-via-hdmi-2-1-with-my-3080.289487/