Inżynier Crytek: PS5 jest o wiele lepsze od Xboksa Series X
Faktycznie niezly z ciebie Janusz, Xbox One X tez jest silniejszy i jakos nie wygrywa jesli chodzi o konsole tej generacji. Poczekajmy az wyjdzie, na razie to Sony ma stawiac na exy, Microsoft nadal na integracje swoich platform (Xbox, Windows, Gamepass).
xbox one z czy bez x całkowice przegrało wojnę z PS4. To samo będzie z 9 generacją.
Niestety jeszcze nie wiadomo czy silniejszy. to że coś ma więcej tera flopów nie znaczy ze jest lepsze. bo zależy to od architektury . polecam film liptona gdzie o tym opowiada. jeśli ps 5 pojawiło by się trochę później po zmianach to mogło by byc dużo lepsze niż sam xbox przy mniejszej liczbie teraflopów . taka sama sytuacja z niektórymi radeonami które mają mniej tera flopsów wpisane a w grach wychodzą nawet o 15 % lepiej
https://lordhippo.com/professional-work/games/
Ciężko brać pod uwagę zdanie osoby, która robiła takie gry.
Nie znam go i nie wiem, czy jest dobrym programistą, ale spojrzałem na jego linkedina i od prawie 1,5 roku jest Rendering Engineerem w Cryteku (renderer to jedna z najbardziej skomplikowanych części każdego silnika), a wcześniej po prostu pracował nad mniejszymi produkcjami w małych studiach. Te niezbyt ciekawe, małe gierki są sprzed kilku lat. Sam pracuję w tej branży i wiem, że mało kto zaczyna od razu od pracy nad grami AAA z ocenami +90/100 na Metacritic. Wg mnie ten gość ma już całkiem w porządku CV, ale zgodzę się, że Carmack to to raczej nie jest :)
Jeśli dobrze pamiętam w xklocku ta wolniejsza pamięć miała być pod sam system, więc jakie kodowanie :P Co do systemu i API to się zgodzę windows to rak, który sporo sprzętu zjada :P.
Nie, i nawet trzymają się nieźle, ich Hunt Showdown radzi sobie zaskakująco bardzo dobrze, i jezeli faktycznie planują remake Crysisa 1, to może im się uda znowu stanąć na nogi
Hunt jakiś miesiąc temu zawitał na PS4. Cały czas poprawiają grę, gra całkiem sporo ludzi. Żaden battle royal mi tak nie podszedł.
Trochę mnie dziwi ten fragment z RAMem. Jest podzielony na dwie części, dobra, tylko jakby nie było, to jest szybszy od tego w PSie. Więc jeśli ciężko im coś zmieścić na tamtej szybszej pamięci, to jakim cudem im to działa na wolniejszej, choć jednolitej, pamięci w PS5?
W kontekście bottlencków wydaje mi się to naciągane. To są prawie te same układy, szczególnie procesor. Więc jeśli CPU jest ograniczeniem w klocku, to będzie również w PSie.
W innej części mówi o tym, że rzeczy niezwiązane z cu będą szybsze, bo jest większe taktowanie. Po pierwsze, biorąc pod uwagę system chłodzenia, taktowanie może wcale nie być takie wyższe. Po drugie, rzeczy związane z cu, będą z kolei szybsze w klocku. Więc wydaje mi się, że może to zależeć od konkretnego tytułu. Być może Crytek pracuje nad czymś, co lepiej działa na PSie.
Oprogramowanie PSa zapewne pozwala lepiej wykorzystać moc urządzenia, ale niekoniecznie musi to być zaletą. Jeśli tworzy się gry na 3 platformy, to siłą rzeczy podobieństwo klocka do PCta, umożliwi łatwiejsze stworzenie gry na te dwie platformy. Nadal oczywiście oprogramowanie Psa umożliwi mu lepsze wykorzystanie jego możliwości w przypadku exów, czy nawet multiplatform, ale takich które poświeciły sporo uwagi na wersje Sony.
Nie wiem, nie znam się, ale wydaje się że może być w tym troche prawdy, skoro część ramu ma działać szybciej, a czeedc wolniej. To trochę tak jakbyś wsadził do kompa ram dual chanel 3600 a obok 3000mhz? Wtedy równa do 3000mhz, tutaj rzecz jasna będzie nieco inaczej ale jak do końca to się dopiero przekonamy
Nie wiem jak konkretnie to działa w klocku, ale na pewno inaczej niż w zwykłej płycie głównej. W MS nie pracują amatorzy, bo o taki błąd to można posądzać laika, który pierwszy raz składa komputer, a nie inżynierów jednej z największych korpo na świecie. Szczególnie że to drugi raz. Różne szybkości pamięci miały niektóre starsze karty graficzne, nie wiem czy teraz też coś takiego jest, ostatnio chyba 970 tak miała, ale nie jestem pewny.
Ten fragment o bottlenecku CPU dopisało gry-online. Developer tylko porównuje działanie samego GPU do CPU w grach. Innymi słowy, chodziło mu o to, że GPU w grach będzie tak szybkie, jak najwolniejszy jego element. Elementy GPU porównał do rdzeni w CPU. Dlatego ilość teraflopów między dwoma różnymi GPU nie będzie się bezpośrednio przekładała na ich wydajność w grach. Gdyż GPU składa się z wielu elementów, takich jak: SIMD, TMU, ROP, Geometry engine, Rasterizer, Scheduler, przepustowość pamięci, sterowniki. Wydajność GPU w danej grze będzie zależna od najwolniejszego z tych elementów. A jeśli ogólna częstotliwość jest wyższa, to będzie wyższa dla wszystkich tych elementów, więc wszystkie elementy będą szybsze (i bottleneck jaki wprowadzają będzie mniejszy).
To tłumaczy, np. dlaczego GTX 1050 Ti o mocy zaledwie 2.1 TFLOPS dogania wydajnością HD 7970 o mocy 4.3 TFLOPS w Doom Eternal na Low. Moc obliczeniowa HD 7970 jest możliwa tylko w obliczeniach matematycznych, gdyż tam nie są wykorzystywane inne elementy GPU, które są na bieżąco wykorzystywane w grafice 3D do renderowania obrazu. W przypadku HD 7970 te inne elementy konieczne do renderingu stanowią jego mocny bottleneck w grach.
AMD GPUs tend to excel in terms of SIMD and memory throughput. They will perform better in games that use lots of low resolution textures, and shader heavy effects. Over the life of GCN they have implemented new features to improve their shortcomings in other fields. They implemented lossless memory compression to improve their ROP performance, which took a hit when running high MSAA levels. They improved their Geometry engine to allow higher levels of tessellation.
Nvidia GPUs excel in texture and geometry. Their TMUs can process High Resolution textures very quickly, but not too many at once. Their geometry engines are excellent at high levels of tessellation.
Chyba nie za bardzo rozumiecie co piszecie z tymi prędkościami pamięci.
Prędkości pamięci xboxa:
- 560 gb/s (10 gb)
- 336 gb/s (6 gb)
Prędkości pamięci ps5:
- 448 gb/s
Żeby było jasne, w obecnej generacji to mogło co najwyżej wpływać na czas ładowania w specjalnym oknie, bądź poprzez specjalnie zaprojektowane poziomy w czasie rzeczywistym. Teraz w nowej generacji będzie można ładować nowe levele w jeszcze bardziej efektowny sposób.
Problem pojawia się wtedy gdy chcesz użyć tej technologii przy tworzeniu multiplatformowej gry bo w sumie masz takie opcje:
- tworzyć wczytywanie poziomów i same poziomy pod ps5, spowoduje to, że czasem będą pojawiać się denerwujące ścinki na xboxie (gdy pierwsze 10gb się "skończy")
- tworzyć wczytywanie poziomów pod xboxa i później męczyć się non stop z dwoma różnymi prędkościami, ograniczać wielkość i szczegółowość gier bo xbox jest zbyt wolny. Jednocześnie w wielu sytuacjach ps5 nie będzie wykorzystywać pełnej przepustowości.
Takie pierdółki to są właśnie powody dla których exy są lepiej "zoptymalizowane" i wyglądają fenomenalnie w porównaniu do multiplatform.
Ładowanie poziomów to raczej dysk. W pamięci podręcznej trzyma się raczej tekstury które są potrzebne w danym momencie.
"XSX może mieć przewagę pod względem samej rozdzielczości."
Zdanie później:
"nie wydaje mi się, żebyś mógł znaleźć jakiegoś programistę, który wymieni choć jedną przewagę, którą XSX ma nad PS5."
On sam sobie przeczy. Ponoć to 4K i 60 fps'ów mają być głównymi zaletami nowej generacji konsol. Jasne, rozumiem, że łatwość tworzenia gier jest ważna dla programistów, ale gracze będą wybierać konsolę, która oferuje więcej dla nich, a nie na którą łatwiej tworzy się gry. A twórcy też nie będą robić gier na jedną konsolę i PC omijając drugą, jeżeli nie będą mieli jakiejś umowy z MS/Sony na gry ekskluzywne.
I znowu jak co generacje na pewno nikt inteligetny nie będzie wybierał Xbox. Sprzedaż obu Marek każdej generacji w której konkurowały wystarczająco zamyka temat. Xbox to ten mniej inteligentny z braci. Co do systemu tez o tym wspomina...
PS5 i tak się sprzeda lepiej, pracowali na to ostatnie lata. Będzie to wynik wpływu obecnej generacji na rynek tj. ilość sprzedanych konsol, gier ekskluzywnych i co najważniejsze zaufania, które Microsoft musi wypracować. Moc konsol nie musi tu mieć znaczenia.
XDDD
Pracowali XD
Jedyne co Sony robi dobrze to exy, ale jak pokazał boost przy XONE X, Exy mogą nie wystarczyć na dłuższą mete, i Microsoft Game Passem oraz sporo większą mocą w grach multiplatformowych pokazuje że można też coś ugrać, gdyby taki start miał Xbox One na premierę, to na pewno by wynik był inny.
Po drugie, Microsoft zainwestował w studia, i cała sytuacja może się zmienić, ostatnio wyszły bardzo dobre Gearsy 5, niedawno świetne Ori, za niedługo Gearsy Tactics które na początku #nikogo, ale teraz wzbudzają duże zainteresowanie, a i pod koniec roku Hellblade 2 (na którego nie czekam, jedynka mi nie siadła, ale wiem że dużo osób jest nahypowana), Halo Infinite, pewnie kolejna Forza, kolejny RPG od Obsydianu, Fable 4 coś się kroi, więc Sony w 9 generacji może dostać solidnie po dupie, bo po ogromnych wtopach z PS3 gdzie dostali po tyłku od MS i dopiero pod koniec udało im się wyjść (ledwo) na prowadzenie, sytuacja może być podobna. Nie mówię że Microsoft WYGRA tą generacje, bo tą generacje mogą uciągnąć i tak exy od Sony (chociaż wszystko może się zmienić) ale rywalizacja może być na równi, i tak będzie najlepiej dla nas wszystkich, może Sony zrobi odpowiednik Game Passa, a najlepiej by było jak by sie nauczyli robić dobre chłodzenie, i kontrolery, bo mam Prosiaka od ponad roku, i z dwoma kontrolerami miałem problem, pad od Xboxa 360 10-letni (jeszcze na kablu) działa bezbłędnie, pad do X One 5 letni, również, a Sony od PS3 ma jakiś problem z tymi swoimi kontrolerami, bo ciągle się psują (przynajmniej w moim przypadku, ktoś może mieć odwrotnie)
Ty sie opierasz o przypuszczenia i wrozysz z fusow. Ja natomiast o twarde dane popularnosci PS4. Jest to wyzszosc bezprecedensowa i nikt nie jest w stanie podwazyc tych faktow. Dlatego 9ta generacja takze bedzie nalezala do sony i nintendo na koncu bedzie XBX. Wiesz skad to wiem? Microsoft nigdy nie uczy sie na bledach. Koniec kropka!
No cóż, Microsoft miał zaufanie graczy przy X360, przy Xone im to nie pomogło, bo zawalili cały marketing. Nintendo też miało zaufanie graczy... A przy Gamecube czy Wii U im to nie pomogło.
Nie ważne, jak dobre by PS4 nie było, to jeżeli Sony zawali marketing lub nadszarpnie zaufanie swoich fanów, to może mieć problemy. Bo powiedzmy sobie szczerze, to że wydali tyle gier przy PS4 nic nie znaczy w kontekście PS5. Tu liczy się tylko marketing, a skoro Microsoft się przebudził (tzn. zmienił ludzi odpowiedzialnych za dział Xbox'a), to teraz Sony musi zacząć się jakkolwiek starać, a nie tylko kopać leżącego.
Wiesz skad to wiem? Microsoft nigdy nie uczy sie na bledach. Koniec kropka!
To miło że podałeś takie twarde i niepodważalne dane. Długo pracowałeś nad ich wybadaniem?
Dlatego 9ta generacja takze bedzie nalezala do sony i nintendo na koncu bedzie XBX.
Tak jak cała branża należy do Segi. Największego producenta konsol, mającego zaufanie milionów graczy. Dalej jest Atari i IBM, dopiero potem Commodore.
Deweloperzy mówią, że pod względem osiągania szczytowej wydajności PS5 jest najłatwiejszą konsolą, na jakiej kiedykolwiek kodowali.
myślę, że po trudnej historii z kodowaniem na PS3 każda nowa konsola będzie łatwiejsza w pisaniu gier
Wam naprawdę Sony chyba płaci za te wszystkie śmieszne, propagandowe newsy na temat PS5.
Crytekowi wierzę, bo jeśli chodzi o jakość grafiki, są w tym niedoścignieni.
Byli niedoścignieni. Od czasu trzeciego Crysisa nie pokazali nic przełomowego.
Myślę, że nadal mają najmocniejszy silnik.
Problem jest taki, że nie mają nad sobą wydawcy AAA, więc nie ma gry która by to pokazała
Inni devsi nie potrafią wykorzystać mocy tego silnika
Zauważcie, że generację temu najładniejsze gry to było Metro Last Light, GTA V, Crysis 3 i może Tlou, KZ3
Dzisiaj Metro Exodus, Rdr2, Horizon
Czyli wciąż gry tych samych devow
Kingdom Come jest robiony na Cryengine i wygląda przepięknie... ale optymalizacyjnie, to już nie. Niestety, ale Cryengine nadaje się tylko do gier FPP, a i tak są lepsze silniki niż on.
Crysis 3 wygląda lepiej od większości dzisiejszych gier ale teraz z Cryteka mało co zostało. Ich gra Hunt wygląda gorzej od Crysisa wydanego 8 lat temu, kluczowi pracownicy odeszli i został im tylko silnik, który nie jest prawie w ogóle rozwijany.
Tylko że praca na Cryengine jest bardzo trudna i nie intuicyjna. Właśnie dla tego sami twórcy silnika najlepiej go wykorzystują. KC:D wygląda ładnie ale widać braki w optymalizacji choćby po doczytujących się teksturach.
Podobna sytuacja z Frost Bite. Piękny i realistyczny silnik który najlepiej jest wykorzystywany przez DICE (BF) oraz przez niektórych innych deweloperów EA, np. Ghost games i ich NFSy. BioWare mocno narzekało na wysokie skomplikowanie silnika przez co wypuścili takie potworki jak ostatni Mass Efect i Anthem.
Dalej mamy Apex Engine od Avalanche Studios. Mam na myśli wykorzystanie go przez studia Expansive Worlds (Hunter:COTW) i Systemic Reaction (Generation Zero). Przepiękne otwarte światy, realistyczne lasy, oświetlenie i ogólna roślinność.
Do tego niezła optymalizacja.
Kolejny to ID Tech - ten który napędza nowe DOOM'y - Dobrze wyglądający silnik, może nie powala na kolana ale gry które go wykorzystują nie mają być realistyczne. Ich głównym celem jest płynna i dynamiczna rozgrywka, i to ten silnik im gwarantuje. Jeden z najlepszych pod względem stosunku jakości graficznej do wydajności. Niestety pewnym wyjątkiem są gry z nowej serii Wolfenstein. Tu bardzo często zdarzały się problemy z teksturami, artefaktami i samymi sterownikami karty graficznej.
Dodam jeszcze otwarte i darmowe (niekomercyjnie) silniki które swoje możliwości pokazują w zależności od stopnia ogarnięcia ich przez deweloperów, są to (można tu wrzucić jeszcze CryEngine):
Unreal engine - Dobrze wykorzystywany może dać wręcz fotorealistyczny wygląd. Optymalizacja na całkiem dobrym poziomie oraz szerokie wsparcie fanów i specjalistów.
Unity - Sympatyczny silnik który jest wykorzystywany przez mniejsze studia i bardziej początkujących twórców gier. Właśnie przez to świetnie nadaje się do tworzenia grafiki stylizowanej która nie ma być ultra realistyczna. Pod tym względem jest niesamowity. Również duża otwartość silnika zrzesza wielu fanów jak i specjalistów. Optymalizacja jest różna, wszystko zależy od samych deweloperów którzy często zaczynają swoją przygodę z tym silnikiem. Najnowsze wersje również oferują realistyczne opcje generowania grafiki i wyglądają bardzo dobrze jednak to Unreal jest bardziej wykorzystywany pod tym względem.
Nie da rady z góry napisać który silnik jest najlepszy, gdyż zależy to od samego wykorzystania go przez twórców i zaznajomienia się z nim. Jeden może być bardzo rozbudowany, dając świetne efekty ale ciężki do zrozumienia dla deweloperów a inny być bardziej ograniczony, bezproblemowy w wykorzystaniu i najlepiej nadający się do grafiki stylizowanej.
Sąsiad– inżynier spożywczy zatrudniony w firmie Biedronka – udzielił wywiadu irańskiemu serwisowi Vigiato. Stwierdza w nim, że jego zdaniem Xboks pod wieloma względami będzie lepszą platformą od kolejnego PlayStation 5.
Dawno nie było wojenki konsole vs konsole. Ostatnio był poruszany temat pc vs konsole co się bardziej opłaci.
Czekam na wojnę switch vs switch.
Gadanie o specyfikacji konsoli... O tym wszystko zdecydują gry i twórcy, co mogą udowodnić jakość konsoli.
Konsola PS4 był słabszy od XBOX, ale posiada pożądane gry exclusive, a grafika Uncharted 4 robi imponujące wrażenie. Niedługo też wyjdzie Last of Us II tylko dla PS4. Ale z drugiej strony, Red Dead Redemption 2 wygląda lepiej na XBOX niż na PS4. Fani XBOX też chwalą, że gamepad dla XBOX jest lepszy niż gamepad PS4.
Czas pokaże.
PS4 jest silniejsze od Xone, tak że tego. Dopiero XOX jest silniejszy od PS4 Pro. Tak samo eksy, których na początku generacji nie było, a ludzie i tak kupowali PS4
To fakt. Nie da się tego zaprzeczyć.
Przykładowo w 7. generacji, na początku gry multiplatformowe działały bardzo źle na PS3, ale pod koniec sprzęt był w stanie poradzić sobie z Uncharted 3 czy TLOU
Sorry, ale tutaj to wali bzdury, mówi o multiplatach, a wymienia gry exy first party sony, gdzie tylko oni byli w stanie w zasadzie to wykorzystać, tylko im się to opłacało, a samo ps3 dla multiplatów to była męka przez całą generację, gdzie wiele po prostu działało gorzej niż na x360, bo nikomu się nie chciało dopracować pod ten architekturalny fail jakim było ps3.
Porównywanie tego do wstępnych trudności obecnych i przyszłych konsol to absurd, nawet jeżeli prawdą jest to co mówi, xsx i tak będzie daleki od problemów jakie miało ps3.
No na pewno będzie daleki .. w końcu w tej generacji Xbox może konkurować z dwie generacje starszym PS3
Czekam na jakieś porównanie z mňltiplatformy wtedy się wszystko okaże co jest lepsze i w czym . Benda jaja jak na jednej konsoli bendzie 60 FPS a na drugiej 30 ;)
Szczerze to nawet jak ps5 jest gorsze, to i tak sytuacja wygląda tutaj lepiej dla Sony niż w czasach PS3/360
PS3 miało słabe GPU, które nie miało zunifikowanych shaderow, a na dodatek CPU, które było kolosem na glinianych nogach
Myślę, że tam różnica między GPU była większa niż tutaj
W tym momencie najlepsze, otwarte silniki OOTB, to bez wątpienia UE 4.0 i Unity. CryEngine jest niezły, ale ma ponoć sporo naleciałości silnika in-house'owego, co w połączeniu z lichą dokumentacją sprawia, że tworzenie nań gier nie należy do najprostszych zadań.
Demko na UE 4.0:
https://www.youtube.com/watch?v=ecerIIClbMA
Jezeli chodzi o łatwośc pisania to wskazane przez ciebie silniki bez watpienia sa najlepsze, ale jezeli chodzi o sama jakosc grafiki to juz tego nie widac (zadna gra na ue4 mnie nie powaliła jakoscia grafiki, okej Days Gone czy Gears 5 wygladaja swietnie, ale sa ladniejsze gry). Najładniejsze gry ma imo Guerilla/Rockstar/4A Games/Naughty Dog no i dawniej przede wszystkim Crytek
Najładniejsza gra i najlepszy silnik to raczej dwie inne rzeczy. Dużo zależy przecież od assetów, tekstur. Jakbyś miał porównywać silniki to raczej trzeba patrzeć na to jak na nich wygląda oświetlenie, draw distance, ale również na takie rzeczy jak fizyka włosów czy trawy. Na wielkość przestrzeni. Nie każdy silnik pozwala np. na zmianne pory dnia. Naprawdę ciężko to porównać, najlepiej pokazują to chyba dema technologiczne... ale i tak nikt nie zrobi takiej gry, bo nie pójdzie to ani na konsolach, ani na przeciętnych PCtach.
Swoją drogą to moim zdaniem najładniejszą grą jest Resident Evil 2/3 a potem może Detroit.
Skoro xbox ma, zapewne wykastrowanego z wszystkich niepotrzebnych do grania rzeczy, windowsa, to jakim cudem gry w 99% multiplatformowe i robione również na PC mają być skomplikowane do robienia na tą platformę? Na zdrowy rozum to jak zrobić grę na PC i zoptymalizować pod konkretne podzespoły.
No to woda na młyn xboxowych fanbojów :) jak to a teraflopy no nie to nie może być prawdą ??????
A kiedyś ty ostatnio widział xboxowego fanboy'a? Przecież ten gatunek wyginął wraz z odejściem X360...
Żyjemy i mamy sie świetnie, tylko argumentów ostatnio brak :)
Przyjdzie jednak kiedyś taki dzień...
Portal wycofał wywiad a deweloper wycofał się ze swojej wypowiedzi.
Problem jest taki że xboxa widzieliśmy już nawet rozebranego na części pierwsze a Sony robi z tego nie wiadomo jaką tajemnice ,jakby mieli mocniejszy sprzet to by tak nie musieli czarować.Do tego nie oszukujmy się czasu na zmianę nie ma ,przecież to będzię musiało iść na linię produkcyjną nie bawem,marketing i gry, Boję się że plotki na temat spieprzonego chłodzenia i wymaksowanych zegarów mogą być prawdziwe
Po prostu inna polityka sprzedaży. Xbox spisał obecną generację na straty i chce już uderzyć w następną. PlayStation sobie radzi dobrze i jeszcze się skupia na obecnej generacji zamiast żyć przyszłością.
Jakbyś kupował konsolę dzisiaj to wiadomo, że byłby to XBox, ale nie kupujesz. Sony zdąży zapowiedzieć wszystko na swoich warunkach, spokojnie.
News z tych: co lepsze guma z majtek czy że stanika?
Planuję kupić obie konsole ,ale kurcze Cyberpunka 2077 to odpalę na Xboxie i jestem pewien że będzie wyglądać lepiej chocby ten SSD w PS5 był cały zrobiony ze złota
O ile nie będzie żadnych poważnych wpadek w dniu premiery ps5, wystarczy, że konsola nie będzie odstawała zbyt od konkurencji wydajnościowo, a sony będzie robiło jak zawsze swoje exclusivy, i ps powinien według mnie lepiej się sprzedawać od xboxa, patrząc nawet wśród własnych znajomych, co prawda nie jest to wystarczająca grupa badawcza, ale prawie nikt nie czeka na tego xboxa.
Ehh, zachwalają ale nie pokażą. Ja rozumiem że Sony ma jeszcze 2 duże hity ale w 2013 już dużo pokazali na temat Ps4 szykując się jeszcze do premiery pierwszego The last of Us. Teraz ciągle wiemy niewiele.
Co będzie lepsze wyjdzie w praniu jak już ukażą się multiplatformy i exy. Zresztą jak w każdej generacji będą różne opinie mimo porównań i tak każdy będzie miał jakąś swoją opinię. Jak dla mnie:
X360>Ps3
Ps4 FAT, Slim>Xone Fat, S
Xox>Ps4 PRO.
Mam tu na myśli Hardware. U mnie też znajomi nie mają Xboxa ale to żaden wyznacznik. Ja czekam przede wszystkim na to żeby MS pokazał dedykowane Xsx gry, a potem jego porty na PC.
Nowa generacja tak czy inaczej zapowiada się ciekawie.
EDIT: Jakoś MS w 2 tyg zrobił port Gears 5 na Xsx z Xone który chodzi na ultra w 4k w ponad 100fps. Dla mnie to nie wygląda na sprzęt, na który ciężko się robi gry
EDIT: Jakoś MS w 2 tyg zrobił port Gears 5 na Xsx z Xone który chodzi na ultra w 4k w ponad 100fps. Dla mnie to nie wygląda na sprzęt, na który ciężko się robi gry
W XsX ma być technologia zwana "smart delivery", która przy użyciu SI może znacząco poprawić jakość gry, a nawet dodać takie rzeczy, jak HDR (takie rzeczy z podwyższonymi teksturami są od jakiegoś czasu w formie modów na PC). Gearsy 5 zaś raczej są odpalane we wstecznej kompatybilności z patchem graficznym, a nie jako osobny port (bo po co port, skoro konsola jest w pełni wstecznie kompatybilna?).
W sumie trochę w tym wszystkm będzie mogło się rozchodzić o optymalizację oprogramowania.
Może filozofia Sony polega na mniej wydajnym sprzęcie, dzięki temu tańszym, ale lepiej zaprojektowaną całością i optymalizacją gier, co pozwoli uzyskać lepszy efekt w mniejszej cenie.
Wiedźmin 3 niech będzie dowodem, że wyglądał znakomicie prawie na wszystkim ze wszelkimi ustawieniami jakie były możliwe, a obok niego mamy wcześniejsze odsłony Assassin's Creed, które na maksymalnych ustawieniach i przy najwydajniejszych maszynach wyglądały kiepsko lub niewiele gorzej od Wiedźmina.
Kod źródłowy w C# z 2008 zamiast C++ z 2020 lub po prostu starego, poczciwego C language ;]
Tutaj może faktycznie drzemać różnica. Czasy wykonywania poszczególnych linijek są diametralnie różne.
Prawdopodobnie ostatecznie i tak wszystko rozegra się o architekturę oraz wykorzystane silniki do gier i projektowanie poziomów.
Przykładowo Redzi własny przemyśleli prawie idealnie. Nie wiem w czym pisany, ale raczej pomieszane jedno z drugim, żeby kompilator mógł czytać niektóre rzeczy nieco szybciej.
Mocniejsza nie mocniejsza... exy zadecydują :P
Jakoś na moc Nintendo nikt nie narzeka tylko gra i tyle :)
Ehemm.. czyli podsumowując PS5 będzie szybsza, bo łatwiej będzie na nią tworzyć gry... Gdzieś tu jest jakaś logika.. ale ciężko ją dostrzec. Nie potrzeba być geniuszem programowania żeby wiedzieć, że żeby coś było wydajne to z tworzeniem na to trzeba zejść możliwie nisko do sprzętu. Jak trzeba zejść możliwie nisko do sprzętu, to tworzenie gier przestaje być już łatwe (choć dla zapaleńców może być nadal przyjemne).
Zatem ja to bym się tych zapowiedzi, jak to nie będzie łatwo na PS5 pisać gier raczej bał, niż wiele sobie obiecywał.
Jest kilka języków programowania w których łatwo można napisać program. Ale wydajny i szybki to on na pewno nie będzie. Takie cuda to w Erze tylko.
Tylko że gry są tworzone za pomocą silników wcześniej już napisanych.
A one mogą powstawać dzięki Javie, C#, C++, czy tam GO lub PHP.
Tu może chodzić o niektóre procesy, które być może będzie można obsłużyć przy pomocy samego Assemblera lub języka C i dialektem CUDA albo chociaż C++, i wysłać je do GPU, czy tam jakiegoś innego przetwornika.
Racja też, że skoro sam system konsoli od Sony będzie zabierał powiedzmy 1 GB RAM na działanie, zaś Microsoft'u powiedzmy 3 GB, to mimo różnic sprzętowych możliwe, że wydajnościowo spotkają się gdzieś pośrodku.
Sam facet z artykułu możliwe, że wie co gada.
Zakłamywania rzeczywistości ciąg dalszy. A debile z wywieszonym językiem czekają na autorytety potwierdzające swoimi wypowiedziami ich wybory. Zidiocenie totalne...
Jak zwykle kłótnie co lepsze...
Tak samo z wirusem i polityka.
Zamiast się jednoczyć i trzymać razem to kłótnie i rywalizacja.
Ja życzę wam i sobie, by obie konsole były mega dobre, by na każdej były świetne exy i by obie miały jak najwięcej kompatybilnych wstecznie gier, bardzo dobre abo i genialne exy.
Życzę wam i sobie by wybór był pomiędzy genialnym oraz prześwietnym sprzętem i by był to tak trudny wybór jak spędzenie nocy z jedną Salma Hayek bądź Penelope Cruz :D
Rób jak chcesz. Choć po co to oznajmiać, zwłaszcza gdy nie znamy wyglądu PS5 i oficjalnych cen obu konsol oraz exów na start?
Ci co się śmiali z PS5 i mówili "xbox lepszy" mają teraz takiego mindfucka
Moim skromnym zdaniem ciągle jest remis !! ZERO KONKRETÓW CO DO GIER W PRZYPADKU OBU KONSOL.