Fake newsy są jak plaga - nowy scenariusz w Plague Inc.
A będzie można pokierować telewizją państwową narodową z nadania najwyższego z najniższych organów?
Powszechne wybory w Wielkiej Brytanii odbywają się w tym roku, 12 grudnia, nie w przyszłym, chyba że mowa o innych "General Elecition"
Stanę trochę w roli adwokata, ale kurde nie dziwię, że tak się dzieje. Jeśli portal będzie robił bardzo głęboki research, żeby sprawdzić dane info to znajdą się komentarze typu "XYZ napisali o tym już dawno temu". Fakt, jak często domagamy się informacji już teraz niejako zmusza serwisy do braku weryfikacji niektórych plotek. Też nie zawsze da się to zweryfikować :) A ponadto serwis robi aktualizacje do Newsów, które okazują się Fake'owe. Sami sobie jesteśmy trochę winni takiej, a nie innej, sytuacji :)
Problem polega na tym, że na GOL'u nawet fake'owe newsy pojawiają się z opóźnieniem.
Tylko jak przeciętny człowiek np. jak ja ma odróżnić fake newsa od prawdziwego. Po za tym skąd ja mam wiedzieć że ten temat nie jest fake newsem.
Teraz to czytelnik musi sprawdzać, czy dany temat jest prawdziwy. Czyli sprawdzić, czy dane "czasopismo" jest wiarygodne, co inni o tym piszą etc. Więc zamiast móc przeczytać wiadomość i mieć pewność, że jest wiarygodna, to zostaje wybór - poświęcić czas i sprawdzić, czy jest wiarygodna, czy może olać i zaufać.
Czytać, szukać, weryfikować....
a jeśli jest mniej dociekliwy - wystarczy, żeby nie uważał za konieczne posiadać zdania i poglądu na każdy temat.
Opinia też nic nie warta - jeśli bez trudu i pracy powstawała.
To o tyle ciekawe, że ludzie poniżej pewnego poziomu intelektualnego nie są zdolni to głębszych refleksji i analizy danej sytuacji, co prawie uniemożliwia im zorientowanie się co jest prawdą, a co fałszem.
Na plagę fejkniusów chyba nie ma innej możliwości niż stopniowe wdrażanie systemów, opartych o SI, filtrujących i korygujących informacje, przynajmniej tam, skąd czerpie je większość internautów.
A póki co (i oprócz tego) trzeba starać się myśleć krytycznie.