czy ktoś może mi wyjaśnić jak działa ustawianie timingów podczas OC ramu ? zawsze widzę np 2400 15-15-15-32 czy też 3000 16-16-16-38 a co gdybym przestawił 2400mhz 15-15-15-36 na 16-18-18-42 , czy wtedy to ma sens czy może cl 16 wtedy nie ma sensu bo reszta jest ustawiona na 18 ? jak to z tym jest czy jeżeli ustawiam cl na 16 to reszta też ma być 16 czy może jeżeli zwiększę resztę to nie stracę na wydajności ale zyskam stabilność nadal mają cl 16 ?
Odpusc sobie, chyba ze masz bardzo dobre pamieci w co watpie, bo dobre pamieci na samsungach b-die kosztowaly 10-20% drozej. Podkrecanie ramu i zbijanie timingow, szczegolnie wyciagniecie maksa spokojnie moze zajac miesiac czasu, bo po kazdej zmianie trzeba przeprowadzic kilkunasto godzinny test, zeby wyeliminowac bledy i zwiechy. Masz dwa linki poczytaj sobie to tak na poczatek.
https://pclab.pl/art59968.html
https://pclab.pl/art73566-2.html
dzięki za linki ale nadal nie mam pojęcia czy jeżeli ustawiam cl na 16 to czy podbijanie reszty "timingów" ponad 16 ma sens
i jeszcze jedno
"1 Ustaw taktowanie DDR-1600, napięcie 1,2 V, opóźnienia: CL = 9, tWTR_L[1] = 3, tWCL[2] = 9 i spróbuj uruchomić komputer. Jeśli się uda, to zainstalowano pamięć z kośćmi Microna.
2 Ustaw taktowanie DDR-1600, napięcie 1,2 V, opóźnienie tRFC[3] = 140 i spróbuj uruchomić komputer. Jeśli się uda, to zainstalowano pamięć z kośćmi Hynixa.
3 Jeśli ustawienia z punktu 1. ani punktu 2. nie zadziałały, to zainstalowano pamięć z kośćmi Samsunga."
zrobiłem ten test ustawiając wszystko tak jak podane , co nie było podane dałem na auto i tak w pierwszym jak i drugim przypadku komputer nie miał problemu z odpaleniem , stabilności nie sprawdzałem bo chodziło tylko o uruchomienie komputera
Oba artykuly dosc leciwe, szczegolnie ten pierwszy dalem jako bardziej pogladowy czytalem go dawno temu :) Jakie ma sie kosci w ramie w wiekszosci przypadkow mozna sprawdzic odczytujac SPD np w programie aida64, lub szukajac w internetach wpisujac numer producenta.
Timingami sie nie baw to dla bardziej zaawansowanych ludzi ktorzy oc sie bawia, w grach wieksze znaczenie ma taktowanie pamieci. Masz tu kalkulator do pamieci :)
https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-new-dram-calculator-ryzena-1-4-1-overclocking-dram-am4.html
Ja mam pamieci na kosciach samsung b-die G.Skill Trident Z 2x8GB DDR4-3000 CL14 - F4-3000C14D-16GTZ. Wyciagnolem z nich stabilne 4133, ale jako ze grafike mam ch..... i blokuje mi reszte w tym momencie jade na profilu xmp 3000.
"Timingami sie nie baw" to tak jakbyś powiedział kręceniem ramu się nie baw , bo na jedno wychodzi. Nie da się podkręcić ramu nie luzując timingów dlatego chcę wiedzieć o co chodzi a tego kalkulatorka którego podesłałeś nie ogarniam kompletnie
możesz mi powiedzieć jak sprawdzić jakie mam kości ? bo sprawdzałem przez thaiphoon burner i aktuar tej informacji mi nie pokazuje
Jest tam istrukcja obslugi :P masz tu linka, a jak tego nie ogarniasz to raczej sobie nie podkrecisz ten kalkulator praktycznie rtobi wszystko sam za ciebie :) https://www.overclock.net/forum/27694284-post3363.html
Timingami sie nie baw tu chodzilo ze podbijasz taktowanie a timingi zostawiasz na auto, chyba ze masz jakas bieda plyte co do oc sie nie nadaje to moze takie opcji nie masz.
No ale problem właśnie w tym że program który jest tam podany nie rozpoznaje jakiego typu mam kości w pamięci ram
A co do tych timingów to chyba lepiej ustawić samemu żeby płyta nie walnęła zbyt dużych liczb czy może się mylę
jedyna opcja to wklepać ręcznie ustawienia do tego programu ale nie jestem w stanie znaleźć czy to samsung/hynix/micron więc nie mogę dokończyć. Mogę dodać że moje pamięci to ddr4 2400mhz cl15 GY2400D464L15S/4G
Thaiphoon nie pokazuje ci producenta kosci? masz tu moje na obrazku z zaznaczonym producentem kosci. Na filmiku masz pokazane jak zaimportowac profil xmp do kalkulatora.
https://www.youtube.com/watch?v=xWJD5P0x9Ow
OMFG sprawdzilem te pamieci to nawet nie jest set dual channel, coz powodzenia podkrecenie tego badziewia, bo to bedzie sporo pracy kosztowac. Jedyna metoda w tym wypadku to ustawinie taktowania np na 2800 i reszte na auto. Jak komp wstanie to trzeba sprawdzic jakie bios dal timingi i zmniejszac. Ogolnie poszukaj sobie jakiegos poradnika co ozaczaja i za co odpowiadaja odpowiednie timingi i powodzenia :)
jakie zegary nie ustawię zawsze komp się odpala ale gry wywala albo freezuje , a co do dual channel to o co chodzi ? w sensie że te kości nie mają korzyści z bycia 2x4 ?
Zeby miec dual channel na 100% kupic trzeba set zlozony z 2 kosci, sa sprzedawane w jednym pudelku. Jak kupisz pojedyncze to nie ma gwarancji ze beda chodzic w dual channel. Dual channel moze dac nawet 20% wzrost wydajnosci w niektorych grach, tu wiele zalezy od gry i bebechow jakie sie ma, np jak grafa mocno ogranicza reszte sprzetu przyrostu nie bedzie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel
Do tego jak podkreca sie pamieci to pozniej odpala sie test na kilkanacie godzin zeby sprawdzic stabilnosc, dlatego warto bylo kupic ram 3000 i miec wszystko w dupie ustawiawsz sobie w biosie profil xmp i podkrecone :P
dla przykładu gdy miałem zrobione na 2933 zrobiłem kilka godzin test memtest86 i bez błędów ale w grach już wywalało. Plus fakt że ram kupiłem jakieś 2-3 lata temu wraz z płytą główną i prockiem g4560 za 700 gdzie były warte między 800-900 zł
Sam memtest86 pokaze czy pamieci chodza stabilnie, pozniej trzeba odpalic np prime95 na 12+h i zobaczyc czy procek stabilnie dziala, pozniej np najnowszego 3dmarka i jak wywala w 3dmarku/grach to znaczy ze moga byc za wysokie taktowania fsb itp. plyta glowna moze nie dawac rady. Wtedy trzeba troche nizej zjechac lub zmienic timingi i powtorka testow, ogolnie zabawa przednia, wyciagniecie 90% mozliwosci pamieci moze zajac 3 miesiace :D
Operacje na pamięci stanowią tylko pewną część wydajności komputera, więc wyciskanie z niej ostatnich soków jest zwykle chybione.
Np. jeżeli pamięć decyduje o 30% wydajności ogólnej to przyśpieszenie pamięci o 20% (a to dużo) daje nie więcej niż 6% wzrost wydajności ogólnej.
Takie piłowanie pamięci ma sens wtedy gdy uruchamiasz zadania silnie obciążające pamięć, a i wtedy zwykle ważniejsza jest stabilność.