Witajcie. Jest mieszkanie, które chciałbym kupić. Zdolność kredytową mam i część gotówki również. Jednak będzie potrzebna umowa przedwstępna. Czytałem o tych zaliczkach i zadatkach i wychodzi na to, że niby pewniejsza jest zaliczka. Jednak nie jest to jednoznacznie określone.
Pytanie do was. Gdy kupowaliście mieszkania z kredytem, to jak to wszystko wyglądało w waszym wypadku? I ile wynosiła zaliczka/zadatek oraz przy jakiej wartości owego mieszkania.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Tyle, ile się umówisz. Sprzedający będzie pewnie wolał zadatek. Zadatek jest pewniejszy, bo bardziej motywuje do zawarcia umowy niż zaliczka.
No tak. Zdolność kredytową mam, ale nigdy nie ma pewności czy bank udzieli kredytu. I w razie zadatku straciłbym pieniądze.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby zapisać w umowie warunek, że jeśli nie dostaniesz kredytu, a zrobiłeś wszystko co mogłeś aby go otrzymać, złożyłeś wszelkie wymagane dokumenty i spełniłeś wszelkie warunki banku, to nie tracisz żadnych pieniędzy i sprzedający musi ci zwrócić wpłaconą kwotę. W sumie jest to standardowy zapis w przypadku jeśli ktoś korzysta z kredytu. Spotkałem się z takimi wiele razy.
Rozumiem, że kupujesz mieszkanie przez biuro nieruchomości? Miałem do czynienia z bardzo profesjonalnym biurem w mojej miejscowości, niektórzy sądzą, że są to złodzieje którym nie należy się złamany grosz za prowizję, ja natomiast skorzystałem z biura z prostej przyczyny. Dobre biuro nieruchomości dba o interes zarówno kupującego jak i sprzedającego nieruchomość. Po stronie biura należy domówić szczegóły transakcji i rodzaj umowy. W moim przypadku zabezpieczyli umową przedwstępną zarówno mnie jak i stronę sprzedającą mieszkanie. Wszystko to kwestia dogadania się, aby nikt nie był stratny. Umowa przedwstępna jest ważna, abyś Ty miał zagwarantowane mieszkanie które chcesz kupić, żeby strona sprzedająca nie wycofała się w ostatniej chwili, np. kiedy już kredyt dostaniesz, a strona sprzedająca ma pewność, że ich nieruchomość kupisz.
No to chyba w biurze najlepiej się dopytać pośrednika jak wygląda ta umowa, przeczytaj ją starannie i jeżeli czegoś nie rozumiesz, poproś o wyjaśnienie, w takich sytuacjach trzeba być pewnym w 100% tego co się podpisuje i żebyś był świadomy warunków. Jeżeli coś nie będzie Ci pasować, umowę zawsze można skorygować tak, aby każda ze stron była zabezpieczona.