https://crpgbook.wordpress.com/2018/02/05/update-19-crpg-book-released/
Po czterech latach prac wydane zostało prawdziwe kompendium wiedzy o cRPG: posortowane chronologicznie 528 stron, 434 recenzje (od 1975 roku do czasów najnowszych), a wszystko to zaprezentowane w pięknym wydaniu udostępnionym za darmo! Polecam nie tylko fanom erpegów.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż autorami recenzji są takie osobistości jak Chris Avellone czy Tim Cain (czyt. legendy erpegów), ale znanych nazwisk (przynajmniej w światku erpegów) jest znacznie więcej (np. Werner "Wesp5" Spahl - autor nieoficjalnego patcha do jednego z najlepszych erpegów ever - Vampire the Masquarade: Bloodlines czy Hannah i John Williams - twórcy Serpent in the Staglands i Copper Dreams). Większość recenzentów to eksperci z forum RPG Codex (zresztą Tim Cain i Chris Avellone też mają tam konta), stąd wielu z nich to Polacy. Zadziwiające, że takie dzieło udostępniono za darmo, ale to jest właśnie pasja.
Link bezpośredni do książki: https://crpgbook.files.wordpress.com/2018/02/crpg_book_1-0.pdf
Nie no za dodanie Bloodwych'a to należą im się brawa (chociaż nie napisali, że był również wydany na c64).
Całkiem porządna pozycja.
Rewelacyjna robota, sporo ciekawych tytułów które nawet dzisiaj są warte ogrania, w ramach odwyku od samograjów czy spróbowania czegoś nowego.
Najbardziej w tym wszystkim dziwi mnie, że nie wspomniała o tym żaden mainstreamowy polskojęzyczny/anglojęzyczny portal growy, a przecież to news roku.
Kawał historii w jednym pliku PDF. Super jest mieć coś takiego, ale zabiłbym za wersję papierową :) Dzięki za linka!
Zelda tylko jedna, nie ma Word of Chaos, Serce wieczności, czy Brány Skeldalu.
Sadly, the steep language barrier means most of those are nigh unplayable for the average gamer.
Czyli żadna encyklopedia, a jedynie jej anglojęzyczny fragment.
Bo to plik dla zachodniego gracza grającego w zachodnie cRPG (ja tam byłem zaskoczony ilością japońszczyzny w zestawieniu).
jRPG-i to gnioty, wszystkie robione na jedno kopyto, z masą grindingu i wyświechtaną fabułą, w książce nie powinien znaleźć się nawet jeden (z Chrono Trigger włącznie).
Wyswiechtana fabula w jrpg? XD To podaj panie te wszystkie western rpg z ostatnich powiedzmy 15 lat(zeby mi sie tu nie pojawil jakis BG czy PT) z dobra fabula, obawiam sie ze bedzie problem znalezc wiecej niz jakies 5 gier. Jrpgow wyszlo w tym czasie z milion, a ten gatunek stawia na historie jak zaden inny poza moze symulatorami chodzenia.
Age of Decadence, Vampire The Masquarade: Bloodlines, Serpent in the Staglands, Maska zdrajcy, KOTOR 2, Wiedźminy, Knights of the Chalice, Alpha Protocol, Drakensang, itd. itd. Wszystkich ci nie podam, bo jest tego za dużo. W grach jRPG mamy fabułę na poziomie gimbazy (jak w typowych anime, które w głównej mierze kierowane są do nastolatków i lwią część stanowi demografia "shounen"), z rzadka jest to coś sensownego, ale nigdy nie na poziomie porządnych, zachodnich produkcji.
Pure PC zasługuje na wielki szacunek za opublikowanie tak dobrze napisanego artykułu na temat Encyklopedii CRPG:
https://www.purepc.pl/felietony/crpg_book_project_darmowy_przewodnik_po_grach_fabularnych
Ktoś (a konkretnie Bartłomiej Dramczyk) przyłożył się do swojej pracy i zamiast typowego kopiuj/wklej czy szybkiego tłumaczenia nagłówka wysmarował pokaźny felieton podając wszystkie istotne informacje (w tym źródła, większość artykułów nt. tej książki pomijała udział RPG Codex w tym projekcie). Byłoby świetnie gdyby inne serwisy zaczęły teraz propagowanie tego newsa.
A na GOL-u dalej jak w lesie, jeśli o czymś nie napisze IGN to newsa nie będzie. Szkoda gadać.
Z tego co wiem to na golu od kilkunastu lat jest encyklopedia gier, z tą różnicą że jest po Polsku.
To jest ciekawe opracowanie, ciekaw dla mnie bo grałem w te gry i je pamiętam, ale całkowicie bezużyteczne dla większości ludzi bo te gry są w większości zupełnie niedostępne.
Są jak najbardziej dostępne (większość jest, z najstarszymi może być faktycznie problem), a na GOL-u nie ma niektórych pozycji, poza tym opisy są zdawkowe w porównaniu do tej książki.
Fajna rzecz, pobrałem, ale jednak i tak od dawna lepszą robotę robi polski JRK RPG. To że na liście nie ma jRPG itp. wynalazków to dobrze, bo to zachodnie podejście do tematu.
Przejrzałem tę stronkę i poza ilością pozycji nie ma się czym chwalić. Recenzje są na żałosnym poziomie i jest ich mało, do tej książki nie ma nawet porównania.
Recenzji jest dużo, jak mało ? A są na różnym poziomie. Niektóre są dobre, np. moje. :P
@Iselor
Spojrzałem trochę dokładniej i faktycznie, kilka lepszych się znajdzie. Ale większość jest chyba autorstwa admina tej strony i zamiast spójnego tekstu mamy wyliczankę niczym w gimnazjum.
Nie no, parę osób umie tam pisać. JRK akurat robił bardziej krótkie opisy, ale lepsze to niż nic. Ilość tytułów na stronie zdumiewa i baza danych jest na bieżąco uzupełniana.
Jeżeli patrzeć na daty news o tym na http://pssite.com/news/61224/gigantyczna-ksiazka-o-crpg-ach-dostepna-za-darmo.html był już 05.02. Bardzo zaskakujące, ponieważ serwis skupia się tylko na playstation.