Tak jak w temacie jestem całkowitym żółtodziobem z programowania ale chciał bym zacząć czegoś się w tym kierunku uczyć i myślę o studiach związanych z założeniem programowania.
Czy ktoś ogarnięty w temacie poleca blog xion'a?
C++ - Szkoła programowania Wydanie VI Stephen Prata
c# - Adrew Troelsen C# i Platforma .NEt - najnowsze wydanie szukaj, ja czytałem .net4
c# in depth - w jez. ang
Innych nie mogę póki co polecić, bo dopiero doczytuje.
Ja szukam jakiegoś kursu do javy, polecicie coś? Tylko, że ja szukam kursów na youtubie. Co do języka C++ to polecam https://www.youtube.com/playlist?list=PLOYHgt8dIdoxx0Y5wzs7CFpmBzb40PaDo nie jest to książka, ale bardzo przyjemny kursik.
Języki - wszystkie (chociaż C przy C++ można sobie raczej odpuścić), dorzucić do tego dodatkowo Javę i jakiś język funkcyjny (jak Haskell lub Erlang). Zamykanie się w jednym języku nie ma sensu a jak koniecznie chcesz to zrobić - zapytaj samego siebie, co chcesz kodzić i znajdź najlepszy język do tych zastosowań (bo stron internetowych w C++ raczej nie chcesz pisać, można, ale po co?).
Oczywiście że warto chociażby liznąć C++, żeby zobaczyć jak działają języki nieco niższego poziomu, bez garbage collectora, żeby potem móc docenić inne
Ale na początek najlepiej zacząć od strukturalnego c++, poznasz podstawy programowania, do tego także polecam Symfonie C++ Grębosza, poza tym w internecie jest pełno kursów z których warto korzystać. Potem możesz zająć się Javą, jak dla mnie bardzo przyjemny język zwłaszcza z biblioteką SWT.
W przypadku C# wypowiedzieć się nie mogę, ale w kwestii C++ polecam to samo co pan w poście drugim - "Szkołę programowania" Stephena Praty, fenomenalny podręcznik napisany bardzo lekkim i szybko przyswajalnym stylem, autor ma zresztą ogromne doświadczenie w efektywnym nauczaniu programowania. To powinna być podstawa, a jak już ogarniesz podstawy, to powinieneś poznać bibliotekę standardową ("C++. Biblioteka standardowa. Podręcznik programisty" - Nicolai M. Josuttis) i pogłębiać dalej wiedzę (chociażby "Thinking in C++" od Bruce'a Eckela).
Po takim pakiecie startowym dalej sam będziesz już wiedział w jakim kierunku iść.
"Symfonii" od Grębosza nie polecam, bo ten podręcznik jest już mocno leciwy, a na rynku mamy znacznie więcej, znacznie lepszych i bardziej aktualnych źródeł wiedzy (dobrze jest poznać język od razu od C++ 11, więcej materiału, ale sporo rzeczy ujednolicono, dodano kilka naprawdę ułatwiających życie ficzerów, dodatkowo nie będziesz musiał walczyć z oduczeniem się nawyków które przestały być potrzebne po aktualizacji standardu).
Blog Xiona nada się raczej jako miejsce do podpatrzenia kilku przydatnych tricków i pozyskanie ciekawostek na temat samego programowania, to raczej można wpisać w "dalsze pogłębianie wiedzy". Sam megatutorial "Od zera do gier kodera" był pisany kiedy Xion miał znacznie mniejsze doświadczenie, więc kilka rzeczy stamtąd jest albo mało poprawnych, albo w ogóle nieaktualnych, to lepiej sobie odpuścić i skupić się na podręcznikach.
A jako porada z dobrego serca (pewnie i tak zaraz ktoś stwierdzi, że bawię się w marketing szeptany :P), jakbyś chciał zaoszczędzić trochę grosza, to polecam tą księgarnię: http://komputeks.pl/ - mają wszystkie książki Helionu i sporo z innych wydawnictw, ale zazwyczaj po niższych cenach ("OpenGL. Księga eksperta" kosztował tam 35 złotych, kiedy na oficjalnej stronie Helionu gwizdali sobie 120).
Ze swojej strony proponuje zacząc od języka C. Jest to absolutna podstawa do większości języków. O wiele łatwiej będzie Ci się uczyć innych jak już opanujesz język C. Na stronie jest kompleksowy kurs
http://strefakursow.pl/kursy/programowanie/szkola_programowania_w_jezyku_c.html
Tak na marginesie to możesz jeszcze zastanowić się nad php
http://strefakursow.pl/kursy/web_develop/kurs_php_7_-_od_podstaw.html