Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl 11000 dni Amigi

28.07.2015 19:47
1
zanonimizowany307509
99
Legend

Cytat: "Gry na Amigę nie były ani komputerowe, ani konsole." -> Trochę przesadzasz. Ale nie zaprzeczę, że hity na Amiga są naprawdę wyjątkowe. Te gry nie starzeją się tak łatwo i do dziś wymiatają w moim odczucie. Komputer Amiga jest naprawdę urokliwy. :)

Dla fanów gry Amiga polecam te strony:
http://www.ppa.pl/gry/
http://www.lemonamiga.com/

Ale gry na NES, C-64, Atari XE/XL, SNES i inne też wcale nie są gorsze, bo są wyjątkowe na własny sposób.

28.07.2015 20:56
2
odpowiedz
TobiAlex
200
Legend

"Gry na Amigę nie były ani komputerowe, ani konsole."

Co chciałeś przez to powiedzieć? Że nie było "wojenek" konsole vs PC? Były - Amiga vs Atari ST.

28.07.2015 22:05
3
odpowiedz
Xardas661
80
Pretorianin

Fajny artykuł, sam zaczynałem od C64, ale Amiga ( 600 ) była moją kluczową platformą. Miło to wspominam, jak przez mgłę bo miałem wtedy z 5-7 lat. Dumnie mogę powiedzieć, że jestem graczem od 25 lat z 29 lat życia :)

28.07.2015 23:08
Elessar1984
4
odpowiedz
Elessar1984
130
Lord

Świetne gry i niezapomniane czasy. Pinballe, lemingi, goblinsy i cała masę naprawdę wielki hitów po dziś. Czas kiedy liczyła się mega grywalność danego tytułu, a nie czy gra jest na dx12 czy 15 :)

29.07.2015 09:23
5
odpowiedz
ElNinho
159
STROH 80

Niestety, tego nie da się czytać. 2-3 pierwsze akapity skutecznie odrzucają od dalszego wgłębiania się w tekst. Niespełniony miraż? serio? Wyróżniać się od?

Dlatego nasze podróbki konsoli Nintendo nie mogły zadowolić mnie, gdy ujrzałem już gry piękniejsze piękna konstrukcja zdania ...

29.07.2015 09:53
6
odpowiedz
zanonimizowany561661
45
Senator

Miałem jednocześnie i PC i Amiga. O ile na PC w czasach świetności Amigi były niezłe gry strategiczne to w jakości gier Amiga była super.

29.07.2015 10:56
7
odpowiedz
Likfidator
120
Senator

Pierwsza Amiga wyprzedziła swoje czasy o dobre 5 lat. Mnie zawsze irytują zachwyty nad pierwszym Makiem, podczas gdy wydana w podobnym czasie Amiga miażdżyła go dokładnie. Od Maka zaczęła się edycja tekstów na komputerze i prosta obróbka grafiki. Podczas, gdy Amiga z tego okresu była wykorzystywana do tworzeniu efektów specjalnych na potrzeby filmów i telewizji. Wyprzedzające swoją epokę układy graficzne i dźwiekowe, a także jeden z lepszych procesorów tamtych czasów. Polsat używał Amig do grafiki ekranowej jeszcze w drugiej połowie lat 90!

To jak Amiga miażdżyła Macintoshe najlepiej pokazuje fakt, że emulowany Mac na Amidze działał szybciej niż oryginał na tym samym CPU, oba komputery dzieliły wówczas rodzinę procesorów 68k. Cóż dedykowane układy specjalistyczne w Amidze to była potęga.

Upadek Amigi jest związany z idiotycznym zarządzaniem firmą, a wręcz wyniszczającą polityką. Amigi były znacznie tańsze od konkurencyjnych komputerów, ale jakim kosztem. Commodore zamawiało poszczególne komponenty od innych firm, a potem nie płaciło za nie. Firmy te traciły płynność finansową, a Commodore je przejmowało. Przez pewien czas działało to dla firmy dobrze, ale potem przyszły problemy.

Tak jak Amiga była potęgą pod koniec lat 80, tak brak technologicznego rozwoju doprowadził do jej upadku. Amiga 1200 miała być powrotem Amigi do gry, ale komputer był spóźniony o dobre 2 lata. Obecny już na rynku SNES wygrywał z A1200 pod każdym względem jeśli chodziło o dynamiczne gry 2D. Takiej ilości kolorów, wielowarstwowych teł, czy efektów specjalnych jak przezroczystość, czy popularny Mode7 Amiga po prostu nie mogła zapewnić. O tym, że w nowych amigach był ten sam układ dźwiękowy nawet nie warto wspominać. SNES miał już 8 kanałów audio + DSP.

Nawet na froncie PC vs Amiga, komputer Commodore dostawał ostre baty. Tanie jak barszcz klony SVGA potrafiły bez trudu pracować w 800x600 i 256 kolorach, podczas gdy A1200 dostawała zadyszki w 320x200 przy takiej ilości kolorów. Praktycznie wszystkie gry z Amigi 1200 działają nadal w 32 lub 64 kolorach, no może z wyjątkiem przygodówek ze statycznymi ekranami, ale nawet one były już tylko portami z PC.

Ostatecznym gwoździem do trumny Amigi był szał na gry 3D. Wolfenstein3D i Doom nigdy oficjalnie na Amigę nie trafiły. Układy graficzne, które tak dobrze radziły sobie z grafiką 2D swego czasu, były totalnie bezużyteczne dla algorytmów jakie napędzały pierwsze FPSy. Do tego Amigowy CPU był zbyt wolny do tego typu gier.

Co potem robi Commodore? Ładuje A1200 do innej obudowy, dodaje napęd CD i sprzedaje jako nową 32-bitową konsolę! CD32 podzieliła los kilku innych "32" bitowych platform. Reklamowana jako nowa generacja oferowała tylko gry 2D z grafiką gorszą niż 16-bitowy SNES. Jedyną nowością w CD32 był mały układzik, który usprawniał rysowanie pojedynczych pikseli, pomogło to w grach 3D, ale powolny CPU nadal był niewystarczający do tego celu.

CD32 było wyrzucone na rynek zbyt szybko. W Commodore pracowali nad nowym układem graficznym, który miał już sprzętowe wsparcie dla 3D i biorąc pod uwagę popularność platformy i oddanie fanów, mógłby zająć miejsce nadchodzącego PSXa.
Tak się niestety nie stało. Firma zbankrutowała, a dotychczasowi twórcy gier poszli albo w kierunku PC, albo na Playstation.

Mimo przykrego końca tych komputerów zapisały się one na stałe w historii. Tak jak 8-bitowe Atari i C64, tak Amiga przyczyniła się do rozwoju europejskiego gamedevu. Co więcej, Amiga była otwartą platformą na którą każdy mógł wydawać gry czy programy. Pozwoliło to na powstanie wielu nowych gatunków gier, które nie miały szansy powstać na do bólu komercyjnych konsolach.
Prince of Persia, The Lemmings, Another World i wiele innych ważnych dla rozwoju branży gier zaczęło swój żywot na Amidze. Commodore nie dbało o tytuły na wyłączność i te amigowe hity prędzej czy później trafiały na PC czy konsole. W wielu przypadkach jednak pierwotna amigowa wersja była wersją definitywną, no pomijając te nieszczęsne wachlowanie dyskietkami i dłuuuugie czasy wczytywania.

Ja od zawsze byłem PCtowcem, ale świat Amigi poznałem dość dobrze kilkanaście lat temu, gdy jeden z moich znajomych był wówczas zapalonym Amigowcem z wypasioną A1200 z PPC. Potem sprzedał ją, dołożył trochę i kupił niby lepszego PC. Jak kilka lat temu pokazałem mu ile chcą za Amigi takie jak jego, to się załamał, tym bardziej że ten PC który wówczas kupił był już warty z 50 zł.

Stare dobre czasy:) Jak znajdę więcej wolnego czasu, to załączę nerd-mode i pobawię się w emulację tego komputera.

29.07.2015 11:10
😊
8
odpowiedz
MrOizo
6
Legionista

Mam jeszcze Amige 600 i jakies 200 gier do niej (m.in: Super Frog, Giana Sisters, Cannon Fodder, North &South, Lotus Turbo Challenge, Speedball 2, Jim Power, Sensible Soccer...). Sprzęt działa i czasem sobie pogrywam :) Na joisticku z gumowymi stykami lol :)

Pozdrawiam

gameplay.pl 11000 dni Amigi