Narracja przez otoczenie, czyli jak gry opowiadają historię bez słów
Mi się strasznie podobało przedstawienie fabuły w Dark i Demon Souls. Za pierwszym razem jak się je przechodziło, kompletnie nie wiadomo było o co chodzi. Dopiero przeglądając opisy przedmiotów, wysłuchując strzępów dialogów, czy faktycznie analizując miejsca odnajdywania niektórych rzeczy historia zaczynała nabierać sensu. Wystarczy spojrzeć na ilość materiałów fanów na temat fabuły tych gier i mamy mniej więcej pojęcie ile można przegapić i jak uważnym trzeba być, żeby pojąć co się działo w tych światach zanim trafił tam gracz.
zamiast nagrywac losowe materialy zajal bys sie swoja seria o skradankach
Super materiał i bardzo ciekawy temat.
Materiał godny pracy magisterskiej. Szkoda, że autor nie jest miłośnikiem RPGów. Sidequest mógłby wspiąć się na wyższy poziom.
Nie będę odkrywczy jeśli napiszę, że film jest świetny i przyjemnie się go ogląda. Szkoda, że Kacper tak rzadko wstawia materiały. :) Wiąże się to niejako z tematem dzisiejszego Side Questa, bo narracja przez otoczenie również wpływa na zwiększenie się wiarygodności świata w oczach gracza. W jednym z wywiadów Miles Tost powiedział, że przykładają ogromną wagę do tego by w Wiedźminie 3 gracz sam mógł w oparciu o własne obserwacje poznać jakieś historie czy ludzi tam żyjących. Właśnie dlatego będzie się dało wejść do sporej ilości budynków w Novigradzie. Jest tam kilka dzielnic a wnętrza domów w poszczególnych rejonach miasta powinny nam powiedzieć jak wiedzie się różnym klasom społecznym.
Pełen profesjonalizm. Materiał wartościowy i ponadczasowy.
Szkoda, że recenzenci w swoich ocenach rzadko patrzą oczyma dekonstruktora.
Super materiał, dawno nie było na TvGry tak dobrego,ciekawego i profesjonalnie zrobionego materiału. Brawa dla Kacpra, kawał dobrej roboty, wyróżniasz się na tle reszty, szkoda że tak rzadko pojawiają się twoje materiały, liczę że to się zmieni ;).
Niezłe można tym zainteresować sceptyków patrzących negatywnie na gry.
mega ! panie wincyj tego ! :) a co z serią o skradankach ? swoją jesteś redaktorem który najlepiej opowiada o grach na całym kanale.
Wow, dzięki wszystkim za miłe słowa! Jedyne co mogę powiedzieć, to że postaram się o to, żeby tych materiałów było więcej. Ja bym najchętniej robił filmy i o skradankach, i o rozkminach, i o soundtrackach, ale wiecie, niestety nie jestem na tyle mądry, żeby produkować te filmy ot tak. Każdy z nich wymaga sporo przygotowań, a innych obowiązków też tu nie brakuje. :) W każdym razie, jak Wam się podoba to podeślijcie innym zainteresowanym, a ja zadbam o to, żebyście tego typu eseje oglądali częściej, niż raz na pół roku.
-- K.
Widze ze seria DEKONSTRUKTOR rozwija sie w prawdziwie ciekawa opowiesc, nie to zeby poprzednim czescia cos brakowalo, ale naprawde doceniam i Twoja prace nad materialami i pewna spojnosc ktora prezentujesz. Pozdrawiam i lapka w gore :)
No Kacper - rewelacyjny materiał. W sumie nic dziwnego, bo zawsze można się od Ciebie spodziewać filmów bardzo konkretnych, dobrego przygotowania i masy ciekawych informacji :). Samo wykonanie także na najwyższym poziomie. Również chciałbym widzieć więcej tego typu materiałów, no i po prostu więcej rzeczy od Ciebie.
Takich treści brakuje - nie tylko na tvgry.pl ale nawet na growej tubie - konkretnej, profesjonalnej publicystyki i ciekawej analizy różnych zjawisk w gamingu. Świetna robota!
Badanie elementów narratologicznych jak i ludologicznych w grach to bardzo ciężki zadanie, bo nie każdy rozumie o co w tym chodzi. Potwierdzam słowa ReaLynX'a - materiały polegające na bardziej naukowej analizie to coś co sprawia, że można z gier dowiedzieć się czegoś naprawdę fajnego. :) Świetny Materiał :)
Bomba materiał! W świecie coraz większego naporu syfiastych artykułów bo zarobek - wy trzymacie poziom na światowym poziomie, to się ceni. Pozdro chłopaki i dziękuję za super artykuły.
Nie rozumiem braku przykładu Half Life 2 + Ep 1 i 2 w tym materiale. Doskonały przykład narracji budowanej otoczeniem i strzępkami informacji, jakie odkrywamy z eksploracji. Według mnie ciekaszy niż Bioshock.
I właśnie dlatego wolę TVGRY od "jutubów". Nie ma tutaj trzysetnego odcinku minecrafta, tylko zróżnicowane i ciekawe materiały. Super film - bardzo dobra i profesjonalna robota. Przyjemnie się słuchało.
Rzadko komentuję cokolwiek, ale muszę teraz napisać, że odwalasz świetną robotę. Nie widzę, żeby w Internecie ktoś tak zagłębiał się w gry video. Mamy jedynie filmiki w których gracz przechodzi je od początku do końca, nie widząc przy tym w jaki sposób dostarczają nam tej pięknej fabuły i satysfakcjonującego gameplayu. Ty to wszystko analizujesz i mówisz w jaki sposób to działa. Cieszę się, że nagrywasz coś takiego i chętnie będę oglądał kolejne Twoje filmy :)
Bardzo dobry materiał. Miło posłuchać o takich szczegółach które dla przeciętnego gracza są wręcz naturalne. Przyzwyczailiśmy się do tego że gry takie już "są". Dopiero taki materiał daje do myślenia. Jestem nie tylko fanem konsumpcji gier ale też kibicem ich twórców. Taki materiał pomaga się zatrzymać i popatrzeć na ulubione gry inaczej. Co jeszcze bardziej pozwala fascynować się nie tylko gotowymi grami ale procesem ich produkcji. Oczywiście wielu ludzi a nawet wielu graczy nie jest fanem gier które cokolwiek opowiadają. A szkoda bo moim zdaniem dobra złożona gra to dzieło może nawet ambitniejsze niż książka czy film. I tu dochodzimy do drobnego paradoksu że to właśnie dzięki samemu fundamentowi gry czyli gameplayowi, sporo ludzi a nawet graczy nie jest wstanie czasem zobaczyć i zachwycić się takim dziełem. Swoją drogą ciekawy byłby eksperyment polegający na wydaniu gry i filmu które skupiały by się jedynie na pokazaniu fabuły, świata i historii w tych mediach.
Normalnie tutaj nie komentuję, ale aż się specjalnie zalogowałem, aby napisać - po prostu to - KAWAŁ ŚWIETNEGO MATERIAŁU! Dobra robota i dzięki :-)
Bardzo dobry materiał, wymagał skupienia żeby wszystko zrozumieć ale naprawdę kawał świetnej roboty :)
fajny materiał :) Ze swojej strony mogę dodać tylko, że seria Souls/Bloodborn jest świetnym przykładem opowiadania historii przez otoczenie;)
Tak jak wspomnieli przedmówcy, bardzo solidny, profesjonalny a przede wszystkim ciekawy materiał. Gratuluje autorowi.
Jeden ciekawszych (jeśli nie najlepszy) odcinek dekonstruktora :D
Uwielbiam tę serią, a twoje filmiki są coraz lepsze. Oby tak dalej Kacper.
Bardzo dobry materiał, genialnym przykładem jest także mój ulubiony Half-Life 2, tam jeśli bacznie nie obserwujemy świata tak naprawdę nie dowiemy się nic o tym, co stało się na ziemi, postacie w gruncie rzeczy przydzielają nam tylko kolejne zadania aby powstrzymać kombinat, a to świat opowiada nam historię. Początek gry, dworzec, od razu są widoczne cechy takie jak gnębienie, szufladkowanie ludzi, wszyscy w tych samych strojach, jedzenie z automatów i komentarz postaci, że jest to paskudne, ostrzeżenie od przypadkowego przechodnia żeby nie pić wody, bo traci się od niej pamięć, gdzieś za drzwiami widzimy gnębionych przez kombinat ludzi, dalej jesteśmy świadkami bezpodstawnych nalotów na dom, brutalnych przesłuchań, bicia ludzi. Mamy już obraz świata stworzonego przez tyranię kombinatu, a im dalej tym więcej szczegółów będziemy w stanie wychwycić, gdzieś na ścianie wisi fragment gazety mówiący o tym, że ziemia padła w 7 godzin, obserwacja ravenholm wystarczy żeby stwierdzić, że to kombinat jest odpowiedzialny za stworzenie tego miasta zombie - wszędzie pełno torped-transporterów na headcraby, których działanie poznaliśmy wcześniej, statki na mieliźnie, wyraźnie obniżony poziom wody w etapach z łazikiem na wybrzeżu, czy filary mostów które nie są nawet zamoczone - świadczy to o tym, że kombinat celowo osusza zasoby wodne na ziemii. Świat opowiada nam historię, którą pędząc po prostu do przodu można z łatwością pominąć. To jest piękna forma narracji.
Może ktoś powiedzieć tytuł gry z 12;15? Wiem, że jest mówiony, ale mimo to nie mogę go znaleźć.
Rewelacyjny materiał, ale przez ostatnie parę minut aż krzyczałem do ekranu. Dlaczego? Brakuje tutaj absolutnego majstersztyka, jeśli idzie o opowiadanie historii przez świat - serię Souls od FromSoftu. Cała historia w ich grach jest opowiadana przez niedopowiedzenia postaci pobocznych (tak, niedopowiedzenia, nie te strzępki informacji, którymi nas raczą), opisy przedmiotów, wygląd lokacji, wygląd postaci (zarówno wrogów, jak i NPC) oraz ich lokalizacja. Jest mi naprawdę przykro, że ta seria nie została nawet wspomniana, bo ludzie widzą w niej tylko gameplayowe wyzwanie, a większość nawet nie stara się popatrzyć na świat przedstawiony. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, co teraz powiedziałem, zaglądnijcie na kanał EpicNameBro na yt. Nie zawiedziecie się.
Mimo wszytko Panie fifOK95 w mojej opinii Soulsy to trochę inna sprawa.
Przede wszystkim świat Soulsów jest totalną abstrakcją a gry z materiału Kacpra miały spójne uniwersum.Gry z materiału Kacpra miały główną linę fabularną wspartą historia świata w omawiany sposób a Soulsy maja tylko historie świata.
Poza tym wydaje mi się,że w tych grach jest za dużo dopowiedzeń.
Czytaj myślę,ze duża cześć "kanonu" jest po prostu nadinterpretacja fanów a nie zamierzeniem twórców.
Co do materiału dla mnie najlepszy jaki widziałem na tv.gry.
Od razu pomyślałem o Hotline Miami.
Podczas przechodzenia poziomów nie myśli się nawet, ilu przeciwników się zabiło, ale wracając do vana po wygranej te wszystkie zwłoki robią na człowieku wrażenie.
@planet killer
Jak dla mnie kolega fifOK ma rację i również ubolewam nad tym, że Kacper nie wspomniał o grach FromSoftware.
Co do twojego postu to co dla opowiadania przez otoczenie ma to, że gra jest osadzona w realiach pokręconego dark fantasy a nie świecie podobnym do naszego? Czy to, że fabuła gry jest ukryta lub nieoczywista od samego początku oznacza, że nie może być wspomagana budową lokacji lub świata? Albo wreszcie, sam mówiąc, że duża część kanonu to interpretacja fanów a nie zamierzenie twórców (ciekawe skąd wiesz jakie mieli zamiar podczas tworzenia gry) potwierdziłeś, że gra idealnie pasowałaby do tego materiału, bo sam Kacper powiedział, że odbiór opowieści przekazywanych w ten sposób silnie zależą od interpretacji gracza.
Co do samego materiału to jak wszyscy tutaj zauważyli rewelacyjny. Dla mnie ten sposób narracji jest rzadko wykorzystywany ponieważ gracze są "rozpieszczani" narracją w większości tytułów. Gracz otrzymując wszystkie informacje prosto w twarz na co dzień, nie będzie się zastanawiał przy tych nielicznych grach np. czemu te zwłoki leżą tu a nie tam lub jakie przesłanie daje nam umiejscowienie tego ważnego przedmiotu. Z tego też powodu gry FromSoftware postrzegane są jako maszynki do generowania ragequitów bez jakiejkolwiek fabuły, ponieważ tam opisana tutaj narracja odgrywa pierwszorzędną rolę.
W wielu wywiadach Myiazaki mówił, że tak właśnie historia ma być opowiedziana. Że chce, by gracz sam domyślał się tego, co się dzieje wokół, historii oraz sensu jego przygód. Tu nie ma miejsca na nadinterpretacje.
Jak widzę materiały przygotowane przez Kacpra to od razu i w ciemno je lubię :-)
Byliśmy uważni bo był ciekawy ;] gratsy za materiał, nawet nie wiem kiedy poleciało 15 min
Environmental storytelling to ciekawa rzecz, chociaż nie oszukujmy się - większość graczy woli mieć wszystko podane na tacy. Niemniej materiał świetny! ;)
Nie pamiętam kiedy ostatnio logowałem się, by cokolwiek skomentować - jednak tak starannie, rzetelnie przygotowany materiał nie pozostawił wyboru. Po prostu elegancka robota.
Świetnie przygotowany i zaprezentowany materiał. Z przyjemnością go obejrzałem. Dostrzegam w nim również potwierdzenie mojej teorii, że ludzie grający w dobre gry są inteligentniejsi od innych.
Kurczaki . Szkoda, ze nie mozna dac 10 lapek w gore . Material jeden z lepszych jakie ostatnio tutaj ogladalem ! W koncu mowa o czyms rzeczowym, i czegos mozna sie dowiedziec :).
Pozdrawiam.
Na gry online mam konto od lat, ale zostawiłem może tutaj ze 3-4 komentarze. Dziś specjalnie odświeżyłem konto by napisać: SOLIDNY MATERIAŁ ;) ciekawy i dobrze zrealizowany merytorycznie, zaś głos autora jest wyraźny i miły dla ucha. Ogólnie większość materiałów video gry online błaga o pomstę do nieba, ale czasem trafiaja się perełki ;)
Cos wspanialego! Mam gigantycznego kaca, a ogladalo mi sie to wspaniale. Wiecej takich materialow.
rowniez musze pochwalic autora. Widac ze przylozono sie do materialu, zarowno pod wzlgedem zawartosci, przekazu i stylu. Po 20(?) latach trwania GOL-a, w koncu serwis zaczyna wypuszczac materialy, ktore nie wygladaja jak garazowe amatorszczyzny. Oczywiscie wiekszosc filmikow gola dalej tak wyglada, ale Kacper podnosi poprzeczke. Gratuluje, zycze dalszych takich ciekawych prac i pozdrawiam
Świetna robota Kacper, naprawdę dobrze się to oglądało. Szkoda jedynie, że nie znalazłeś miejsca na wspomnienie o Stanley Parable, którego meta podejście do narracji jest wyjątkowe w branży. Chociaż w sumie aż tak do tematu narracji przez otoczenie to jednak nie pasuje :p
Świetny materiał, dobre przygotowanie merytoryczne, dużo ciekawego materiału poznawczego. Kacper zrobiłeś coś, czym moim zdaniem mógłbyś (gdyby było tego trochę więcej) spokojnie zdobyć jakiś stopień naukowy.
Masz analityczne i bardzo trafne spojrzenie na gry jako medium i to mi się podoba. Poniekąd Twoje spostrzeżenia bardzo pokrywają się z tym jak i ja postrzegam gry.
Dziwi mnie tylko jedno: że w materiale na ten temat nie padło ani razu hasło "Dark Souls" - bo to właśnie ta gra jako pierwsza przyszła mi na myśl po przeczytaniu tematu. W Dark Souls właściwie wyłącznie otoczenie opowiadało historie świata, a robiło to bardzo elegancko i znacznie mniej nachalnie niż większość znanych mi gier.
No no no... dawno nic nie komentowałem, od czasów Gonciarza dawno nie było tak dobrych materiałów jak Twoje, kawał bdb roboty. Dziękuję!
ps. Jak koledzy wyżej ja też dodałbym Demon/Dark Souls do analizy