Assassin’s Creed: Unity - tło historyczne oraz filmy w klimacie gry
Ciężko nie wspomnieć o "Nędznikach" ("Les Miserables"), którzy idealnie tu pasują.
Bardzo dobry tekst, w bardzo odpowiednim momencie. Właśnie miałem czegoś szukać przed premierą gry, żeby sobie trochę przybliżyć tło historyczne. Do tej pory czytałem niewiele tekstów na gameplay, ale twoje teksty będę od teraz śledził z większą uwagą.
Robespierre, poprzez pospolite ruszenie, poprawił sytuacje na frontach, jednak okres jego rządów nazywany jest w historii „czasem terroru”
Szczegół, ale chyba ten okres jest bardziej znany jako "rządy terroru".
Dzięki! Fakt, rzady byloby lepiej, sam wyłapałem więcej drobnych rzeczy do poprawek ale już po ptokach :)
KURWA FRAJERZE ASSASIN TO GÓWNO BO ŚMIERDZI I JEST OD 18 lat
Dobry tekst - wszystko ładnie i zwięźle napisane. Już nie mogę doczekać się premiery - mam nadzieję, że otrzymamy grę na miarę gry roku :)
Hahaha :D "grę na miarę gry roku". Ludzie Ubisoft co roku sprzedaje ten sam produkt, tylko teksturki i modele inne. Jak ktoś grał w assasins creed II to grał i w każdą inną część. Nie mówię, że te gry są złe. Gdyby oceniać każdą jako oddzielny produkt to jak najbardziej są to dobre produkcje. Nie jestem jednak w stanie pojąć jak można ciągle jarać się tym, że dostaje się to samo. Dla mnie to po prostu phew kolejny asasyn, kolejne call of duty, kolejny battlefield. Ktoś może mi wytłumaczyć ten fenomen?
Dlatego dla mńie grą roku będzie pewne Obcy. Ale asasyn ma sporo zalet na wejściu, przede wszystkim ze wzgledu na osadzenie historiii. Paryz i okres rewolucji jest na pewno czyms swiezym i oryginalnym w swiecie gier. Jesli miasto i mieszkancy będą tak dobrze zrobieni jak się chwalą twórcy, to już dla samego paryza będzie warto zagrać...
Powtarzana mechanika rozgrywki jest niestety stałym punktem od lat i dotyczy jakies 98% wszystkich gier, więc tego nie ma co asasynowi zarzucać...
A Boguś Linda w Dantonie grał własnie Marata.
Ogólnie dobry artykuł, tylko trochę razi, do kogo skierowany, skoro przy nazwisku aktora w nawiasie trzeba pisać "(Saruman)". ;)
Zobacz na post wyzej users kaniaherobrajn czy jakoś - kazdego czytelnika mam w sercu. :) jak skojarzenie będzie wraziste dla młodego człowieka, to i starszy da rade :)
Wszystko pięknie ładnie tylko ja się pytam po co? W sensie po co oni jeszcze dalej ciągną dalej to samo tylko w innej dekoracji. Tak pomiędzy bogiem a prawdą jak grałeś w którąkolwiek część Assayna to tak jakbyś grał we wszystkie pozostałe.
Ciągną to samo, bo ludzie chcą grać w Assassyny. Faktycznie od dwójki niewiele się zmieniało (poza statkami), ale tutaj zapowiadają spory skok jakościowy. Zobaczymy jak to będzie. :)
@ww1990ww
Bo czynia mnie szczesliwym, ze moge zagrac w kolejnego asasyna z nowa historia co roku kiedy mam na to ochote :)
@James_007
I dobrze by było gdyby to było raz do roku a nie jak teraz, że zapowiadają co najmniej 4 w przeciągu roku. Przecież nawet tasiemce jak CoD i Sims-y nie wydają więcej niż jedną cześć serii na rok.
Drogi autorze! Świetny pomysł i wykonanie, właśnie od pewnego czasu zabierałem się by coś poczytać o rewolucji francuskiej xd dziękuję xd
@ww1990ww
Do Rogue jestem sceptycznie nastawiony bo to wyglada jak popluczyny po Black Flag i ACIII, ale ciekaw jestem uzupelnienia historii wiec jakos zdzierze
Poprzednia odslone tluklem 3 miesiace, wiec akurat jak w stycnziu wyjdzie na PC to Unity bede mial pewnie skonczone ;)
@DM: Doceniam pomysł na artykuł, ale niestety strasznie ta historia rewolucji w Twoim wydaniu uproszczona. Za przyczyny podajesz kwestie ekonomiczno-społeczne, w ogóle pomijając negatywny wpływ idei szerzonych przez ludzi wrogich monarchii, a oskarżenia pod adresem Marii Antoniny traktujesz jako prawdziwe. Nie wspominasz ani słowem o poparciu udzielonym przez króla pierwszej rewolucji. O drugiej rewolucji z sierpnia 1792 r. nie wzmiankujesz, a to ona skierowała Francję na drogę terroru. Poza tym z wyjątkiem podania liczby ofiar w ogóle przelatujesz nad tematem terroru: a co z powstaniem w Wandei? Co z prześladowaniem Kościoła? Gdzie wzmianka o zduszeniu powstań w Lyonie i Marsylii? Rozumiem, że miało być to wprowadzenie, ale wyszło jednostronnie.
Jeśli ktoś szuka dobrej lektury o rewolucji, to polecam: http://www.gandalf.com.pl/b/klamstwo-bastylii/
JudgeHolden, absolutnie nie traktuj tego jako przytyk, ale jeżeli byłbyś w stanie napisać lepszy artykuł, to zrób to, z chęcią bym przeczytał. O temacie prawie nic nie wiem, przydałoby się liznąć trochę wiedzy (ale bez czytania książek, po łebkach naprawdę mi wystarczy, bo 75% zapomnę przed końcem lektury).
Tez na poczatku dalem "disclaimer" :) bo podejrzewalem, ze historycy sie obruszą :)
Jakbym chcial wszystko opisac, to by wyszedl 4 razy dluzszy tekst a wiekszosc czytelnikow zeezygnowalaby po 1/3...
Chcialem uniknac nudnego wykladu i maksymalnie to skrocic jak tylko sie da
To nie jest bryk na lekcje historii a male przyblizenie wydarzen tylko by wczuć sie w klimat gry...
Od początku ta cała seria Assasins Creed mi śmierdzi. Gra się jakimś asasynem i walczy z templariuszami, w drugiej części się zabija papieża co dla mnie jest oburzające. Oczywiście w trakcie gry można ujrzeć napis o tym, że gra jest robiona przez ludzi różnych wyznań itd ale jak wiadomo w liberalenj obłudzie można nei zważać na uczucia religijne jeśli chodzi o chrześcijaństwo. Teraz pewnie przedstawią rewolucję we Francji zgodnie z mitologią tej epubliki, jak to lud był ciemiężony a król zły. Swoją przygodę z tą serią zakończyłem na dwójce i na razie nic mnie nie zachęca by to zmienić.
dobry tekst,ale wszyscy zaczęli się tym interesować dopiero teraz jak wychodzi gra , większość zawartych informacji znajdziecie poprostu w podręczniku od historii .. :P
Bardzo fajny artykuł - zwykle na historii temat Rewolucji Francuskiej był traktowany bardzo pobieżnie, dobrze dowiedzieć się czegoś nowego.
Ciekawy tekst - i ciekawa sprawa - gry uczą, pośrednio :)
Można by dodać, że przebieg rewolucji to była bardzo krwawa sprawa.
Nie patyczkowano się, z ideałami wolności, równości, braterstwa to nie miało nic wspólnego. Mam wrażenie, że rewolucja październikowa w Rosji nie była specjalnie bardziej okrutna.
Na Discovery (albo NG) były fajne filmy właśnie o rewolucji - może są na YT (nie pamiętam tytułów).
Dobry tekst - przyjemnie się czytało. Ja akurat specjalnie Rewolucją Francuzką się nie jaram i na Unity też specjalnie nie czekam, ale nie wykluczam, że może kiedyś zagram. Generalnie liczyłem na inną Epokę w tej serii, ale się przeliczyłem.. :)
Drogi Autorze,
Bardzo dobry pomysł na artykuł. Przedstawienie historycznego tła produkcji, dla której rzeczone tło jest nie tylko dekoracją ale i nadaje ton oraz klimat rozgrywce, uważam za dobre uzupełnienie wiadomości o kolejnym Assassinie. Mam tylko zastrzeżenie do opisywanych przez Ciebie wydarzeń w kontekście zawiązania tzw. I Koalicji Antyfrancuskiej. Słusznie napisałeś, że państwa Europy Zachodniej zareagowały dopiero po ścięciu króla Francji Ludwika XVI. Nie rozumiem tylko dlaczego słowem nie wspomniałeś, że głównym orężem stricte militarnym tej unii były Prusy oraz Austria. To one wzięły na swój garb gro działań militarnych i niemal całą kampanię (Anglia jedynie zaatakowała z morza od południa, na zdaje się Tulon, czy inne miasto portowe). Poza tym właśnie Prusom i Austrii najbardziej zależało na tym aby jak najszybciej zdusić rewolucję, gdyż same były monarchiami absolutystycznymi i po prostu obawiały się podobnych wzburzeń ludności (delikatnie rzecz ujmując) na własnym terytorium. Dodatkowo o głowę została skrócona żona Ludwika XVI - pochodząca przecież z austriackich Habsburgów córka władcy Austrii. To również przyczyniło się do jeszcze większego zaangażowania jednego z trzech naszych zaborców. Notabene Austria nie wzięła udziału w drugim rozbiorze Polski właśnie ze względu na prowadzenie wojny z Francją. Niemniej jak pisałem wyżej - ciekawy artykuł :)