Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl The Last of Us Left Behind – o dodatku, który przypomina dlaczego warto grać

20.09.2014 10:22
DM
1
DM
218
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Ja dopiero zacząłem grać w podstawkę, jestem trochę za spotkaniem Ellie, i na razie zawiedziony

gra jest mocno średnia, schematyczna, lokacje niczym się nie różnią - wciąż te same 3 tekstury, syndrom lodówek - mam nadzieję, że jakoś to się rozwinie dalej w lepszym kierunku

20.09.2014 10:59
Imperialista
2
odpowiedz
Imperialista
20
Centurion

Na powtarzalność sporo osób narzeka. Pod tym względzie później będzie jeszcze gorzej - przenoszenie drabin i przepływanie z punktu A do B z małą na palecie może dać się we znaki.

Z drugiej strony pamiętaj, że tak gra nie jest Unchartedem, czy innym wodotryskiem. Tam nie ma miejsca na zabawy w stylu "raz motorkiem, raz motorówką, a na dokładkę ucieczka przed wielką kamienną kulą". Jest za to zajebiście realna gra drogi - mozolnie leziesz do celu, względnie jedziesz gdy masz na czym. Po drodze nudno nie będzie, zapewniam. ;)

Natomiast opinia o tym, że lokacje się nie różnią już jest kuriozalna. Stary, przecież tam KAŻDY pokój był projektowany totalnie osobno, żadnych patternów. Są pomieszczenia, z których wyczytać można stosunkowo pełną historię mieszkańców. Natrafiłem na mini-biuro z brudnym kubkiem po kawie przyklejonym do stołu, salę konferencyjną, czy magazyn w którym domownicy składowali... sprzęt narciarski. To jest sztandarowy przykład i kosmiczny poziom narracji środowiskowej.

BTW - co rozumiesz przez syndrom lodówek?

20.09.2014 11:18
DM
3
odpowiedz
DM
218
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

ja widzialem wszędzie tylko tą samą teksturę cegieł czerwonych, bluszczu, w pomieszczeniach czy to fabryka, biuro czy dom - zawsze wisi taka sama tabela na białym tle, tylko o różnej wielkości i parę innych tym podobnych - ale może to tylko Boston i dalej się polepszy :)

*Uncharted też nie jestem fanem ;) próbuje przejść jedynkę, ale jak krew z nosa to idzie

o syndromie lodówek mam tekst w planie - jeśli na otwartym trenie nagle pojawia się się sporo obiektów w stylu leżącąj poziomo dwumetrowej lodówki - to znak, że za 3 sekudny zjawi się 5 wrogów i będzie trzeba do nich strzelać :) ten patent widziałem już w tylu grach, że jest to aż kuriozalne, sztandarowy przykład jak jedna, kopiowana mechanika grania może zabić level design

aaa - i jeszcze projekt clickersów mi nie podszedł totalnie... zwykłe zombie byłby o wiele lepsze, nie wiem kto wymyślił korzeń zamiast twarzy, ale wygląda to jak nie z tej gry, totalnie nie pasuje i psuje mi klimat :)

20.09.2014 11:35
Imperialista
4
odpowiedz
Imperialista
20
Centurion
Wideo

Ale wiesz jaka jest geneza clickersów, hm? :) http://www.youtube.com/watch?v=XuKjBIBBAL8

Projekt jak projekt - mi spodobało się, że głównym ich zmysłem był słuch. Te przekradanki wspominam bardzo miło, chociaż znowu - komputerowa Ellie mogła im biegać przed nosem bez stresu. Do dziś tego nie poprawiono, z tym że jeszcze raz mówię - The Last of Us nie pozwala mi ocenić siebie inaczej, niż jako całościowo spójne doświadczenie. Wtedy błędy wyparowują ;)

Z tymi lodówkami to masz oczywiście rację! Tak było od Kill.Switcha i pierwszych Gearsów, które upowszechniły system osłon. Czekam na tekst i przyjemnego oswajania The Last of Us.

Staraj się nie grać "zawodowo" i wyłączyć zmysły podpowiadające Ci, by wynajdować powtarzające się tekstury i inne pierdoły ;> To przecież najprostszy sposób, by znaleźć dziurę w całym - chociaż sam się z tym czasem zmagam.

Ps. Męki z Uncharted 1 są w pełni usprawiedliwione, gra się potwornie zestarzała. Fabularnie nic byś w zasadzie nie stracił zaczynając od dwójki, a siwych włosów miałbyś mniej.

20.09.2014 11:41
NewGravedigger
5
odpowiedz
NewGravedigger
190
spokooj grabarza

ja mam wrażenie, że DM po prostu zapierdala w tej grze jak głupi, nie interesując się za bardzo lokacjami i historią przeciwników.

Co do Uncharted zgodzę się w 100%

w ogóle nie warto grać w jedynkę

20.09.2014 11:46
DM
6
odpowiedz
DM
218
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

jedyne w takich grach co robie to chłonę klimat, historię, bo kompletnie nie umiem strzelać z kontrolera i najchętniej widziałbym przy każdej potyczce guzik SKIP :)

nie mówiąc już o tym, że last of us przechodzę dwa razy, raz grając, a potem ten sam fragmnet jako widz i wujek dobra rada :P

jestem po prostu bardziej wybredny :) poza tym to wrażenia po pierwszych dwóch godzinach, ocenie całość jak skończe

26.10.2014 17:22
DM
7
odpowiedz
DM
218
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Skończyłem całość. Dodatek rzeczywiście powala - jest lepszy niż podstawowa gra, choć chyba odrobinę za wcześnie się kończy.

26.10.2014 23:58
8
odpowiedz
Theddas
179
Mighty Pirate

Podstawkę zacząłem w sierpniu, pograłem 2h i mnie znudziło, odstawiłem. Było to o tyle dziwne, że uwielbiam postapokaliptyczne klimaty, platynuję Fallouty, zaczytuję się w Metrach, regularnie odświeżam Mad Maksy, itd., you got the picture.

Przeszedłem wszystkie Uncharted na PS3, ale żaden mnie nie wciągnął i do dziś nie podzielam zachwytu tą serią. Wyrosłem na bardziej wymagających grach niż cutscenko-strzelankowe. Uncharted jednak miało na TLoU po 2h gry przewagę w postaci mniej lub bardziej interesujących zagadek logicznych, bo w tej ostatniej ograniczyły się do znajdź drabinę/tratwę/generator.

Niemniej w piątek, robiąc porządki na półce i odkurzając pudełka z grami, postanowiłem dać drugą szansę tej grze.

Dziś, trzy wieczory później, skończyłem podstawkę i dodatek na PS4. Łącznie jakieś 17h gry. Dawno tyle nie grałem w weekend.

I co śmieszne, siedzę teraz jeszcze i oglądam 1,5h film dołączony na płycie o tworzeniu gry...

Co mogę powiedzieć - pochłonęła mnie ta historia.

Niby prosta i oczywista, niby nic odkrywczego, ale jak już załapałem bakcyla, to nie przeszkadzały mi ani liczne cutscenki (ba, czekałem na nie i niektóre sobie powtórzyłem), ani nielubiany przeze mnie strzelankowo-skradankowy charakter gry (ba, wyrobiłem się i zrobiło się very easy), ani urągające inteligencji "zagadki" typu znajdź drabinę (ba, raz miałem z tym problem ;>), ani wreszcie krótkość gry (ale to już zależy jak kto liczy). To wszystko stało się nieistotne - twórcom udało się mnie wciągnąć do świata swojej gry, przez chwilę poczułem się Joelem, potem nawet Ellie (co dosyć dziwne w przypadku faceta w moim wieku :D), a potem po prostu chłonąłem po całości...

Jest w zasadzie tylko jeden sposób by lepiej opowiedzieć taką historię - zrobić grę na wzór Heavy Rain. Czyli zrezygnować ze skradankowego-strzelania, a postawić na przygodową stronę, elementy zręcznościowe ograniczyć do QTE/innych wzorów zgapionych z HR czy Walking Dead, a dodać więcej kombinowania. Takie podejście dawałoby też możliwość zrobienia kilku wersji danych wydarzeń, przez co w efekcie gra miałaby większe replayability. Bo obecnie to grę jutro odsprzedaję, historię już znam, niczym mnie nie zaskoczy. A szkoda.

Ogólnie: bardzo polecam. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem takich gier, w szczególności pod kątem technicznym (jak ja), to dajcie jej szansę, odpłaci się z nawiązką.

A DLC Left Behind? Tak się powinno robić DLC. Idealne nawiązanie i uzupełnienie historii z podstawki. I mniej strzelania, co mnie niezmiernie ucieszyło. Rewelka.

Jedna uwaga na koniec - tylko wersja angielska. Głosy dobrane idealnie (zresztą, obejrzyjcie film o tworzeniu gry), spasowane z motion capture, prawdziwe. Głosy w wersji polskiej... no cóż - teatr.

gameplay.pl The Last of Us Left Behind – o dodatku, który przypomina dlaczego warto grać