Jak w temacie, chciałbym nadrobić zaległości i trochę się poduczyć. Tym razem padło XX wiek i współczesność, interesują mnie opracowania które skupiają się na aspekcie militarnym danego konfliktu (przyczyny geopolityczne, przebieg zdarzeń, ocena i wnioski). Cenię książki które zawierają wspomnienia i najchętniej przeczytałbym rzecz w której autor/rzy łączą analizę i suche fakty historyczne z "soczystymi" opiniami i komentarzami świadków naocznych.
Oto lista interesujących mnie tematów:
- I Wojna Światowa (front wschodni i zachodni)
- Powstanie Warszawskie (napisano jak dotąd niezliczoną liczbę książek na temat Powstania, prosiłbym o wymienienie przez Was tych najlepszych. Powinienem zacząć od N. Daviesa, czy kogoś innego?)
- Wojna w Wietnamie
- Konflikt izraelsko-palestyński (arabski)
- Konflikt w byłej Jugosławii
Garść nieco mniej...oczywistych książek które mogę polecić (a których być może nie czytaliście):
- "Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy", Łukasz Kamieński
http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1991,strona,Farmakologizacja_wojny,katid,44.html
- "Wojna pod ziemią 1914-1918", Simon Jones
http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=326
- "SOG. Tajne wojny amerykańskich sił specjalnego przeznaczenia w Wietnamie", John L. Plaster
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/171983/sog-tajne-wojny-amerykanskich-sil-specjalnego-przeznaczenia-w-wietnamie
Ja bardzo lubię dwie książki Alexandra McKee:
Caen - droga do zwycięstwa
Wyścig do Renu
Tematyka drugowojenna, ale książki były pisane w latach sześćdziesiątych, więc nie są skażone polityczną poprawnością.
@Zenzibar
Ok, zapisano, dzięki.
Ze swojej strony polecę oczywiście tyle oczywistego co nieśmiertelnego:-) Corneliusa Ryana ("O jeden most za daleko", "Ostatnia Bitwa").
----
Prosiłbym na przyszłość także o krótki opis i opinię czy dana książka spełnia opisywane przeze mnie kryteria (tak wiem że są internety).
Antony Beevor:
Stalingrad
Berlin Upadek 1945
Druga wojna światowa - ostatnio w Muzie była w promocji za 29.00 zł, a to taka cegła ponad 1000 stron.
Władysław Bartoszewski:
Dni Walczącej Stolicy - chyba najlepsza książka o Powstaniu na początek.
Stephen E. Ambrose:
D-Day: 6 czerwca 1944: Przełomowa bitwa II wojny światowej
Obywatele w mundurach: 7 czerwca 1944 - 7 maja 1945: Od plaż Normandii do Berlina
@Dibbler
Zapisano, dziękuję.
Faktycznie, "Druga Wojna Światowa" Beevora nadal jest w promocji.
Rzetelnych i kompleksowych monografii o PW44 wcale nie jest tak dużo. Do skrajności należą pozycje Wieczorkiewicza i Ciechanowskiego, które wręcz fałszują dane albo w najlepszym razie stawiają skrajne tezy. Norman Davies jest względnie rzetelny i w walijskim stylu rozgrzesza dowództwo AK wskazując na głównych sprawców zbrodni (zbrodni wojennych nie popełniali ludzie z KG).
Są pożyteczne monografie Kunerta, Przygońskiego, Kirchmayera, Bartoszewskiego, Sawickiego, Alberta, Dunina-Wąsowicza. Warto wystrzegać się przekazów stalinowskich, które starały się ludzi z KG jednoznacznie osądzić.
@Trael
Może być i po angielsku.
@Ahaswer
Dzięki, w domu mam (o ile dobrze pamiętam) "Polityczne przyczyny Powstania Warszawskiego" Skarżyńskiego z 1964 r. Podejrzewam, że powinienem ją spalić przy najbliższej okazji.
Nie jestem zwolennikiem palenia jakichkolwiek książek, nawet najbardziej propagandowych i indoktrynacyjnych. To była domena hitlerowców i stalinowców. Dla mnie są cennym przekazem historycznym, pod warunkiem, że ich odbiorca ma zdolność do refleksji i dystansu.
Jak może być angielski to z takich bardziej "opisowych" polecam z Vietnamu:
Street Without Joy - Bernard. B. Fall - Analiza konfliktu, który w Indochinach toczyli Francuzi.
Dispatches - M. Herr - Spojrzenie na wojnę w Wietnamie oczami dziennikarzy
This Time We Win: Revisiting the Tet Offensive - James Robbins - Jak sam tytuł wskazuje dogłębna analiza ofensywy Tet
Once A Warrior King: Memories of an Officer in Vietnam - David Donovan - Wspomnienia oficera, który był militarnym doradcą w wiosce leżącej na głębokiej prowincji. Doskonała ze względu na to, że w każdym rozdziale autor stara się przedstawić dane aspekty z życia mieszkańców mniej "cywilizowanych" części Wietnamu (wierzenia, zwyczaje itd.).
Ashes to Ashes: The Phoenix Program and the Vietnam War - Dale Andrade - Bardzo dobre opracowanie zajmujące się "nie"sławnym projektem Fenix. Bez tanich pierdół i sensacji o masowych mordach. Rzeczowa analiza całego programu łączenie z jego strukturami, zasadami działania, umiejscowieniu w systemie prawnym Wietnamu i przykładowymi udanymi oraz nieudanymi akcjami.
Odnośnie wojny w b. Jugosławii to jest jest bardzo ciekawa książka:
My War Gone By, I Miss It So - Anthony Loyd - Wspomnienia brytyjskiego dziennikarza, który kilka razy udawał się na Bałkany oraz krótki epizod w Czeczenii.
Konflikt Izraelsko - palestyńskich (arabski) - Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela - Konstanty Gebert - mimo, że autor jest pochodzenia żydowskiego to dość obiektywnie przedstawił historię całego konfliktu.
Powstanie Warszawskie, jest jedna dość ciekawa pozycja opisująca militarne aspekty tego wydarzenia:
Bitwa o Warszawę 44' - Komorowski.
@Ahaswer
Cóż, pewnie masz rację... Ja po paru stronach tamtą książkę sobie darowałem, było dość oczywiste dokąd zmierza autor... Niech analizy porównawczo-historyczne przeprowadzają Ci których zasób czasu i wiedzy na to pozwala. Wychodzę z założenia, że życie jest za krótkie na czytanie złych książek, a miejsca za mało by trzymać na półce makulaturę.
A tak swoją drogą, ktoś z Was miał okazję zapoznać się z dość specyficznym wydaniem książki pt. "Sojusz Braterski, ZSRR dziś i jutro"? Piękne wydanie, kilkaset stron białego,...niezadrukowanego papieru kredowego. Ktoś w drukarni miał wybitne poczucie humoru, dość niebezpiecznego jak na owe czasy...
EDIT:
@Trael
Rewelacja! Zapisano, wielkie dzięki.
Ze swojej strony jeżeli chodzi o Wietnam mogę polecić "Pola w Ogniu" Webba i "Wietnam : podziemna wojna" Toma Mangolda i Johna Penycate'a.
Z relacji dziennikarskich "Reporter Wojenny" Patricka Chauvela.
Aha, ktoś z Was czytał "Twierdzę Izrael", albo "Mossad"?
Jezeli chodzi o Wietnam dolaczam do polecen pozycji Once a Warrior King.
Ponadto obie ksiazki Johna Plastera. (Secret Commandos: Behind Enemy Lines with the Elite Warriors of SOG i Sog: The Secret Wars of America's Commandos in Vietnam) - byl on czlonkiem Studies and Observation Group - jednostki wykonujacej daleki zwiad za liniami wroga. Fascynujaca lektura.
@r_ADM
Czytałem ostatnią wymienioną przez Ciebie książkę. Faktycznie, z jednej strony czyta się to z zapartym tchem, jak najlepszą książkę sensacyjną (co najmniej o klasę lepiej od rzeczy Clancy'ego), z drugiej trudno jej odmówić, że wydaje się całkiem wiarygodna.
Lemur80
Jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie to tylko Powstanie44' prof. Daviesa. Nie ma nic lepszego - to fakt. Żadnego Bartoszewskiego, żadnego innego dzieła spod polskiego pióra. Tak samo polecam Daviesa w kontekście IIWŚ - "Europa Walczy" to również kapitalna robota. Dobrym pomysłem będzie też po prostu przeczytanie części poświęconej XXw. z książki "Europa" - będziesz miał tam opisane wiele innych konfliktów. Zaś jeśli chodzi o konflikt polsko-bolszewicki to "Orzeł biały, czerwona gwiazda".
Można czytać inne pozycje, ale nic nie będzie tak przyjemne jak twórczość prof. Daviesa.
"Drugą Wojnę Światową" Beevora zdecydowanie polecam, 1000 stron to mimo wszystko mało, gdy Stalingrad tego samego autora miał ponad 300, ale to jedna z najlepszych monografii o IIWŚ, na pewno lepsza niż Europa Walczy Normana Daviesa. Dużo ciekawostek i detali których nie ma w innych książkach i wszystko podane w przystępny sposób.
W ogóle Norman Davies to u nas trochę historyczny celebryta. Mimo zafascynowania naszą historią prezentuje anglosaskie spojrzenie na IIWŚ ( w naszych wydaniach są specjalne rozdziały tylko dla nas - na świat tego nie puszczają ) . Powstanie 44 tego autora przeczytałem, ale jakoś mi czegoś brakowało. Wśród znajomych książka Ciechanowskiego jednak jest najpopularniejsza odnośnie PW, chociaż sam nie przeczytałem jeszcze.
Aktualnie, dokładnie dziś, zakończyłem biografię Mansteina, ciekawe, ale bez rewelacji. Pewnie zaraz wystawię ją na allegro od 5zł :) To co zyskałem to obraz tego jak płynna i elastyczna była wojna obronna w 43 i 44 roku, to że linia frontu to bardzo nieostry termin.
Dobrze też wspominam książkę "Najdłuższy dzień" o lądowaniu w Normandii, "Piekło Pacyfiku" i "Kompanię Braci" na podstawie których powstały dwa rewelacyjne seriale - książki mówiły więcej.
O pierwszej wojnie czytałem książkę Janusza Pajewskiego, dobra, ale taka trochę szkolna. Teraz z okazji setnej rocznicy sporo książek powychodziło i kilka trafiło na listę do przeczytania.
Bardzo fajnie czyta się książkę Dowódca Niszczyciela - Tameichi Hara.
Wspomnienia i opinie dowódcy z rzadziej opisywanej perspektywy w nieco biograficznym ujęciu. Kilka spraw mnie zaskoczyło (typu powszechne zwyczaje związane z zalewaniem się w trupa w cesarskiej flocie)
Dziękuję wszystkim za propozycje.
Może nie militarna tematyka, ale też bardzo dobra książka, którą chcę Ci polecić to Żelazne damy, niedawno skończyłam ją czytać i jestem zachwycona, wam też polecam po nią sięgnąć.