Chcę stworzyć melodię, ale trzeba mieć do tego jakieś podstawy. W tej chwili wychodzą mi na piano rollu jedynie straszne piski, i wszystko jest efektem loterii. Słyszałem coś o akordach, durach, c-molach itp. ale zupełnie nie wiem jak to wykorzystać. Tworzenie melodii teraz to dla nie jak szukanie igły w stogu siana...
Bierzesz do ręki i grasz, skoro straszne piski to pewnie nawet nie potrafisz poprawnie grać jakiś podstaw co tu dopiero mowa o tworzeniu melodii? Jakie rodzaje akordow, gam znasz? Tutaj mozesz sie nauczyc podstaw, co to w ogole za instrument?
http://www.musictheory.net/
to juz zalezy, co chcesz zrobic. czy najpierw akordy, a poznie jakoms melodie. czy samo melodie.
jesli nie umiesz wymyslic zadnej melodii, to znak, ze musisz sie obyc jeszcze z programem, albo nie masz talentu : D
sciagnij jakies lepsze vst albo soundfonty przynajmniej (chociaz te drugie w 90 % przypadkow maja wiejskie dzwieki) i esa teresa z koksem lec robic muzykie
[3] Próbuję na Nexusie, ale ułożona melodia jest bez sensu i fałszuje, nie umiem przekazać moich myśli na klocki na piano rollu. Nie wiem jak to ma wyglądać.
[2] Nie mam pojęcia, uczę się obsługi programu... Wolałbym się uczyć po polsku..
Chór, linia basu, trzeba to wszystko jakoś zagrać...
O jakim instrumencie mowa?
Teorii muzyki cię przez gola nie nauczę, ale mogę dać parę rad:
- Utwór(melodia) powinien być utrzymany w jakiejś tonacji, na przykład C-dur, G-dur, F-dur, a-mol czy e-mol. To są najpopularniejsze, zwłaszcza te pierwsze trzy durowe(czyli wesołe; molowe są smutne);
- Każda tonacja budowana na skali modalnej* :) ma sześć charakterystycznych akordów: po trzy durowe i po trzy molowe. Akordy zazwyczaj w tzw. muzyce rozrywkowej tworzą ogólną, rytmiczną strukturę utworu i z zasady ich kombinacje są powtarzane w poszczególnych częściach utworów.
*pamiętasz szkolne do-re-mi-fa-sol-la-si-do? To jest właśnie skala modalna diatoniczna, czyli C-dur, która występuje w połowie utworów słyszanych w radiu.
- Na tle akordów możemy grać melodie(albo śpiewać :) Tutaj reguła jest taka, że albo melodię budujemy na skali wynikającej z jednego z akordów typowych dla danej tonacji, albo na skali wynikającej z akordu akurat granego(to jest trudniejsze, bo potrzeba większej wiedzy i praktyki). Zazwyczaj jest to jednak solówka oparta na skali wynikającej z tonacji utworu.
Żebyś nauczył się jak tworzyć ciekawe kompozycyjnie melodie, musiałbym cię nauczyć teorii o budowie skal, budowie akordów, o interwałach i tak dalej. Ponieważ nie potrafię tego zrobić, polecam ci ćwiczenie gry z nauczycielem.
albo na sluch musisz leciec, albo nie wiem, patrzec mniej wiecej na klocki w piano rollu, bo jesli nie slyszysz falszow, to znaczy ze nie dla ciebie ta dzialka
kup sobie jakoms taniom klawe sterujaca, to bardzo ulatwia
[7] Problem w tym, że udaje mi się zrobić tylko fałsze i ogólnie nie o takie melodie mi chodzi...
5 godzin próbowałem odtworzyć jakaś melodię na pianinie - nic z tego nie wyszło, nie wiem jak układać klocki.
[4]
Czyli wynika z tego, ze nic nie umiesz? Co to za roznica po polsku czy angielsku, wiekszosc nazw i symboli jest ta sama z ta roznica, ze u nas H=B a B=bB co jest bez sensu.
Tak totalnie dla nieuswiadomionych na poczatek spojrz na klawiature. Widzisz schemat dwa czarne, trzy czarne? Pierwszy klawisz od lewej kolo dwoch czarnych to C. Zaczynajac od tego dźwieku i grajac na bialych klawiszach masz game C dur ktora sklada sie z osmiu dzwiekow C,D,E,F,G,A,B i znowu C. Kolejne klawisze maja te same nazwy tylko sa wyzszymi dzwiekami. Jesli chcesz grac akordy najprosciej grac te podstawe, czyli graj co drugi dzwiek. C,E,G to akord C Dur, D,F,A to D-moll na przykład. To tak totalnie łopatoligocznie ale oceniajac po twoich postac z innych tematow oraz tego znajac zycie do niczego nie dojdziemy.
[9] I to jest coś ciekawego. Chyba nic nie umiem i wiem.
[10] Pewnie dało by, ale nie ma czego właściwie pokazywać.
Próbowałem kilku gotowych flp. Ładne melodie, utwory ale to mi nic nie daje. Samemu na to nie wpadnę... Pytanie, jak to zrozumieć, aby zrobić to samemu...
Ło matko dlatego Ci wrzucilem ten link. Wyobraź sobie jakbyś teraz miał wkuwać od razu tabliczke mnożenia zamiast zrozumiec po kolei jak się dodaje, odejmuje. Nie będę tutaj całych encylopedii wypisywał bo to bez sensu, a tak łatwiej bedzie Ci zadac pytania i odpowiedź. Teoria muzyki to nie jest jakaś czarna magia a Ty masz poznać podstawy a nie nauczyć się grać symfonie z nut.
Lessons i jedziesz po kolei. Mozesz na stronce odpalić sobie male pianino albo wlacz program i porównuj dźwięki.
po co ci to, jesli nie slyszysz, ze jakas melodia jest w porzadku? bedziesz tylko sie meczyl. zajmij sie fizyka rozszerzona, a nie sztuka
Nie ma to jak brać się za komponowanie, gdy nie umie się grać na żadnym instrumencie.
albo na sluch musisz leciec, albo nie wiem, patrzec mniej wiecej na klocki w piano rollu, bo jesli nie slyszysz falszow, to znaczy ze nie dla ciebie ta dzialka
Wiadomo - osoby bez słuchu absolutnego nie mają czego szukać w muzyce :D.
[17]
Może i cos tam jest po polsku, ja sie uczylem po angielsku to wrzucam Ci darmowy material w dobrej jakosci. Raptem moze przejrzalem kiedys polskie strony, wiekszosc jest beznadziejna w porownaniu do obcojezycznych wersji, nawet hasla na wikipedi nie sa specjalnie konkretne.
[18][20]
Oj tam oj tam mozna sie czegos nauczyc. To tak jakbys mial po nauczeniu sie pisac machnac jakies opowiadanie albo chociaz haiku. Na początku to wszystko możę byc przytłaczające, według mnie lepiej oswoić się powoli, być w stanie zagrać coś prostego. Instrument nawet nie jest potrzebny, jak to mówił Frank Zappa parafrazując "W teori mógłbym moje kompozycje komuś zanucic ale zapisanie na papierze jest praktyczniejsze". A, że w tym przypadku cięzko jest mowic o nauce czegokolwiek cóz...
to juz szybciej bym powiedzial, ze mozna produkowac muzyke bez znajomosci gry na jakimkolwiek instrumencie. sluch trzeba miec, inaczej jest bardzo ciezko.
juz nie mowie o obyciu w sofcie, bo to dalsza sprawa. ale jak sie nie slyszy, ze melodia pasuje do akordow, czy do linii basowej, to nie ma tematu. wniosek - trzeba sluchac mnostwo muzyki.
problemem moga byc tez wtyki - z jakich presetow w nexusie sie korzysta, to ma wplyw
jeden preset moze miec inny pitch, wiec polaczany z drugim da gowniany efekt.
Nie ma to jak brać się za komponowanie, gdy nie umie się grać na żadnym instrumencie.
Przeciez ten gosc uwaza Basshuntera za swietnego muzyka, wiec mozna zgadnac o jakie 'kompozycje' moze chodzic:)
Ja polecam pooglądać na yt tutoriale zwłaszcza te na których robią melodie, potem sobie ułóż tak samo u siebie, przestawiaj klocki i patrz jak się brzmienie zmienia. Druga opcja to szukaj na yt remaków znanych piosenek, tam często jest pokazana właśnie albo sama melodia, albo nawet cały utwór.
[23] Nie pomyliłeś mnie z kimś?
[24] Ale ja sam chcę tworzyć takie melodie, a nawet utwory... Nie kopiować od kogoś. Jak zmieniam te brzmienia, to zazwyczaj fałszują...
Jak tworze melodię, to albo jest ona bez sensu, albo i fałszuje, a co zrobić aby melodia była urozmaicona, głęboka i taka, o której akurat sobie pomyślę? Trzeba mieć do tego cierpliwość, kolega zaczynał przez 3 miesiące..., ale bez przesady.
Jak napisał Imak - dobrze jest najpierw zrozumieć teorię, matematykę stojącą za muzyką. Obok melodii bardzo ważny jest jeszcze rytm. Grając na jednym dźwięku można stworzyć wiele utworów. Dodaj do tego drugi dźwięk i już możesz czarować - popracuj więc nad rytmem - masz siatkę, początki taktów czy pół/ćwierćtaktów są o ile pamiętam zaznaczone, więc masz łątwiej.
Jak będzie szło z jednym, dwoma dźwiękami, zacznij kombinować, jaki trzeci dodać, żeby pasował do pozostałych. Jak to opanujesz i zrozumiesz, wtedy pomyśl nad akordami :)
[25] Trzeba mieć obycie i doświadczenie. Skoro sam siedzisz przez kilka godzin i nie możesz nic zrobić co by dobrze brzmiało, tz że nie wiesz po prostu jak to powinno być ustawione i nie masz wprawy. Dlatego chyba dobrym pomysłem jest na początek przyjrzeć się jak to zrobili inni, a później ich naśladować. Nie od razu Kraków zbudowano, to wymaga cierpliwości, myślisz że siądziesz raz, dwa czy nawet 10 i już stworzysz hit na poziomie zawodowych gwiazd sceny elektronicznej? Wiesz ile oni godzin spędzili na tym, żeby weszło im to w krew?
Ja sam przyznam, że też nie tak dawno zainteresowałem się tym tematem i sam nie mam jeszcze wprawy i podobnie jak ty próbuję coś zrobić i wiem jakie to jest trudne. Sam tego do końca nie ogarniam, teoria muzyki też jest mi obca, ale może faktycznie dobrze by było się czegoś w tej sprawie dowiedzieć. Jak coś układam to polegam wyłącznie na słuchu, nucę sobie melodie wielokrotnie i sprawdzam czy teraz dźwięk powinien być niżej czy wyżej, a potem na piano rollu sprawdzam konkretnie jak wysoko powinien być, żeby brzmiało tak jak bym chciał.
tutaj jest co nieco https://www.youtube.com/watch?v=FJC2yWhkznM
Eh jak pisalem, oceniajac bo historii postów tej osoby raczej bedzie ciezko z jakimkolwiek wyjasnieniem chyba, ze to totalna podpucha. Mozemy sobie pogadac aby dyskusja byla potomnych lub innych zainteresowanych.
Tak to macie gwiazde polskiej muzyki elektronicznej i jego "tutorial" haha, wiecej wody mineralnej.
http://vimeo.com/28033264
[25]
Ale ty nie masz kopiowac, masz sie nauczyc podstaw. Z takim podejsciem to cala muzyka jest skopiowana bo mamy tylko 12 dźwiękow ktore sie powtarzaja. Przecież ty nawet nie tworzysz melodii przekładajac to co slyszysz w glowie albo ukladasz interwaly celem uzyskanai konkretnego emocjonalnego efektu tylko robisz to na pałę, przypadkowo.
Przede wszystkim zaopatrz się w klawiaturę midi. Tworzenie melodii będzie trochę wygodniejsze i przy okazji poduczysz się grać. Ja mam taką samą i jest dość tania, ale może gdzieś znajdziesz inną tańszą. Dobrze jest też ściągnąć sterowniki Asio i wtedy duet FL klawiatura midi powinny śmigać bez problemu.
"robisz to na pałę, przypadkowo" - dokładnie, to jest ten problem...
[31] Nie rozumiem.
[27] Dobry link
Ja bym nie zaczynał od komponowania. Bez jakiejkolwiek bazy nie będziesz w stanie stworzyć czegokolwiek. Najlepiej zacząć, według mnie, od teorii muzyki (ściągnij sobie np. Perfect Ear 2 na androida) i ćwiczeń rytmicznych.
Warto kupić sobie keyboard, aby poćwiczyć grę na podstawie kilku tutoriali dostępnych na YT. Wtedy powinieneś zrozumieć, jak to wszystko działa (mniej-więcej) i możesz zacząć myśleć o komponowaniu. W Google jest masa materiałów na temat kompozycji muzyki, lecz ja bym kupił jakąś książkę.
Nie od razu Rzym zbudowano.